Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka pytań powracającego początkującego
#1
Ahoj,

po długim milczeniu wracam do kartonu. Powoli kończę robotę przy Raidenie (link w sygnaturze) no i zastanawiam się co dalej. Kiedyś tam dawno temu kupiłem takie tematy:

[Obrazek: 71f4e9a291d82ea0m.jpg]

Do Focke-Wulfa zamówiłem sobie wycinane laserowo wręgi, ale potem doczytałem gdzieś w jednym ze sklepów internetowych, że trudność złożenia to 4/5 zatem chyba na razie go odpuszczę i zrobię tę Avię. Z drugiej jednakże strony ciągnie mnie do czegoś innego. Zatem pytanie numer jeden - Czy mógłbym prosić o namiary na odpowiednie dla początkującego modele czołgu/okrętu/czegoś innego?. Chodzi o takie, które są świetnie narysowane i nie ma zbyt wielu problemów przy składaniu, a można się sporo nauczyć.

Druga sprawa to retusz. Do tej pory chodziłem na łatwiznę i krawędzie i styki 'ubarwiałem' czarnym markerem, ale wiadomo jaki jest tego efekt (zwłaszcza widać to teraz jak patrzę na Raidena po kilku latach). Tutaj drugie pytanie - czy do retuszu krawędzi modeli kartonowych najlepiej po prostu używać farb akrylowych znanych producentów i nanosić je delikatnie pędzelkiem?. Jak już mam zamawiać jakieś  modele online to i mogę domówić pędzelki i farbki, ale prosiłbym o potwierdzenie czy to najlepsza droga. Druga rzecz to dobór kolorów - czy macie jakieś sprawdzone metody by jak najbliżej oryginałowi dobrać kolory online?



Pozdrawiam
Michał
:tank:
Warsztat: Avia S-199 MK

W hangarze: Raiden MM  03/1996 (nieskończony)
Odpowiedz
#2
Z tego co pokazałeś to Avia na początek jest dobra, model Pawła Mistewicza więc jak najbardziej tak. Polecam też inne modele tego projektanta. W Małym Modelarzu wydawał np.BF-109, wydawnictwo Kartonowa Kolekcja- prawie wszystkie modele są jego.-polecam samoloty jednosilnikowe-myśliwce, bo te jednak są najprostsze [np.Zero, BF-109, Bufallo, Jastrząb, Hurricane].
Również polecam modele, które WAK wydało specjalnie dla początkujących. Ostatni BF-109E, D-520, Spitfire, ew. te komplety modeli w 1:50 [oprócz numeru 5, ze względu że to dwupłaty i tych dwóch odrzutowców] To są fajne proste modele które można bardzo szybko w 2/3dni zrobić i mają tą zaletę że prawie w ogóle nie mają drobnych elementów, ani wnęk podwozia itp. W sam raz do nauki. Sam ostatnio 109 skleiłem i polecam. Plus jest też taki że można nawet kupić dwa, bo są jednak tanie i trenować. 

Retusz to temat rzeka. Każdy ma swój sposób. Jedni lubią farbki akrylowe, inni plakatówki [plus taki że tanie, a minus że masz mało kolorów i trza mieszać aby dobrać kolor], olejne. Ja używam farbek Humbroll/Revell i już mam taką kolekcję że zawsze coś bliskiego znajduję [a jak nie mam to dwa kolorki podobne mieszam i z reguły wychodzi]. Na pewno najlepiej kupić od razu biały i czarny kolor, jak coś za jasne to ciut czarnego żeby przyciemnić, a jak za ciemne to białym rozjaśnić. Gorszy problem z doborem odpowiedniego odcienia np.zieleni...jak ktoś ma zmysł plastyczny to nawet do byle jakiego zielonego doda jakiegoś różu/fioletu i wyjdzie prawidłowy. Ja z reguły mieszam różne odcienie zielonego i patrze co wychodzi i aby było jak najbliższe tego co na wydruku. Jednym słowem trzeba siąść i kombinować na wszystkie sposoby.
Online niestety się nie da, ale jak ma się przed sobą wycinankę to można dobrać w jakimś tam przybliżeniu farbkę na podstawie tego co jest w sklepach internetowych [zazwyczaj jest mały prostokąt z kolorem jaki dana farbka ma], tylko minus taki, że ten kolor z ekranu zależy od tylu zmiennych że jak się farbkę otworzy to może sporo się różnić. Ale zawsze to jakieś przybliżenie.
Odpowiedz
#3
Czołg ? Może Cromwell z Kartonowej Kolekcji ? Nazwisko Autora gwarantuje znakomitą sklejalność. Retusz - rzeczywiście temat "rzeka". Ja używam temper w tubkach, mam chyba dwanaście kolorów, mieszam dla osiągnięcia określonego koloru, zostawiam na plastikowej paletce, jak wyschnie wystarczy ją rozprowadzić wilgotnym pędzelkiem i... już. Praktycznie zawsze gotowe do użycia, a kosztują, ja wiem, może z 15 złotych ?
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kilka pytań zdanowid 11 2,187 14-10-2022, 10:32
Ostatni post: Lukee
  Początkujący okrętowiec (kilka pytań) imperfetto8000 4 3,059 02-09-2019, 02:02
Ostatni post: imperfetto8000
  Modele od Modelik dla początkującego jar_21 0 2,136 21-01-2017, 12:03
Ostatni post: jar_21
  Kilka pytań... Black_Cat 0 2,226 01-07-2016, 03:00
Ostatni post: Black_Cat
  Kilka pytań od początkującego... Tadeusz Modelarz 5 4,699 26-05-2016, 08:37
Ostatni post: dexter
  Kilka pytań zielonego :) MaxDamageShot 9 5,823 21-10-2015, 05:37
Ostatni post: Haneczka
  Samolot lub czołg dla początkującego MaxDamageShot 32 14,091 23-11-2014, 08:17
Ostatni post: seb545
  Co następne? Pytanie bardzo początkującego modelarza. lasiu87 14 6,644 09-05-2014, 09:24
Ostatni post: dexter
  Kilka pytań niezdarnego początkującego Domino 5 3,857 25-03-2013, 08:13
Ostatni post: Kroolo
  Kilka pytań początkującego Wobo 6 4,069 11-02-2013, 04:40
Ostatni post: dexter

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości