Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ankieta: Rozrysować cale to "urządzonko" ??? W jakiej skali ???
1:1
100.00%
13 100.00%
1:25
0%
0 0%
inna
0%
0 0%
Razem 13 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Poradnik 001] Fotografowanie, a dokumentacja modelarska.
#1
Witam wszystkich Papermodelersów. Dziś podzielę się z Wami patentem, który bardzo często wykorzystuję gromadząc materiały potrzebne do projektowania modeli. W większości przypadków dokumentację modelarską powinniśmy, w miarę potrzeb i dostępności obiektu, uzupełnić materiałem fotograficznym. Znając jednakże złośliwość przedmiotów martwych, to mają zaskakującą właściwość wyłaniania się w najmniej odpowiednim momencie, kiedy akurat nie jesteśmy do tego przygotowani :evil: .

Otóż problem mamy następujący: jedziemy sobie gdzieś po Polsce z rodzinką ... a tu za rogiem wylania się obiekt, który chcielibyśmy zaprojektować i zbudować ... jak na złość nie mamy przy sobie miarki, kartki papieru, ołówka nie wspominając już o czasie (rodzinka chce jeszcze zdążyć do jakiegoś skansenu). Jedyną rzeczą, jaką mamy pod ręką to cyfrówka. Kurcze, ale co z wymiarami :?:

Do każdego wyjazdu należy się w domu odpowiednio przygotować i mieć ze sobą Czarodziejskie Miarki. Ja swoje zrobiłem z folii magnetycznej, zakupionej w sklepie sprzedającym folię samoprzylepną (w każdej firmie wykonującej szyldy lub plafony świecące podpowiedzą Wam gdzie tego szukać). Do swoich miarek użyłem kawałka folii o wymiarach 60x5 cm, który „nic” nie kosztował (kawałek folii o szerokości 60 cm i długości metra kosztuje jakieś 60zl). Zakupując folię należy wybrać jak najgrubszą i jak najmocniejszą. Następnie z folii samoprzylepnej wycinamy odpowiedni wzorek, ja sobie zrobiłem trzy różne miarki 30x2 cm, 20x1 cm oraz 10x1 cm po dwie sztuki. Na fotce widać rys. A-folię magnetyczną, rys. B-wycięte na ploterze miarki (można to bez problemu wyciąć skalpelkiem, ważne, aby folia była kontrastowa do folii i żeby w czasie wycinania kawałki folii pozostały połączone papierem). Na wyciętą folię naklejamy kawałek taśmy papierowej (stosowanej przy malowaniu) - rys. C. Potem odwracamy całość „do góry kolami” i ostrożnie usuwamy podłoże papierowe. Teraz bez problemu przeniesiemy całość miarek na folię magnetyczną nic nie powinno się pokrzywić. Zdejmujemy taśmę papierową i już mamy prawie gotowe miarki rys. D Teraz już wszystko rozcinamy i pakujemy najlepiej do samochodu lub torby z aparatem ... bo nigdy nie wiadomo kiedy będą nam potrzebne :mrgreen: .

[Obrazek: th_P2174950.jpg] [Obrazek: th_P2174951.jpg]

Na zdjęciach poszczególne paski mają ściśle określone wzorki, których wymiary są nam znane. Folia bez problemów przyczepia się do każdego metalowego przedmiotu. Robiąc fotki starajmy się przyczepiać paski w pionie lub w poziomie, unikajmy układania ich po skosie. Ważne jest również, aby fotki robić na maksymalnym zoomie i z większej odległości, tak żeby obiekt lub jego część wypełniała większość kadru. Dzięki temu unikniemy zniekształceń beczkowatych, charakterystycznych dla krótkich ogniskowych. Po zrobieniu tych pasków wyszedłem przed firmę i pstryknąłem takie fajne urządzonko (fotki są oczywiście dość mocno zmniejszone, w oryginałach dokładnie widać krawędzie miarek).

[Obrazek: th_P2174952.jpg] [Obrazek: th_P2174953.jpg] [Obrazek: th_P2174954.jpg] [Obrazek: th_P2174955.jpg] [Obrazek: th_P2174958.jpg]

Po prostowaniu fotki i obróbce w Corelu otrzymałem coś takiego ... wyrysowane w skali 1:1 Smile Teraz bez kłopotu będę mógł dowolnie to przeskalować i postawić przy Ol-49, która czeka w szafce :razz:

[Obrazek: th_Gotowe.jpg]
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości