Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Modele dla początkujących wraz z filmem instruktażowym
#1
Lightbulb 
Witam serdecznie,
Podczas sklejania Fokkera Dr 1 naszła mnie pewna refleksja, dotycząca z jednej strony propagowania modelarstwa kartonowego z drugiej strony ułatwienia startu dzieciom i młodzieży rozpoczynających przygodę z kartonem.

Jak wiemy większość wydawnictw modelarskich w swojej ofercie posiada kilka modeli wyjątkowo łatwych (tzw jedynek), których wygląd jest raczej sylwetkowy i znacząco odbiega o modeli ze średniej półki.

I jak mi się wydaje, pomiędzy tymi "poziomami" jest znacząca luka, czyli brakuje modeli na poziomie 1,5 stopnia trudności.

Na przykładzie samolotu : 
mamy samoloty sylwetkowe, lecz nie mamy (albo jest ich b. mało i trzeba umieć szukać) modeli o prostej konstrukcji lecz zawierającej to co samolot musi mieć.
Czyli kadłub, osłona silnika, silnik, śmigło, stateczniki, skrzydła i podwozie. Bez bajerów, wnętrza kabiny, ruchomych lotek itp i powiększony do mniejszej skali (np 1:25) aby łatwiej było formować elementy.
Oczywiście model ten powinien już spełniać pewne standardy wyższego stopnia, czyli posiadać wręgi bądź prosty szkielet, aby oddać pewien realny, aczkolwiek uproszczony wygląd modelu.
Już nie wspomnę o właściwym spasowaniu. 

Podejrzewam, że niejeden dzieciak posiadając takiego Fokkera Dr 1 o długości ok. 25-30 cm byłby w niebo wzięty.

Drugą rzeczą, która wg mnie w znaczący sposób ułatwiłaby start byłby zamieszczony na stronie wydawnictwa film instruktażowy do konkretnego modelu (tutaj ukłon dla Technicka, który zamieszcza bardzo ciekawe filmy instruktażowe).
Czyli pokazane w jaki sposób należy wycinać, formować i sklejać elementy (oczywiście nie wszystkie lecz te główne, powtarzające się.)

Wiem, że to wszystko jest na tutejszym forum lub gdzie indziej, ale wiecie jakie są teraz dzieci i młodzież. Czasami trzeba coś podać komuś na tacy aby to coś zadziałało.

Trzecia kwestia to umożliwienie zakupu wycinanek (bądź też poszczególnych arkuszy) przez internet do samodzielnego wydrukowania ( oczywiście tych z poziomu 1,5)
Moim zdaniem bardzo by to ułatwiło sprawę. Dlaczego, a dlatego, że taki młody modelarz powiedzmy zrobił cały kadłub samolotu. 
Wyszło ładnie i elegancko, lecz niechcący podczas wycinania rażąco zepsuł poszycie skrzydła.
No i aby dokończyć model trza kupić mową wycinankę, czekać na listonosza itd.
A tak szybkie zamówienie przez internet (kupuję jeden arkusz), płace przez np  PayU, drukuję i temat załatwiony.

Tak mnie coś naszło, więc napisałem.
Jak moderator uzna to za głupoty to proszę skasować.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#2
Dlaczego akurat głupoty? Abolutnie to nie są głupoty. Ba już kilka osób mnie męczy żebym zrobił coś takiego Smile tylko brakuje mi czasu na to Sad
Odpowiedz
#3
Dexter, rzeczywiście sformułowanie "głupoty" to trochę napisałem na wyrost.
Ale, tak jak obserwuje różne fora internetowe dot. modelarstwa kartonowego, to dzieci, bądź młodych osób jest bardzo mało o ile nie wcale.
Pamiętam jak za dzieciaka (jeszcze w Szkole Podstawowej), to prawie cała chłopięca część klasy dłubała przy Małych Modelarzach lub JSC. Przy czym, były to wówczas modele o niskim stopniu skomplikowania i detalizacji (oczywiście były wyjątki), ale jak najbardziej atrakcyjne wizualnie i łatwe do sklejenia.

Z drugiej strony (to pytanie do wydawców), czy tak trudno byłoby zamieścić filmik instruktażowy z budowy głównych elementów. Przecież i tak po opracowaniu modelu, ktoś skleja "surówkę" bądź model pokazowy, który wrzucany est następnie na stronę wydawnictwa.
Ot podłączyć kamerę, ustawić statyw, zrobić porządek na stole i sfilmować co najważniejsze.
Oczywiście mówię tu cały czas o modelach prostych (1,5) a nie o Yamato, B-52 czy działach kolejowych.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#4
Piterkowiec, no ja się słówek nie czepiam Smile
Naprawdę masz zupełną rację, że w dobie gdzie dostęp do nowej technologii jest na wyciągnięcie ręki ale jest mały problem. Większość z nas jednak żyje lub stara się żyć na zasadzie jest dobrze więc po co mi więcej. Zgoła pare dni temu dostałem propozycję żeby coś z tym forum zrobić, znaczy spieniężyć. Sprzedać to ponieważ jak to określił można to łatwo zmonetyzować. Przez 10 lat zbudowaliśmy społeczność która mogła by zrobić coś takiego ale trzeba zrobić coś nowego coś nieszablonowego.
Takim czymś jest właśnie nakręcenie filmu montażowego składającego się z kilku ujęć.
Odpowiedz
#5
(28-08-2017, 05:03)dexter napisał(a): Takim czymś jest właśnie nakręcenie filmu montażowego składającego się z kilku ujęć.

Dexter ja się zdenerwuje to specjalnie na tą potrzebę zakupię np SU 7 lub SU 9 z wyd. Wektor .
Powiększę go w pracowni poligraficznej x 1,5 (więc uzyskamy skalę coś koło 1:30) i w czysto domowych warunkach nakręcę ten film, żeby pokazać, że da się bez super, ekstra nakładów i Bóg wie czego, zrobić krok na przód, a nie dreptać w miejscu.

Aczkolwiek znacznie lepiej byłoby aby tego typu przedsięwzięcie realizował modelarz z znacznie większym autorytetem, doświadczaniem i umiejętnościami, a nie taki cienki Bolek jak ja. Big Grin
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#6
Piterkowiec, jak to mawia mój szef "sky is the limit" nie ma nic przeciwko. Jednak zauwazyłem pewne kwestie jeśli chodzi o takie produkcje. Jedną zauważyłeś i też się z tym zgodzę jednak jakość też musi być. Jak ostatnio patrzyłem co jest w necie nie tylko dotyczące sklejania modeli ale i wszelakiego rodzaju poradników to "w czysto domowych warunkach" jakoś wyjdzie ale z jakim skutkiem.

Ja jednak namawiam do tego żeby spróbować a może coś wyjdzie.
Odpowiedz
#7
To jest już kolejna próba aby namówić młodzież i nie tylko do sklejania papieru. Np. świetna relacja Rafała Ż:

http://papermodels.pl/showthread.php?tid=8648 

Piterkowiec - Twoje relację są przeprowadzane z taka dokładnością, że ruchomy obraz tego nawet nie przekaże.   Smile (pisze to całkiem serio) 
Aby to miało jaki sens i nie ginęło w czeluściach forum, pomyślałem sobie  aby powstał nowy dział np. Modele dla pierwszaka i tam każdy z nas może wrzucić galerię prostego modelu lub relacje instruktażowa (foto lub film)
Odpowiedz
#8
(29-08-2017, 07:08)Gregory napisał(a): Aby to miało jaki sens i nie ginęło w czeluściach forum, pomyślałem sobie  aby powstał nowy dział np. Modele dla pierwszaka i tam każdy z nas może wrzucić galerię prostego modelu lub relacje instruktażowa (foto lub film)

Jestem za (...)
Aczkolwiek, zdecydowana większość prezentowanych na tym forum modeli, do łatwiutkich nie należy.
Więc trzeba będzie się "przemóc" i ulepić jakiegoś pierwszaka.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#9
Ja mogę filmować, tylko że nie umiem sklejać
Odpowiedz
#10
(31-08-2017, 12:18)Daniel B napisał(a): Ja mogę filmować, tylko że nie umiem sklejać

Daniel , jak dopiero zaczynasz przygodę z modelarstwem kartonowym do obejrzyj sobie filmiki nakręcone przez Technicka 
http://papermodels.pl/showthread.php?tid=9647
,
poza tym zapraszam do działu "Poznajmy się"
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#11
ja to bym zaprosił do pokazania postępów Smile
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy modele z wyd. Haliński są trudne? INTERmarchewka 16 11,201 26-09-2013, 06:23
Ostatni post: raziel79
  Martin Otto Lambert i jego modele ges 7 3,745 10-11-2012, 12:23
Ostatni post: Andrzej Px48
  Modele kartonowe :) ges 0 1,904 07-05-2012, 12:52
Ostatni post: ges
  MoDele z LOK Antonov26 17 7,725 23-05-2010, 10:31
Ostatni post: Bizon
  Wasze wymarzone modele tonid 146 46,402 16-03-2010, 05:57
Ostatni post: ruto88
  Modele pod sufitem kolodzieju 3 3,359 20-02-2009, 03:39
Ostatni post: gl00my
  Wasze modele w kolejce Solbus 36 22,761 24-06-2007, 03:48
Ostatni post: Garand

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości