Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM)
#1
Czas rozpocząć karierę Carriera.  :wink:
Prezent od aktualnych wychowanków, toteż grzechem byłoby nie skleić, tym bardziej, że temat zacny bo i 1 DPanc. i napis Olsztyn na burcie, chociaż raczej chodziło o ten pod Częstochową.  Wink
Na początek tradycyjnie materiał wyjściowy: wycinanka i lasery, które kupiłem wyłącznie z powodu gąsienic, ale może coś jeszcze poza tym wykorzystam.
[Obrazek: th_DSC_4993_zpsjfsye0ml.jpg]

Będę chciał uplastycznić co się da, toteż dodałem wypukłe paski na podłodze. Materiał pozyskałem ze sklejek różnych pudełek w części ładunkowej. Kleił będę wszystko na styk, więc nie będą mi potrzebne.
[Obrazek: th_DSC_4986_zpsr5xv62z8.jpg]
Zanim skleję ze sobą burty, zrobiłem nity, ponieważ później byłoby mi trudno dotrzeć do wielu miejsc. Nity tradycyjnie wykonałem sprawdzoną już metodą. W sklepie dla plastyków dobrałem brystol barwiony w masie, z którego igłą lekarską wyciąłem nity. Brystol jest nieco za ciemny, toteż na naklejone nity daje po kropli farby zmieszanej z wikolem. W rezultacie kolor się w miarę zgadza, a nit uzyskuje wypukły kształt.
[Obrazek: th_DSC_4992_zpshxgspab7.jpg] [Obrazek: th_DSC_4990_zpsqagwfmac.jpg] [Obrazek: th_DSC_4989_zpsms0r4zi3.jpg] [Obrazek: th_DSC_4988_zps5udctdkq.jpg] [Obrazek: th_DSC_4987_zpsewgsbimc.jpg]

I to tyle. Teraz chyba wyposażę przedział kierowcy i dopiero później skleję ze sobą burty.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#2
A bądź tak miły i powiedz mi dlaczego nie rozwarstwia Ci się karton jak wycinasz nity?
I jakiej grubości igły używasz?
Odpowiedz
#3
Piotrze, bardzo cieszy twoja kolejna pancerna relacja, ale dobór tych konserw to masz taki, że ... - nie dokończę. Niesamowity pokrak z tego Carriera PDT_Armataz_01_32, trzeba zatem skupić się na perfekcyjnej jakości wykonania. Pancerne pozdrowionka! PDT_Armataz_01_01
Czołgista!
Odpowiedz
#4
O jaki fajny pojazd wziales na mate, wszyscy mowia ze pokrak, ale mi sie on bardzo podoba. Podgladam dalej Smile

(Przepraszam za brak polskich znakow, pisze ze smartfona)
Odpowiedz
#5
(17-03-2015, 08:16)kujot666 link napisał(a): Piotrze, bardzo cieszy twoja kolejna pancerna relacja, ale dobór tych konserw to masz taki, że ... - nie dokończę. Niesamowity pokrak z tego Carriera PDT_Armataz_01_32,
Uroda pojazdu jest rzeczą względną. Ważny jest użytkownik.  Wink

(17-03-2015, 08:30)Nico link napisał(a): wszyscy mowia ze pokrak, ale mi sie on bardzo podoba.

No właśnie.  PDT_Armataz_01_22

(16-03-2015, 10:46)Lesio73 link napisał(a): A bądź tak miły i powiedz mi dlaczego nie rozwarstwia Ci się karton jak wycinasz nity?
I jakiej grubości igły używasz?

Proszę bardzo. Po kolei.
Igła 1,2 mm, do kupienia w każdej aptece. ścięta i zaostrzona jak należy.
[Obrazek: th_DSC_5006_zpsmxltg8uh.jpg]

Wycinam jednorazowo ok. 10 sztuk, które następnie wpycham do środka mniejszą igłą (0,7 mm)
[Obrazek: th_DSC_5007_zps1q6uyf9g.jpg]

Nigdy jakoś nie było problemów z rozwarstwiającym się kartonem.
[Obrazek: th_DSC_5011_zps9wvwiuph.jpg]

Potem to naklejam na część z wycinanki. Nit po wycięciu sam z siebie ma lekko wypukły kształt w wyniku wycinania, zatem uważam, żeby ta wypukła część była na wierzchu.
[Obrazek: th_DSC_5005_zpswdazykw9.jpg]

Na koniec daję jeszcze kropelkę farby z wikolem. Kolor zmieszałem sam, używając tego co miałem pod ręką, a więc zielonej Pactry A100 oraz brązowej A115 RAF Dark Earth no i odrobina białej, żeby to rozjaśnić. w ten sposób mam gotowe nity.
[Obrazek: th_DSC_5012_zpsdniikzog.jpg]

Poza tym skleiłem błotniki...
[Obrazek: th_DSC_4998_zpscdytf7gb.jpg]
... które powędrowały już na swoje miejsce.
[Obrazek: th_DSC_5001_zpsve2n0udg.jpg]
Gotowa jest też osłona przednia przedziału kierowcy, którą przykleję po zrobieniu wnętrza.
[Obrazek: th_DSC_5002_zps1f72sc34.jpg]
No i wczoraj wieczorem zrobiła się kierownica.
[Obrazek: th_DSC_5004_zps8obwfiwj.jpg]

I to tyle w tym przydługim poście.
Wszystkim życzę WESOŁYCH ŚWIĄT!
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#6
Patrzę i podziwiam :-)
i dziękuję bardzo za instrukcję obrazkową - już wiem czemu nie rozwarstwia Ci się karton -> ten barwiony w masie ma nieco inną strukturę niż ten, który dziurkowałem Idea
Odpowiedz
#7
Przerwa była strasznie długa, ale powoli wracam do pełzacza.
Przedział kierowcy praktycznie gotowy. Jeszcze tylko poprawić gdzieniegdzie retusz i dodać 3 cięgna biegnące do pedałów i można doklejać przedni pancerz.
[Obrazek: th_DSC_6121_zpsrsfejhue.jpg] [Obrazek: th_DSC_6122_zpsk21mdoii.jpg] [Obrazek: th_DSC_6123_zps6giog5he.jpg] [Obrazek: th_DSC_6124_zpsgdjgshiu.jpg] [Obrazek: th_DSC_6125_zpskkaavjqn.jpg]
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#8
Widzę siedzonka podrasowane. W jaki sposób?
Konserwa paskudna - wykonanie pierwsza klasa.
Odpowiedz
#9
Nie bawiłem się w klejenie pudełka, tylko zrobiłem siedzisko z 2 warstw tektury piwnej. Po wycięciu wydłubałem trochę środka, krawędzie oszlifowałem papierem ściernym, a następnie nakleiłem na całość chusteczkę higieniczną i pomalowałem. Po wyschnięciu zrobiłem jeszcze "wyświecenia" rączką Olfy i gotowe. W sumie żadna tam filozofia, ale wygląda efektownie.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#10
Ladnie wychodzi, swietny pomysl z podrasowaniem foteli.

(Przepraszam za brak polskich znakow, pisze ze smartfona)
Odpowiedz
#11
  Napisałeś, Piotrze: - ..." cięgna biegnące do pedałów"... - fe! nieładnie! - Powinieneś napisać: - ..."do gejów"!
  W świetle nowych przepisów nie można używać słowa "pedał"...
  No, mniejsza; jak zwykle robótka na wysokim poziomie, chociaż to tylko konserwa...
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#12
Fakt, że walorka fotelików bardzo fajna - ja bym powiedział "ładnie wypierdziane te siedziska" :mrgreen:

Jak zwykle mnie zachwycasz :milbravo:
Odpowiedz
#13
(07-06-2015, 11:30)ZbiG link napisał(a):   Napisałeś, Piotrze: - ..." cięgna biegnące do pedałów"... - fe! nieładnie! - Powinieneś napisać: - ..."do gejów"!
  W świetle nowych przepisów nie można używać słowa "pedał"...

Oczywiście, ZbiGu masz absolutną rację. Kajam się więc i składam samokrytykę. [Obrazek: 0recourse.gif]

Ale przejdźmy do rzeczy:
Geje na swoim miejscu:
[Obrazek: th_DSC_6211_zpsyttjeazc.jpg]

I już ich więcej nie zobaczycie (ja też).
[Obrazek: th_DSC_6212_zpsntanluwx.jpg] [Obrazek: th_DSC_6213_zpsosjtojrm.jpg]

Następnie przykleiłem burty. Trochę mnie wymęczyły, a takie niby proste. Na szczęście się udało.
[Obrazek: th_DSC_6418_zpsnq9uptv3.jpg] [Obrazek: th_DSC_6419_zpsjvbqky9n.jpg] [Obrazek: th_DSC_6420_zpsuozdr6my.jpg]

Czas na wypełnienie wnętrza. Zacząłem od panelu wskaźników kierowcy, który postanowiłem nieco zwaloryzować, dodając przeszklone zegary metodą sprawdzoną w modelach lotniczych. Najpierw zeskanowałem zatem oryginalną część, zwiększyłem nasycenie kolorów i wydrukowałem.
[Obrazek: th_DSC_6422_zps8o9gyk3e.jpg]
Następnie w oryginalnej części wyciąłem zegary, a na skan nakleiłem taśmę samoprzylepną i przykleiłem to od spodu. Retusz miękkim ołówkiem. Tak wygląda gotowa część:
[Obrazek: th_DSC_6423_zpsqzjtnnno.jpg]

C.D.N.  Confusedmile: Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#14
Śliczny pokrak  :milbravo:
Dobrze, że układ jezdny przed Tobą to trochę Ci zejdzie  :twisted:
Odpowiedz
#15
(23-06-2015, 12:20)Lesio73 link napisał(a): Dobrze, że układ jezdny przed Tobą to trochę Ci zejdzie  :twisted:

Zejdzie jeszcze dłużej, bo go zaraz odłożę do pudełka na rzecz nowego projektu.  ;-)
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#16
Ładnie Ci ten modelik wychodzi Smile Czysto, starannie, bez pośpiechu. Super PDT_Armataz_01_34
Fotele w Twoim wykonaniu wymiatają, oby tak dalej!

Pozdrawiam
Odpowiedz
#17
(23-06-2015, 02:19)Piotreq link napisał(a): Zejdzie jeszcze dłużej, bo go zaraz odłożę do pudełka na rzecz nowego projektu.  ;-)

Kurcze, powiedz że się zabierasz za ten model który nabyłeś  na konkursie w Kruszwicy.
Odpowiedz
#18
Jeszcze się dzieje w budowie Carriera. Od lipca będzie przerwa.
Powstały jakieś skrzynki... chyba na amunicję do KM.
[Obrazek: th_DSC_6500_zpszh57v7lf.jpg]
I radio:
[Obrazek: th_DSC_6501_zpspviilz9t.jpg] [Obrazek: th_DSC_6502_zpsy7rh8wjw.jpg]

C.D.N.

(23-06-2015, 11:54)Twardy link napisał(a): [quote author=Piotreq link=topic=14013.msg165503#msg165503 date=1435061949]
Zejdzie jeszcze dłużej, bo go zaraz odłożę do pudełka na rzecz nowego projektu.  ;-)

Kurcze, powiedz że się zabierasz za ten model który nabyłeś  na konkursie w Kruszwicy.

[/quote]

Rozczaruję Cię. Priorytet mają "wrześniowe" latadła. Będzie to wielce zasłużona maszyna. Relacja wkrótce.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#19
Skrzynki to nawet chyba też bym dał radę takie zrobić ale za to radyjko jest super!!!
Odpowiedz
#20
No to chowaj tego pokraka do pudełka, i startuj z nową relacją. Jak będzie to temat "wrześniowy" to nie czuję się rozczarowany. PDT_Armataz_01_01
Odpowiedz
#21
Ostatnia aktualizacja przez przerwą.
Powstała obudowa silnika z wlotem powietrza. Po raz pierwszy w tym modelu użyłem elementów z kupionego zestawu laserowego i mam mieszane odczucia, ponieważ tam, gdzie cięcie szło z dwóch stron, linie po prostu się nie schodziły... Trzeba było prostować krawędzie. Na szczęście siatka wyszła super.
Na lewej stronie wszystko pasowało jak należy:
[Obrazek: th_DSC_6503_zps8ft789pk.jpg]
... natomiast na prawej powstała dziura i musiałem sztukować:
[Obrazek: th_DSC_6504_zpsn89zxzf7.jpg]
Na szczęście to miejsce nie będzie widoczne, toteż się tym nie przejmuję.
Powstały też kolejne skrzynki:
[Obrazek: th_DSC_6505_zps8grrj9ek.jpg]
Krawędzie łączenia zeszlifowałem pod kątem i kleiłem na styk Wikolem. Takie łączenie mi się podoba. Od spodu wkleiłem prostokąty z tektury, żeby usztywnić konstrukcję i zwiększyć powierzchnię klejenia do podłogi lub burty pojazdu:
[Obrazek: th_DSC_6506_zpsfa18xpyv.jpg]
No i rzut oka na całość. Osłona silnika na razie wstawiona na sucho. Muszę ją trochę doszlifować, ponieważ nieco wypycha mi tylną ścianę pojazdu na zewnątrz.
[Obrazek: th_DSC_6507_zpsrggqqqbb.jpg] [Obrazek: th_DSC_6508_zpsf7ickkgd.jpg] [Obrazek: th_DSC_6509_zps041mduue.jpg]

C. D. N.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#22
No faktycznie trzeba będzie urezać kawałek obudowy  :oops:
Odpowiedz
#23
Po ogromnej przerwie spowodowanej innymi projektami Carrier wrócił na matę.

Przybyło prę rzeczy na spodzie kadłuba.
[Obrazek: th_DSC_3738_zpsvumgftic.jpg]
Jakiś zasobnik z kanistrami.
[Obrazek: th_DSC_3739_zpshqkwzauk.jpg]
Przeniesienie napędu.
[Obrazek: th_DSC_3740_zps2bvruuz6.jpg]
Płyta pancerna, która to zasłoni.
[Obrazek: th_DSC_3742_zpsmc6pvhjv.jpg]
I razem:
[Obrazek: th_DSC_3741_zpspb4sjxsc.jpg]

Mam nadzieję, że teraz już bez przerwy dotrę do końca.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#24
Piotrze NARESZCIE
Odpowiedz
#25
Jakże miło znów popatrzeć jak rozwija się Twoja Carriera Smile
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] Universal Carrier Mk.I - brytyjski pokrak JaCkyL 30 13,880 03-11-2014, 01:27
Ostatni post: Tomasz K
  [R] Universal Carrier MK I /GPM/ kordian 15 7,025 15-10-2013, 11:14
Ostatni post: kordian
  Chevrolet 157 - Armoured Bank Carrier ges 0 2,903 09-04-2012, 07:03
Ostatni post: ges

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości