Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[N] PZL.37B "Łoś" - Kartonowa Kolekcja nr 25
#1
[Obrazek: kk25_pzl37_1_zpsjvthfdm1.jpg]

W końcu udało się zakończyć prace przy nowym, choć dość pracochłonnym projekcie, który swoją wizualizację znalazł w 25-tym numerze Kartonowej Kolekcji. Jak widać na załączonym obrazku, tematem najnowszego numeru jest polski samolot bombowy PZL.37B "Łoś". O najnowocześniejszym i najbardziej udanym samolocie wojskowym II Rzeczypospolitej napisano tak wiele, że specjalnie przedstawiać go nikomu chyba nie trzeba.
Model przedstawia "Łosia" B drugiej serii, w której wprowadzono dwie widoczne modyfikacje: boczne okienka w kadłubie na wysokości dolnego stanowiska strzeleckiego oraz nowe stery kierunku ze zmniejszonym wyważeniem aerodynamicznym. Na bazie wycinanki można wykonać model w jednym z dwóch wariantów oznakowania. Pierwszy przedstawia "Łosia" z XX Dywizjonu Bombowego, który we wrześniu 1939 roku został zniszczony podczas bombardowania na lotnisku Małaszewicze. Samolot o prawdopodobnym numerze seryjnym 72.225 posiadał wymalowane na kadłubie godło 12 Eskadry Liniowej (rozwiązanej w marcu 1939 r). Drugi wariant oznakowania dotyczy samolotu o numerze seryjnym 72.183 (z białym numerem taktycznym "F") należącego do 16 Eskadry Bombowej. Maszyna ta dowodzona przez por. Piotra Kowalskiego 14 września 1939 roku przymusowo lądowała z powodu braku paliwa i została pozostawiona.
Model w skali 1:33 po części bazuje na moim starszym opracowaniu z 2004 roku opublikowanym w "Małym Modelarzu". Został opracowany "ręcznie" (jak praktycznie wszystkie moje projekty) poza wyjątkiem siatek gondol silnikowych. Posiada zasadniczo pełne wnętrze kadłuba za wyjątkiem komory bombowej. Wszystkie powierzchnie sterowe można alternatywnie wykonać jako dzielone - lotki, stery i klapy. Istnieje także możliwość wykonania skrzydłowych komór bombowych wraz z uzbrojeniem. Uzbrojenie obronne (do wyboru karabiny Vickers i "Szczeniak") zostały zdublowane i wydrukowane zarówno na kartonie jak i cienkim papierze. Model jest trudny i pracochłonny w budowie, a więc łagodnie mówiąc nie dla każdego. Osoby mniej obeznane z kartonową materią mogą pokusić się o wykonanie uproszczonej wersji modelu co umożliwiają dodatkowe części zawarte w opracowaniu. Dzięki nim można zrezygnować z budowy skomplikowanego wnętrza kadłuba oraz pracochłonnych makiet silników.
Na zawartość tego dość "grubego" numeru składa się:
- 18 arkuszy z częściami modelu i szablonami, w tym 16 kartonowych i 2 "miękkie" (w sumie 1510 elementów),
- 5 stron słownego opisu budowy,
- 5 stron z rysunkami montażowymi,
- rysunek zestawieniowy (1 strona),
- oraz tradycyjnie rys historyczny samolotu, archiwalne fotografie i zdjęcia złożonego modelu.
Numer KK z modelem samolotu PZL.37B "Łoś" będzie dostępny w salonach Empik, sklepach modelarskich oraz w sprzedaży wysyłkowej bezpośrednio u wydawcy od wtorku, to jest 12 lipca. Cena detaliczna zeszytu to 45 zł. Do modelu zostały przygotowane następujące dodatki: zestaw elementów wyciętych laserem (6 arkuszy w cenie 35 zł), komplet żywicznych kół oraz żywiczne karabiny Vickers F oferowane w kompletach po 2 lub 3 sztuki (z magazynkami po 3 na karabin). Te i inne informacje jak zwykle na stronie wydawcy.
A teraz trochę narzekania. Niestety nie wszystko wyszło tak jak powinno. W druku na cz.48 (tylny segment kadłuba dla pierwszego wariantu oznakowania) zniknął numer taktyczny w postaci białej "3". Cyfrę tę można wyciąć z cienkiego papieru i przykleić do segmentu według przygotowanego szablonu. Taka errata jest dołączona do egzemplarzy będących w sprzedazy wysyłkowej. Osoby, które zakupią egzemplarz w salonie Empik mogą pobrać erratę ze strony KK (dział DOWNLOAD). Posługując się dołączonym szablonem cyfry można ewentualnie namalować bezpośrednio na części. Inne rozwiązanie to sklejenie modelu bez tej poprawki przy założeniu, że przedstawia on maszynę z wcześniejszego okresu użytkowania kiedy samolot jeszcze nie posiadał wymalowanego numeru taktycznego Smile Kolejna możliwość to oczywiście wykonanie modelu w drugim wariancie oznakowania (16 Eskadra Bombowa).
Poniżej okładka, zdjęcia modelu roboczego, przykładowe arkusze z częściami oraz rysunek montażowy z opisu budowy. Do budowy modelu roboczego zostały wykorzystane wymienione wyżej dodatki laserowe i żywiczne.

[Obrazek: th_kk25_okladka_zpst4bmo180.jpg] [Obrazek: th_kk25_pzl37_2_zpskqmxrbwn.jpg]  [Obrazek: th_kk25_pzl37_4_zpslnwaweun.jpg]  [Obrazek: th_kk25_pzl37_6_zpsqwdpneaj.jpg]  [Obrazek: th_kk25_pzl37_7_zpskig865fp.jpg]  [Obrazek: th_kk25_pzl37_8_zps5art4nkv.jpg]

Do następnego modelu,
Pozdrawiam,
Paweł Mistewicz
Odpowiedz
#2
W kwestii dodatków - można się spodziewać tłoczonych kabinek do tego samolotu?
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#3
Nie, tłoczonych owiewek nie planuję.
To pytanie raczej należy kierować do producentów takich dodatków, może któryś zaryzykuje na własną odpowiedzialność wytłoczenie takowych.
Odpowiedz
#4
No i przegrałem zakład, bo nie stawiałem na ,,Osia". 2 litry ,,wody ognistej" trzeba będzie postawić zwycięzcy.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#5
Krótko . REWELACJA. Prośby zostały wysłuchane. Dziękuję! Panie Pawle.
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#6
Po cichu obstawiałem nowe opracowanie czegoś bardziej z naszych czasów, ale narzekać nie będę  PDT_Armataz_01_34  Z sentymentu do Łosia przejdę się jednak chyba do E. Położy się na półce i będzie czekał aż się nauczę samoloty sklejać.
Odpowiedz
#7
No i fajnie Smile Trochę szkoda, że to wersja B, która wciąż jest dostępna w świetnym wydaniu Fly Model.
Nad oszkleniem warto pomyśleć, bo łoś ma ciężką kabinę do zrobienia dla przeciętnego śmiertelnika.
Odpowiedz
#8
Zwróćcie uwagę że on ma wszystkie powierzchnie oszklenia rozwijalne i tak zaplanowane żeby można było zrobić je z wyciętych arkuszy foliii. A jak ktoś chce zrobić tak jak w oryginale to już musi całkiem zmienić przód. Wtedy można usunąć te trochę przerysowane i zbyt szerokie wręgi pod oszkleniem i będzie super. Jestem ciekaw koloru czy khaki czy czekolada? Pytam bo czasem te prototypy "Kartonowej Kolekcji" mają trochę inne kolorki. Jeśli go kiedyś zrobię to na pewno pomaluje "nie kartonowo:-)" z srebrnym dołem.
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#9
Kolor zbliżony do tego z surówki, bardziej zielony niż khaki/czekolada.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#10
Haaa!!!
Spodziewałem się tego! W zeszłym roku rozmawialiśmy z Pawłem o Łosiu i planach wykonania pełnego wnętrza. Długi czas oczekiwania na nowy numer tylko mnie w tym przeczuciu utwierdzał.
Pawle! Dzięki!
Zakup obowiązkowy!
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#11
Już dorwałem. Robi wrażenie. Smile
Odpowiedz
#12
Chyba będzie problem z pierwszym segmentem za  przednim strzelcem,z tego co pamiętam w Flay-u sa dwa segmenty. Coś tu chyba za stożkowo wyjdzie.Na  zdjęciu to widać że jakoś to nie pasi z tym błękitem w stosunku do drugiego,ale cóż tam niby nowy a nie nowy.No i ta errata naklejać ? czy ja wiem odstawać będzie...
Odpowiedz
#13
Japończyk, do raportu.
Tak się domagałeś że chyba już zacząłeś kleić.
Odpowiedz
#14
Jakby popatrzył na oryginał to tak trochę kanciato tam było.

A wiadomość o modelu rewelacja. Dziękuję Panie Pawle! Miałem w ręcach w E. Ciekawie i na oko poprawnie jeśli idzie o kolorystykę. Trzeba będzie zbierać kaskę na model i lasery. Żywicy nie będę stosował bo jakoś nie mogę się przełamać w kartonach.

Wysłane z mojego LG-H500 przy użyciu Tapatalka
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [N] Kartonowa Kolekcja 35 Hawker Hurricane Mk I bonk 11 4,370 15-01-2021, 11:58
Ostatni post: radzias
  [N] AH-64A Apache - Kartonowa Kolekcja nr 33 Paweł M. 6 4,270 25-11-2019, 03:15
Ostatni post: Maciejesław
  [N] Bu 181 Bestmann - Kartonowa Kolekcja nr 32 Paweł M. 11 5,965 05-04-2019, 08:13
Ostatni post: maluch116a
  [N] Hurricane Mk IIC, Kartonowa Kolekcja nr 31 Paweł M. 21 9,818 03-11-2018, 02:56
Ostatni post: MeFisto
  [N] AH-1F "Tzefa" Kartonowa Kolekcja nr 30 Paweł M. 2 3,092 04-07-2018, 06:06
Ostatni post: Lesio73
  [N] Sopwith F.1 "Camel" Kartonowa Kolekcja nr 29 Paweł M. 12 6,370 15-01-2018, 08:15
Ostatni post: Karas
  [N] Dodatki żywiczne 1:33 - Kartonowa Kolekcja Paweł M. 4 5,692 05-11-2017, 07:37
Ostatni post: Paweł M.
  [N] SB2U-2 Vindicator - Kartonowa Kolekcja nr 28 Paweł M. 10 6,521 01-09-2017, 11:23
Ostatni post: Gregory
  [N] Typ 5 "Chi-ri" Kartonowa kolekcja nr 27 Paweł M. 4 3,947 24-04-2017, 08:14
Ostatni post: Lesio73
  [Nowość] Messerschmitt Me 109G-6 Kartonowa Kolekcja nr 26 Paweł M. 9 6,475 29-11-2016, 07:37
Ostatni post: kordian

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości