Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
F-16C Mały Modelarz nr 4-5/99 1:33
#1
[Obrazek: th_IMG_0681.jpg]

Model przedstawia F-16c w barwach 50 TFW stacjonującego w bazie Hahn w Niemczech. Okładka jak zwykle w Małym Modelarzu wzroku nie przyciąga a pod względem artystycznym jest po prostu fatalna. Standardowe malowanie light grey (FS 36375)/medium grey (FS 36270)/dark grey (FS 36231) zostało dobrze odtworzone, barwy mają prawidłowy odcień. Brakuje jednak płynnych przejść pomiędzy granicami kolorów. Przydałoby się też wydrukowanie metalicznymi farbami części składających się na dyszę wylotową silnika. Poszczególne elementy zostały rozrysowane na ośmiu kolorowych kartonowych arkuszach oraz trzech ze zwykłego offsetowego papieru. Opis budowy modelu jest wyczerpujący, również rysunki montażowe są czytelne i w wystarczającej ilości. Szkielet kadłuba, bardzo zresztą rozbudowany, jest zaprojektowany metodą okrętową. Wnętrze kabiny pilota wydaje się trochę uproszczone, niemniej odpowiada wersji modelu. Komory podwozia, ich pokrywy oraz golenie zostały odtworzone dokładnie bez zbędnych udziwnień. Wyposażenie podwieszane jest dość atrakcyjne, obejmuje cztery rakiety AIM-9 Sidewinder, dwie bomby MK 84 oraz dwa podskrzydłowe zbiorniki na paliwo i jeden podkadłubowy. Niestety autor nie przewidział oddzielnych powierzchni sterowych, co jest pewną wadą biorąc pod uwagę wysoki poziom tego opracowania. Nie zamieścił również żadnych informacji na temat wymiarów sklejonego modelu, w związku z tym trudno mi się wypowiadać na temat jego zgodności wymiarowej z oryginałem. Nic też mi nie wiadomo o jego sklejalności, chociaż nie natknąłem się na żadnym z forów na informację o jakiś istotnych błędach tego opracowania. Jak już wcześniej wspomniałem model ma pewne, istotne moim zdaniem, wady wynikające z niskiego poziomu druku oraz z błędów popełnionych w fazie opracowywania graficznego. Widać je szczególnie w przypadku elementów pokrytych barwą dark grey, gdyż prawie całkowicie są niewidoczne linie podziału blach poszycia. Przednia część kadłuba (segment nr 6) łącząca się z osłoną radaru zamiast mieć kolor medium grey na barwę dark grey. Żeby było „lepiej” pozostałe części poszycia (nr 7L i 7P) mają prawidłowy kolor tj. medium grey. Efektem jest zupełnie niezgodny z oryginałem wygląd przedniej części kadłuba. Dodatkowo na części nr 7P wydrukowano odwrotnie napisy eksploatacyjne. Również odwrotnie wydrukowano gwiazdę na spodzie skrzydła. Wszystkie powyższe błędy, jakkolwiek możliwe do poprawienia, powodują, iż model ten raczej nie nadaje na zawody modelarskie, przynajmniej w standardzie. Podsumowując: F-16c autorstwa Pawła Mistewicza miał szansę stać się prawdziwym przebojem na rynku modeli kartonowych. Znakomita jakość opracowania wraz z przystępną ceną mogły spowodować, że Mały Modelarz mógł wreszcie zaistnieć na rynku jako solidny wydawca dobrych modeli kartonowych. Tak się jednak nie stało. Po raz kolejny wysiłek autora zniweczyła drukarnia.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  MS Batory Mały Modelarz, wydanie 2008 (skala 1:300) Piterkowiec 8 5,673 10-08-2017, 01:04
Ostatni post: Piterkowiec
  Modelarz Kartonowy1/09 DH 82ATiger Moth1:33 drakon 1 3,618 22-09-2009, 06:56
Ostatni post: Paweł M.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości