Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Formowanie, wyoblanie, kształtowanie na BCG
#1
Dzień dobry wszystkim.

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić technikę formowanie, wyoblania kartonu na BCG?
do teraz rozmiękczałem element wilgocią, wodą etc. ale po zdjęciach w relacjach innych widzę, że na BCG są lepsze efekty.
Czy może nie ma znaczenia BCG ślina woda, a tylko praktyka i umiejętności modelarza?
Na tapecie: MiG-29 Fulcrum
Galeria: PZL I-22 Iryda


Odpowiedz
#2
Według mnie najlepsze efekty daje kształtowanie za pomocą śliny. Wynika to między innymi z mojego lenistwa:

- zawsze mam ją przy sobie a korzystanie z jej dobrodziejstw ogranicza się do wysunięcia języka  Big Grin
- nie rozmiękcza tak agresywnie kartonu jak woda - nie muszę tyle czekać na lekkie przeschnięcie. Mam też wrażenie, że mniejsza "agresywność" przekłada się na mniejsze deformacje. W tej kwestii postawiłbym znak równości pomiędzy bcg a śliną.

Z bcg korzystam naprawdę rzadko - po prostu nie lubię klejącej się powierzchni do palców/przyrządów na których formowany jest element.

Chyba najważniejsze jest to, żeby formować element po lekkim podeschnięciu/głebszym wniknięciu w strukturę papieru środka nawilżającego. Robiąc to bezpośrednio po zaaplikowaniu zwilżacza ryzyko uszkodzenia (deformacje, powstanie niechcianych załamań) elementu jest większe - to już kwestia wyczucia i praktyki  Smile
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kształtowanie, formowanie krawędzi natarcia i spływu skrzydła Piterkowiec 3 2,996 27-03-2017, 04:53
Ostatni post: Piterkowiec
  Formowanie kartonu Rudolf 10 6,887 20-02-2015, 03:45
Ostatni post: MARIUSZ_G
  Spsób na formowanie końcówki rakiet/bomb. Fazer 5 3,837 13-11-2014, 04:39
Ostatni post: Fazer

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości