Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] HMS Mercury Shipyard
#1
Witam ponownie,

dawno mnie na forum nie było, będzie już sporo ponad rok, jak skalpela w dłoni nie miałem, a kusiło,
więc postanowiłem wrócić do dziergania.

Jak zwykle...ambitnie.

Temat znany, HMS Mercury z nowego wydania Shipyard. Nie jest to ani kolos, ani miniaturka, opinie wycinanka ma dobre, szereg dostępnych dodatków, które sobie sprawiłem, i wziąłem się za robotę.

Za zdjęcia z góry przepraszam, aparat może nie nowy, ale ze mnie fotograf kiepski i dopiero się uczę jego obsługi, więc jestem otwarty na sugestie.

Pierwszy post niewiele do relacji wniesie, standardowo - szkielet:
[Obrazek: thumb_41_04_10_17_2_20_39.jpeg][Obrazek: thumb_41_04_10_17_2_21_05.jpeg]

Podposzycie denne:

[Obrazek: thumb_41_04_10_17_2_21_37.jpeg][Obrazek: thumb_41_04_10_17_2_21_55.jpeg]

I kilka elementów pokładu.

[Obrazek: thumb_41_04_10_17_2_22_21.jpeg]

Tyle na początek jeżeli chodzi o model.

1. Czym polecacie zagruntować/impregnować podposzycie denne, żeby je usztywnić i wyprowadzić papierkiem skosy/obłości?
    Autor przewidział podposzycie grubości standardowego kartonu 0,2, więc nie może być to specyfik na bazie wody.


Pozdrawiam!
Odpowiedz
#2
Wreszcie jakiś żaglowiec:-)))

Niełatwy temat, ale życzę powodzenia. Chyba już kilka Merców pojawiło się na forach, ale najnowszego masz na konradusie od Mariaszka. Warto zerknąć (co pewnie już zrobiłeś:-).
Ja nigdy nie wzmacniałem poszycia żadnymi specyfikami. Ewentualnie krawędzie na wręgach przed szlifowaniem nasączałem CA, zwłaszcza tam gdzie przewidywałem większe szlifowanie.
Będę z przyjemnością zaglądał do Twojej relacji

Pozdrawiam
Seahorse

PS. U mnie Twoje zdjęcia nie wyświetlają się:-(((((
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Na morzu jest różnorodność. Każda fala jest inna. A tutaj ciągle to samo. Domy i domy. To nie do wytrzymania." ("Czerwona trawa" - Boris Vian)

http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Odpowiedz
#3
No jak Ty zaglądasz, to wiem, że mam dobre wsparcie Big Grin
Ale w ogóle się nie wyświetlają? nawet po kliknięciu na nie?
Odpowiedz
#4
(04-10-2017, 04:16)Merkava napisał(a): No jak Ty zaglądasz, to wiem, że mam dobre wsparcie Big Grin
Ale w ogóle się nie wyświetlają? nawet po kliknięciu na nie?

Teraz się wyświetliły
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Na morzu jest różnorodność. Każda fala jest inna. A tutaj ciągle to samo. Domy i domy. To nie do wytrzymania." ("Czerwona trawa" - Boris Vian)

http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Odpowiedz
#5
Tu to samo, co to za galeria, ktoś może mieć przez to klopoty !!

[Obrazek: k9aEAMu.png]
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
#6
Ciekawe, bo mój sprzęt nie wykrył żadnych zagrożeń...
Odpowiedz
#7
Witam kolegów.

z góry informuję, że jestem skrajnie niezadowolony z kadłuba który zbudowałem, są żebra na podposzyciu i zwichrowało mi go lekko, więc postanowiłem usunąć tę relację.....

...no i rozpocząć ją na nowo, jak tylko przyjdzie nowy egzemplarz Mercurego ;-)

!. Planuję zbudować kadłub metodą podposzycia gr. 1mm opartego na powielonych wręgach, pomniejszonych oczywiście o grubość podposzycia plus zastosować 
wzmocnienia z listewek, tak jak to podejrzałem w relacji kolegi Paragrafa, oraz przed położeniem głównego poszycia, wyszpachlować i wyszlifować na gładko kadłub.
?. W związku z tym mam kilka pytań do kolegów, czy któryś z Was nie pamięta może relacji, kurcze, nie pamiętam autora, była to niemal na pewno relacja jakieś większej jednostki z okresu IIwś, bodaj na kartonworku, gdzie świetnie została opisana technika wykonania takiego podposzycia...?
1. Dalej, impregnacja przed szpachlowaniem, polecacie koledzy coś konkretnego? Jakieś przetestowane lakiery? Może Super Kapon? Warto dodać, że to wydanie w zestawie serwuje szkielet w laserkach. 
2. Na podposzycie, preszpan czy piwna? Czego mogę się spodziewać przy kształtowaniu?
3. I przede wszystkim....szpachlowanie, to będzie mój debiut. Samo szpachlowanie mnie nie przeraża, robiłem to wielokrotnie w różnych sytuacjach, ale jaką szpachlówkę polecacie do kartonu? Żeby i dobrze wyszło, ale też żebym zdążył nałożyć przed zastygnięciem, oraz nie potrzebował tygodnia na wyszlifowanie tego :-D.

Ja wiem, dużo pytań, efektów brak, ale będę wdzięczny za każdą informację i radę :-)
( ciekawą perspektywą może być sytuacja, że utopiłem okulary w porcie, trzeba było zamówić nowe, więc może w nowych brylach będę dokładniej dziergał Big Grin )

Pozdrowienia!
Odpowiedz
#8
A nie myślałeś o wzięciu na warsztat jakiegoś łatwiejszego modelu?
To Twoje drugie podejście do żaglowca i podobnie jak poprzednie kończy się pytaniami o szpachlówkę. Szpachlówka na 99% nie rozwiąże żadnego problemu.
Teraz jest w czym wybierać jeśli chodzi o niewielkie, relatywnie proste i niedrogie żaglowce autorstwa kolegi Seahorse'a. Do ich ukończenia szpachlówka nie będzie Ci potrzebna, zaręczam :-)
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#9
Merkava. Jeśli będziesz wykonywał podposzycie to na pewno nie z preszpanu bo jest na to za twardy. Gdybym miał teraz wykonywać podposzycie jeszcze raz, to wykonałbym je raczej w wersji pełnej, z tektury wypełniającej całą przestrzeń między wręgami, a nie listewkowej tak jak to zrobiłem w Victory. Przy takim sposobie wykonania poszycia właściwego jaki ja przyjąłem w swoim modelu, pełne podposzycie dawałoby jeszcze lepsze podparcie dla układanych preszpanowych planek.
Odpowiedz
#10
Ja proponuję poszycie z pianki, np budowlanej - ociepleniowej. Kroisz kawałki i pakujesz między wręgi, ale tak żeby zostało miejsce na szpachlę. Na to zawsze musi iść szpachla bo przy klejeniu poszycia butapren rozpuści ci piankę. Ja polecam szpachlę do drewna. Łatwo się szlifuje i dobrze się do niej klei na butapren.

Też radziłbym ci na początek jakiś prostszy żaglowiec. Np. z MMa, albo WAKu, bo nawet jak przyjdzie kupić drugą wycinankę, to nie będzie tak bolało jak przy Shipyardzie.
Powodzenia.
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#11
Wielka szkoda, że kadłub nie wyszedł:-(((
Z jednej strony Piotr D. i Hastur mądrze prawią, że może warto zacząć od mniejszego, łatwiejszego. Z drugiej strony moim pierwszym żaglowcem był galeon Vasa z FlyModel. Oczywiście nie nadawał się on do pokazania komukolwiek, ale doświadczenie bezcenne. Stoi w garażu ze złamanym bukszprytem i innymi uszkodzeniami.
Ważne byś coś zaczął lepić:-)
Powodzenia
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Na morzu jest różnorodność. Każda fala jest inna. A tutaj ciągle to samo. Domy i domy. To nie do wytrzymania." ("Czerwona trawa" - Boris Vian)

http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Odpowiedz
#12
Też bym się raczej nie poddawał, nowy model nie oznacza murowanego sukcesu. W tym wypadku, jeśli jeszcze nie ruszałeś poszycia, to może nawet nie być śladu walki. Nie mam zbyt bogatego doświadczenia, ale osobiście, zerwałbym to coś papierowe z szkieletu, odprostuj szkielet, jak trzeba ciąć to tnij i glutuj od nowa. Chyba nie ma sensu już nic ćwiczyć z podposzyciami z tektury, dlatego. W budowlanym, albo jakimś markecie, poszukałbym jakiejś pianki jako wypełniacza (musi być sztywna aby się nie zapadała podczas naciskania. Przeszlifować, zaimpregnować i jedziesz dalej.
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#13
Dziękuję kolegom za wszystkie rady, notatki sporządzone  Wink

Postanowiłem zastosować się do rady Piotra D, najpierw coś mniejszego i prostszego, padło bez dyskusji na WAK, bo do firmowego sklepu mam tylko kwadrans spacerkiem, a i SeaHorse czaruje swoimi projektami...
Z Mercurego w każdym razie nie rezygnuje, bo zawczasu kupiłem do niego komplet dodatków, ale jeść nie wołają, to poczekają ;-) 

SeaHorse, prośba tylko taka do Ciebie, zanim zajrzysz do mojej relacji i zobaczysz, jak bezczeszczę Twój projekt, zaparz sobie wcześniej garnucha melisy, tak dla bezpieczeństwa zdrowia psychicznego  Big Grin

Pozdrowienia!
Odpowiedz
#14
Z melisą jestem przygotowany:-) Za każdym razem, gdy ktoś klei mój projekt jestem zestresowany, że pojawią się nowe babole "pana projektanta". O większości już wiem, więc jakoś żyję "z dnia na dzień" i czekam na nowe Smile. Jak się na coś zdecydujesz, to daj znać - będę pomagał i podpowiadał. Ewentualnie napisz na priv.

Pozdrawiam
Tomek

PS.
Dopiero co pojawiła się fajna dioramka z saettią na innym forum, więc jeszcze zostało mi trochę świeżo zaparzonej melisy.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Na morzu jest różnorodność. Każda fala jest inna. A tutaj ciągle to samo. Domy i domy. To nie do wytrzymania." ("Czerwona trawa" - Boris Vian)

http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Le Coureur 1:96 - shipyard - prośba o pomoc Maverick91 19 4,969 29-10-2023, 10:35
Ostatni post: homa
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  HMS Victory - Shipyard Paragraf 93 47,588 23-01-2022, 01:20
Ostatni post: kajym
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,604 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości