Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
North Carolina, JSC nr 12, 1:400
Hejka wszystkim dobrym duszom Smile

Drobnica Sheffielda czeka, aż dojdą sztance biopsyjne (do wycinania kółek). W międzyczasie grzebię sobie coś innego... Wink Poza tym jak mnie przy jednym modelu cholera bierze, mogę podłubać przy drugim (a może i trzecim Smile).
Tak więc na matę wjechała Północna Karolcia. Widziałem kilka relacji na forach, które powygasały jakoś-takoś, a przecież okręt zacny, bardzo go lubię.

[Obrazek: north-carolina-00-okladka.jpg]

Ze wspomagaczy: elementy wycinane laserowo, lufy z GPM, relingi laserowe z JSC.
Literatura: zdjęcia w necie, dwie części monografii z Okrętów Wojennych. Monografie dostępne do ściągnięcia na stronie OW - http://okretywojenne.pl/ow/download/?aid=18. Polecam także inne monografie, troszkę tam fajnego materiału jest. Smile

[Obrazek: north-carolina-00-monografia1-okladka.jpg] [Obrazek: north-carolina-00-monografia2-okladka.jpg]

Model ten zacząłem kiedyś i skiepściłem kadłub - wyszedł mi za długi i pokład i burty okazały się za krótkie, poza tym część 34 (burta) jest za niska i trzeba kombinować (nie ma tragedii, ale jednak); zniechęciłem się i odpuściłem. Teraz kupiłem nową wycinankę, więc oprócz kadłuba mam wszystkie części zapasowe. Wink

Myślałem dużo na temat kadłuba, bo to nie pierwszy, który okazuje się być za długi po sklejeniu. Coś tam wykminiłem - wydaje mi się, że problem był w łamaniu kartonu - jeżeli załamuję dokładnie na linii, to ta linia znajduje się "na środku" łuku załamania zamiast przy samym brzegu - nie wiem dobrze jak to opisać, narysowałem to w przekroju, w dużym powiększeniu, aby uwypuklić, o co mi chodzi. Ta dodatkowa odległość zaznaczona jest czerwoną strzałką. To niby niewiele, ale przy kadłubie składającym się z trzech elementów zrobił mi się ok. dwa milimetry za długi i potem kłopot.

[Obrazek: north-carolina-00-kadlub-laczenie.png]

Tym razem zwracałem na to uwagę i wszystko się zgrało. Jest parę niedokładności w częściach kadłuba. Jedna część ma błędnie oznaczone strony (lewa idzie na prawą burtę, prawa na lewą), druga warstwa pancerza burtowego jest za krótka i za niska (są trzy, trzecia jest dobra, więc nie ma dużego problemu tutaj), i - jak pisałem - fragment burty (część 34) jest za niska. Wszystko na zdjęciach poniżej, może czegoś nie ogarnąłem. Z powodu tej niskiej burty postanowiłem nic nie sztukować, tylko inne części dopasować do tej obniżonej - z tego powodu środkowa część okrętu jest obniżona mniej więcej o milimetr.

[Obrazek: north-carolina-01-kadlub-01.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-02.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-03.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-04.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-05.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-06.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-07.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-08.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-09.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-10.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-11.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-12.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-13.jpg] [Obrazek: north-carolina-01-kadlub-14.jpg]

Generalnie jest w OK, jestem dość zadowolony, następne będą oklejane burty.

Trzymajcie kciuki - nie potrzeba mi jeszcze jednego kompletu zapasowych części, hehe. Smile
Odpowiedz
Witam 

Możliwe że niższa ostatnia warstwa pancerza ma służyć temu aby oklejka z kolorem miała krawędź pod kątem do burty  ;-)

I
II
II

Coś takiego :-)
Odpowiedz
Hejka,

właśnie tutaj nie ma oklejki pod kątem (albo ja czegoś bardzo nie ogarnąłem). Jest szkielet, na to idą dwa pasy pancerza i na to burta. Z "góry" nie ma nic, trzeba pomalować brzegi przyklejanych pasów i burty. Nie wiem, cz jasno się wyraziłem. Smile

Prace idą do przodu - oburciłem dziada. Wink Średnio jestem zadowolony, dupy nie urywa, że tak sobie pozwolę powiedzieć.

Lekcje do odrobienia:
  • łączenie fragmentów burt na styk - jak przymierzam, to często prawie nie widać łączenia, a jak przykleję to już tak ładnie nie pasuje. Muszę poćwiczyć
  • łączenie burt z pokładem - to zawsze mi spędza sen z powiek. Co zachodzi na co, jak zrobić, żeby nie było szpar. Na zdjęciach oczywiście wylazły, na żywca to wygląda lepiej, ale nie jestem jakoś super zadowolony
  • retusz - mieszanie kolorów. Qrdenienawidzęmieszaniakolorów! Robiłem to w nocy przy sztucznym świetle i jak próbowałem kolor farby na zapasie koloru z wycinanki to wydawało się, że jest ok. a na okręcie wyszedł za ciemny. Nosz... Nie wygląda to super, jednak myślę, że jeszcze da się poprawić, tylko muszę dobrze dobrać kolor, a niestety jestem w tym kiepski. Nie mam takiego zmysłu, że patrzę i widzę z jakich kolorów zrobić pożądany odcień. Może kwestia wprawy, której też nie mam.
Dziób jeszcze do poprawki, nie zeszły mi się tam części idealnie, ale myślę, że też do ogarnięcia w jakiejś skończonej przyszłości.

Na większej części brzegu pokładu będą relingi, więc myślę, że poprawi to wrażenie, łączenia będą mniej widoczne.

No nic, z lekką nieśmiałością zapraszam do oglądania.

[Obrazek: north-carolina-02-burty-01.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-02.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-03.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-04.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-05.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-06.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-07.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-08.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-09.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-10.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-11.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-12.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-13.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-14.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-15.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-16.jpg]

A tutaj już zaczątek pracy z nadbudową. Na ostatnim zdjęciu nadbudówka nie jest przyklejona, żeby krzyku nie było, że krzywo. Smile

[Obrazek: north-carolina-02-burty-17.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-18.jpg] [Obrazek: north-carolina-02-burty-19.jpg]
Odpowiedz
A zamiast malowania brzegów pancerza może lepiej użyć zapasu koloru ? 
Ładnie idzie :-)
Odpowiedz
Myślałem o tym, ale nie wiem, czy bym dał radę wyciąć taki pasek - pancerz zanika przy dziobie i rufie, więc się tam robi cienki jak sik pająka. Smile
Zastanawiałem się nad zaszpachlowaniem tego i pomalowaniem.
Odpowiedz