Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Ił-62 (Mały Modelarz, 1/1979, skala 1:72)
#26
Witam serdecznie,
Z tym kopiowaniem samolotów, to nie wiem jak było, być może w którymś odcinku "Sensacje XX wieku" Pan Bogusław Wołoszański, wyjaśnił tą kwestię, lecz w moim Ił-62 made in Piterkowiec   Smile, konstrukcja skrzydeł jak i całego samolotu to iście autorskie wykonanie.

Ale wracając do rzeczy.
Tak jak mówiłem szkielet skrzydła wogóle mi nie odpowiadał. Gdyż wg projektanta miał on się opierać na takich o "dźwigarach", na końce których należało nałożyć wręgi, zbudowane z podwójnie sklejonych połówek , z wygiętymi na zewnątrz listkami , na które należało nakleić pasek wzmacniający.  Przy czym we wręgach należało wyciąć otwór na ów dźwigar.
Wprawdzie teoretycznie jest to wykonalne, ale w praktyce , przy takim sposobem postępowania nie ma możliwości równego dopasowania poszczególnych elementów poszycia skrzydeł. 
[Obrazek: IMAG2792.jpg]
(W miejscach z potrójnych linii należało wsunąć i przykleić wręgi).
Powyższy dźwigar odpowiednio skróciłem od zewnętrznej strony i przykleiłem w dedykowane miejsce.
[Obrazek: IMAG2798.jpg]
---------------------------------------------------------------------------------------
Robiąc po swojemu , poszczególne elementy skrzydła usztywniłem podklejonymi na tekturę 1 mm wręgami ( z obciętymi listkami) , a do środka wprowadziłem odpowiednio skrócony dźwigar. 
[Obrazek: IMAG2799.jpg]
-------------------------------------------------------
Wszystkie elementy poszycia płatu wykonałem w ten sam sposób.
[Obrazek: IMAG2797.jpg]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mając gotowe już oba płaty wystarczyło je przykleić do dźwigaru centralnego  kadłuba i wykończyć  oklejką.
[Obrazek: IMAG2805.jpg][Obrazek: IMAG2806.jpg][Obrazek: IMAG2809.jpg][Obrazek: IMAG2810.jpg][Obrazek: IMAG2813.jpg][Obrazek: IMAG2815.jpg][Obrazek: IMAG2820.jpg][Obrazek: IMAG2817.jpg]
---------------------------------------
Na razie to tyle. Muszę zmykać po synka do przedszkola. 
A w następnej aktualizacji ostatni element : podwozie i koła. Smile
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#27
Super wygląda ten staruszek dałeś mu nowe życie ,pikno robota
Odpowiedz
#28
Witam serdecznie.
To już króciutka i ostatnia aktualizacja dot. budowy kół.

No dobra , zestaw startowy to:
[Obrazek: IMAG2803.jpg]
--------------------
Główną goleń wykonałem z przeszlifowanej wykałaczki, 
[Obrazek: IMAG2836.jpg]
---------------------
Komplet kół wraz z klapami umieściłem na wskazane miejsce.
[Obrazek: IMAG2837.jpg]

------------
Przednie koło wykonałem w podobny sposób.
[Obrazek: IMAG2858.jpg]
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podsumowanie
No cóż można powiedzieć o tym modelu.
Powiem tak, jak na swoje lata oraz okres wydania, wydaje mi się, że autor projektu wykonał kawał dobrej i rzetelnej modelarskiej roboty.
W 90 % samolot sklejało się bezproblemowo, a części i łączenia były dobrze spasowane. Wiadomo, że zawsze trzeba przymierzyć, przeszlifować, wyrównać itd. Ale i tak jestem pod bardzo dużym wrażeniem umiejętności projektanta. 
Błędy były, zwłaszcza w części dziobowej oraz w stelażu skrzydła.
Natomiast, wg mnie model pomimo poprawnego spasowania nie należy do łatwych w budowie.
Początkujący modelarze mogą mieć duże trudności z konstrukcją silników oraz cygarem i łączeniem stateczników.
Nie bez problemów obyło się z płatami skrzydła (ze względu na wew.stelaż).
Elementy nośne kół i podwozia, są stosunkowo małe i wszelakie załamania powodują pęknięcia farby, pomimo stosowania lakierów.   
Dlatego nie polecam go dla świeżo początkujących modelarzy, tym bardziej, że obróbka starego kartonu wymaga pewnego doświadczenia.

W każdym razie z efektów mojej pracy jestem zadowolony i niebawem Ił 62 dołączy do swojego większego brata Ił-14Smile

Dziękuję serdecznie wszystkim odwiedzającym i komentatorom, zawsze to miło jak ktoś zainteresuje się naszą pracą.
A ja natomiast, zgodnie z deklaracją (pozdrowienia dla Arka Smile  ) rozpoczynam przygotowania do bardziej ambitnego projektu.
 
P.s. Arkusze już schną w garażu.

Zapraszam do Galerii o TUTAJ
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#29
,,....A ja natomiast, zgodnie z deklaracją (pozdrowienia dla Arka [Obrazek: smile.png]  ) rozpoczynam przygotowania do bardziej ambitnego projektu."

Nareszcie  Tongue  Dodgy Angel
Oczywiście śledziłem twoją pracę, i jak zwykle doceniam.
Dzięki za pozdrowienia, i czekam na odpalenie petardy.

Pozdrawiam
[Obrazek: sww2A_zpsc7931f0f-1.jpg]

,,...Nic nie wiesz Jonie Snow..." 
Odpowiedz
#30
Ej, ładne toto Smile Mimo wieku Smile Te "staruchy" też mają swój urok. Sam eony temu popełniłem R-35, z krzywą wanną, kołami kreślonymi bez cyrkla i ani jednej krągłości Big Grin Ale fajny był, pewno jeszcze gdzieś w tej Wawce stoi Wink

Nie zgadzam się z opinią, że takie starocie to strata czasu. Co kto klei, jak i ile czasu, to sprawa indywidualna. To ma dać radość, odstresować, więc róbmy po prostu to co chcemy Smile
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Wink [R] Cant Z-506B , Mały Modelarz 10-11-12/2015 , 1:33 rpt.model 0 563 25-03-2024, 01:42
Ostatni post: rpt.model
  [R] An-14 - Orlik - skala 1:33 messer 26 3,538 15-02-2024, 11:53
Ostatni post: mirkuch
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,355 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,500 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  [G] Parowóz TKt48 ANGRAF skala 1:25 tomo11 0 2,115 02-08-2023, 07:42
Ostatni post: tomo11
Tongue [T/R] Dar Pomorza ,Mały Modelarz 7-8-9/2022(2023), skala 1:200 - docelowo 1:87 ma.es.trio 0 2,013 12-07-2023, 12:03
Ostatni post: ma.es.trio
  [R] USS Intrepid, JSC 9, skala 1:400. zablo1978 23 3,703 14-06-2023, 11:12
Ostatni post: Raven
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,721 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] USS Hornet, SZKUTNIK, skala 1:300 i 1:200. zablo1978 6 1,530 25-04-2023, 08:27
Ostatni post: Winek
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości