Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Morane-Saulnier Typ I
#1
Cześć,
Witam w pierwszej relacji. Forum obserwowałem od dłuższego czasu jako gość, jednak ostatnim czasem postanowiłem zarejestrować się i trochę podziałać. Modelarstwem we wszelakiej postaci interesuję się dość długo i wykonałem trochę modeli. Jednak było to dość dawno i zapomniałem już co i jak. Obecnie z racji większej ilości wolnego czasu, postanowiłem wrócić do tego hobby.

Padło na karton z racji dostępu do darmowych modeli oraz możliwość dodrukowania części w przypadku ich uszkodzenia bądź niezbyt udanego ich wykonania. Mieszkam za granicą i niestety modelarstwo tutaj nie jest dość popularne. Można nabyć plastikowe modele, jednak ich wybór nie jest duży. Podstawowe narzędzia i przybory dostałem bez większego problemu. Jedyny problem stanowi drut. Szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia gdzie szukać. Byłem w sklepie z materiałami budowlanymi, jednak znalazłem tylko drut o średnicy 1,5mm i większej. Póki co trzeba będzie sobie poradzić bez.

Tematem tej relacji będzie model samolotu myśliwskiego z okresu pierwszej wojny światowej, mianowicie Morane Sauliner Typ I. Model przedstawia samolot w barwach Carskich Sił Powietrznych Rosji i opracowany jest w skali 1:33. Do pobrania za darmo ze strony www.modele-kartonowe.com

Model ten wybrałem ze względu na niewielką ilość części, nikłe użycie drutu oraz dość proste opracowanie. Model postaram się wykonać w standardzie. Pomimo doświadczenia z modelarstwem nie czuję się na siłach aby zdziałać coś ponad to. Dlatego też temat pojawił się w dziale dla początkujących. Będziemy uczyć się od nowa Smile Zobaczymy co z tego wyjdzie  PDT_Armataz_01_18
Tyle co do wstępu, relacje czas zacząć  :mil11:

Części zawarte sa na 3 arkuszach formatu A4. Drukowałem na papierze o gramaturze 180g przy pomocy drukarki Canon pixma MP237.
[Obrazek: f7c554f68ce85a50med.jpg]

Zacząłem standardowo od podklejenia 'tekturą' szkieletu kadłuba.
[Obrazek: 8d809ff915d04fb4med.jpg]

W czasie, gdy szkielet schnie wykonałem km. Podobno Vickers  PDT_Armataz_01_18
[Obrazek: 7978925d1fead3a6med.jpg][Obrazek: beab0a39691c21b7med.jpg]
[Obrazek: 4ae0a1d5915e8135med.jpg]

To tyle na dziś. Zbliża się weekend i zapowiada się deszczowo (od 3 dni pada bez przerwy). Wygląda na to, że będzie sporo czasu na prace z modelem Smile
Pozdrawiam i do następnej odsłonySmile
Odpowiedz
#2
Zapowiada się fajnie. Lubię śledzić budowy samolotów Wink

Co do drutu, ja swój kupiłem w Obi, ale na dziale ogrodniczym. Szukaj, a znajdziesz  PDT_Armataz_01_29
Odpowiedz
#3
Masz moje słowo, że będę tu wpadał i kibicował.

A drut może z kabli ze sklepu elektronicznego? Co prawda trzeba go "obierać" z izolacji ale ją też można czasem wykorzystać  PDT_Armataz_01_18
Odpowiedz
#4
Niby to tylko tektura, ale jednak marnotrawstwo materiału Panie- tam jeszcze zmieściłby połowę tych wręg, które przykleiłeś.
Skoro to model drukowany, to może warto by pokusić się o wycięcie czarnych pól w km-ie? Jak nie wyjdzie, to zawsze możesz wydrukować nowe  PDT_Armataz_01_28
Odpowiedz
#5
swicaa, byłem właśnie w sklepie Obi-podobnym, ale nie znalazłem. Szukam dalej Smile
Osobiście wolę pancerkę lub pływadełka, ale z racji niewielkiej ich ilości dostępnych za free w necie (chodzi  o interesującą mnie skalę i tematykę) zabrałem się za samolot. Jak wspomniałem wyżej, jest to też model treningowyWink Muszę przypomnieć sobie to i owo, a i nauczyć się czegoś nowego od kolegów bardziej doświadczonych.

eMka, też chyba przejdę się do sklepów z elektroniką. Ale dopiero jak będę miał w planach wycieczkę do większego miasta. Obecnie mieszkam na wsiWink

Grandi, co racja to racja. Mogłem lepiej wykorzystać miejsce na tekturze. Jednak nie jest to czysta tektura 1mm, gdyż takiej nie posiadam. Mój sposób naklejania to tektura 0,5mm+ 2 x karton 0,18, co daje w przybliżeniu 0,9mm. Osobiście wolę nieco cieńsza tekturę niż 1mm.
Następnym razem przy podklejaniu postaram się oszczędzać materiał. Dzięki za słuszną uwagę Smile
Jeśli chodzi o otwory w km-ie, to moje palce są jeszcze zbyt sztywne aby to wykonać. Jednak z modelu na model postaram się o większą dbałość o detale.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#6
Cześć,
Witam w kolejnej odsłonie relacji z budowy Morane Sauliner'a.
Jednak się pomyliłem co do weekendu i wbrew wszelkim znakom na niebie był słoneczny. Co nie zmienia faktu, że zdołałem coś podłubać przy modelu. A więc do dziełaSmile

Po uprzednim podklejeniu tekturą szkieletu kadłuba przyszła pora na ich wycięcie, przeszlifowanie i spasowanie. Nie było z tym większych problemów.
[Obrazek: 6b6b2255a4c71bbf.jpg]

Część nr. 6 przed oszlifowaniem wzmocniłem nasączając ją super glue.
[Obrazek: 6fb2ee366bf4c95a.jpg]

Cały szkielet po złożeniu do kupy i sklejeniu, przeszlifowałem raz jeszcze.
[Obrazek: 0820eaf035dc0452.jpg]

Następnym krokiem był retusz kabiny oraz wykonanie jej osprzętu(dwa drążki + fotel).
[Obrazek: 2b86e3d4b34197bd.jpg]

Kolejną rzeczą była przymiarka poszycia i oklejenie szkieletu. Nie ukrywam, że miałem z tym problemy. W każdym razie po dość długiej walce udało uzyskać coś z czego osobiście nie jestem zadowolony.
[Obrazek: 6ac8f78c07bee729.jpg][Obrazek: 6f42d81414673e5a.jpg][Obrazek: 17b186d7e25ca20c.jpg]

Na spodzie pojawiło się przetarcie, które postaram się zakryć lepiej dobranym kolorem. A może ktoś zna jakiś lepszy sposób na przetarcia? Każda rada mile widzianaWink

Na zakończenie jeszcze co nieco wglądu w kokpit.
[Obrazek: 14121c45a3d336df.jpg][Obrazek: 7c5ec1cf390af155.jpg]

Na chwile obecna tak prezentują się moje weekendowe wypociny. Mam nadzieję, że następna odsłona będzie lepsza. W planach na najbliższe dni, dalsza część kadłuba, ogon i może podwozie. Zobaczymy Wink
Tymczasem pozdrawiam i do następnej odsłonySmile
Odpowiedz
#7
Nie widać zdjęć.
Odpowiedz
#8
Jakieś fotki były by mile widziane , u mnie nic nie widać  :roll:
Odpowiedz
#9
Chwilowa awaria. Już powinno być dobrze Wink

Odpowiedz
#10
Jest dobrze  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#11
Cześć,
Witam w trzeciej odsłonie relacji z budowy samolotu myśliwskiego Morane-Saulnier Typ I.
Od poprzedniego wpisu minął ponad tydzień więc przydało by się wrzucić coś. Tak więc co by nie przedłużać, zaczynamy Smile

Kadłub gotowy. Został jeszcze tylko kawałek osłony silnika, ale tym zajmę się jak już silnik będzie na swoim miejscu. Ogólnie nie było z nim problemów. Wręgi były nieco za duże, ale po ich dopasowaniu poszło już gładko.
[Obrazek: 82eecfb081ed2673med.jpg][Obrazek: 37c977b898379975med.jpg]
[Obrazek: 4a1a5ffc167089a5med.jpg][Obrazek: 836a9e30cdd12bbbmed.jpg]

Udało się tez wymęczyć koła oraz kołpak wraz ze śmigłem. Wręgi kołpaka, podobnie jak wręgi w kadłubie, były też nieco za duże. Łopaty śmigła były nieco problematyczne i było z nimi nieco zabawy podczas szlifowania.
[Obrazek: 2d89224aeb48ef04med.jpg][Obrazek: 78a033305e7f8aeemed.jpg]

[Obrazek: da916874f2a5cb2dmed.jpg][Obrazek: 17a050ad1b944838med.jpg]

Obecnie bawię się z podwoziem. Jako następny w kolejce jest ogon, a później już z górkiSmile

A teraz moje pytanie do kolegów modelarzy. Jak to jest z kryciem lakierem powierzchni drukowanych na normalnej drukarce. Model ten wykonałem bez uprzedniego lakierowania z obawy przed rozmyciem się tuszu. Jednak następny chciałbym polakierować przed klejeniem. Czy jest ryzyko rozmycia się tuszu pod wpływem lakieru? Jeśli tak, Jak najlepiej zabezpieczyć taki model? Dzięki z góry za wszelakie rady oraz krytykę mojej dotychczasowej pracySmile

Pozdrawiam
Odpowiedz
#12
Co znaczy normalna drukarka? Atramentowa? Jeśli tak, to prędzej niepolakierowany model rozmyje Ci się od macania spoconymi paluchami (albo od przypadkowego zamoczenia, będącego efektem chociażby kichnięcia). Wydruk z drukarki atramentowej możesz lakierować każdym lakierem opartym na rozpuszczalniku i nic Ci się nie rozmyje. Do impregnacji polecam np. lakier do drewna nitro rozcieńczony w proporcji 1:1. W przypadku wydruku z drukarki laserowej możesz zaimpregnować lakierem w spreju do drewna lub werniksem (do kupienia w sklepie dla plastyków).
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#13
Dzięki za odpowiedź. Dokładnie chodzi o drukarkę Canon Pixma MP 237 z systemem CISS.
To teraz rozeznanie wśród lakierów trzeba zrobić Wink

pozdrawiam.
Odpowiedz
#14
Cześć,

Od ostatniego wpisu minęło trochę czasu więc wpadało by zdać sprawozdanie z budowy modelu.
Postęp nie duży ale zawsze coś.

Doszedł silnik, który będzie montowany w samolocie na dniach.
[Obrazek: 075c2ad1a810a011med.jpg]

Prócz tego samolot ma już podwozie oraz płozę(?) tylną. Niestety przez moją nieuwagę ubrudziłem kadłub klejem co widać na pierwszym zdjęciu.
[Obrazek: 6271ba211220b59cmed.jpg][Obrazek: acfcec159ec31238med.jpg][Obrazek: 73d280eaf69a94edmed.jpg]


Całość wygląda tak:
[Obrazek: c200a8e3819e315fmed.jpg]

Do zrobienia został jeszcze ogon, nad którym obecnie pracuję oraz skrzydła. No i jeszcze olinowanieSmile Mam nadzieję, że uda się skończyć budowę przed kolejnym weekendem. Teraz mam więcej wolnego czasu więc postaram się trochę przyśpieszyć. Na dziś tyleSmile

Pozdrawiam
Odpowiedz
#15
Hej!
Witam po bardzo długiej przerwie, ale pewne rzeczy (zmiana pracy i przeprowadzka) złożyły się na moją nieobecność tutaj. Za to chciałbym przeprosić kolegów modelarzy.

Co do samego modelu to prawie ukończony. Zostało tylko olinowanie. Niestety nie mam pojęcia z czego je wykonać. Czy mógłbym liczyć na jakąś sugestię w tej kwestii? Nić? Żyłka?
Próbowałem wykonać je z cienkiego drutu ale niestety wyglądało to tragicznie co widać na zdjęciach poniżej:
[Obrazek: th_1_zpsmsl9efue.jpg][Obrazek: th_2_zpsrzzojtea.jpg]

Ostatecznie usunąłem drut i postanowiłem poczekać na jakąś sugestię z czego wykonać olinowanie. Na chwile obecna całość wygląda tak:
[Obrazek: th_10_zps4iddb3sk.jpg][Obrazek: th_9_zpsncyfisdl.jpg][Obrazek: th_8_zpsiwjqaswk.jpg][Obrazek: th_7_zpswh5nktwr.jpg]

[Obrazek: th_6_zpsdjtsuyq1.jpg][Obrazek: th_5_zpsmf1ospkv.jpg][Obrazek: th_4_zpsajnhftuo.jpg][Obrazek: th_3_zpspbdnhirw.jpg]




Mam jeszcze pytanie odnośnie kleju. Obecnie używam klejów UHU. Bardzo podobny do szewskiego. Jednak jak na mój gust wysycha strasznie szybko i ciężko go nakładać. Czy jest możliwość rozrzedzenia owego kleju i czy da rade nieco opóźnić jego wysychanie? 
Poniżej zestaw jakiego używam. 
[Obrazek: th_20160626_214353_zps5lbxw5vj.jpg]
Pierwszy to ten podobny do szewskiego. Środkowy coś jak Hermol jednak podobnie jak szewski strasznie szybko wysycha i ciężko nim kleić. Ostatni jest rzadki, dobrze się go nakłada i nie wysycha szybko, jednak słabo trzyma jak na mój gust.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#16
Niestety tym razem wstawiłeś miniaturki zdjęć Sad

A skoro miniaturki to nawet nie jestem w stanie zidentyfikować kleju aby Ci pomóc. Ale uniwersalny sposób mówi tak:
znajdź na opakowaniu kleju informację czym czyścić narzędzia i już będziesz wiedział czym można rozcieńczać (z reguły tak jest). Jeśli nie ma tej informacji na opakowaniu to wejdź na strony producenta i znajdź "kartę charakterystyki produktu" - tam są m.in. informacje o składzie specyfiku.
Odpowiedz
#17
Dzięki za odpowiedź Lesio73. poszukam na stronce jak radzisz.

Poprawiłem fotki, tak więc teraz już powinno być dobrze.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#18
Cześć.
Ukończyłem naciągi i tym samym model. Naciągi wykonałem z cienkiej żyłki 0,18 mm. Nie było przy tym większych problemów chociaż i nie obyło się bez moich błędów, co widać na zdjęciach.
Co do samego modelu, to raczej łatwy w budowie jednaka niektóre części wymagają więcej uwagi. po tym krótkim wstępie zapraszam do małej galerii:

[Obrazek: th_11_zpsyhprxd2x.jpg][Obrazek: th_12_zpszos8k78h.jpg][Obrazek: th_13_zpsiajldd4x.jpg][Obrazek: th_14_zpsiozvo1nj.jpg][Obrazek: th_15_zps16dxioup.jpg]
[Obrazek: th_16_zpsdclarc5s.jpg][Obrazek: th_18_zpsoiwtlnus.jpg][Obrazek: th_20_zps1fgtln0g.jpg][Obrazek: th_21_zpsrrxm4hj4.jpg][Obrazek: th_22_zpstgc9bjct.jpg]

Toby było na tyle. Dziękuję z góry za wszelka krytykę i uwagi. Wiem, że popełniłem sporo błędów, których postaram się uniknąć w następnych modelach Smile

Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości