Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja]Projekt własny- Stacja Marsjańska ARGON1 Kosmodrom
#1
"Mars, jako planeta najbliższa Ziemi fascynuje ludzi od wieków. Teraz, kiedy loty w kosmos stały się faktem, a człowiek postawił swoją stopę na pierwszym ciele niebieskim – Księżycu, przyszła kolej na dalsze wyprawy. To, co do tej pory wiemy o Marsie na podstawie obserwacji zarówno z naszego globu jak i z wysyłanych na czerwoną planetę sond poznawczych, pozwala przypuszczać, że już niedługo człowiek wyruszy na podbój Marsa. Naukowcy z całego świata pracują nad tym, żeby ta wyprawa zakończyła się sukcesem, ale zanim to nastąpi możemy na podstawie wiedzy, którą mamy obecnie o Marsie wyobrazić sobie, jak w przyszłości będzie wyglądać pobyt ludzi na tej planecie.

Wyobraźmy sobie, że w ciągu najbliższych pięciu, dziesięciu czy piętnastu lat, człowiek postawi swoje stopy na Marsie – najbliższej planecie Ziemi. Będzie to kolejny krok ludzkości naprzód, po pamiętnym „małym skoku” Neila Armstronga na Księżycu w 1969 roku. Będzie to na pewno krótka wyprawa, gdyż jako pierwsza będzie na pewno niebezpieczna – ale już kolejne będą o wiele dłuższe i trudniejsze. Zajdzie zatem konieczność zbudowania stałych baz na Marsie. Jak one będą wyglądały? Obecnie możemy dosyć dokładnie nakreślić kształt pierwszych stacji kosmicznych, posiadając obecną wiedzę. Ale technika wciąż idzie naprzód, powstają wciąż zadziwiające budowle, zatem za kilkadziesiąt lat na Marsie mogą powstać budowle o jakich nam się obecnie nie śni.

Stacja marsjańska ARGON-1 jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Przedstawia koncepcję modułową stacji, jaka może powstać na Marsie w roku 2030-2045 przy wykorzystaniu materiałów przywiezionych z Ziemi, jak i wytworzonych na miejscu. W tym zeszycie przedstawiłem model Kosmodromu stacji ARGON-1, z którego możliwe są loty na orbitę Marsa, a tam po zadokowaniu do większego statku kosmicznego, lot ku Ziemi – do domu."

Witam serecznie!

Tym wstępem chciałem zacząć dosyć nietypową relację z budowy pewnego modelu. Projekt ten jest skierowany głównie dla początkujących, najmłodszych modelarzy oraz dla osób, które chcą skleić model w standardzie, po długim okresie nie-klejenia, lub po prostu skleić sobie prosty, kolorowy model.

Projekt ten jest owocem pewnego zeszłorocznego posiedzenia piwnego 'po godzinach' w Porąbce, kiedy to powstała idea zrobienia czegoś właśnie takiego. Niestety, obecna tendencja rynkowa nie za bardzo sprzyja młodszym adeptom sztuki kartonowej, a coraz to pojawiające się modele są coraz trudniejsze - młody człowiek nie ma na czym rozpocząć swojej przygody modelarskiej bez obawy, że model wyrzuci ze zniechęcenia sie do niego.
Powstał zatem pomysł zrobienia miasteczka kosmicznego - modelu składającego się z prostych brył oraz atrakcyjnego kolorowania - ot tak poligon ćwiczebny. Docelowo ma powstać 6 takich makietek, po złączeniu stanowić będą niezwykly kompleks miasteczka kosmicznego. Jako pierwszy temat wybrałem ARGON 1 - Kosmodrom.

Zatem do rzeczy! Czas na zdjęcia!

Cała makietka znajdować się będzie na podstawce, o wymiarze dwóch połączonych arkuszy A4. Na poniższych zdjęciach wkleiłem już hangar główny (trochę mi się podniszczył w trasporcie)

[Obrazek: th_kosmodrom_03.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_04.jpg]

Głównym elementem kosmodromu będzie wieża dowodzenia. Składa się ona z następujących części:

- Postawa - pokażę też zdjęcia od spodu - widoczne są wzmocnienia całej konstrukcji:

[Obrazek: th_kosmodrom_06.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_07.jpg]

- Podstawa górna - sklejona analogicznie jak dolna - drugie zdjęcie - pasowanie na sucho, bez kleju:

[Obrazek: th_kosmodrom_08.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_09.jpg]

Oraz głowny szyb wieży wraz z elementami podtrzymującymi, podstawami dolną i górną oraz jej zakończenie:

[Obrazek: th_kosmodrom_05.jpg]

Pukusiłem się jeszcze o wykonanie masztu anten odbiorczo-nadawczych, składa sie on z następujacych części:

[Obrazek: th_kosmodrom_11.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_13.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_10.jpg]

Wykonałem również elementy dodatkowe hangaru - tylną śluzę powietrzną, 2 zestawy reflektorów oraz tunel łączący hangar z dolną podstawą wieży dowodzenia:

[Obrazek: th_kosmodrom_14.jpg]

A na koniec dużo zdjęć pokazujących proces sklejania tego wszystkiego w jedną całość Smile

[Obrazek: th_kosmodrom_15.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_16.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_17.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_18.jpg]

[Obrazek: th_kosmodrom_19.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_20.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_21.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_22.jpg]

[Obrazek: th_kosmodrom_23.jpg]

Mam nadzieję że podoba Wam się ta inicjatywa Smile

Wkrótce kolejne zdjęcia!
------
Pozdrawiam, Jerzy Janukowicz
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl  Autorskie wydawnictwo
Odpowiedz
#2
Jurgen toz to temat do ciebie nie podobny. Confusedhock: Ale bardzo ciekawy. Zawsze lubilem S-F. PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#3
Oglądałem w Porąbce - bardzo fajnie się to prezentuje - gratuluję pomysłu i realizacji!
na macie: projekt X
Odpowiedz
#4
Bardzo fajny model a przede wszystkim pomysł. Bardzo mi się podoba. :milbravo: :milbravo:
Ewa
Odpowiedz
#5
Mniam mniam, wygąda smakowicie Smile

Możesz zdradzić czy i kiedy ukaże się ten model?

Musze kupić i odłożyć na półkę. Już wiem czym będę zachęcał do modelarstwa mojego potomka jak trochę podrośnie Smile
Pozdrawiam
Grzesiek
Odpowiedz
#6
No ja też bym chętnie go nabył dla mojej pociechy Smile
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
Odpowiedz
#7
Mi się bardzo podobają kolorki! Model wygląda jak z jakiejś strategii. Sam go sobie skleję jak wyjdzie :twisted:
Odpowiedz
#8
Witam!

No to jedziemy dalej z budową Kosmodromu!

Czas najwyższy zająć się oprzyrządowaniem stacji w najróżniejsze detale i urządzenia pomiarowe.

Jako pierwszy - magazyn konserwacyjny - z zapleczem technicznym i częściami zapasowymi:

[Obrazek: th_kosmodrom_24a.jpg]

Oraz jego umiejscowienie na podstawce:

[Obrazek: th_kosmodrom_25.jpg]

Następne "pod skalpel i klej" poszły urządzenia pomiarowe i serwisowe transportera rakiety (o nim będzie później Smile ):

[Obrazek: th_kosmodrom_25a.jpg]

i tradycyjnie zdjęcie na podstawce:

[Obrazek: th_kosmodrom_26.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_27.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_28.jpg]

Praca na Marsie nie mogła odbyć się bez zestawu odpowienich reflektorów, gwarantujących oświetlenie:

[Obrazek: th_kosmodrom_28a.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_29.jpg]

Jeśli jest kosmodrom i rakieta, to siłą rzeczy musi być odpowiednia instalacja paliwowa i gaśniczo-ratownicza. Oto ona:

[Obrazek: th_kosmodrom_30.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_31.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_32.jpg]

Służby techniczno-inżynieryjne już uporały się z zainstalowaniem jej:

[Obrazek: th_kosmodrom_33.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_34.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_35.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_36.jpg]
[Obrazek: th_kosmodrom_37.jpg]

Dotarła też informacja, że dowieziono z Ziemi części niezbędne do zbudowania gąsienicowego transportera rakiety. Sama rakieta będzie zbudowana, jak tylko ustanie burza piaskowa jaka rozpętała się w okolicy budowy stacji. Uniemożliwia ona wylądowanie transportera, który obecnie przebywa na orbicie wokół-marsjańskiej.
----
Teraz pare informacji o samym modelu - bardzo się cieszę, że wzbudził on zainteresowanie. Jest on robiony na specjalne zamówienie dla Frytka (wydawnictwo Quest II), który jest głównym pomysłodawcą tego przedsięwzięcia - niestety kazałem mu prawie rok czekać na zrealizowanie tego projektu. Zatem wydanie powinno nastąpić już niedługo.

Co do budowanej skali, to cała budowla powstaje w skali.... hmmmm... 1:250 Big GrinBig GrinBig Grin Dokumentację niezbędną do wykonania tego modelu wymyśliłem sam Big Grin Co jest sprawą kapitalną, gdyż daje mi to pole do popisu i praktycznie nic mnie nie ogranicza (no, może poza stopniem skomplikowania części).
Zatem bardzo jest prawdopodobne, że później oprócz budynków powstaną również pojazdy naziemne jak i może stacje orbitalne - zobaczymy. Być może pokuszę się o zrobienie modeli kartonowych prawdziwych prototypów konstruowanych m.in. pod egidą Mars Socciety.

Pozdrawiam!
------
Pozdrawiam, Jerzy Janukowicz
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl  Autorskie wydawnictwo
Odpowiedz
#9
Trzeba przyznać, że wygląda bardzo zachęcająco. Jak zostanie wydane, to pewnie postaram się kupić i skleić Smile.
Odpowiedz
#10
Dokładnie. Też czekam na wydanie tego modelu.
Pozdr
Ewa
Odpowiedz
#11
Witam!

Burza piaskowa na Marsie ustała, więc brygada inżynieryjna naychmiast przystąpiła do pracy Smile

- Skonstuowany został gąsienicowy transporter rakiety:

[Obrazek: th_kosmodrom_38.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_39.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_40.jpg]

- Oraz sama rakieta:

[Obrazek: th_kosmodrom_41.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_42.jpg]

- Całość razem:

[Obrazek: th_kosmodrom_43.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_44.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_45.jpg]

- A tutaj transporter testowany na miejscu budowy stacji:

[Obrazek: th_kosmodrom_46.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_47.jpg]

Pozdrawiam!
------
Pozdrawiam, Jerzy Janukowicz
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl  Autorskie wydawnictwo
Odpowiedz
#12
Szybka, mała - przedostatnia aktualizacja tej relacji.

Na dioramce powstał nowy element - dwa magazyny zaplecza technicznego:

[Obrazek: th_kosmodrom_49.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_50.jpg]

W ciągu paru dni - zaprezentowana zostanie galeria końcowa miasteczka kosmicznego.

Pozdrawiam, Jurek

PS. Część druga - elektrownia jest już zaprojektowana, wydrukowana i czeka sobie na sklejenie Smile
------
Pozdrawiam, Jerzy Janukowicz
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl  Autorskie wydawnictwo
Odpowiedz
#13
[Obrazek: kosmodrom_52.jpg]

TA-DA Big Grin

Model uważam za ukończony. Relacyjka z budowy zatem dobiegła końca. Dziękuje serdecznie za zainteresowanie tym projekcikiem. Mam nadzieję, że jak tylko Frytek dojdzie do zdrowia, model ten zostanie szybko wydany Smile

Na koniec, tradycyjnie, rundka honorowa mini-galerii końcowej modelu. Zapraszam do oglądania:

[Obrazek: th_kosmodrom_53.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_54.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_55.jpg] [Obrazek: th_kosmodrom_56.jpg]

[Obrazek: th_kosmodrom_52.jpg]

Pozdrawiam, Jurek.
------
Pozdrawiam, Jerzy Janukowicz
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl  Autorskie wydawnictwo
Odpowiedz
#14
Hehe Jurek fajny pomysł z tą makietą, gratuluję ukończenia

Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#15
Super sprawa!, jeszcze parę latek i Młody (razem z tatą :mrgreen: ) sobie poklei :grin: .
Jurgen, gratuluję tematu! Mam nadzieję, że na kosmicznym miasteczku nie poprzestaniesz i jeszcze coś dla najmłodszych stworzysz!
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#16
Widziałem początki tego projektu w Porąbce. Raz jeszcze gratuluję pomysłu!! Brakuje nam na rynku właśnie takich prostych a efektownych modeli dla najmłodszych :-) Mam nadzieję że powstanie więcej tego typu konsrukcji ;-)

Pozdrawiam!!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,355 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :) ruto88 18 3,176 18-06-2023, 12:20
Ostatni post: ruto88
  [R] HMS Fiji, skala 1:400, projekt Ruto 88. zablo1978 32 5,826 21-11-2022, 06:08
Ostatni post: zablo1978
  [R] HMS Edinburgh 1942r 1:400 projekt własny. ruto88 28 6,958 14-08-2022, 11:28
Ostatni post: ruto88
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,156 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [R] HMS Fiji 1:400 1941r Bitwa o Kretę. Projekt własny. ruto88 47 10,864 27-01-2022, 01:53
Ostatni post: ruto88
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,053 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,423 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,456 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,036 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości