Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Samolot myśliwski PZL P.11c MM 09/2003
#1
Witajcie Smile Jest to moja pierwsza relacja na forum i także pierwszy model do którego się jakiś czas przygotowywałem (wcześniej coś próbowałem skleić, ale poległem)

Po przejrzeniu wielu relacji i uzyskaniu porad wziąłem się za sklejanie Smile

Wybór padł na model wydany Przez małego modelarza 09/2003 Samolot myśliwski PZL P.11c
[Obrazek: a75792cb0a32c843m.jpg]

Oto mój skromny warsztat ale na początek może być Smile Jak mnie wciągnie klejenie to się powiekszy Smile
[Obrazek: a29f11c79602cd40.jpg]

Klejenie zacząłem od klejenia kabiny pilota. fotel pilota oraz drążek starałem się retuszować farbkami. Nawet mi się podoba jak na pierwszy raz Smile
[Obrazek: 3412577b0dc7923am.jpg][Obrazek: 6b3f338b9a0f92b9m.jpg][Obrazek: b05c3cd6daf18a8fm.jpg]

Czekam na opinie i krytykę i pochwały jak się należą Smile
Pozdrawiam
Picek
[/b]
[Obrazek: icon3.png]

Przekaż 1 % na PSMK w Skierniewicach
http://www.psmk.org.pl/index.php?id=1procent#2010
Odpowiedz
#2
Jest to jeden z tych modeli, które się sklejają same Smile sklejałem sam ten modelik i jest super. Na razie nie ma co komentować tylko tyle, że musisz bardziej zwrócić uwagę na wycinanie i zaginanie.
Odpowiedz
#3
Jeśli może pomocna może być dla Ciebie relacja to zerknij może Ci trochę pomoże. A w bajki o samo sklejających się modelach to nie wierz  Big Grin
Odpowiedz
#4
Piotrze ,a gdzie galeria końcowa z klejenia twojej jedenastki? :wink: . Picek, zobacz tez inne relacje z budowy tego modelu. Jest tu na forum kilka. Jeśli chodzi o to co do tej pory powstało to mam tylko taką uwagę ,że można było trochę bardziej ułożyć , zagiąć te pasy bo teraz tak nienaturalnie stoją. Masz dobrze dobrany warsztat. Ja na początku nie miałem takiego :wink: . I tyle ,czekam na kolejne etapy relacji.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Powoli jak mam trochę czasu wolnego staram sie coś budować w samolocie.
Staram się ale mi nie wychodzi rozjechały mi się trochę części ;/
[Obrazek: 2e2f6633f9b0d26dm.jpg]
Ale ten model jest poligonem doświadczalnym następnym razem myśle że nie popełnie tych błedów
tak wygłada z góry to co juz jest
[Obrazek: 16d174a20226e031m.jpg]
CDN
[Obrazek: icon3.png]

Przekaż 1 % na PSMK w Skierniewicach
http://www.psmk.org.pl/index.php?id=1procent#2010
Odpowiedz
#6
Picek, jak już widzisz to nie jest
Cytat:Jest to jeden z tych modeli, które się sklejają same
popełniasz błędy polegające na niedokładnym Wykonaniu części i ich wzajemnym spasowaniu.
Na pierwszym zdjęciu cześć 14* masz prostą kiedy jestem prawie pewien ze powinna byc w okolicy kabiny wygięta w łuk. tak ja zrobiłem i tak jest prawie na pewno na rysunkach w modelu. Poszycie musi elegancko przylegać. płynnie przechodzić z jednej części na drugą bez tych podniesionych rogów, jak coś takiego Ci się dzieje docinasz i szlifujesz wręgi one są podrzędne w stosunku do poszycia.

[Obrazek: th_27.jpg]

Wręga zamykająca przedział kabi. Przyjrzyj jak się kończy poszycie u ciebie i na poniższym zdjęciu

[Obrazek: th_PZL14.jpg]

Staram ci się pomóc nie krytykować, ale skoro pokazuje Ci na moich zdjęciach jak u mnie pasują poszczególne elementy, a u Ciebie wychodzi coś innego to poprawiaj to tak długo aż uzyskasz podobny efekt. tym bardziej że masz jak na dłoni efekt końcowy.

PS. Wręgi wycinam nożykiem po linii, a i tak były jeszcze szlifowane. Krawędzie gruntuje BCG, pozwałam im wyschnąć tak by stwardniały i dopiero obrabiam. Małymi kroczkami i przymiarka itd.
Odpowiedz
#7
Piterski, nie krytykujesz mnie tylko uświadaniasz błędy Smile
Po to właśnie piszę tutaj bo wiem że Ty i inni mi pomogą co jest źle albo podsuną jakiś pomysł, uwagę Smile

Rozłożyłem model i wie;m z czym jest problem.... mam nadzieje, że teraz jak skleje bedzie o wiele lepiej wygladał :twisted:

Dobrze zrobię jak wręgi te które są razem skleję je odrazu i razem będę szlichował ??
[Obrazek: icon3.png]

Przekaż 1 % na PSMK w Skierniewicach
http://www.psmk.org.pl/index.php?id=1procent#2010
Odpowiedz
#8
Cytat:Dobrze zrobię jak wręgi te które są razem skleję je odrazu i razem będę szlichował ??

Myślę, że możesz spróbować. Przy dobrym wykonaniu ma to tę zaletę, że daje efekt płynnego połączenia sąsiadujących elementów poszycia bez efektu schodków.
Ale nie jest to proste rozwiązanie i wymaga uwagi. Myślę, że ważne jest tu przestrzeganie 3 zasad:
1. Musisz zwrócić uwagę aby osie symetrii sąsiadujących wręg sklejonych ze sobą dokładnie się pokrywały
2. Podczas szlifowania wręg trzeba cały czas kontrolować pasowanie obydwu sąsiadujących ze sobą elementów poszycia. Możesz to sobie ułatwić przez wcześniejsze sklejenie uprzednio uformowanego poszycia i pasowanie do wręgi na sucho.
3. Jak już będziesz przyklejał do wręgi jeden z sąsiadujących elem. poszycia to musisz uważać, żeby zostawić odpowiednią grubość wręgi na przyklejenie drugiego. Wydaje się to oczywiste ale tak na wszelki wypadek :wink:
Uff ale się rozpisałem :razz: Trochę zawile ale mam nadzieję że będziesz wiedział o co chodzi. Może, któryś z bardziej doświadczonych kolegów doda coś od siebie.
A ja życzę powodzenia w budowie Cool
Odpowiedz
#9
Witam po sporej przerwie...
Mam trochę mało czasu na klejenie ale powoli będzie go przybywało Smile
Poprawiłem tamten mój bubel, teraz prezentuje się to tak:
[Obrazek: th_IMG_3206.jpg][Obrazek: th_IMG_3207.jpg][Obrazek: th_IMG_3208.jpg]
[Obrazek: icon3.png]

Przekaż 1 % na PSMK w Skierniewicach
http://www.psmk.org.pl/index.php?id=1procent#2010
Odpowiedz
#10
Model leżał na półce ponad pół roku głownie z braku czasu na kontynuowanie.
Teraz znalazłem trochę czasu i pracę ruszyły do przodu. Czytając i oglądając jak to robią inni wychodzi mi trochę lepiej. Ale długa droga do perfekcji jaką oglądam na forum Smile
Retuszuje pastelami Smile najbardziej mi odpowiadają.

[Obrazek: IMG_5632.JPG] [Obrazek: IMG_5631.JPG] [Obrazek: IMG_5630.JPG] [Obrazek: IMG_5629.JPG] [Obrazek: IMG_5628.JPG]
[Obrazek: icon3.png]

Przekaż 1 % na PSMK w Skierniewicach
http://www.psmk.org.pl/index.php?id=1procent#2010
Odpowiedz
#11
No i mała katastrofa... Tak się kończy klejenie i oglądanie HOUSE'a i myślenie o dziewczynie Tongue
Skleiłem statecznik z kadłubem Cry nie pasowało mi ale i tak to zrobiłem ;/ Nie wiem czemu... moglem to rozciąć ale... zdecydowałem ze załatam dziurę i tak zostawię bede miał nauczkę ;/

[Obrazek: IMG_5634.JPG] [Obrazek: IMG_5635.JPG]
[Obrazek: icon3.png]

Przekaż 1 % na PSMK w Skierniewicach
http://www.psmk.org.pl/index.php?id=1procent#2010
Odpowiedz
#12
No i dalsza cześć relacji... Budowa idzie powoli do przodu... do przodu... Trochę brak czasu a i sporo czasu spędzam na tym modelem Smile
Jestem teraz na etapie płatów.. niedługo będą gotowe.
I jak oceniacie moje wypociny??

[Obrazek: IMG_5637.JPG] [Obrazek: IMG_5638.JPG] [Obrazek: IMG_5640.JPG] [Obrazek: IMG_5641.JPG] [Obrazek: IMG_5645.JPG] [Obrazek: IMG_5646.JPG] [Obrazek: IMG_5648.JPG]
[Obrazek: icon3.png]

Przekaż 1 % na PSMK w Skierniewicach
http://www.psmk.org.pl/index.php?id=1procent#2010
Odpowiedz
#13
Co do kadłuba to wygląda przyzwoicie. Łączenie kadłuba nie są idealne ale w następnym zrobisz lepiej. Mam tylko pytanie czemu ten garb tak się odcina na krawędzi połączenia z kadłubem? Dobrze sobie poradziłeś z wnękami karabinów. Skrzydeł nie skomentuje bo ich jeszcze nie składałem.
Kółka koniecznie do wymiany. Naprawdę nie trzeba dremela by zrobić przyzwoite koła.
Na poprzednim zdjęciu nie byłem pewien ale czemu zasłoniłeś szczelinę nad statecznikiem poziomym, ona tam powinna być. I ostatnia sprawa ta część na której leży płat powinna być lekko wywinięta do góry, zdaje się że widać to na rysunkach.
Odpowiedz
#14
Kółka też mi się nie podobają i zrobie je nowe przy chwili wolnego czasu.

Garb trochę żle wyprofilowałem. i kleiłem na styk, a że nie mam jeszcze wprawy tak wyszło ;/

A z tą szczeliną dałem ciała na całego Smile teraz jak myślę jak to powinno wyglądać to faktycznie powinna być ta szczelina.

Szczerze to nie jestem fanem samolotów, i nie znam się zabardzo na ich budowie, ale na nim się uczę Smile Moim celem jest gonienie kolegi SZAD'a w klejeniu samochodów Smile i pojazdów Smile wyższy poziom to kolei ale do nich mi jeszcze daleko :razz:
A z tym płatem pomyślę w wolnej chwili Smile
[Obrazek: icon3.png]

Przekaż 1 % na PSMK w Skierniewicach
http://www.psmk.org.pl/index.php?id=1procent#2010
Odpowiedz
#15
Na pierwszej stronie relacji pokazałeś takie plastikowe ustrojstwo z wgłębieniami. Co to jest i czy to jest grube?
Odpowiedz
#16
(12-01-2010, 05:31)Piterski link napisał(a):Na pierwszej stronie relacji pokazałeś takie plastikowe ustrojstwo z wgłębieniami. Co to jest i czy to jest grube?

A to jest kawałek folii z maszyny blistrującej (pakującej tabletki). Służy mi jako paletka do mieszania kolorów. folia nawet gruba i sztywna. Jest to blister bez aluminiowej foli Smile
[Obrazek: icon3.png]

Przekaż 1 % na PSMK w Skierniewicach
http://www.psmk.org.pl/index.php?id=1procent#2010
Odpowiedz
#17
A można by u ciebie taki jeden nabyć. Mógłby być nawet mniejszy. Interesowało by mnie tylko jaką średnicę mają te wgłębienia i czy są gładkie.
Chciałem wykorzystać taki z Septolete ale tłoczą na tych kopułkach jakieś malutkie "cycki".

Przy okazji co z twoją P11? Czyżby tak jak moja czekała lepszych czasów w pudełku?
Odpowiedz
#18
Model prawda czeka na półce ;/ Brak czasu ale myślę że niedługo wróci na warsztat Smile

Jeśli chodzi o takie wytłoczki to nie ma problemu, miałem parę wolnych ale podczas świątecznych porządków pozbyłem się ich ;/ wgłębienia są idealnie gładkie nie ma mowy o jakiś zadziorach itp. Smile Są robione technika wytłaczania na gorąco Smile Reszta powiem na PW
[Obrazek: icon3.png]

Przekaż 1 % na PSMK w Skierniewicach
http://www.psmk.org.pl/index.php?id=1procent#2010
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Photo SU-22 M4 "Fitter K' MM 10-12/2003 jarek1303 0 1,397 15-11-2022, 02:28
Ostatni post: jarek1303
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,604 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,361 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości