Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] HMS Renown - Antiquae Famae Custos
Czas rozpocząć relację z projektowania kolejnego modelu. Jak już było wspomniane w wątku obok tym razem będzie to krążownik liniowy HMS Renown.

Kolejny gigantyczny projekt, nieogarnięta ilość pracy, nad którą teraz lepiej nie myśleć.. No cóż, w tym szaleństwie nie ma metody, biorę się za to co lubię, a nie za to, na co wskazywałby rozsądek. Pewnie kolejne 3 lata życia, którego nie wiadomo ile mi zostało. Ale co tam, jedziemy...

Na razie mam gotowy szkielet z pokładami. Szkielet siekierą ciosany, bez zbędnej finezji. Moja drukarka atramentowa i tak żyje swoim życiem jeżeli chodzi o trzymanie wymiarów, przekłamuje jakieś 0,5%, co na długich elementach robi już znaczną różnicę. Ale taka biała surówka w 1:200 potrzebna mi jest do przemyślenia całej koncepcji konstrukcji oraz do odtworzenia blach poszycia kadłuba i plam kamo.. Wymiary będę pobierał z projektu z komputera więc tu nie ma ryzyka.

[Obrazek: FM_HMS_Renown_1_m.JPG] 

[Obrazek: FM_HMS_Renown_2_m.JPG] 

[Obrazek: FM_HMS_Renown_3_m.JPG] 

Tak jak w poprzednich moich modelach, dodałem dodatkowe wzmocnienia na wszystkich załamaniach kadłuba, których tu trochę było. Dodałem też podłużne wzmocnienia na dziobie i rufie, po to aby pasy burt połozyć w tych miejscach wzdłuż, a nie w poprzek jak w HMS Repulse, co było jednym z moich błędów w tamtym modelu.

Tu jeszcze zdjęcie rodzinne z białymi kadłubami HMS Malaya i HMS Black Prince. Jak widać Renown to był kawał okrętu.

[Obrazek: FM_HMS_Renown_4_m.JPG]
Odpowiedz
pierwszy, hehehehe kawał kadłuba nam sie tu powoli pichci, meeeeega mnie cieszy ta budowa i wierz mi czy nie. Ale masz we mnie wiernego kibica: ] ehehehehe pozd
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
drugi, hehehe
Widzę zmianę koncepcji w zmianie skali surówki , będę pewnie jednym z wielu, wielu obserwatorów. Powodzenia!
Odpowiedz
Z lekkim żalem, że to jednak nie R-ka zasiadam i kibicuję. Choć doping zapewne nie będzie potrzebny, bo znając Twoje wcześniejsze projekty, model będzie z najwyższej półki.
Odpowiedz
Czwarty Tongue
Roboty rzeczywiście czeka Cię mnóstwo, ale jestem pewien, że będzie warto i końcowy efekt to wynagrodzi Smile
Piękny okręt, śliczne camo, z którym będzie trochę zabawy, ale po Suffolku wiem, że poradzisz sobie doskonale Cool
Jaram się i kibicuję.

Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
Ja również będę obserwował, będzie to spory kawał okrętu.
Odpowiedz
Czeka nas trzy lata dobrej zabawy  Smile
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine
                  U-booty typu VII

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz
Szkoda, że HMS Wink Ale również zasiadam do tego widowiska Big Grin
Odpowiedz
Witam.
Fajna wiadomość, czy 1:300 też będziesz opracowywał?
Odpowiedz
Witam. Nie może mnie zabraknąć :-) Jak ja się cieszę z tego projektu !!
Pzdr
Odpowiedz
Photo 
Very cool...I will watch with great interest....
[Obrazek: attachment.php?aid=917]

Załączone pliki
.jpg   Renown 44.ajpg.jpg (Rozmiar: 225.89 KB / Pobrań: 1,682)
Odpowiedz
W "200" to 1,21 m modelu, podpatruję i życzę powodzenia!
[Obrazek: thumb_90_29_06_18_1_45_27.png]
Odpowiedz
No to znów będę mógł śledzić z wypiekami i czekać na finał (w postaci nabycia drogą kupnaSmile)
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
No kolejna piękna sprawa będzie.
Odpowiedz
Witam w drugim odcinku wolno snutej opowieści...

Skończyłem obklejanie, a raczej oblepianie szkieletu. Klejone bez finezji, na szybko, wręgi szkieletu nie są jakoś fazowana czy inaczej obrabiane bo jest to tylko baza do dalszej pracy.  Teraz będę na  nim odwzorowywał kamuflaż i linie podziału blach. Taki model 3D, tylko nie w Rhino a analogowy.

Spasowanie mimo wszystko powinno być prawidłowe, bo wymiary są ściągnięte z projektu szkieletu, dno wyznaczone w Siatkach. Będę to wszystko jeszcze sklejał w kolorowej surówce, to jest na razie model koncepcyjny, gdzie sprawdzam pomysły jak to najlepiej zaprojektować.

[Obrazek: FM_HMS_Renown_5_m.JPG] 

[Obrazek: FM_HMS_Renown_6_m.JPG] 

[Obrazek: FM_HMS_Renown_7_m.JPG]
Odpowiedz
byłem, widziałem. TO BĘDZIE KOLOS, a dodatkowo bardzo ładny i w standardzie Artura zaprojektowany, czyli perełka wydawnicza.
Odpowiedz
Etam kolos, w "200" 1,21 m tylko, Bismarck czy Hood w tej skali są większe. Kolosy zaczynają się powyżej 1,35 m. Moja Saratoga 1,62 m to jest kolos, że ledwo ją dźwigam a na podstawkę to z żoną we 2 osoby umieszczaliśmyWink Tutaj rozumiem, że wcześniejszy projekt Repulse, gdzie "200" była chyba w Digital Navy czy w wydaniu zagranicznym pomagają, w rozwoju?
[Obrazek: thumb_90_29_06_18_1_45_27.png]
Odpowiedz
Na moje warunki wszystko co ma powyżej 80cm to kolosy. Widziałem kiedyś zdjęcia takiej Saratogi, tosz to był istny gigant albo Kursk w 1/100 160cm
Odpowiedz
Szacuneczek za analogowe projektowanie!
Odpowiedz
Kamo na prawej burcie odtworzone. Gotowe jest też rozmieszczenie bulajów - w większości nie zgadzały się z tym co na planach. Oraz odtworzyłem podział blach i takie fajne łaczenia na burtach. Jak widać, dużo będzie się tu działo. Te łaczenia odkryłem, że były też na HMS Repulse, gdy projektowałem go te kilkanascie lat temu nie miałem takich fajnych zdjęć niestety

Pokolorowałem sobie też jeden element. Czyli odtworzyłem jakie kolory użyć, jakie efekty światłocienia dać, itd. To tak bardziej na podbudowanie chęci, coś kolorowego dla odmiany w tych czrnobiałych schematach.

[Obrazek: FM_HMS_Renown_8_m.JPG] 

[Obrazek: FM_HMS_Renown_9_m.JPG] 

[Obrazek: FM_HMS_Renown_10_m.JPG]

Lewa burta powinna pójść trochę szybciej. Większość bulai i podział blach mam już rozeznane przy okazji  rozwikływania prawej strony.
Odpowiedz
W suffolku też były takie nakładki/łączniki które były nitowane. Gdybyś przypadkiem miał za dużo wolnego miejsca, fajnie byłoby je widzieć jako opcjonalnie na cienkim papierze do naklejenia.: ] just saying
heheeh mimo że pokazałeś jedynie skrawek, ale już wyobraźnia pracuje, MEEEGA: ]
Odpowiedz
Oczywiscie, że dodam te łączniki, mała rzecz a cieszy... Teraz jak mam już podgląd jak to wygląda, rozplanuję też inny podział oklejek burt, tak aby wszystkie pionowe łączenia były zakryte przez te łączniki.

Inna rzecz to to, że nity powinny być praktycznie niewidoczne. Nity widać tylko na jednym zdjęciu i to bardzo niewyraźnie. Być może stonuję jeszcze różnice w kolorach co do tła, się zobaczy...
Odpowiedz
Hej, FantomModel! Te łączniki są dobrze widoczne na Repulse w Clydebank, ale mimo to nie dałbym sobie ręki (ani niczego innego) uciąć, że są na pewno tym, na co wyglądają. Nie widać ich też nawet z umiarkowanej odległości. Renown był budowany w innej stoczni i nie ma tak dobrych zdjęć, nie musiał być identyczny z siostrą. Każdy taki łącznik będzie musiał być zaznaczony i retuszowany... No, może warto, ja się nie znam...
Powodzenia jak najbardziej życzę!
Pozdrawiam!
Jan Olfan

Buduj! Buduj! - Jacky Fisher
Odpowiedz
Hej Olfan, istnieje wiele zdjęć na których te łączniki są także widoczne na HMS Renown. A będą one oczywiście umieszczone jako opcjonalne, jako komuś wystarczy sam nadruk na burcie to może tego nie naklejać.

Nieodmiennie ponawiam pytanie: jak tam Glorious? :-)

Pozdrawiam
Odpowiedz
Ciekawe jest właśnie, że takie łączniki występowały chyba tylko na Repulse i Renown.
Glorious się powoli robi, muszę trochę przyspieszyć. Może za kilka dni wrzucę jakiś postęp.
Pozdrawiam!
Jan Olfan

Buduj! Buduj! - Jacky Fisher
Odpowiedz