Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowy modelarz-wybór narzędzi,modelu,ogólna pomoc.
#1
Witam wszystkich modelarzy, na imię mam Piotr i chciałbym zrobić swoje drugie podejście do tematu sklejania modeli stąd mam do Was parę pytań i porad odnośnie przygotowania się do tego wyzwania. Moja historia z modelami jest krótka, głównie nie wyszło przez złe przygotowanie. Wybrałem bardzo zaawansowany model samolotu bez praktycznie żadnego przygotowania,narzędzi i myślałem że szybko mi pójdzie a wyszła z tego sterta makulatury. Cóż człowiek uczy się na błędach więc dlatego tym razem chciałbym się dobrze przygotować i potrzebuje porady od Was ludzi bardzo doświadczonych w temacie.
1. Wybór narzędzi:
Po pierwszej próbie został mi nóż ofly cos ala skalpel więc chociaż to już mam.
1a.Mata do cięcia: znalazłem na allegro mate plus cyrkiel z ostrzem https://allegro.pl/mata-do-ciecia-samogo...6714708283 o mate się za bardzo nie martwię gorzej z tym cyrklem możliwe że to badziew który zrobi więcej szkód niż pożytku, ktoś ma coś podobnego opłaca się to Kupić?
1.b Kleje: Dla zaoszczędzenia kosztów chciałbym zamówić większość w jednym sklepie, na GPM maja dwa kleje Falco poliuretanowy i klej cyjanoakrylowy czy te dwa kleje będą ok i czy wystarcza na początek na jeden model( jaki to model będzie w dalszej części) rozumiem ze falco miałby być do klejenia na tekturę a ten drugi to sklejania poszczególnych części razem? Jak te nie są odpowiednie to większy wybór jest na mojehobby i tam mógłbym zrobić zakupy ale szczerze za duży wybór żebym trafił w odpowiednie kleje.
1.c Tektura. Jaka tekturę wybrać czym się kierować przy wyborze szukać gdzieś w sklepach osiedlowych itp czy kupić online w specjalnym sklepie np GPM? grubość 0,2 to rozumiem że to jest blok techniczny lub brystol?
1.d Reszta potrzebnych rzeczy: co jeszcze powinienem mieć żeby być gotowym? Linijka stalowa to raczej podstawa, pilniczki itp raczej nie będą bardzo potrzebne na samym starcie?
2. Wybór modelu.
No i tu chyba najważniejszy wybór. Ogólnie mam słabość do czołgów wiec raczej w tym klimacie chciałbym zostać, czytając forum moja uwagę przykuły dwa modele, 4TP podobno dobrze wykonany i spasowany nie powinno być wielkiej tragedii na początek. Drugi model to Type 97 Chi-Ha. Co sądzicie o tych modelach i czy ktoś zielony w temacie da rade w miare poprawnie skleić taki model.
Każda odpowiedź będzie dla mnie pomocna, co dokupić z czego zrezygnować itp. Z góry dziękuje za pomoc.
Odpowiedz
#2
Cyrkiel odpuść. Zainwestuj w tempery (takie zwykle farbki wodne jak sie kiedys w szkole malowalo) do retuszu brzegów.
Klej - potrzebny Ci cyjanoakryl jesli zajdzie potzrba szlifowania, bcg do klejenia. Ja podklejam na karton zwyklym uniwerslnym/butaprenem.
Pilniczek lub papier ścierny to must-have.
Karton do podklejenia zamawiasz w zależności od modelu, z reguly potrzeba 0.2, 0.5 i 1mm
Nie zapomnij o zapasowych ostrzach.
Co do wyboru modelu - nie pomoge, bo pancerke robie w plastiku Smile
Co najważniejsze- 3 razy przymierz raz sklej Smile
Odpowiedz
#3
Eeeeechhh...

Popatrz TUTAJ


I powodzenia w budowie Wink
Odpowiedz
#4
Cześć, wybór narzędzi to kwestia czasu według mnie. Ja zaczynając po latach, też miałem ten sam problem, ale dałem sobie spokój, bo każdy modelarz ma swoją własną skrzynkę z narzędziami. Najlepiej zaopatrz się w niezbędne minimum, a potem sam zobaczysz czego będzie brakowało do wykonania danego elementu. Twoje pytanie dotyczące tektury - myślę, że ta w sklepie osiedlowym jest taka sama jak w sklepie internetowym, a plusem jest to, że w sklepie stacjonarnym łatwiej wyłapać "to coś" ekstra, co ułatwi albo umożliwi pracę. Sam wybór narzędzi to proces chyba na całe życie, bo nie ma takiej listy.. każdy patent może się przydać, także najlepiej chodzić po sklepach i zbierać. Dla przykładu kupiłem ostatnio z wyprzedaży ze sklepu elektronicznego sita BGA, które z powodzeniem użyłem jako szablon do "dziurkowania" otworów w ORP Orzeł, który mam na macie. Ale to tylko jeden przykład, bo nie chcę Ci zaśmiecać wątku, a chciałem o tym napisać osobny tutorial. Warto odwiedzać sklepy wędkarskie, elektroniczne, papierniczo-artystyczne, markety budowlane typu Liroy albo Castorama. A do tego włączona wyobraźnia i masz już w głowie co będzie potrzebne do czego. Podsumowując - na początek klej, nożyk, mata, tektura i farby do retuszu. Potem z czasem sam zobaczysz co brakuje.

Powodzenia,
Odpowiedz
#5
Dzięki wszystkim za podpowiedzi, myślę że w tym tygodniu spróbuje ogarnąć większość potrzebnych narzędzi i zobaczymy co z tego wyjdzie. A model to chyba jednak zdecyduje się na tego 4tp jakby nie patrzeć to polska myśl technicznaSmile postaram się też prowadzić relacje z budowy i na bieżąco czerpać informacje i podpowiedzi jak też swojego rodzaju krytykę moich błędów.
Odpowiedz
#6
Cześć Piotrek,

na początek sprostuję wpis Michała
cytat:
"...Jak wspomniał kolega allama - to podstawy. "

Kolega allama pochodzi z Wenus  Big Grin

Jeśli w Twojej okolicy jest Castorama, tam możesz od reki kupić narzędzia Olfy. Nożyki, maty itp. Cyrkiel, o który pytasz wygląda jaka klon w/w firmy. Ja posiadam ten Olfy. Kółeczka potrafi wyciąć ale mam problem, jeśli ich promień jest ok 6 mm. Cyrkiel nie trzyma się swojego toru i potrafi zjechać. Przy większych promieniach problem znika. Przynajmniej u mnie  Wink  Reszta chyba została już napisana co do narzędzi. Wszytko wyjdzie w praniu.

Na wstępie wybrałbym model, który składa się z 20-50 elementów. Wtedy szybko zobaczysz efekt i ocenisz swoje umiejętności. Jest na forum dział dla początkujących i tam możesz śmiało wystartować ze swoją relacją. 
Powodzenia i miłej zabawy  Smile
Odpowiedz
#7
(22-01-2019, 10:38)michal84 napisał(a):  Jak wspomniał kolega allama - to podstawy. 

Tos mi kolego dosztukowal część ciała której jak o żywo nie posiadam Wink
Odpowiedz
#8
Pierwszy krok już za mną mimo przeziębienia wybrałem się na małe zakupy do Castoramy. Nie jestem pewny czy wybrałem dobre kleje,zamieszczam zdjęcie z zakupów.
https://m.fotosik.pl/zdjecie/acce301f8256ee09
Odwiedziłem też sklep papierniczy ale niestety nie dostałem tektury, albo ekspedientka nie wiedziała co ma w sklepie albo może ja źle jej tłumaczyłem więc zostaje mi zakup tektury razem z modelem na gpm.pl. Do tego modelu potrzebuje też karton 0,2 mm i mam pytanie czy to jest po prostu blok techniczny? Bo takiego kartonu nawet w tym sklepie online nie mają.
Odpowiedz
#9
Tak 0,2  to blok techniczny , Czasami też można wykorzystać karton z wycinanki , nie zadrukowane elementy które czasami wyrzucamy po wycięciu .
Pozdrawiam
Odpowiedz
#10
Dzięki za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie przed złożeniem zamówienia. Składać będę czołg więc wypadało by zrobić jakieś nity i tu pytanie czy kupić imitacje nitów na necie 3 zł za 200 sztuk czy raczej próbować je zrobić samemu ? Nity o średnicy 0,8 mm takie znalazłem na sklepie.
Odpowiedz
#11
Za trzy zeta to bym kupił i sprawdził jak to będzie wychodziło, a potem wybrał metodę która mi bardziej pasuje.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#12
Zamówienie złożone teraz tylko czekać na doręczenie. Jeszcze mam jedno chyba już ostatnie pytanie przed rozpoczęciem sklejania A mianowicie wybór farb. Znalazłem na alledrogo dość ciekawy zestaw akwareli w tubkach https://allegro.pl/oferta/farbki-w-tubce...7566864399 pytanie czy takie farbki są dobre do modeli? Czy raczej kupić zwykle farbki?
Odpowiedz
#13
Witaj!
Moim zdaniem kup tempery lub inne farby rozcieńczane wodą. Powód jest prosty, często nie ma w zestawie odpowiedniego odcienia lub koloru i trzeba dorobić . (Lepiej zrobić ciut za dużo, będzie na następny model.) I tu jest przewaga temper nad akrylami. Akryle Ci wyschną i są do wyrzucenia, tempery aktywujesz kroplą wody wtedy gdy Ci potrzeba. Pojemniki na farby mogą być różne (np. kapsle, zakrętki), ja jako że noszę szkła kontaktowe wykorzystuję stare pojemniki do ich przechowywania.
Pozdrawiam Wojtek
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zmiana kolorów modelu - (w jaki sposób) ? entrop 6 3,918 10-03-2020, 11:54
Ostatni post: Lukee
  Potrzebna pomoc przy PWS-19 z CardPlane! Fulcrum 0 2,070 20-05-2017, 01:38
Ostatni post: Fulcrum
  pomoc przy zakupie dakon 35 11,842 21-10-2015, 05:45
Ostatni post: Haneczka
  Wybór papieru. Coven 3 3,060 15-06-2015, 06:39
Ostatni post: Nico
  Pomoc w dobraniu koloru farbki do laserowych gąsienic modelu Tiger I Cruiser 9 7,589 08-11-2014, 05:51
Ostatni post: Cruiser
  Pomoc w wyborze aerografu przemek1 0 2,111 03-11-2014, 11:07
Ostatni post: przemek1
  Pomoc w dobraniu gąsienic laserowych do Tigera I z MM Cruiser 2 3,055 22-10-2014, 04:52
Ostatni post: Cruiser
  Projektowanie Własnego Modelu - Narzędzia i Wymiary Jeleń 7 3,729 09-01-2014, 10:42
Ostatni post: Jeleń
  Wybór farb do retuszu - tempera czy akrylowe? piter85 7 8,481 06-01-2014, 04:56
Ostatni post: Kroolo
  [OGŁOSZENIE] Poszukiwany właściciel modelu. konradoo 2 2,360 15-10-2013, 09:47
Ostatni post: konradoo

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości