Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zimmerit - metoda na zębatkę
#1
Po lekturze artykułu dotyczącego wykonania zimmeritu z masy modelarskiej w nowym numerze Super Modelu, postanowiłem dodać coś od siebie. Skrótowo rzecz ujmując autor używa do odciskania w masie rowków m.in. grubego, karbowanego walca pozyskanego z patyczka od lizaka (efekt nawiasem mówiąc średnio mi się podoba).

Ja już po zakończeniu Panthery (gdzie do odciskania używałem kawałka zwykłej, grubej folii) zrobiłem sobie inne narzędzie, które w tej chwili wydaje się dawać najlepsze efekty, a jednocześnie minimalizuje czas potrzebny do wykonania imitacji zimmeritu - w pełni zostanie to przetestowane na kolejnym czołgu. Idea identyczna jak w w/w artykule - jeno medium odciskające inne. Jest to zębatka pozyskana ze starej zezłomowanej drukarki atramentowej HP - takie zębatki są nakładane na oś silniczków w niej pracujących (z jednej drukarki udało mi się zdobyć dwie).
Mają one mały rancik, który trzeba zeszlifować, a następnie dociąć delikatnie zęby - wtedy uzyskana zębatka ma szerokość 6mm i dobrze odwzorowuje wzór zimmeritu w skali 1:25. Wystarczy nadziać taką zębatkę na ośkę zrobioną ze spinacza i można wałkować do woli. Na rynku jest dostępny podobny zestaw narzędzi produkowany przez Trumpetera pod nazwą Tools for Zimmerit Coat - tylko jest drogi i jak mniemam tworzy wzór w skali 1:35 - co na modelu 1:25 będzie źle wyglądało.

Poniżej zdjęcia (druga zębatka jest trochę węższa i jeszcze posiada rancik, w którym muszę dociąć zęby):
[Obrazek: 7aff937874cf9efcm.jpg] [Obrazek: 4de0d89bda9a754em.jpg]

Odpowiedz
#2
Bardzo ciekawa metoda. Kiedyś była już pokazywana w którejś relacji, ale zawsze warto przypomnieć.
Jak nazywa się masa modelarska, której użyłeś?
Ja kiedyś eksperymentowałem ze szpachlą do drewna (można ją kupić w marketach budowlanych), ale była zbyt mało elastyczna - kruszyła się przy nacinaniu rowków. Chociaż może to też była wina metody...
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#3
Metoda stara jak świat - tylko trudno pozyskać koło zębate o odpowiednich proporcjach (już nawet próbowałem drukować je na drukarce 3D - z żadnym efektem). Na tym filmie pan używa podobnej samoróby (przewinąć do 5:08):
https://www.youtube.com/watch?v=leHsaAkjje0

Moja masa to Miliput (z czerwonym napisem) której zostały mi resztki, ale powinna pasować każda epoksydowa dwuskładnikowa - jedne są miększe inne twardsze. Jedynie Wamodu nie polecam, bo kruchy jest. W artykule autor używa Magic Sculp, którego przetestuję przy najbliższej okazji - ponoć miękka jest.
Odpowiedz
#4
Zbyt ładny i równy ten zimmerit, zarówno jeśli idzie o kształt jak i o głębokość bruzd. Do tego jest zbyt płytki i same bruzdy są jakby rozmemłane i nie tak ostre i wyraźne jak to widać na zachowanych oryginałach. Ja dla tej wersji wzoru zimmeritu wyznaję zasadę odciskania jego za pomocą czegoś płaskiego, np. dociętego odpowiednio kawałka płytki plastikowej. Robota jest bardzo żmudna, ale efekt jest znacznie lepszy od tego, który nam pokazałeś.
Odpowiedz
#5
PiterATS - nie będę się kłócił, że jest to doskonała metoda (bo nie jest) - jednak w moim subiektywnym odbiorze daje zadowalający efekt przy małej pracochłonności. Co do faktu, że wzór jest zbyt równy i ładny to da się temu w pewnym stopniu zapobiec przejeżdżając wałkiem tam i z powrotem - wprowadzi to małe nierówności. Można też dociąć odpowiednio zębatkę, żeby odciskała rowki o innej głębokości.

Nawiasem mówiąc zdarzały się też sztuki ze starannie nałożonym zimmeritem  PDT_Armataz_01_01
[Obrazek: 13f6eec19cc066d8m.jpg]
Odpowiedz
#6
Problem w głównej mierze polega w czym innym. Masz po prostu zębatki ze zbyt niskimi trybami. Poszukaj zębatki która ma wyższe zęby, wtedy odcisk powinien być głębszy i bardziej wyraźny.
Odpowiedz
#7
(09-01-2013, 01:38)undertow link napisał(a):Nawiasem mówiąc zdarzały się też sztuki ze starannie nałożonym zimmeritem  PDT_Armataz_01_01
[Obrazek: 13f6eec19cc066d8m.jpg]

Sweet focia z Panterą ? Tongue

Dzięki za poradnik!

Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zimmerit? :) Helmut 3 3,103 17-02-2013, 07:35
Ostatni post: Vincent
  Wręga z oklejką- która metoda lepsza? skom25 8 4,865 02-05-2012, 11:27
Ostatni post: zbin
  Moja metoda robienia zawiasów. kordian 2 5,087 11-11-2009, 12:39
Ostatni post: ceva

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości