Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] PZL P50a Jastrząb wyd. WAK - pierwszy model, pierwsze zakupy
#26
Na pewno sprawdzę te techniki przy robieniu przodu, bo z tym zaginaniem mam ciągle problemy PDT_Armataz_01_34 ogon już praktycznie skończony, jutro relacja.
Odpowiedz
#27
Sklejanie ogona to była czysta poezja. Wszystko tak ładnie do siebie pasowało, że miodzio. Co nie zmienia faktu, że pojawiło się trochę moich błędów. Znowu trochę pobrudziłem model, znowu pojawiły się przetarcia, znowu krawędzie są postrzępione i nawet retusz ich nie ratuje. Cieszę się, że wnękę w stateczniku pionowym na statecznik poziomy wyciąłem na płasko, bo nie wiem jak zrobiłbym to na modelu. Sam statecznik wszedł na mocny wcisk i praktycznie nie wymagał klejenia, aczkolwiek był lekko przekrzywiony :/ W miarę możliwości udało mi się to skorygować. Największy problem miałem z oklejeniem miejsca w którym kadłub przechodzi w stateczniki ale chyba jakoś to wygląda. W lotce pionowej zaplanowane było poziome usztywnienie (25c), ja jednak skleiłem te wręgi do siebie bo pomyliłem je z elementami 27c i zrezygnowałem z ich użycia. Btw: na instrukcji sklejania jest błąd i wręga 25b jest zaznaczona dwa razy - jedna z nich to właśnie 25c.

[Obrazek: 17_zps9aal8iji.jpg][Obrazek: 23_zpsxclbxfch.jpg][Obrazek: 18_zpspjecymse.jpg][Obrazek: 20_zpszu7hdexx.jpg][Obrazek: 22_zpsti7yhr0w.jpg]

Najtrudniejsze, czyli silnik i skrzydła, przede mną. Aktualnie muszę przystopować z jastrzębiem, bo jednak sesja poprawkowa za pasem i muszę się wziąć za naukę, a sklejanie ograniczyć.

Na koniec trzy pytania:
1. Element nr 26  :???:  Czy ktoś wie, gdzie go umieścić, bo na instrukcji nigdzie go znaleźć nie mogę, a numeracja wskazuje, że powinien on być gdzieś na ogonie  :roll:
2. Jak zaginać takie elementy? Bo nie wiem czy poprawnie je wkleiłem.

[Obrazek: 12007166_866139356803360_2175733_n_zpsalhu0i0m.jpg]

3. Podpórki do stateczników. Rozumiem że wycinam, formuję i sklejam z drucikiem w środku? Czy on jest tak w ogóle potrzebny?

[Obrazek: 11998503_866139093470053_819030832_n_zpsvmcekb0h.jpg]
Odpowiedz
#28
1) wg rysunku i umiejscowienia na arkuszu oklejasz go na wręgach B1 i A i naklejasz na początku dziobu.
2) nacinasz przy tych kreseczkach i formujesz delikatne wyoblenie,
3) jest potrzebny, po pierwsze nadaje kształt a po drugie wzmacnia. Przy formowaniu uważaj aby nie na robić krowich żeber więc delikatnie z naciskiem.

tyle wg mnie
pozdrawiam
Odpowiedz
#29
Pierwsze modele nigdy nie są  zadowalajace. Uświadamiają modelarzowi jego braki w technice. Najważniejsze, to je zauważać , znajdować ( samemu lub według rad doświadczonych Kolegów) rozwiązania,zapamiętywać je i stosować konsekwentnie w kolejnych modelach. Tak koło dwudziestego modelu będzie w miarę OK.
Zauważyłem,że nie potrafisz  prawidłowo formować elementów modelu. W samolotach większość poszycia stanowi wycinek z walca. Trzeba zatem z wyczuciem ( potrzebne doświadczenie i dużo ćwiczeń) formować taki łuk. Ja to robię na krawędzi wąskiego nożyka do papeterii, po którym przesuwam element kartonowy kilkakrotnie z użyciem niewielkiej siły. Część Kolegów robi to na grubych drutach ( prętach). Polecam do tego druty do "robienia na drutach"  Wink . Wielokrotnie to powtarzałem w wielu miejscach, ale tego nigdy dosyć: element PRZED przyklejeniem na miejsce musi już mieć odpowiedni kształt. Klej ma jedynie umocować na miejscu. Niedokładne uformowanie i dociskanie elementu do podłoża na klej najczęściej da w efekcie tzw."krowie żebra", że o braku zgodności z oryginałem nie wspomnę. Na segmentach kadłuba widać wiele załamań powierzchni - to też brak odpowiedniego formowania.
Masz entuzjazm i chęć, więc wykorzystaj to do swego doskonalenia. Miej w pamięci rady i własne doświadczenia i sklejaj.  Kończ każdy model. Nie szkodzi,że nie będzie wyglądał tak ,jakbyś chciał. Klej kolejne, klej dużo. Tylko tak się tego nauczysz.
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#30
(18-09-2015, 06:17)MARIUSZ_G link napisał(a):Wielokrotnie to powtarzałem w wielu miejscach, ale tego nigdy dosyć: element PRZED przyklejeniem na miejsce musi już mieć odpowiedni kształt.
Jesteś już drugą osobą w tym temacie, która mi to mówi Tongue  Aktualnie coś tam majstruję przy skrzydłach no i teraz naprawdę staram się, żeby każda część była dobrze uformowana. Chciałbym, żeby chociaż skrzydła w miarę mnie zadowalały Tongue

(18-09-2015, 03:31)lukasold link napisał(a):2) nacinasz przy tych kreseczkach i formujesz delikatne wyoblenie,
czyli źle zrobiłem Confused

(18-09-2015, 03:31)lukasold link napisał(a):3) jest potrzebny, po pierwsze nadaje kształt a po drugie wzmacnia. Przy formowaniu uważaj aby nie na robić krowich żeber więc delikatnie z naciskiem.
Ale z tego co zauważyłem ten drucik będzie wystawał z tej podpory, a w miejscu gdzie powinna się ona znajdować są specjalnie oznaczone miejsca. Tam gdzie jest ta biała kropka będę musiał zrobić otwór na ten drucik, right?
[Obrazek: 12029028_773964042715629_402717502_n_zpsoboda8hy.jpg]

Tak jak mówiłem, sklejanie zwolniło tempo (ale się nie zatrzymało!). We wnękach na podwozie są takie oto kropeczki.

[Obrazek: 12033816_773964056048961_446769994_n_zps7rpyv7u2.jpg]

Takie same są na elementach do oklejenia tych wnęk, pewnie do rozpoznania co do czego  :?: no ale potem to chyba trzeba będzie zaretuszować
Odpowiedz
#31
Dobrze tobie idzie. Staraj się formować skrzydła, aby nie powstało złamanie kartonu.
Odpowiedz
#32
Po tygodniu rozłąki nareszcie wróciłem do jastrzębia. Przywitał mnie bardzo ciepło, bezproblemowo pozwalając mi na dokończenie szkieletu skrzydeł i poszycia centropłatu.

[Obrazek: th_25_zpsbwsxru67.jpg][Obrazek: th_27_zpsiqsvrheh.jpg]

Ze skrzydłami jednak już nie poszło tak łatwo, bo bezdyskusyjnie postanowiłem zrobić oddzielne lotki tak jak w przypadku ogona. Zakończyło się na tym, że sfrustrowany odpuściłem sobie sklejanie na dziś. Poszycie po prostu nie pasuje, nawet nie wiem co zrobiłem źle.

[Obrazek: th_26_zps5a0ua7bi.jpg][Obrazek: th_24_zpsyf9vlgm3.jpg]

I to z obu stron. Nie wiem co z tym zrobię, nie wiem nawet jak skleić to wszystko razem żeby jakoś wyglądało. Myślałem o sklejeniu skrzydła oddzielnie a potem nasunięciu na szkielet. Aktualnie jeszcze wstrzymuje mnie żarówka do reflektora lądowania (nie mogę znaleźć w domu żadnych pochłaniaczy wilgoci).

Po weekendzie wracam na studia. W akademiku postaram się o lampki, brystol i telefon z funkcją makro bo już nie mogę patrzeć na te moje fotki.
Odpowiedz
#33
Stoję niemalże w miejscu już 2 tygodnie przez tą żarówkę reflektora  :roll: nikt znajomy nie przyznaje się do posiadania pochłaniaczy wilgoci, szukałem trochę po sklepach, też nigdzie nie było, to w ogóle jeszcze produkują? Może powinienem poszukać jakiegoś innego koralika ale też bardzo nic nie przychodzi mi do głowy  :|
Odpowiedz
#34
W wielu pudełkach z butami masz pochłaniacz wilgoci. Jedne są z mniejszymi inne z większymi kuleczkami. Trzeba znaleźć odpowiednie...
Odpowiedz
#35
no właśnie dziś trochę pogrzebałem w butach w obuwniczym, wcześniej to samo robiła moja współlokatorka no i nic, stąd mój post bo już załamuje ręce. Może jeszcze się przejdę dokładniej poszperać.
Odpowiedz
#36
Nie wiem czy to się zmieniło ale kiedyś można było takie kuleczki znaleźć w tubkach z tabletkami musującymi  :wink:
Odpowiedz
#37
http://allegro.pl/bk005-mikrokulki-szkla...96839.html

znalazłem coś takiego i pewnie się skuszę. Albo skoczę jeszcze do jakiejś pasmanterii
Odpowiedz
#38
Bardzo prosty sposób na żarówki masz w zasięgu ręki. Koniec srebrnego druta (grubej żyłki) maczasz kilkakrotnie w kleju CR lub Wikol (może też być lakier bezbarwny) za każdym razem pozwalając mu wyschnąć. W taki sposób żeby na końcu mieć kroplę która po wyschnięciu upodobni się do szklanej bańki. Od biedy możesz imitację żarówki zrobić z łepka metalowej szpilki.
Odpowiedz
#39
A propos tego allegro to myślę, że 1mm, a już na pewno 1,5mm to będzie wieeeelka żarówa. Zbyt wielka...
Odpowiedz
#40
a ja myślałem, że byłyby za małe, no cóż, totalny brak doświadczenia Tongue  Póki co próbuję z propozycją Cevy, w sumie myślałem wcześniej o kropelce kleju, no ale założyłem, że do tego trzeba cyjanoakrylowego ale z tego co widzę po wstępnych testach mój też będzie się nadawał  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#41
Coś tam się skleiło, idzie to jak krew z nosa, no ale głównie dlatego że w dzień mam uczelnię, a wieczorem nie mam światła. Kilka rzeczy nie wyszło w tych skrzydłach, kilka się nawet udało, boleśnie przekonałem się co to są krowie żebra  PDT_Armataz_01_33
Nie wiedziałem na jakiej wysokości obkleić wnęki podwozia (34+35), zrobiłem to wzdłuż kropek bo to wydawało się jedynym sensownym wyjściem, no ale potem średnio to pasowało do poszycia centropłata :/
[Obrazek: th_12167743_10204948094251229_126630168_...uswf0m.jpg]
Lotki były największą porażką, lewa mi się lekko wygięła, chociaż na zdjęciu chyba tego nie widać
[Obrazek: th_12167669_10204948094491235_1562575899...7qpl1s.jpg]
"Szybka" reflektora jakoś dziwnie zaparowała  :mil1: ale może to i lepiej bo żarówka nie wyszła idealnie.
Przy formowaniu końcówek skrzydeł spróbowałem wygniatać je na podkładce i byłem pod wrażeniem jak elegancko to idzie. Niestety nie robiłem tego gumką tylko końcówką pędzla i trochę za późno zorientowałem się co wyszło po drugiej stronie  PDT_Armataz_01_05  Pierwszy raz widzę, żeby na zdjęciu coś wyglądało lepiej niż w rzeczywistości  PDT_Armataz_01_03
[Obrazek: th_12178237_786685904776776_1538461480_n...mzwool.jpg]

Z nowości to nauczyłem się robić miniaturki Big Grin oraz kupiłem sobie podkładkę z empiku, i naprawdę polecam początkującym, którzy nie są pewni czy to hobby ich wciągnie (ostrzy z zestawu nie polecam, aczkolwiek niedługo wyposażę się w olfy które podobno do tego noża pasują).

PS: Coraz bardziej podobają mi się emotki na tym forum  :mil11:
Odpowiedz
#42
(23-10-2015, 10:43)eMka link napisał(a):"Szybka" reflektora jakoś dziwnie zaparowała  :mil1: ale może to i lepiej bo żarówka nie wyszła idealnie.

takie zjawisko często występuje przy Super Glue, SG odparowując matowi folie.

Generalnie nie jest zle. Jak na pierwszy model to jest całkiem nieźle, fajnie ze zauważasz swoje błędy, przy następnym modelu wyciągniesz wnioski i będzie git.

Powodzenia.  :mil11:
Odpowiedz
#43
(25-10-2015, 12:17)Raven link napisał(a):takie zjawisko często występuje przy Super Glue, SG odparowując matowi folie.
to wiele tłumaczy, myślę, że zapamiętam po tym przykładzie Tongue btw fajnie masz zrobioną galerię na profilu

Przedstawiam pierwsze prawidłowo zrobione przeze mnie zdjęcie:
[Obrazek: th_1_zpsuf4jyu9h.jpg]
a dalej już stara bieda  PDT_Armataz_01_04
[Obrazek: th_2_zpso6eyarkt.jpg] [Obrazek: th_4_zpswrjolkbx.jpg] [Obrazek: th_3_zps5y7kuroq.jpg]

Jak widać jakoś się klei i jakoś już to wygląda. Kadłub do skrzydeł pasował średnio, ale na 99% z mojej winy, ogon do kadłuba też słabo pasował, też na 99% z mojej winy (nigdy więcej klejenia na dwie wręgi  PDT_Armataz_01_03 ). Dziób pasował ładnie, chociaż od dołu wyszło to gorzej, nie spiłowałem wystarczająco wręgi B1, my bad. Wznios skrzydeł jest delikatny, może nie taki jak powinien być, ale jest. Został silnik i dodatki  PDT_Armataz_01_01
Odpowiedz
#44
Kolejna mała aktualizacja

[Obrazek: th_6_zpswnese1nj.jpg]

Rozpocząłem budowę silnika i ta część sprawiła mi duuuuużo frajdy. Chyba wolę dziubać takie małe elementy i sklejać je w ciekawe bryły niż się stresować, że mi poszycie nie pasuje do wręgi. Podobnie jak Ostoja z czarnego forum (na którym, jakby nie patrzeć, wzoruję się) zrezygnowałem z retuszowania (z małym wyjątkiem), gdyż część ta i tak będzie praktycznie niewidoczna  PDT_Armataz_01_09
Złapała mnie mała konsternacja podczas wycinania części silnika. Części 51, 52, 53 miały doczepione oklejki i zastanawiałem się czy trzeba je odciąć czy nie. Ostatecznie odciąłem ją tylko przy części 51, a resztę skleiłem na zakładkę bo i tak miejsce łączenia jest z tyłu, więc kompletnie niewidoczne.
Odpowiedz
#45
Jastrząb dostał dziób  PDT_Armataz_01_18
[Obrazek: th_12_zpszgiitequ.jpg] [Obrazek: th_11_zpstgqkcuj7.jpg]

Było trochę przyjemności i nieprzyjemności w tym elemencie. Generalnie jest on bardzo słabo opisany w instrukcjach, w ogóle śmiałbym twierdzić, że cały model nie jest dla początkujących, ale jak przeglądałem wycinanki Bregueta i Salmsona też z WAKu, to tamte instrukcje są może jeszcze bardziej powierzchowne. Ale to oczywiście kwestia wprawy i podglądania innych relacji. Ja na przykład nie wiedziałem jak sklejać śmigła i sklejałem je intuicyjnie, dlatego wyszły mi  takie jakie wyszły.

Zostały już "tylko" dodatki, więc prawdopodobnie następny post to będzie galeria końcowa.
Odpowiedz
#46
Jednak jeszcze nie galeria końcowa. Minął miesiąc od ostatniej aktualizacji i aż wstyd jak mało zrobiłem w porównaniu do mojego początkowego tempa, no ale miałem ciężki grudzień na uczelni. Wykonałem element, którego trochę się obawiałem, czyli podwozie, a w zasadzie to same koła z goleniami. Sporo się oczytałem w innych relacjach jaki to ciężki orzech do zgryzienia, więc oglądając swoje efekty końcowe byłem nawet zadowolony. Farby plakatowe średnio chcą współpracować z moim cyjanoakrylem, ale jakoś poszło.

[Obrazek: th_14_zpseytm4wis.png]

W następnym poście już na pewno będzie galeria końcowa ale to dopiero w przyszłym roku Wink
Odpowiedz
#47
Tylka nie urywa, ale jak go skonczysz nie będziesz się mógł napatrzeć na niegoWink
Odpowiedz
#48
Powinieneś to (opona) jeszcze podszlifować, wyglądała by lepiej bez tej ostrej krawędzi...
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Obiekt 181 (Antonov), 1:33, YG-Model 1904_Stanislaw 7 4,439 15-04-2020, 05:55
Ostatni post: ZbiG
  R-2 rakieta, 1:33, YG-Model 1904_Stanislaw 4 3,039 20-03-2020, 04:37
Ostatni post: Lukee
  4 TP Sklej Model numer 1/2013 oOdz1m3k 3 2,505 04-02-2019, 11:54
Ostatni post: michal84
  [WKM2][R] USS Saratoga, Fly Model 1:200 tuslaw 37 14,254 19-07-2017, 08:06
Ostatni post: Seba77
  [R] Polonez & Niewiadow N126 - pierwszy model allama 33 18,552 30-09-2016, 10:41
Ostatni post: allama
  [G] Su-34 Hobby Model Michal_Aero 5 3,840 04-08-2016, 09:19
Ostatni post: ZbiG
  (R) Thunderbolt II A-10 MM 6/2006 pierwszy w zyciu luki1984 5 4,752 12-07-2015, 03:47
Ostatni post: Jackowski1971
  (G) A6M2 Kartonowa Kolekcja pierwszy model w życiu maciekz45 13 7,842 28-03-2015, 01:33
Ostatni post: łosiu
  [R] Polonez - Poltruck "Policja" - Modelik - pierwszy model Usul 11 7,143 26-09-2014, 07:36
Ostatni post: Usul
  Albatros D.V wydawnictwo Modelik 1:33- mój pierwszy dwupłat lepiacz lsw 12 5,865 09-05-2014, 08:24
Ostatni post: Paweł O

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości