Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DiY Laserowe wręgi - zapytanie.
#1
Przeskanowałem forum hasłami laserowymi ale nie znalazłem interesującego mnie tematu, a chciałem zapytać czy:
Rozważał ktoś opcję przerysowania wręg z papieru na kompa w celu wycięcia wręg na laserku?
Szykuję sobie kolejny model do klejenia, i tam (narazie w ramach testu) pokusiłem się o obrysowanie tego co miało być podklejane tekturą w Corelu i 'wylaserowałem' toto w tekturce. Wygląda obiecująco, bez dotykania AK3 i budaprenu wręgi gotowe, ale tak naprawdę czy będzie użyteczne okaże się wkrótce.
Może ktoś chciałby się wymienić plikami? Może jest już gdzieś jakaś baza plików do odpowiednich wycinanek?

[Obrazek: 20151114_050910_zpscuggkwig.jpg]
Na tapecie: MiG-29 Fulcrum
Galeria: PZL I-22 Iryda


Odpowiedz
#2
Co rozumiesz poprzez "wylaserowanie" ? Zlecasz to komuś czy robisz to jakimś domowym sposobem ? Jaki koszt ? Mówimy oczywiście o modelach, które nie mają dostępnych ogólnie dodatków laserowych czyli o starszych lub mało popularnych wydawnictwach ?
Odpowiedz
#3
Elementy szkieletu na zdjęciu wydają się być strasznie kanciaste i niesymetryczne. Zupełnie jak byś przerysowywał jakiś ręcznie kreślony model bez poprawiania symetrii części i to wyłącznie przy użyciu lini prostych. To Iryda z MMa?
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#4
(14-11-2015, 12:03)Kilminster link napisał(a): Co rozumiesz poprzez "wylaserowanie" ? Zlecasz to komuś czy robisz to jakimś domowym sposobem ? Jaki koszt ? Mówimy oczywiście o modelach, które nie mają dostępnych ogólnie dodatków laserowych czyli o starszych lub mało popularnych wydawnictwach ?
Może niefortunne słowo użyłem, na drukarce się drukuje, na ploterze plotuje, to myślałem że na laserze - laseruje. To co widać 'wycięliśmy' na domowym laserze (jakiś chińczyk) bezpośrednie z Corela. Koszta dla mnie żadne, tektura z papiernika i jakieś piwko z kolegą w międzyczasie, niekoniecznie do modeli starych i tych które nie mają dostępnych zestawów. Patrzyłem na stronie LOK lasery do MM to średnio około 30PLN + przesyłka. także sporo.

(14-11-2015, 12:41)Piotr D. link napisał(a): Elementy szkieletu na zdjęciu wydają się być strasznie kanciaste i niesymetryczne. Zupełnie jak byś przerysowywał jakiś ręcznie kreślony model bez poprawiania symetrii części i to wyłącznie przy użyciu lini prostych. To Iryda z MMa?

Zgadza się Piotrze. To Iryda MM. pewnie jest z czasów ręcznego kreślenia, obrysowywałem środkiem linii z wycinanki. W ogóle skąd się to wzięło? Autor zamieścił tylko po jednym wzorze wręg, i trzeba by je sobie poxerować powycinać ponaklejać, (brzydkopachnąc) kupa roboty. Pierwotnie pomyślałem: Obrysuję sobie wręgi, pokopiuję odpowiednią ilość, poukładam na A4 wydrukuję i nakleję jeden arkusz na tekturze zamiast 50elemencików. Ale jak już miałem plik, pomyślałem, czemu nie spróbować od razu wylaserować wręgi w tekturce?

Rzeczywiście, te są niefortunnie kanciaste, jakieś ustawienia na laserze były jehowe, mam drugi komplet z gładkimi liniami, zrobię fotkę i podrzucę wam do zerknięcia.

Ale co sądzicie o takim podejściu do tematu? No jak wiem że Modelarstwo ogólnie to dłubanie dla zabicia czasu, dla przyjemności, dla siebie, naklejanie, wycinanie skalpelem, szlifowanie itd to dużo pracy (i pyłu). Wręgi do Irydy rysowałem tak z godzinkę (wliczając w to szukanie tutoriali z różnych problemów - bo z Corelem daaaawno nie gadałem). Po sklejeniu modelu będę wiedział czy to dobre wręgi, czy to dobra droga, i ewentualnie będe mógł się podzielić z chętnymi plikiem.

I pytanie o dostępność takich odrysowanych plików do innych modeli - po co wyważać otwarte drzwi.
Na tapecie: MiG-29 Fulcrum
Galeria: PZL I-22 Iryda


Odpowiedz
#5
Poniżej porównanie 'jakościowe' przykładowych wręg. Te jasne to pierwszy przebieg lasera i cotam nie halo z ustawieniami było.  Te ciemniejsze juz poprawione.

[Obrazek: 20151114_152224_zpspllpyzrw.jpg]
Na tapecie: MiG-29 Fulcrum
Galeria: PZL I-22 Iryda


Odpowiedz
#6
Może trochę offtop ale powiem Ci, że zainspirowałeś mnie do zaprojektowania takiej wycinarki laserowej domowej roboty, a że kierunek i specjalizacja moich studiów są z tą tematyką powiązane to skonsultuje się z wykładowcami odnośnie ceny odpowiedniego lasera (pozostałe elementy to banał). Wyciąć swoje wręgi swoim laserem to by było coś  :mil11:

Tak generalnie jeśli masz takie możliwości to pewnie, tnij ile wlezie. Martwiłbym się trochę o dokładność takich wręg, bo o ile te znalezione w formie cyfrowej w internecie można śmiało wycinać, to takie w wersji papierowej będą obarczone błędami skanowania i późniejszego obrysowywania (bo rozumiem, że powyższe wręgi najpierw skanowałeś i potem w programie przygotowywałeś do drukowania??).
Odpowiedz
#7


(14-11-2015, 07:44)eMka link napisał(a): Może trochę offtop ale powiem Ci, że zainspirowałeś mnie do zaprojektowania takiej wycinarki laserowej domowej roboty ...
Trudno, nie to było moim zamiarem, ja narazie nie mam aż takiego polotu. Szukam tylko możliwości ułatwienia sobie klejenia modelu.

(14-11-2015, 07:44)eMka link napisał(a): , bo o ile te znalezione w formie cyfrowej w internecie można śmiało wycinać,
Mógłbyś poprzeć to jakimiś linkami? Szukałem szukałem szukałem ..... I nic nie znalazłem,  oprócz ofert do sklepów modelarskich.

(14-11-2015, 07:44)eMka link napisał(a): Martwiłbym się trochę o dokładność takich wręg, bo o ile te znalezione w formie cyfrowej w internecie można śmiało wycinać, to takie w wersji papierowej będą obarczone błędami skanowania i późniejszego obrysowywania (bo rozumiem, że powyższe wręgi najpierw skanowałeś i potem w programie przygotowywałeś do drukowania??).

Skalowanie z papieru do kompa można w prosty sposób ogarnąć.
[Obrazek: 20151114_050946_zps4c2abr5a.jpg]
Po zaimportowaniu obrazu do corela wystarczy sprawdzić wymiary dorysowanyxh odcinków.
Na tapecie: MiG-29 Fulcrum
Galeria: PZL I-22 Iryda


Odpowiedz
#8
Moim zdaniem problemem będzie dokładne spasowanie tych wręg, a sposób pokazany na fotce nie gwarantuje odpowiedniej dokładności. Do tego dochodzi odwieczne pytanie czy ciąć po zewnętrznej lub wewnętrznej krawędzi linii. A może środkiem ? Trzeba ocenić grubość cięcia (chodzi mi o szerokość linii cięcia). Jak wręgi będą za duże to pół biedy, szlifowanko. Ale jak będą za małe ? Naklejanie pasków ? Kolejne porcje metodą prób i błędów ? Pomijam fakt, że każdy ma kumpla z ploterem laserowym.
Przymierzałeś już poszycie do tych wyciętych wręg ?
Odpowiedz
#9
(14-11-2015, 11:12)noker link napisał(a): Trudno
PDT_Armataz_01_05

(14-11-2015, 11:12)noker link napisał(a): Mógłbyś poprzeć to jakimiś linkami? Szukałem szukałem szukałem ..... I nic nie znalazłem,  oprócz ofert do sklepów modelarskich.
Sam nie interesowałem się (jeszcze) darmowymi modelami, ale w tym wątku powinno ich być sporo:
http://www.papermodels.pl/index.php/topic,4452.0.html

Kilminster nie wiem jak w tym przypadku, ale generalnie oprogramowanie tego typu maszyn generujące ścieżkę przejścia narzędzia uwzględnia jego średnicę, czyli w efekcie strumień lasera porusza się stycznie do linii obrysu.
Odpowiedz
#10
Jak na moje potrzeby, to wylaserowanie wręg jest sporym ułatwieniem w budowie, ale szału nie ma (narazie skleiłem kadłub) i niektóre wręgi okazały się za małe, musiałem je obkleić paskiem kartonu.
niektóre dookoła, niektóre tylko częściowo.

[Obrazek: 20151116_125841_zpshnmbt0ln.jpg]

[Obrazek: 20151117_233659_zpsys22tsqx.jpg]

Następnym razem będę obrysowywał po zewnętrznej krawędzi kreski, jednak chyba łatwiej "pocienić patyka niż bo pogrubić"
Na tapecie: MiG-29 Fulcrum
Galeria: PZL I-22 Iryda


Odpowiedz
#11
Coś mi się widzi, że wyszło "na moje" z tym spasowaniem wręg...
Odpowiedz
#12
Jest tu i moja wina. Obrysowywałem środkiem linii. Kreski w szablonach wycinanki są raczej grube, także to mógł być mój błąd, a nawet wiel błąd. Akurat ta Iryda z MM 93r jakością też nie grzeszy. Czytałem relacje/opinie z budowy, co niektórzy poszczególne segmenty łączyli ze sobą na jedną wręgę i okejkę, coby wyeliminować właśnie niedokładności spasowania wręg.

Nie ma co składać broni i się poddawać. Drążymy temat. Może coś z tego wyjdzie. Może w kolejnym projekcie będzie lepiej spasowane.

PS. Ale wracając do mojego głównego zapytania. Spotkał ktoś gdzieś na internecie pliki z gotowymi wręgami do modeli? I nie chodzi mi tu o modele darmowe do wydrukowania (bo tak chyba eMka zrozimiał) ale o pliki samych wręg.
Na tapecie: MiG-29 Fulcrum
Galeria: PZL I-22 Iryda


Odpowiedz
#13
tak zrozumiałem, bo ta metoda jest według mnie najlepsza do wycinania wręg z wycinanki cyfrowej, ponieważ eliminuje wspomniane wcześniej błędy skanowania, jakkolwiek minimalne by one były. Co do wręg z modeli wydawanych komercyjnie to na żadnej oficjalnej stronie raczej ich nie znajdziesz, bo łamałoby to prawa autorskie.
Odpowiedz
#14
noker, a jak się mają te Twoje wylaserowane wręgi do tych z wycinanki, przymierzałeś jedne do drugich?
Być może błędy skanowania, laserowania i przerysowywania nie są aż tak istotne w tym przypadku, bo oryginalne wręgi z wycinanki po prostu nie pasują.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#15
zawsze w zwiazku z takimi zabawami warto sobie zrobic jakis element referencyjny, tzn to moze byc nawet cienki pasek ale dlugi, najdluzszy jaki sie da. Dlatego ze, latwiej jest dostrzec roznice 2% dlugosci na 20cm niz na 1cm. jesli wyciety element bedzie zakladanej dlugosci, to oznacza, ze cala metodologia jest poprawna i tniesz w skali. jesli sie rozjezdzaja, trzeba przeskalowac calosc. Warto tez pamietac, ze mowimy o plaszczyznie, elementach 2 wymiarowych, zachowanie 1 dlugosci po X, nie gwarantuje, ze nie poleca dlugosci po Y.

Dopisek Moderatora:
Karaś proszę cię abyś pisząc posta i tuż przed jego wysłaniem poprawił jego jakość. Nie używasz znaków diaktrycznych tzn. ę,ą ś itp. Zdania zaczynamy z dużej litery. Na forum staramy się pisać poprawnie . Nie jesteśmy ortodoksami , ale staramy się poprzez tak drobne rzeczy okazywać sobie szacunek.
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#16
(19-11-2015, 10:30)Tuco link napisał(a): noker, a jak się mają te Twoje wylaserowane wręgi do tych z wycinanki, przymierzałeś jedne do drugich?
Być może błędy skanowania, laserowania i przerysowywania nie są aż tak istotne w tym przypadku, bo oryginalne wręgi z wycinanki po prostu nie pasują.

Tuco, tu masz przykładowy detal na poszczególnych etapach obróbki:

Orginalna wycinanka 83mm, wymiar z Corela 83mm, element wycięty 82mm

[Obrazek: th_20151119_131501_zpsrcdqxsoz.jpg]  [Obrazek: th_20151119_131445_zpslqpsjcsx.jpg]  [Obrazek: th_20151119_131651_zpsjtm8606x.jpg]

Najdłuższe elementy /dźwigary/ są krótsze o 2mm w porównaniu do zewnetrznych krawędzi kresek na wycinance.

Ale podkreślam, MEA CULPA, obrys robiłem środkiem kreski, poniżej pokazuję detal, a pewnie trzeba było po zewnątrz obrysować, tak jakbym po zewnątrz ciął skalpelem.

[Obrazek: 20151119_130809_zpsaexwwsu6.jpg]

[Obrazek: 20151119_130820_zpsqrmkqcra.jpg]

(19-11-2015, 11:05)Karas link napisał(a): zawsze w zwiazku z takimi zabawami warto sobie zrobic jakis element referencyjny, tzn to moze byc nawet cienki pasek ale dlugi, najdluzszy jaki sie da.

Element referencyjny rysowałem, w obu osiach XY, ale dzięki za cenną uwagę, że im dłuższy tym lepszy/dokładniejszy.
Na tapecie: MiG-29 Fulcrum
Galeria: PZL I-22 Iryda


Odpowiedz
#17
Jakby kogoś interesowały wręgi: http://papermodels.pl/showthread.php?tid...#pid142706
[url=http://rc.pulawy.pl/downloads.php?cat_id=3&download_id=3][/url]
Na tapecie: MiG-29 Fulcrum
Galeria: PZL I-22 Iryda


Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mazur D-350 laserowe gąsienice ceva 0 1,700 20-10-2013, 04:30
Ostatni post: ceva
  Wręgi kuwer19 18 7,702 02-11-2012, 10:34
Ostatni post: kuwer19
  Qest - ORP Garland wręgi Darecki IV 4 2,671 17-12-2011, 11:15
Ostatni post: Darecki IV
  Wstawki pomiedzy wregi Adamuss 8 5,218 12-02-2010, 08:26
Ostatni post: Adamuss
  Wręgi laserowe - co i jak Verner82 5 3,611 15-08-2009, 03:28
Ostatni post: struna
  Elementy laserowe - czy warto ? Alfred Bocian 14 6,474 02-06-2009, 05:12
Ostatni post: Alfred Bocian
  Czym nasączać wręgi? (Capon?) AdrianM 1 2,684 20-12-2008, 02:09
Ostatni post: Jaroslav

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości