Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 - 1:72 - Exclusive Models
#1
Czołem. Miałem dość nieprzyjemną przerwę w klejeniu, bo uciąłem sobie czubek palca Olfą, no i przez to nie mogłem działać przy swoich modelach. No ale w końcu jestem na tyle sprawny, żeby coś pokleić, więc postanowiłem się rozgrzać jakimś małym modelem. Wybór padł na Tygrysa, z dwu powodów: raz że zawsze chciałem skleić ten czołg, dwa, nigdy nie dłubałem przy takiej maleńkiej zabawce.

Oprócz zdjęć ukończonego modelu na stronie wydawcy, znalazłem jedną relację w Internecie, ale z tego co widziałem posiadającą dość dużo uproszczeń w stosunku do tego, co było zaprojektowane przez Konrada Supernaka. Postanowiłem oczywiście model pomalować, więc staram się dodać tam, gdzie się da, wszelkie detale (linie podziału, nity, różne "uwypuklenia", które są tylko narysowane), co przy tej skali nie jest takie proste... W sumie to opracowanie jest co najmniej tak samo szczegółowe, jak to z Małego Modelarza z 1998 roku. Sam model wykonam wg wycinanki, jedynymi dodatkami będą wspomniane nity/śruby (w tej skali to jest dla mojego oka żadna różnica) no i zmiana hamulca wylotowego lufy polegająca na przerysowania w odpowiednim pomniejszeniu tych kilku części, na podstawie wspomnianego Małego Modelarza, bo czołg z Exclusive Models posiada jedynie hamulec w formie, nazwijmy to "sylwetkowej", bo bez otworów itp. Jak to wszystko wyjdzie - zobaczymy. Najbardziej obawiam się gąsienic (mimo skali, wyjątkowo skomplikowane) oraz kratownic wentylacyjnych w tylnej części kadłuba (bo z racji tego że będę malował, to muszę te wszystkie otwory powycinać).

Na pierwszy ogień poszedł właz dowódcy, ładowniczego i wentylacja (?), wszystko zgodnie z wycinanką, nity zrobione z drutu cynowego o średnicy 1 i 0.5 mm.

[Obrazek: IMAGE03715a_zps7x6plhwb.jpg]
Odpowiedz
#2
Szaleniec Wink
Już na samym wstępie ścięło mnie z nóg jak zobaczyłem te maleństwa...
Spytam żartobliwie i z ciekawości. Sklejasz "spod oka" czy wspomagacz w postaci lupy bądź teleskopu  Wink ?
 
Powodzenia w dalszej budowie Smile

P.s.Odcięcie czubka palca też przerobiłem jakiś czas temu. Przyjął się odcięty kawałek, ale uczucie drętwienia pozostało Big Grin
Odpowiedz
#3
(24-04-2016, 09:06)Tommy T.B. napisał(a): Szaleniec Wink
Już na samym wstępie ścięło mnie z nóg jak zobaczyłem te maleństwa...
Spytam żartobliwie i z ciekawości. Sklejasz "spod oka" czy wspomagacz w postaci lupy bądź teleskopu  Wink ?
 
Powodzenia w dalszej budowie Smile

P.s.Odcięcie czubka palca też przerobiłem jakiś czas temu. Przyjął się odcięty kawałek, ale uczucie drętwienia pozostało Big Grin


Próbowałem z lupą duża, na takiej "nóżce" ruchomej, ale była kiepska i raczej zniekształcała obraz, mniejsze lupy utrudniają manipulowanie chociażby skalpelem pod nimi Tongue  myślałem kiedyś nad zakupem takich jubilerskich/zegarmistrzowskich, jak okulary, ale w końcu odpuściłem, także gołym okiem działam Wink

A o mrowieniu/drętwieniu palca to nawet nie chce mi się gadać Big Grin
Odpowiedz
#4
Pokleiłem kadłub, wszystko pasuje, problemem okazała się wieża - część będąca oklejką, a jednocześnie imitująca pancerz ma być podklejona tekturą 1 mm, a górna i dolna część wieży jest zaprojektowana jakby ta oklejka nie miała być w ogóle podklejana, więc trochę szlifowania było, żeby to wszystko się zgrało. Na razie pracuję nad zawieszeniem, dlatego górna część kadłuba złożona na sucho. Jak widać, wahacze w modelu to po prostu odpowiednio zgięte druty.

[Obrazek: IMAGE03778a_zpsgnjs4khj.jpg]

Jestem całkiem zadowolony z tego, że udało mi się wyciąć kratki wentylacyjne w tej skali (dzięki nasączeniu klejem cyjanoakrylowym), po pomalowaniu powinny wyglądać całkiem sensownie.

[Obrazek: IMAGE03784a_zpshbbo0mw8.jpg]
Odpowiedz
#5
Szacunek. Podziwiam to co robisz.
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#6
Wyciąć takie kratki... Niesamowite...
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  VK 4501 (P) Tiger Porsche PAWCYK 11 3,974 02-11-2023, 12:24
Ostatni post: PAWCYK
  [R/G] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25 Wojtas 96 32,004 02-10-2023, 07:08
Ostatni post: Karas
  Stug III Ausf. E /WAK+scratch/ - front wschodni Tommy T.B. 27 6,864 31-07-2023, 03:59
Ostatni post: Wojtas
  PzKpfw.VI Tiger II Porsche turret /GPM+scratch/ s.H.Pz.Abt.503, Francja lipiec 1944 Tommy T.B. 24 8,645 24-07-2023, 01:10
Ostatni post: Tommy T.B.
  PzKpfw. II Ausf.L Luchs /WAK+scratch/ 4DPanc. - Front Wschodni lato 1944r. Tommy T.B. 31 11,018 20-01-2023, 02:04
Ostatni post: Tommy T.B.
  [R] PzKpfw VI ausf. B Tiger II (projekt własny) Przemek W 29 12,135 20-11-2020, 08:46
Ostatni post: Lesio73
Photo PzKpfw.I Aufs.F 1:25 Pancer_Szrek 16 9,129 03-07-2020, 09:48
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] PzKpfw VIII Maus 1/50 World of Papertanks Nico 4 4,158 05-05-2020, 08:59
Ostatni post: Nico
  [R] Sd.Kfz 251 ausf D Projekt własny filcu21 10 5,541 19-02-2020, 12:32
Ostatni post: Piter
  PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/3 Dywizja Pancerna SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43r. Tommy T.B. 49 16,520 22-09-2019, 11:22
Ostatni post: Tommy T.B.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości