Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] U-118 - podwodny stawiacz min typ XB
#1
Witam

 Brak weny sprawia że z czasem człowiek zaczyna sam jej szukać :-)   Mam nadzieję że nie będzie to poszukiwanie w rodzaju niekończącej się opowieści :-)

Trochę historii w ramach wstępu:


 U-118 był dużym podwodnym stawiaczem min typu X B. Jak wszystkie osiem jednostek typu został zbudowany w stoczni Krupp Germaniawerft w Kilonii. Zamówienie na okręt złożono 31 stycznia 1939 roku. U-118 został zwodowany 23 września 1941 roku a wcielony do Kriegsmarine 6 grudnia tegoż roku. Dowódcą okrętu był przez cały czas jego służby Korvkpt. Werner Czygan (urodzony 25 listopada 1904 roku w Mogilnie [/url], odznaczony Krzyżem Żelaznym I klasy)
 W swój ostatni rejs U-118 wypłynął 25 maja 1943 roku z Bordeaux. Po postawieniu zabranych min spotkał się z U-758, pomagając jego załodze w przeprowadzeniu prac remontowych[url=https://pl.wikipedia.org/wiki/U-118_(1941)#cite_note-WT-3]
. 12 czerwca 1943 roku U-118 został wykryty na zachód od Wysp Kanaryjskich przez patrolujące samoloty Grumman TBF Avenger z lotniskowca eskortowego USS "Bogue" (CVE-9). W wyniku ataku bombami głębinowymi U-118 zatonął wraz z 43 członkami załogi, 16 pozostałych dostało się do niewoli.

  Wracając do tematu na matę trafia model niemieckiego dużego podwodnego stawiacza min U-118  typ XB. Model wydany jako dodatek do Modelarstwa Okrętowego.
Wstępnie arkusze zakaponowane i powycinany szkielet. Model gabarytowo będzie prawie dwa razy większy niż u-boot VII w tej skali .

[Obrazek: Z95Y0rq.jpg]
[Obrazek: Xv2sNTo.jpg]

Co zakładam przy budowie ..... wycięcie otworów przelewowych , dzięki uprzejmości Radka ( jak nie zmieni zdania :-)   ) dodatkowa wycinanka pozwoli na próbę wzbogacenia kiosku o fototrawiony greting :-)  .
 W wycinance nie uwzględniono godła na kiosku. Trzeba będzie poszukać odpowiedniego do wydruku .

Pozdrawiam
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#2
Nie ma to jak własnoręcznie zrobiony wzornik kolorów Smile

Siedzem i śledzem Wink
Odpowiedz
#3
Witam na peryskopowej   Big Grin
Seba, masz moje pełne wsparcie  Smile
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine


[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz
#4
SZÓSTY ubot... - co nas opętało?
  Wilcze stado rośnie naprawdę w siłe!
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#5
Brawo Ty!
Nie zapomnij o Cuszimie.
Pozdrawiam Wszystkich

Winek (WiesławK)

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#6
Melduję się. Zaskoczyłeś wyborem tematu, ale będę z ciekawością podglądał postępy.
Odpowiedz
#7
Właśnie, właśnie... - "zaskoczyłeś mnie wyborem temata"... - a gdybyś tak jeszcze Ty, YOGI, zaskoczył nas "wyborem temata"  - i również jakiegoś ubota rozpoczął? To by dopiero było! Z Piknika zostałby tylko STASIO. Aliści wątpie, czy Stasio zaskoczyłby nas wyborem temata... - to samolociarz zatwardziały do szpiku kości!
  Przepraszam, Sebuś, za wtręt, aliści to jakoś tak samo sie nakręca...
  A - winni już sie znaleźli: - to Mateusz - i Radzioch! To oni ściągnęli nas pod wode!
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#8
Hehe, kto by przypuszczał że moje "a skleję se U-Boota" będzie miało takie efekty Smile
Jakbyś potrzebował jeszcze jednej wycinanki mogę też swoją odstąpić.
Odpowiedz
#9
Dzięki koledzy za miły odzew :-)  
O Cuszimie pamiętam  , wycinanka czeka od kilku miesięcy na Capon  :-)

Obecnie na jednej wycinance u-boota trenuję różne techniki waloryzacji powierzchni z różnym skutkiem :-)   Radek już obiecał mi kolejną , a będzie ona potrzebna  bo już kilka elementów dostało ostro w kość  :-( 
Mateusz jak coś będę o Tobie pamiętał   :-)

Na chwilę obecną mam sklejony szkielet w którym postanowiłem powklejać trochę rozpórek miedzy wręgi.
Monotonna robota :-( 

Pozdrawiam
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#10
Pewnie, że monotonna! A  jakiej byś chciał? Z tańcami? No, i śpiewać przecie można: - od razu będzie mniej monotonnie!
  Ale fajno: - TAKIE stado!!! 
  Bijem na łeb wszystkie grupy; nikt nie ma tyle ubotów! Wew JEDNEM STADZIE!
  Otóż.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100 wydawnictwo DrafModel Paweł O 15 6,073 24-04-2021, 11:35
Ostatni post: Paweł O
  Okręt podwodny M-35; WAK; 1:200 Lukee 37 16,524 28-03-2017, 08:23
Ostatni post: Lesio73
  [G/R] Rosyjski okręt podwodny M-35 Piotr D. 17 9,404 07-01-2016, 07:37
Ostatni post: Qwark
  [R] USS OHIO Okręt podwodny - Modelik 1:200 AdrianM 0 2,375 05-01-2014, 02:13
Ostatni post: AdrianM
  [Relacja] ORP "WILK" MM 10-11/1997 Podwodny stawiacz min 1:100 qbas 32 16,163 11-11-2013, 10:22
Ostatni post: qbas
  [G] USS Los Angeles-Atomowy Okręt Podwodny, ANSWER-Kartonowy Świat, 1:200 Sylwek 0 3,127 19-10-2013, 02:51
Ostatni post: Sylwek
  [G] Radziecki okręt podwodny projekt 627A Kit Łukasz Fuczek 8 6,891 01-09-2012, 06:15
Ostatni post: Gonzo
  USS DALLAS Okręt podwodny - Modelik AdrianM 4 4,240 11-06-2012, 08:30
Ostatni post: radzias

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości