Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wybór aparatu
#1
Witam brać modelarską.  PDT_Armataz_01_29

Od pewnego czasu przymierzam się do kupna jakiejś maszynki do pstrykania zdjęć. Wiadomo, że nie można prowadzić relacji na forum bez fotek. Do tej pory posługiwałem się jakimiś telefonami, jednak zdjęcia robione takimi urządzeniami wychodzą jak robione kiełbasą, światła strasznie mało zbierają, mają problemy z ostrością, a tryby makro z prawdziwym makro niewiele mają wspólnego.

Stąd też moje pytanie do Was, co byście polecili?  PDT_Armataz_01_01 Przeglądałem już mnóstwo wątków w sieci, ale większość sprzed kilku lat, a jak wiadomo, z czasem niektóre polecane wówczas modele, nie są już dzisiaj dostępne, a używki nie chcę, żeby nie nadziać się na jakiś złom.

Podstawowe założenia to:
Budżet do 700PLN. (Droższe modele mogą być, powiedzmy o 100-200PLN, nie muszę mieć go na zaraz, oczywiście jeśli doświadczenie podpowie, że w ogóle warto dołożyć).

Przeznaczenie: tu w zasadzie wszystko, jednak modele to priorytet.

Jasny obiektyw, najlepiej f poniżej 3.0 dla wartości bez zoomu. Jestem laikiem w tych sprawach, ale z przeglądniętych modeli wnioskuję, że będzie ciężko, ale może się uda. 

Możliwie duża ogniskowa

Dobrze sprawujący się tryb makro, wiadomo do czego.

I chyba najważniejsza rzecz, ale najtrudniejsza do znalezienia, zapis w RAW, bez kompresji stratnej, bo jpg jako plik podstawowy do obróbki to porażka.

Generalnie wszystko się sprowadza do tego, czy będzie zauważalna różnica kupić jakąkolwiek małpkę za 300PLN a dołożyć jeszcze przynajmniej drugie tyle do czegoś innego. Bo spotkałem się również z opiniami, że w zakresie 300-800 czy nawet do 1kPLN to niewiele różnicy. Ale ten rozstrzał cenowy wydaje mi się absurdalny dla czegoś co robi to samo.

Także tego, się rozpisałem, proszę o pomoc, czekam na podpowiedzi.  PDT_Armataz_01_01


Odpowiedz
#2
Dobry temat.
Jestem mało zorientowany w tych kwestiach, robię zdjęcia starym fuji finepix s1000fd. Najlepszy w nim jest tryb manualny, można sporo kombinować. Niespecjalny tryb auto. Jednak nie jestem zadowolony z jakości zdjęć.
Jeśli bym szukał teraz nowego, to z podobnym trybem ręcznym, bo reszta, w okolicach 700 zł jest raczej podobna.
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#3
To prawda obecnie matryce w tym zakresie cenowym są technologicznie podobne różnicy nie ma.
Co do jasności obiektywu większość zaczyna się od 2,8 f dla najkrótszej ogniskowej i zwiększa się wartość f wraz ogniskowa. Chyba ze jest to obiektyw za 4000zł do lustrzanki żeby miał stałą wartość f. W hybrydach tez zdarzają się, aby jasność miała stała jasność w całym zakresie, ale to rzadkość.
Jeśli nie robisz zdjęć z krótką głębia ostrości (np portretów), to nie potrzebujesz jasnego aż tak obiektywu.
Najbardziej uniwersalny aparat to hybrydy. Mają duży zoom, duży zakres manualnych ustawień, wystarczające makro.
Nie wiem jakie są ceny, ale szukaj wśród marek sony, canon, nikon seria L.
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwycięstwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"
Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi.
Odpowiedz
#4
Dużo dowiesz się ze strony optyczne.pl
Popatrz sobie na sony, na nikon seria coolpix L lub P i na canon seria RowerShot SX.
Co do raw, to musisz mieć program do obsługi tego typu plików (przeważnie producenci dołączają proste oprogramowanie).
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwycięstwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"
Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi.
Odpowiedz
#5
Witaj
Ze swojej strony mogę dodać kilka pozycji, które radzę sprawdzić we wspomnianym wcześniej serwisie optyczne.pl

Fuji FinePix S9800
NIKON Coolpix S9900
Panasonic Lumix DMC-TZ55
Panasonic Lumix DMC-TZ57
Nikon Coolpix P530
A na koniec ciekawostka
Samsung WB2200F
Wygląda jak ucięta lustrzanka  :mrgreen:
Ale możliwości duże w porównaniu do swojej ceny. Choć właśnie usłyszałem w jakimś filmiku na youtube, że może czasem mieć problem z wybraniem ostrości przy dużym "zoomie"

Żaden z powyższych modeli nie posiada możliwości robienia zdjęć w trybie negatywu (RAW, NEF) - niestety to nie ta półka cenowa. Większość parametrów wymaganych przez Ciebie mają modele z ceną oscylującą wokół 1000,- PLN. Wszystkie te modele mają bardzo zbliżone obiektywy pod względem jasności - niestety ale im wyższy "zoom" tym gorzej z jasnością.
(05-01-2016, 12:47)Bizon link napisał(a): (...)
Jeśli nie robisz zdjęć z krótką głębia ostrości (np portretów), to nie potrzebujesz jasnego aż tak obiektywu.
(...)
I tu się nie zgodzę. Jest dokładnie na odwrót. Przy dużych ogniskowych (dużych zbliżeniach) potrzebujesz jak najwięcej światła by zminimalizować długość otwarcia migawki. Wtedy też przydaje się stabilizacja optyczna (unikać cyfrowej jak ognia).
Generalnie zawsze im więcej światła przepuszcza szkło obiektywu tym lepiej niezależnie od rodzaju zdjęcia (portret czy panorama) ale niestety przy kompaktach zawsze musimy zaakceptować to, że światła będzie prawie zawsze za mało Wink

Piter16 - poruszyłeś temat rzekę  :mrgreen: ale sprawdź powyższe modele które na szybko sprawdziłem w ceneo i optyczne.pl i sam coś sobie dobierz.
Jak będziesz miał pytania szczegółowe to pytaj - postaram się coś doradzić w miarę możliwości.

Na koniec dodam, że każdym aparatem można robić dobre zdjęcia modeli do wyświetlania na Forum. Trzeba tylko przemyśleć co i czym się robi i zaopatrzyć się w dużą ilość światła i jakiś statyw. Zajrzyj na tę stronę i poczytaj.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#6
A ja polecam Olympus ZX-1 - jak na aparaty to starszy model, ale fantastyczne makro, f 1,8, wszystkie ustawienia manualne (również ostrość, chociaż może nie w klasycznym rozumieniu). Jestem z niego bardzo zadowolony...
Odpowiedz
#7
Tyle ze jak zwiększasz ogniskowa to mocno zmniejszasz głębię ostrości do kilkudziesięciu centymetrów.
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwycięstwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"
Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi.
Odpowiedz
#8
Dzięki Panowie za odpowiedzi.  PDT_Armataz_01_01

Lukee - propozycje ciekawe, może dołożyć będzie warto. Szczególnie P530 i ten WB2200F wydają się godne zastanowienia. Stosunkowo jasne obiektywy i wizjer.

No nic, trzeba się uzbroić w cierpliwość odkładać dalej.  PDT_Armataz_01_28


Odpowiedz
#9
(05-01-2016, 03:28)Bizon link napisał(a): Tyle ze jak zwiększasz ogniskowa to mocno zmniejszasz głębię ostrości do kilkudziesięciu centymetrów.
Dobra Bizon, teraz dopiero załapałem o jaki przypadek Ci chodziło  :oops:  PDT_Armataz_01_22
Masz oczywiście rację. Jednak głębię ostrości raczej reguluje się przesłoną a nie ogniskową więc tak czy siak im jaśniej tym lepiej.  Wink
Ale do celów modelarskich nawet jak uzyskamy kilkudziesięciocentymetrową głębię ostrości poprzez zastosowanie długiej ogniskowej to i tak to nie przeszkadza. Powiem więcej - nawet polepsza prezentowany model! Sam często stosuję duży zoom do prezentacji gotowego modelu - zawsze pilnując by model zmieścił się w całości w głębi ostrości.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#10
Zobacz jeszcze aparaty Praktici- Luxmedia: 16-z24 [matryca CCD stabilizacja optyczna zoom 24] lub ciut droższy 20-z35 [zoom 35] lub 16 z21 [ma matrycę CMOS BDI]

chyba wszystkie mają f od 3,1 [chyba do ok.6]
Odpowiedz
#11
Dzięki Krystian, 16-z21 wydaje się na prawdę dobrą opcją, chociaż ludzie narzekają trochę na materiały i to co zewnątrz widać i można dotknąć. Ale przecież to nie jest najważniejsze.

No nic, tak czy inaczej, hybryda wydaje się faktycznie najlepszym wyjściem, chociaż kompresja w jpg boli trochę, ale z drugiej strony wyższa półka to już inne koszty, a aż takim maniakiem nie jestem.

Dzięki jeszcze raz za pomoc, sporo się rozjaśniło.  PDT_Armataz_01_01


Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Pomoc] Wybór materiałów do robota podwodnego Jankers 1 2,064 31-12-2011, 04:27
Ostatni post: bonk
  Trudny wybór - aparat fotograficzny. ceva 24 12,502 11-02-2008, 12:42
Ostatni post: ceva

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości