Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] Kuter torpedowy D-3, Dom Bumagi, 1:100
#26
Detale zaczynają urywać różne części ciała:-)))

pozdrawiam
Tomek
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Na morzu jest różnorodność. Każda fala jest inna. A tutaj ciągle to samo. Domy i domy. To nie do wytrzymania." ("Czerwona trawa" - Boris Vian)

http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Odpowiedz
#27
Karas dzięki za linka. Mam lupę, dzięki której widzę znacznie bliżej jak bardzo trzęsą mi się ręce Smile
Seahorse, dzięki Smile

Dzisiaj mała dygresja o szablonach... Ale najpierw kolejny element: 41.
Jest dosyć trudny bo długi, ale dało się to posklejać bez rozwarstwiania kartonu, na drucie 0,9 mm. Nie chciałem rozwarstwiać, żeby mi się nie zwichrował.

[Obrazek: thumb_D-3_-_szablony1.jpg]

Element powinien być zakończony elementami z drutu. Rysunek + szablon są następujące:

[Obrazek: thumb_D-3_-_szablony2.jpg]

Nijak nie wiem jak ma mi ten szablon pomóc, więc zrobię na oko. Wybaczcie. Całość zmontuję dopiero na pokładzie żeby trafić w odpowiednie podpory.

Generalnie Dom Bumagi nie bierze jeńców jeśli chodzi o szablony, co powoduje że nawet tak mały model jest dla mnie bardzo trudny, tym bardziej że nie lubię i nie umiem kleić drutów. Teoretycznie na rysunkach wszystko jest proste:

[Obrazek: thumb_D-3_-_szablony3.jpg]

Po czym w praniu wychodzi takie coś (postawione na sucho)... :/

[Obrazek: thumb_D-3_-_szablony4.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_szablony5.jpg]

No rozpacz... A to wcale nie najtrudniejsze szablony. Spróbuję jeszcze z drutem miedzianym, może wyjdzie lepiej.
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#28
Krzysiu, nie znam się na klejeniu drutów ale na moje oko te druty są za grube.
Odpowiedz
#29
No i zdecydowanie za wysokie, Rysunek poglądowy wskazuje, że wysokość mniej wiecej 1,5 wysokosci skrzyneczki. IMO musisz to sobie jakoś uprościć. bo wklejanie tych kawałków miedzy słupki jest dość ekstrawaganckim pomysłem.
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#30
Uuu, rozumiem Twój ból co do klejenia druciarni. Po prostu nie cierpię tej czynności, wychodzi mi to wszystko dalece od oczekiwanych efektów tak więc staram się uprościć sobie wszystko maksymalnie. Ostatecznie wziąłbym może jakiś reling czy to fototrawkę czy kartonowy, obciął na odpowiednią wysokość i z tego zrobił całość. Ile nerwów zaoszczędzone  Cool
Odpowiedz
#31
Dzięki koledzy za radę. Spróbuję jeszcze raz z drutem miedzianym i za radą mistrza Spychacza nie będę wklejał poprzeczek między słupki, tylko zrobię owijkę dookoła elementu. No nic, zobaczymy jak wyjdzie. Ewentualnie pomysł yogiego też wart uwagi...

Co do grubości i wysokości, to zrobione dokładnie wg szablonu. Góra i słupki 0,3 mm, a reszta 0,2 mm.
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#32
Takie małe bździony najlepiej z miedzi. Ja osobiście takie małe zespoły z drutami wykonuję tak, że mocuje sobie kartonowy element klejem do wykałaczki i wbijam to na styropian dzięki czemu mam łatwiejszą pracę i przede wszystkim stabilną. W przygotowane otwory wklejam słupki, przycinam je na identyczną wysokość i miękkim drucikiem miedzianym oklejam górną obręcz a następnie wklejam dolną i wówczas udaje się ją pięknie wkleić z odcinków. Wszystko jest już bowiem stabilne i można wykonać to z dużą precyzją. A tak w powietrzu taki szablon nawet jeśli wyjdzie znośnie wizualnie to najczęściej okazuje się, że nie pasuje tak jak powinien do kartonowego elementu.

Zdrów.
Odpowiedz
#33
Cześć Łukasz, dzięki za rady. Rzeczywiście kleiłem "w powietrzu" z widocznym skutkiem.
Do kolejnych szablonów przygotuje sobie odpowiednie mocowania.

Tymczasem pokleiłem wywietrzniki. Pierwszy raz składałem takie "fajki". Wyszło znośnie, choć było kilka drobnych szpar wynikających z błędów przy wycinaniu (przesunięcia koloru nie pomagają). Zaklajstrowałem szpary wikolem i poretuszowałem:

[Obrazek: thumb_D-3_-_wywietrzniki1.jpg]

Ten drobniutkie "fajki" autor sugeruje wygiąć z drutu 1 mm. Nie najlepiej to wygląda, bo drut wypłaszcza się w miejscu gięcia, no i nie widać że to rurka. Ja zrobiłem z rozciągniętej nad świeczką ramki od modelu plastikowego, a otwory wypaliłem rozgrzaną igłą.

[Obrazek: thumb_D-3_-_wywietrzniki2.jpg]

Na makro wygląda to słabo, ale pamiętajcie, że kopiejka jest rozmiaru 1 gr. Choć grosz ma lepszy kurs Wink
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#34
Drobnica pokazywana w makro, nieraz może osłabić, ale po przyklejeniu do modelu nie rzuca się już tak w oczy i jest git Big Grin a odnośnie drutologi to wyżarzony drut miedziany 0,15 -0,25 daje się fajnie formować Smile
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine


[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz
#35
Czasem nawet Hasturowi coś wyjdzie Wink

[Obrazek: thumb_D-3_-_szablony6.jpg]
[Obrazek: thumb_D-3_-_szablony7.jpg]

Rady kolegów przynoszą efekty. Elementy gięte zrobione tym razem z drutu miedzianego. Wszystko kształtowane i klejone na stelażach, dzięki czemu jest jako taka powtarzalność elementów i wyeliminowałem drżenie rąk. Jestem umiarkowanie zadowolony. Smile
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#36
Ja też jestem zadowolony Smile
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine


[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz
#37
Czasu na klejenie ciągle mało, ale udało się zamontować zrzutnię na pokładzie. Dodałem też trochę elementów w obrębie wyrzutni torpedowych. Ten typ ma wszystkie mechanizmy na wierzchu i trzeba to odtworzyć:

[Obrazek: thumb_D-3_-_rufa5.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_rufa6.jpg]
[Obrazek: thumb_D-3_-_rufa7.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_rufa8.jpg]

No i zdjęcia całości z torpedami przyłożonymi na sucho:

[Obrazek: thumb_D-3_-_ogolny3.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_ogolny4.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_ogolny2.jpg]

PS.
Ładne tło? Wink
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#38
Jaka szkoda, że nie zdążyłeś na Paprykarz, byłaby okazja to maleństwo na żywo pooglądać.
A tło? Super wydobywa szczegóły więc chyba ok? Cool
Odpowiedz
#39
Nie nawidzę sklejać takich "dupereli ". Mam wielki szacunek dla modelarzy którym tak fajnie wychodzi drobnica. Na żywo to musi być odjazd. Brawo
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#40
Krzysiu,
jak zaczynałeś to myślałem, że to "model odpoczynkowy" ale widzę, że idziesz po bandzie! Brawo Smile
Odpowiedz
#41
Dzięki panowie, za wasze wpisy.
yogi, co się odwlecze, to nie uciecze, będzie z czym za rok przyjechać.
Japończyku, dzięki ale na żywo wygląda to trochę gorzej. No chyba że bez okularów Big Grin
Lesio, ależ ja bardzo odpoczywam przy tym modelu. Tyle że niektóre elementy są jak dla mnie za trudne i robię jak umiem...

Tymczasem zrobiłem te nieszczęsna kosze na rufie. Wyszło trochę lepiej, choć nie idealnie. Niestety na razie lepiej nie potrafię. Oprócz koszy doszło jeszcze trochę drutów. Na tę chwilę uważam prace na rufie za prawie zakończone. Został do zrobienia jeszcze jeden szablon oraz maszt-flagsztok rufowy.
[Obrazek: thumb_D-3_-_rufa9.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_rufa10.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_rufa11.jpg]

Torpedy zostały przymocowane pasami do wyrzutni i tak to w tej chwili wygląda:

[Obrazek: thumb_D-3_-_ogolny5.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_ogolny6.jpg]

Ponadto powstały rakiety i robią się maszty.

[Obrazek: thumb_D-3_-_rakiety2.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_maszt1.jpg]

A w kolejnym etapie będziemy relaksować się przy produkcji artylerii, na którą składają się dwa karabiny maszynowe typu Dszk. Drobnica do wydziubania jest następująca:
[Obrazek: thumb_D-3_-_dszk1.jpg]

W efekcie pownniśmy otrzymać to co pokazane jest na rysunku montażowym:
[Obrazek: thumb_D-3_-_dszk2.jpg]

No cóż, nie ukrywam że nie odpowiada mi taka uproszczona, kanciasta opcja z trzech warstw kartonu, Przyjdzie wykombinować coś we własnym zakresie...

PS.
Dzisiaj inne tło, aby odciągnąć waszą uwagę od wszelkich baboli...
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#42
Jak pomyślałem, tak zrobiłem. Zacząłem od przeglądania internetu i wyszło że było sporo różnych wersji tego karabinu w morskiej odsłonie.
Na czymś trzeba było się oprzeć i ostatecznie wybrałem następujące zdjęcie:
[Obrazek: thumb_D-3_-_dszk3.jpg]

Z oryginalnego projektu został chyba tylko zamek i całe ustrojstwo pozwalające na zamontowanie na obrotowej podstawie.
Przed i po malowaniu karabiny wyglądały tak (sorry za zdjęcia - robocze):
[Obrazek: thumb_D-3_-_dszk4.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_dszk8.jpg]

A tak się prezentują po zamontowaniu na łajbie:
[Obrazek: thumb_D-3_-_dszk5.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_dszk6.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_dszk7.jpg]

Moim zdaniem trochę lepiej niż w standardzie.
Widać już światełko w tunelu pod tytułem koniec prac, ale najpierw muszę wykonać kolejny szablon, tym razem do rakiet. Jak patrzę na rozmiary tego cuda, to już wiem że będzie ciekawie...
[Obrazek: thumb_D-3_-_rakiety3.jpg]
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#43
Dzisiaj na szybko kilka roboczych zdjęć z warsztatu.
Walczę z szablonami do rakiet:
[Obrazek: thumb_D-3_-_rakiety4.jpg]

Zamocowałem maszty, olinowanie, banderę, i kilka detali:
[Obrazek: thumb_D-3_-_maszt2.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_-_maszt3.jpg]

Jak dobrze pójdzie, to w weekend galeria końcowa. Trzymajcie kciuki Smile
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#44
Hurtem pogratuluje Ci ostatnich aktualizacji, bo w drobnicy to się robisz niezły kozak Smile
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine


[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz
#45
Dzięki [b]Radzias![b]

Model został ukończony. A oto zapowiadana galeria:

[Obrazek: thumb_D-3_galeria2.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria1.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria3.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria4.jpg]
[Obrazek: thumb_D-3_galeria5.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria6.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria8.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria9.jpg]
[Obrazek: thumb_D-3_galeria10.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria11.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria12.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria13.jpg]
[Obrazek: thumb_D-3_galeria14.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria15.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria16.jpg]

Kilka zbliżeń:
[Obrazek: thumb_D-3_galeria17.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria18.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria19.jpg]
[Obrazek: thumb_D-3_galeria20.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria21.jpg]

Dla bardziej ortodoksyjnych kolegów - kilka zdjęć na jasnym tle:
[Obrazek: thumb_D-3_galeria22.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria23.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria24.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria25.jpg]
[Obrazek: thumb_D-3_galeria26.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria27.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria28.jpg] [Obrazek: thumb_D-3_galeria29.jpg]

Podsumowując budowę, można śmiało uznać model za sklejalny w standardzie. Ma on kilka baboli, które opisałem w relacji, ale są one dosyć łatwe do ogarnięcia. Model można polecić początkującym modelarzom (choć nie jako pierwszy), z uwagi na dość prostą budowę kadłuba, małą ilość nadbudówek i relingów i brak niektórych trudnych detali, występujących w innych okrętach (np. komina (z odciągami), czy kotwic i ich windy). Kuterek ma sporo drobnicy i szablonów, ale te można trenować dopóki drutu starczy. Wink

Tyle podsumowania. Mam nadzieję że nie zanudziłem.
Masza i niedźwiedź dziękują za wszystkie wpisy i śledzenie tej przydługiej relacji Big Grin
[Obrazek: normal_D-3_-_Natasza~0.jpg]

Do zobaczenia...
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#46
Świetny modelik. Z przyjemnoścą oglądało się relację jak i galerię.
Gratulacje  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#47
Bardzo fajny i ta drobnica tak precyzyjnie wykonana. Gratuluje ukończenia modelu  PDT_Armataz_01_37
Odpowiedz
#48
PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_37

Dla Maszy podeślij jakiś kocyk, bo nóżki ładne zmarzną. Wink
Odpowiedz
#49
Dziękuję panowie za pozytywne komentarze. Dodajecie energii.
kajym o Maszę się nie martw, ona umie o siebie zadbać Wink
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#50
Gratki i ode mnie proszę przyjąć PDT_Armataz_01_37
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine


[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] HMS Rodney 1:200 (Dom Bumagi) pikowski 57 10,676 5 godzin(y) temu
Ostatni post: Tomasz K
  [R] Kuter pilotowy KP-400, Mały Modelarz 2-3, 1978 Pablo 14 3,992 05-09-2022, 10:16
Ostatni post: Pablo
  [R/G] Wnimatielnyj 1:200 (Dom Bumagi 01/2011) - Cuszima (rozszerzenie) 25 pikowski 27 8,343 06-07-2022, 08:36
Ostatni post: radzias
  [R] "Borodino" i Cuszima 1905-2025 - Dom Bumagi nr 03/2009 1:200 Art 28 10,181 10-03-2022, 10:29
Ostatni post: Art
  [R] HMS LONDON Dom Bumagi gagat 21 9,181 20-07-2020, 10:39
Ostatni post: Karas
  [WKM2][R/G] NAGATO 1:200 Dom Bumagi. Spychacz 306 121,999 03-07-2020, 12:18
Ostatni post: Togo
  [R/G] SMS Sachsen 1:200, Dom Bumagi popala 84 24,598 02-06-2020, 07:25
Ostatni post: Tomasz K
  [Relacja] ćwiczebna, kuter pościgowy Straży Granicznej ORP Batory, GPM kokosz 5 4,272 22-04-2019, 06:41
Ostatni post: kokosz
  [Relacja] Leone Pancaldo, Dom Bumagi Armand 3 4,091 06-04-2019, 06:12
Ostatni post: Armand
  [R/G] HMS Fly - brytyjski kuter z 1763 r.(1:100) Seahorse 21 9,258 10-11-2018, 07:52
Ostatni post: Endrju

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości