Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] Ta152 H-1 (Kartonnaja Model)
#1
Witam wszystkich kolegów modelarzy w mojej kolejnej relacji Smile. Hellcat skończony, tegoroczny Paprykarz też skończony, więc pora zabrać się za kolejny samolot. Na matę leci kolejny Focke-Wulf z nowego, ukraińskiego wydawnictwa. Ukraińskiego niestety nie znam, więc przeczytanie instrukcji będzie raczej niemożliwe Tongue. Ale nie jest to jakaś straszna przeszkoda, bo rysunki montażowe są bardzo czytelne i jednoznaczne. Owe rysunki swego czasu na czarnym wywołały spore emocje, z racji ogromnego podobieństwa do tych ze Stegny (cała napinka była dla mnie kompletnie niezrozumiała. To przecież zwykły render, odpowiednio pocieniowany by rozróżniać elementy. I jeśli takie rozwiązanie jest dobre, absolutnie nie widzę przeciwwskazań by je powielić). No, co mnie już bardziej poraziło to legenda oznaczeń, która jest niemal kubek w kubek identyczna z halową. Oznaczenia w rzymskim alfabecie, nawet "WPS" sie pojawiło Wink

No ale na razie zostawmy to i przejdźmy do zdjęć Wink

Na początek okładka i akcesoria. Arkusze są już polakierowane i gotowe do cięcia.

[Obrazek: th_DSCN1522_zpscjwoahae.jpg] [Obrazek: th_DSCN1530_zpsqunreoot.jpg]
Wnętrze zeszytu:
[Obrazek: th_DSCN1529_zpsrupxuytx.jpg] [Obrazek: th_DSCN1528_zpsfb1urotf.jpg] [Obrazek: th_DSCN1527_zpsxlhk3b2l.jpg]

Układanie puzzli rozpoczęte:
[Obrazek: th_DSCN1523_zps0ugdoihk.jpg] [Obrazek: th_DSCN1524_zpsxage0dcv.jpg] [Obrazek: th_DSCN1525_zpsdoc9vo0r.jpg] [Obrazek: th_DSCN1526_zpseiqalqoo.jpg]

Póki co wracam do nauki bo troszeczkę atrakcji na uczelni się szykuje w najbliższym czasie. Ale najprawdopodobniej jeszcze dziś wieczorem będę kleił.

Pozdrawiam.
Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#2
ŁałSmile wysokościowa wersja  Focke-Wulfa. Trzymam kciuki.
Odpowiedz
#3
Pacze bo sam go mamWink
Dużo czasu i weny życzę!
Odpowiedz
#4
Popatrzymy na fajną robótkę. A kto wypuścił laserki do tej maszyny ?
Odpowiedz
#5
No to kibicujęSmile
Chociaż osobiście nie podoba mi się ten długi 'nos' Wink
Powodzenia
Odpowiedz
#6
Mozna lasery kupic na model hobby, 25zlSmile
Do hayabusy, czyli pierwszego numeru KM 15zl
Odpowiedz
#7
Dobry wieczór wszystkim.

@Kilminster. Wręgi zostały wykonane przez Model Hobby.

A oto drobne postępy z dzisiaj. Zauważyłem, że potrzebuję jeszcze podszkolić się nieco w dzięcioleniu, bo okrągła drobnica wychodzi mi troszkę poszarpana. Retusz to co prawda troszkę tłumi ale jednak zawsze mogłoby być lepiej Wink. Szczerze mówiąc jestem zadowolony z odcienia mieszanki jaki mi wyszedł do retuszu kokpitu.

[Obrazek: th_DSCN1532_zpscqkyyqw8.jpg] [Obrazek: th_DSCN1531_zpspuovkor1.jpg] [Obrazek: th_DSCN1533_zpsoncds9qp.jpg] [Obrazek: th_DSCN1534_zpsjuoal0er.jpg]

Na dziś to tyle. jutro zabiorę się za boczne panele kokpitu. Mam zamiar w drodze z uczelni zaopatrzyć się w druty o odpowiedniej średnicy, coby móc zmajstrować trakcje dla powierzchni sterowych Smile
Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#8
Ciągle siedzę w kabinie. Potrwa to jeszcze przez jakiś czas, bo detali zawiera na prawdę sporo.

Wykonałem ostatnio drążek sterowy, przepustnicę i boczne panele. Następne będą pedały, tylko wpierw muszę przygotować druciane elementy.

[Obrazek: th_DSCN1535_zps7lhnljrx.jpg] [Obrazek: th_DSCN1536_zpskp2f1unk.jpg] [Obrazek: th_DSCN1537_zpscpnc9hej.jpg] [Obrazek: th_DSCN1539_zpsl9krncuo.jpg]
Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#9
Dzisiejsze słowo na niedzielę (a w zasadzie jej koniec bo "wyślij" kliknę już po dwunastej xD)

Co do tej pory podczas klejenia odnotowałem. Numeracja części. Jest ona przedziwna. Od samego początku w zasadzie. Przykładowo wewnętrzne poszycie burt oznaczone jest jako "1". Ale logicznym było, że wklejanie jej na samym początku byłoby kiepskim pomysłem, z racji, że wtedy wklejanie wyposażenia kabiny byłoby wyjątkowo utrudnione. I tak jest w zasadzie ze wszystkimi elementami, które w jakiś sposób są schowane wewnątrz kadłuba.

[Obrazek: th_DSCN1540_zpsohhtjtvc.jpg] [Obrazek: th_DSCN1541_zpszuyqbqjb.jpg] [Obrazek: th_DSCN1543_zpsyihyzuya.jpg] [Obrazek: th_DSCN1544_zps905jmirv.jpg] [Obrazek: th_DSCN1545_zpskomsqhyy.jpg] [Obrazek: th_DSCN1546_zps2fcowhcc.jpg] [Obrazek: th_DSCN1547_zpsle0uab7q.jpg]

Oczywiście nie byłbym sobą jakbym czegoś nie spieprzył. Ten fotel to jakieś nieporozumienie :/. Wniosek na przyszłość? Nie formować i nie giąć elementów zlepionych z dwóch warstw kartonu. Trzeba było najpierw przykleić do siedziska fotela zewnętrzną część oparcia a potem do niego dopasować wewnętrzną. A tak wyszła kupa. W dodatku kupa bardzo widoczna i rzucająca się w oczy bo przez oszklenie kokpitu najlepiej widać fotel.

Tu na chwilkę przystopuje ze zdjęciami i pozwolę sobie na kolejny komentarz dotyczący numeracji. W wycinance przewidziane są elementy wnętrza kadłuba takie jak działko MK-108 30mm wraz ze skrzynką na amunicje i prowadnicą do wyrzucania łusek, turbosprężarka i oczywiście "klatka" w której te elementy były zawieszone by trzymało się to wszystko razem. Części te mają numery zaczynające się powyżej 50. Jeśli jednak przykleilibyśmy burty na samym początku to na dzień dobry uniemożliwimy lub bardzo utrudnimy sobie dostęp do tej części modelu. Zakleimy wnękę w której to wszystko jest. Tak więc jeśli ktoś będzie się za model zabierał zdecydowanie zalecam wykonanie wyposażenia wnętrza zanim zabierzemy się za przyklejanie jakiegokolwiek poszycia. Sam szkielet także podzielony został na swego rodzaju moduły. W1 to szkielet kabiny i kadłuba, który kończy się przed tablicą przyrządów. W4 natomiast zawiera elementy szkieletu przedniej części kadłuba wraz z tablicą. Nie będę tych dwóch bloków łączył dopóki nie wykonam całego wyposażenia kabiny (został jeszcze celownik oraz... ten element który rozpięty będzie na tablicy przyrządów) oraz kadłuba. Dopiero jak to będzie gotowe złączę to wszystko w całość przyklejając wręgi do siebie i montując wewnętrzne części burt.

Tak prezentuje się wnętrze kadłuba:
[Obrazek: th_DSCN1548_zpsykyx4ux7.jpg] [Obrazek: th_DSCN1549_zpsd77ywj1a.jpg]

Oraz sprężarka:
[Obrazek: th_DSCN1550_zpsc7eeqij7.jpg] [Obrazek: th_DSCN1551_zpsmvp3x4kx.jpg] [Obrazek: th_DSCN1552_zpsa100g3wk.jpg] [Obrazek: th_DSCN1553_zpsdt6bumi8.jpg] [Obrazek: th_DSCN1554_zpsfufb1u78.jpg] [Obrazek: th_DSCN1555_zpshltyxiho.jpg] [Obrazek: th_DSCN1556_zpskg3cwdua.jpg] [Obrazek: th_DSCN1558_zpse9tozj3g.jpg]

W sumie tylko nie bardzo wiem po co się tak cackam z tym wnętrzem, bo te elementy będą widoczne tylko przez szczeliny we wnęce podwozia i na zdjęciach w relacji. A taki mam gust, że modeli wybebeszonych jak pacjent na stole operacyjnym nie lubię, więc wszelkie pokrywy i owiewka będą zamknięte. W zasadzie traktuję to bardziej jako trening paluchów. Im więcej takich drobnych pudełkowych elementów skleję, tym lepiej :p.

Pozdrawiam wszystkich. 
Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#10
Zawsze można zrobić podstawkę ze zdjęciami pokazującymi wnętrze Smile
Odpowiedz
#11
Jestem ciekaw jak z poszyciem w tym modelu-spasowanie . I czy karton jest dobrej jakości bo z tym różnie za wschodnia granicą. Na razie bardzo fajnie Ci to wychodzi.
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#12
Dobry wieczór wszystkim Smile

Tyle udało mi się zrobić w ostatnich dniach.

[Obrazek: th_DSCN1559_zpsvwjeixr2.jpg] [Obrazek: th_DSCN1564_zpsxmbpth3e.jpg] [Obrazek: th_DSCN1566_zpsubt2ws6t.jpg] [Obrazek: th_DSCN1567_zpsb27gyfzh.jpg] [Obrazek: th_DSCN1568_zpsrqggqe8r.jpg] [Obrazek: th_DSCN1569_zpsibdgfssl.jpg] [Obrazek: th_DSCN1570_zpsalfcbdzw.jpg] [Obrazek: th_DSCN1577_zps97fu8g82.jpg]

Za szitową jakość zdjęć najmocniej przepraszam, nie mam niestety ostatnio czasu na zrobienie zdjęć przy świetle dziennym a tego teraz jak na lekarstwo :/

@Vincent. Jakośc kartonu jest wg. mnie dobra. Przyjemnie się formuje, nie rozwarstwia się. Impregnowałem go lakierem bezbarwnym, błyszczącym dupli-colour w sprayu. Dwie cienkie warstwy, podobnie jak w Hellcacie. Co do spasowania to wypowiem się szerzej jak zacznę robić zewnętrzne poszycie ale jak do tej pory wszystkie elementy bardzo zgrabnie do siebie pasują Smile Tylko należy je bardzo starannie wycinać, bo niektóre wnęki i wcięcia na inne elementy mają wielkości rzędu dziesiątych części milimetra/ grubości arkusza. Szczególnie odczuwalne jest to w kabinie. Jak dotąd jestem zadowolony z projektu mimo kilku niedociągnięć, takich jak dziwna numeracja. Kłopotliwe jest też to, że na białych polach do których przyklejamy drobne elementy nie naniesiono ich numerów. Trzeba co rusz zaglądać na rysunki montażowe. Jeśli więc jakimś cudem do tematu zajrzałby projektant to uprzejmie prosiłbym o skorygowanie tego w przyszłych modelach Smile Bardzo ułatwiłoby to nam, modelarzom życie.
Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#13
Rozpocząłem oklejanie kadłuba poszyciem. Z efektu póki co jestem zadowolony. Na zdjęciach widać co prawda nierówności na liniach łączeń ale ręczę, że w rzeczywistości są one minimalne. Cienie jakie powstały od oświetlenia lampą bardzo uwydatniają nawet minimalne nierówności.

[Obrazek: th_DSCN1578_zpsyawswk56.jpg] [Obrazek: th_DSCN1579_zpswizeadfr.jpg] [Obrazek: th_DSCN1580_zpsa6p0pcyh.jpg] [Obrazek: th_DSCN1581_zpsdsohxjf5.jpg] [Obrazek: th_DSCN1582_zpsfxq7spuw.jpg]
Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#14
A czemu tak dziwnie od końca zacząłeś oklejanie?
Połączenia powygładzaj czymś płaskim, ja to nachętniej do tego używam płaskiego końca pęsety.
Odpowiedz
#15
Poszycie układa się od końca, gdyż tako rzecze numeracja Wink. Dość pokrętnie ale już nie będę kombinował, bo jeszcze się okaże, że czegoś potem nie będzie się dało przykleić. Autor przewidział, że poszycie będzie przyklejane najpierw a środkowej części kadłuba poczynając od jego końca, a potem złożona zostanie część ogonowa. Dopiero potem sam przód. Pierwszy segment poszycia licząc od tyłu miał numer 26. Numerem 25 był z kolei oznaczony panel kokpitu w którym znajduje się prowadnica dzięki której można otwierać i zamykać owiewkę za pomocą korby.

Swoją drogą dopiero teraz się zorientowałem, że autor przewidział możliwość wykonania modelu bez elementów wnętrza, czyli 30mm działka i sprężarki. wystarczyło tylko poskładać do kupy blok szkieletu K i wkleić do środka :/. A tak to straciłem 3 dni na budowę tej pudełkologii, którą i tak zamknę. No ale cóż, przynajmniej poćwiczyłem paluchy. A tego nigdy dość, na potwierdzenie czego wrzucam fotki z wczorajszych postępów przy dziennym świetle. Powinno być widać więcej i lepiej. linie łączeń wygładzałem okrągłym metalowym pręcikiem (najmniejszy segment anteny od pilota RC). Idealnie nie jest, bo z jednej strony omsknął mi się nóż i wyciąłem za dużo, stąd minimalna szczelina, którą jako tako maskuje farba

[Obrazek: th_DSCN1583_zpsmzto7kse.jpg] [Obrazek: th_DSCN1584_zpsglwlloz4.jpg] [Obrazek: th_DSCN1585_zpsqckuhxpd.jpg]


#Edit1

Pytanie do braci modelarskiej. Jak pozbywać się farfocli po BCG? Poza nakładaniem jego mniejszej ilości xD? Bo czasem tak jest, że element po przyklejeniu trzeba trochę skorygować, przesunąć i potem wyłażą na powierzchnię jakieś frędzle z kleju. Ciągnie się to i po dobroci puścić nie chce.
Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#16
BCG zostawia jakieś farfocle? Mnie tak się dzieje tylko jak mam spocone dłonie i chcę paluchami zgarnąć jego nadmiar - wtedy miesza się z potem i tworzy takie farfocle. Gdy dłonie są "świeże" Wink BCG znika bez śladu.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#17
Sympatycznie to wygląda  Confusedmile:. Mimo to mam kilka uwag. Wydaje mi się, że zbyt kurczowo trzymasz się opisu budowy/numeracji części. Według mnie te części poszycia mogłeś spokojnie skleić w skorupkę "w powietrzu", wygładzając połączenia od wewnątrz i dopiero wtedy przykleić całość do szkieletu. Pozwól sobie na trochę luzu i dowolności przy sklejaniu tego modelu. Predyspozycje masz i myślę, że mógłbyś osiągnąć jeszcze lepszy efekt  :grin:

Co do tych farfocli - skoro lakierowałeś arkusze to spokojnie możesz próbować wyrolować je zwilżonym palcem. Większe możesz wstępnie oderwać nożykiem łapiąc je czubkiem ostrza i delikatnie próbując je wyrwać. Najlepiej jest jednak nie przesadzać z ilością kleju  PDT_Armataz_01_25

Podglądam dalej  :mil11:
Odpowiedz
#18
Tak. Farfocle sciagniesz palcem poślinionym. Delikatnie, kilkakrotnie jeśli trzeba.
A w szczelinki wlej troche wikolu a nadmiar szybko sciągnij...
A wydawnictwo to Kartonna Model, kartonaja to po rosyjsku a tu mamy ukrainski projektWink
Odpowiedz
#19
A co powiecie o takich łączeniach Wink?

[Obrazek: th_DSCN1592_zps1atzrnfw.jpg] [Obrazek: th_DSCN1594_zpsgfgzx0lx.jpg]

[Obrazek: th_DSCN1590_zps5nh9grfa.jpg]

Tu się na chwilkę zatrzymam. O ile lewa strona jest w porządku, to niestety z prawą jest drobny kłopot :/

[Obrazek: DSCN1591_zpsa3kvgrcs.jpg]

W zaznaczonych miejscach będę musiał wkleić cieniutkie paski z zapasu koloru (ok. 0.4mm). Zemścił się nie do końca poprawnie przyklejony pierwszy segment poszycia :/ Jego prawa strona uciekła mi minimalnie do tyłu. Poza tym odnotowałem, że szkielet "pokrywy", która skleiłem został chyba nadmiernie potraktowany laserem, bo części zdają się być za małe. Nawet paski łączące tego nie kompensują i zostaje pod spodem trochę luzu.
Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#20
Ładnie się prezentuje obecny stan prac. Kibicuję Ci . Pozdrawiam.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#21
(30-10-2015, 01:58)Karolisuaf link napisał(a):A co powiecie o takich łączeniach Wink?
(...)

Cud miód palce lizać  Wink
Łączenia piękne. A i reszta niczego sobie  PDT_Armataz_01_34

Pozdrawiam

Odpowiedz
#22
Dobry wieczór kolegom!

Tanka budowy ciąg dalszy.

Skleiłem poszycie segmentu silnikowego oraz wnęki wydechów. Całość od góry złączona z pokrywą. Trochę na własne życzenie utrudniłem sobie robotę nieuważnie przyklejając pierwszą połać poszycia ale udało mi się jakoś tego babola wyprowadzić. Paski zdały egzamin. Jedyne co mnie zirytowało zabrudzenie CA prawej burty. Chciałem wsączyć klej pod szparę i wkleić pasek ale poszło po wierzchu :/ Spróbuję to jeszcze jakoś wyprowadzić/wypolerować.

Jak ta pokuta wyszła, oceńcie sami Wink :

[Obrazek: th_DSCN1595_zpsiluuialr.jpg] [Obrazek: th_DSCN1596_zpseqmxsfzf.jpg] [Obrazek: th_DSCN1598_zps6yfagqx6.jpg] [Obrazek: th_DSCN1600_zpsbrkvgvl6.jpg]


Ah. Air a mi sie wydaje, że wydawnictwo to "Kartonnaja" Tak by przynajmniej pisownia wskazywała Tongue. Specem od cyrylicy nie jestem ale ostatnia literka to "ja". No chyba, że Ukraińcy ją inaczej wymawiają Wink
Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#23
Tak masz racje, tytul jest po rosyjsku. Nie wiem czemu ja ukrainskie wydawnictwo. A może nie. Niewazne.
Jak polakierujesz model matem to CA nie bedzie widoczne.
Odpowiedz
#24
Witam po dłuższej przerwie. Przybyło niewiele ale na szczęście ostatnimi czasy jakoś mam więcej weny i chęci do klejenia.

[Obrazek: th_DSCN1601_zpsndaofqjn.jpg] [Obrazek: th_DSCN1602_zpshljqz0qr.jpg] [Obrazek: th_DSCN1603_zpshgommexo.jpg] [Obrazek: th_DSCN1607_zps5icyjvfv.jpg] [Obrazek: th_DSCN1609_zpsoidzrysa.jpg] [Obrazek: th_DSCN1608_zpsxizp5x6e.jpg]

Niestety spieprzyłem po całości wlot powietrza do sprężarki :/ Zastanawiam się czy cokolwiek z tym jeszcze robić. Jedyne co by chyba wchodziło w grę to dosztukowanie idealnego odcienia zieleni i retusz tych powycieranych krawędzi pasków.



Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#25
Nie mów że coś spieprzyłeś, a powiedz że nie udało Ci się skleić tego czegoś idealnie  :-D. Każdy klei jak lubi i jakie ma do tego predyspozycje. Trening czyni mistrza! Klej dalej i pisz co i jak, bo ciekaw jestem jaki będzie efekt końcowy i ocena tego projektu  PDT_Armataz_01_34. Ciekawe nad czym teraz pracuje projektant tego samolocika?
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,377 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 699 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,474 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,501 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,792 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,587 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,725 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,443 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven
  9K51 SCUD-A(8k11) - Model-Kom 1/2021 skala 1/25 Berni 8 4,007 27-09-2022, 05:48
Ostatni post: GTiStyle

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości