Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Z/N] DRAF MODEL 10 - Bristol F.2B Fighter
#1
W tym szczególnym dniu – w setną rocznicę zakończenia wygranej dla Polski wojny polsko-sowieckej, wydawnictwo DRAF MODEL postanowiło przedstawić model kartonowy samolotu – weterana walk o Warszawę w 1920 roku – Bristol F.2B Fighter w malowaniu 1 Eskadry Wywiadowczej.


[Obrazek: Bristol_okladka_wersja%203%20front_m-1000x1000h.jpg]



Model zawiera 6 arkuszy z elementami modelu, w tym dwoma dwustronnie zadrukowanymi. Instrukcję stanowi ponad 6 stron ze szczegółowymi rysunkami montażowymi przedstawiającymi wszystkie etapy budowy – umieszczenie wszystkich elementów. Uzupełnienie stanowi obszerny opis budowy.


Opracowanie modelu, opracowanie graficzne, skład – Rafał Drzymulski
Projekt okładki, ilustracja okładki – Jarosław Wróbel
Skala 1:33
Format A4
Cena modelu 30 zł


Model będzie drukowany, podobnie jak wszystkie modele wydawnictwa DRAF MODEL w technice prawdziwego druku offsetowego, gdyż uważam, że tylko ta technika nadaje się do druku modeli kartonowych do sklejania.


Model można wykonać w wersji uproszczonej oraz pełnej. Wersja pełna umożliwia wykonanie pełnego wyposażenia kabiny pilota i obserwatora, makietę silnika Hispano Suiza 300 KM, oddzielne powierzchnie sterowe, podwieszane bomby i wiele więcej.


Do modelu będą dostępne dodatkowe akcesoria – o ich zawartości poinformuję w dniu premiery modelu.


Model aktualnie oczekuje w kolejce do drukowania. Przewidywany termin premiery – koniec sierpnia – wrzesień.


[Obrazek: Arkusz%202%20logo_m-1000x1000h.jpg]


[Obrazek: Arkusz%203%20logo_m-1000x1000h.jpg]


[Obrazek: Bristol%20Instrukcja%203%20logo_m-1000x1000h.jpg]


[Obrazek: Bristol%20Instrukcja%204%20logo_m-1000x1000h.jpg]
Odpowiedz
#2
Pozwoliłem sobie przeedytować post i poprawić linki ze zdjęciami Wink

A tak poza tym mega pomysł i temat! Są jakieś zdjęcia surówki?

Pozdrawiam!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#3
Dlaczego na stronie internetowej Drafmodel ten Bristol figuruje jako "WYPRZEDANY"?
Odpowiedz
#4
Bristol już dostępny, do mnie już leci, zachęcam do zakupu  Smile
[Obrazek: adad0d95a54c3b35.jpg]
pozdrawiam madteam19
Odpowiedz
#5
Pozwolę sobie "krótko" napisać co nieco na temat tego modelu. Przez wiele lat czekałem na wydanie dokładnie tej wersji w polskim malowaniu. Nie doczekałem się w plastiku .Możliwe że upadły Wingnut Wings mógł mieć w planach "naszego" ale to już historia...Ukraiński Roden miał edycję ale tylko podobną z silnikiem Sunbeam . Tak było z modelami plastikowymi. Z Kartonów Quest wydał kiedyś znacznie prostszy model ale z silnikiem Rolls Royse'a którego używano w Polsce krótko i tylko dwie sztuki podarowane przez Króla Anglii. No i wreszcie jest "ten właściwy", " polski" z silnikiem Hispano Suiza. Przy każdej okazji rozmów z projektantami namawiałem na ten konkretny samolot. Dla niektórych może to być dziwne co napiszę- ale to jest najważniejszy i mocno niedoceniony myśliwiec w historii naszego lotnictwa, te nieco ponad sto sztuk Fighterów odegrało znaczną rolę w zwycięskiej wojnie z Bolszewikami zarówno podczas Bitwy Warszawskiej jak i podczas późniejszych walk o naszą niepodległość -był najliczniej wtedy używanym typem nazwanym na emigracji "myśliwcem wolności". Bristole były przede wszystkim użyte do zwiadu powietrznego - czegoś co odegrało ogromną rolę w zbieraniu informacji o ruchach wojsk rosyjskich w wojnie 1920 roku . Skutecznie też bombardował kolumny na drogach (model jest wyposażony w bomby). Ostatnio dzięki zaangażowaniu Tomasza J. Kopańskiego ukazały się świetne pozycje dotyczące polskich Bristoli F2b i widać że autor modelu oparł się na tych pracach, dla interesujących się polecam szczególnie nowe Polskie Skrzydła Stratusa nr 22. Co do samego modelu.. druk dwustronny ułatwia budowę kadłuba, Zadbano o wiele szczegółów , nie jest jakoś mocno zwaloryzowany ale akurat to mi nie przeszkadza. Jakość kartonu do której przyzwyczaił już wydawca. Model będzie niełatwy przez specyficzne mocowanie płatów , ale akcesoria i wręgi laserowe których jest mnóstwo powinny sprawę przyśpieszyć ułatwić. Bardzo fajne są dodatki żywiczne- nie są to odlewy tylko wydruki 3D z czarnej żywicy łatwe do pomalowania cieniutka warstwą np.czarnej paktry:-). Malowanie dosyć znane "ex brytyjskie" z kilku dramatycznych zdjęć rannego strzelca Belga Vaderauvera z jego wiernym psem. 20.48 Rozpoczął służbę w wojsku polskim w Wrześniu 1920 i był intensywnie używany przez różne załogi 1 Eskadry Wywiadowczej podczas walk nad Niemnem jesienią tegoż roku Z drobnych rzeczy których brakuje w modelu jest charakterystyczny element pomiędzy kadłubem a dolnym płatem widoczny często w naszych Bristolach. Możliwe że był to oprofilowany otwór przez który można było obserwować celować przez podłogę? Ponieważ jest on słabo rozpoznany i nietypowy nie dziwi że został pominięty ;-) . Jak ktoś się uprze może kombinować sam :-P. Mam wrażenie że lekko przewymiarowano pasy pilota, piszę wrażenie bo dopiero w trakcie montażu wyjdzie czy faktycznie mam rację, to były dosyć nietypowe szerokie pasy ... Model ozdobiony jest świetnym rysunkiem na okładce Jarosława Wróbla i aż szkoda że nie zdążył na setną rocznice Bitwy Warszawskiej. Dla mnie ukazanie się tego modelu jest większą "sensacją" niż Cant z MM...serio;-).
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#6
Vincent, dzięki za ekstra edukacyjnego posta Smile

EDIT:
Model mam już przed sobą i jestem zachwycony między innymi DWUSTRONNYM wydrukiem - o ile w UB-16 wydruk dwustronny jest miłym dodatkiem to w przypadku Bristola jest to coś cudownego.
Wyobraźcie sobie poszycie kadłuba wydrukowane obustronnie, albo pasy ... bajka Smile
Dodam tylko, że model ma możliwość wykonania w wersji uproszczonej lub bardziej szczegółowej (powierzchnie sterowe, kadłub z kratownicą lub bez, etc)
Odpowiedz
#7
Poczytałem i mnie przekonaliście - zamówiłem Bristola i UB-16 Tongue

W obu przypadkach poruszony został wątek dodatków drukowanych 3d - mam nadzieję, że z czasem standardem będzie możliwość zakupu plików do samodzielnego wydruku Smile W przypadku modeli RC jest to już obecnie powszechna praktyka - ludzie chętnie kupują pliki bo posiadanie drukarki staje się standardem jak posiadanie Dremel'a czy aerografu, a niechętnie płacą za gotowe wydruki biorąc pod uwagę, że sami mają do tego sprzęt Smile

Pozdrawiam!
bonk
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [N] Japońska łódź latająca H8K2 „EMILY” - MODEL HOBBY -MODEL-HOBBY- 5 982 16-12-2023, 09:49
Ostatni post: ZbiG
  [N] Krążownik pancerny HMS Black Prince 1:200 - Fantom Model FantomModel 0 653 07-11-2023, 08:27
Ostatni post: FantomModel
  T 90 Fly Model krys 3 1,242 17-09-2023, 08:24
Ostatni post: Andrzej Px48
  [N] Krążownik pancerny HMS Black Prince 1:300 - Fantom Model FantomModel 5 1,449 28-08-2023, 10:05
Ostatni post: FantomModel
  [N] Amerykański statek parowy z Missisipi ,, Western River " wydawnictwo Draf Model s Paweł O 1 1,366 03-08-2023, 09:00
Ostatni post: 970
Photo [N] Niemiecki okręt podwodny typu VII C (U-134) - MODEL HOBBY -MODEL-HOBBY- 1 1,375 01-08-2023, 09:14
Ostatni post: Wojtas
  [Recenzja] Arado Ar 234 B-2 wydawnictwo MODEL HOBBY szebi 1 1,378 05-01-2023, 08:52
Ostatni post: Lukee
Photo [N] Niemiecki okręt podwodny typu VII C U-FLAK 1 - (U-441) - MODEL HOBBY -MODEL-HOBBY- 1 1,580 31-08-2022, 08:09
Ostatni post: radzias
  [N] Niemiecki Bombowiec Arado Ar-234 B2 - MODEL HOBBY -MODEL-HOBBY- 0 2,002 23-07-2022, 06:57
Ostatni post: -MODEL-HOBBY-
  [N] Niemiecki okręt podwodny typu VII B (U-84) - MODEL HOBBY -MODEL-HOBBY- 1 1,576 12-05-2022, 10:56
Ostatni post: Lukee

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości