Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Książka o polskim lotnictwie
#1
Witajcie,

Jastrząb powoli zmierza do zakończenia, a idea od której zaczęła się moja przygoda z modelarstwem pozostaje niezmienna. Interesują mnie jedynie polskie maszyny z okresów okołowojennych, a moja wiedza w tym temacie ostro kuleje. Początkowo miałem ograniczyć się do samolotów jedynie polskiej konstrukcji, ale wczoraj kupiłem okazyjnie salmsona i breguet z WAKu, więc wygląda na to, że moja kolekcja powiększy się o zagraniczne latadła kupowane przez Polskę. Chciałbym zakupić jakieś kompendium wiedzy w tej dziedzinie, i póki co natrafiłem na takie tytuły:

[Obrazek: 3.jpg]

oraz

[Obrazek: 352x500.jpg] + [Obrazek: 352x500.jpg]

Czy ktoś może coś powiedzieć o powyższych książkach lub może polecić jakąś inną?
Odpowiedz
#2
Witaj,
Tych książek nie znam ale mogę polecić kilka innych:
1. "Historia Lotnictwa w Polsce" wydawnictwa Carta Blanca - piękne zdjęcia i trochę ciekawego tekstu.
2. "Dług Honorowy" Roberta Karolewitza - wspaniały tekst i kilka ciekawych zdjęć.
3. "Polski Samolot i Barwa" Tadeusza Królikiewicza - olbrzymia ilość zdjęć i trochę tekstu.
4. "Pierwsze Samoloty Myśliwskie Lotnictwa Polskiego" Tomasza Goworka - Cztery minimonografie samolotów Albatros D.III, Ansaldo Balilla A.1, Fokker D.VII, Spad 7C1 i 13C1

Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
Jeśli poszukujesz informacji o polskich maszynach (danych taktyczno technicznych, historii powstania itp), to w pozycji "Polskie lotnictwo wojskowe 1918-1920" raczej tego nie znajdziesz (zapewne w kontynuacji serii "Polskie lotnictwo wojskowe 1920-1939" też nie). Z książek "technicznych" mogę polecić z czystym sercem:
- "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924" wyd. Lampart
- wspomniane wyżej "Pierwsze Samoloty Myśliwskie Lotnictwa Polskiego"
- "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939" Wydawnictwo Komunikacji i Łączności - to raczej w antykwariatach albo na allegro
- "Samoloty myśliwskie września 1939"
- "Samoloty bombowe września 1939"
W antykwariatach warto też poszukać książek z serii "Bibliteczka Skrzydlatej Polski" - w której ukazały się o ile dobrze pamiętem "Samoloty PZL", "Samoloty RWD", "Samoloty na których walczyli Polacy" (pierwsza książka z której zacząłem czerpać wiedzę o naszym lotnictwie) i jeszcze kilka innych.
Jeśli chodzi o "Polski Samolot i Barwa" Tadeusza Królikiewicza to polecam w przypadku jeśli interesuje Cie kwestia malowania, kamuflażu, oznakowania itp samolotów na których latali Polacy, bo poza tym innych informacji raczej tam nie uświadczysz.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#4
No panowie i to jest baza danych na jaką liczyłem  PDT_Armataz_01_34  Teraz już będę wiedział co odpowiedzieć jak rodzina/partnerka będzie mnie pytać co chcę pod choinkę  :mil11:
Odpowiedz
#5
W 2014 roku Bellona wydała książkę Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939, pana Andrzeja Morgały. Jest dostępna na przykład w księgarni historycznej.

Mam ją przed oczami i powiem, że jako księga rozpoczynająca przygodę z lotnictwem II RP to jeden z lepszych wyborów (dostępnych obecnie w księgarniach).
394 strony o samych konstrukcjach, w tym o maszynach liniowych, samolotach wykonanych w małych seriach lub wręcz jednostkowo, prototypach i projektach.
Całość jest aneksami, takimi jak systematyka oznaczeń, zestawienia ilościowe, tabelę silników, spis samolotów wraz z oznaczeniami. I oczywiście zdjęciami (choć te mogłyby być nieco lepsze) i rysunkami.

Oczywiście ta pozycja nie wyczerpuje tematu, ale coś tam porządkuje.

Co do konkretnych maszyn, warto rozglądać się za serią Wielki Leksykon Uzbrojenia, bowiem w nim prezentowane są systematycznie samoloty II RP.
Na przykład:
Samolot PWS 10,
Potez XXV,
czy też taka ciekawostka jak - Projekty i prototypy samolotów myśliwskich


pozdrawiam i miłego chłonięcia fantastycznych konstrukcji II RP

Tomek
Odpowiedz
#6
(19-11-2015, 09:15)Tomek__ link napisał(a):W 2014 roku Bellona wydała książkę Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939, pana Andrzeja Morgały. Jest dostępna na przykład w księgarni historycznej.

Mógłbyś wstawić zdjęcia kilku przykładowych stron? Nie widziałem tej książki na oczy a nie chcę kupować kota w worku.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#7
@ Piotr D. i bardzo dobrze, że nie chcesz kupować nieznanych książek - niestety zdążają się ... tak delikatnie mówiąc - gnioty. Na Grzbiet.pl jest sporo książek pokazanych w szczegółach - można się zorientować co do charakteru pozycji. W przypadku tej książki - zajrzyj na stronę Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939 Nie jest to mistrzowskie zaprezentowanie pozycji, ale widać co ona oferuje i dla kogo może być przydatna.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Źle się dzieje w państwie Polskim Solo 34 11,864 16-07-2012, 09:05
Ostatni post: ZbiG
  [ciekawostka] Brytyjska prawica składa hołd polskim pilotom kriss 0 2,405 05-03-2009, 01:11
Ostatni post: kriss

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości