Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[WoP][R] P-38G Lightning KA_3-4/08 (mały plusik)
#1
Witam serdecznie w mojej pierwszej relacji "multiforum". Premiera była na Konradusie, ale postanowiłem pokazać moje "dzieło" także i tu.
To jest temat moich "wypocin".
[Obrazek: th_okladka.jpg]

Model jak w temacie budowany będzie z "malutkim" plusem, znaczy się wszystko co możliwe to ruchome.
Na pierwszy ogień poszło podwozie główne. Tu "trochę" muszę "dorobić" bo jest to jakieś takie "łyse".
Plan jest taki:
- chowane podwozie
- zamykane klapy wnęk podwozia
- ruchome teleskopy goleni
- obracające się koła
Co z tego wyjdzie zobaczymy. No i oczywiście wszelkie "kambelki" we wnęce (a jest tego trochę).

Już na etapie składania wręg wyszły małe "babole". Źle zaznaczone wycięcie w części W38pL i P.
Rysunek to wyjaśnia.
[Obrazek: th_myk_01.jpg]

Lustrzane odbicie wypustek w części W38eL i P (powinny być na odwrót, te z części "P" powinny być w części "L").
Po takiej poprawce pasuje idealnie, elementy te należy zamontować zadrukiem do przodu.

Dalej przy próbie złożenia podwozia okazało się, że elementy 122s są za długie o ~3mm i część 122r o ~1mm.
Zaznaczam, że montując golenie na stałe nie ma to znaczenia i nic nie trzeba poprawiać.

Tak dla zachęty "coby" zaczęta relacja nie była bez fotek.

Kawałek "noska"
[Obrazek: th_P-38G_01a.jpg]

i papierowy karabinek.
[Obrazek: th_P-38G_02a.jpg]

Jak uporam się z "mechaniką" chowania podwozia będzie szczegółowa instrukcja budowy tego elementu (chyba że nie będzie zainteresowania).
Odpowiedz
#2
To już drugi lighting na forum ,ładny samolot nie wiem jak reszta ekipy,ale ja siadam i obserwuje. PDT_Armataz_01_01
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#3
Cieszę się, że zawitałeś na nasze forum ze swoją relacją. Ja też jestem zdania, że Lightningów nigdy za dużo :razz: Sądząc po pierwszych zdjęciach na pewno będzie na co popatrzeć.
Odpowiedz
#4
Ja również siadam i z ciekawością czekam na kolejne odsłony Twojej relacji. :grin:
NACHTFLUG

[Obrazek: baner2015.jpg]
Odpowiedz
#5
Takie małe uaktualnienie.
Mechanizm teleskopu.
[Obrazek: th_P-38G_03a.jpg]
dla porównania grosik
[Obrazek: th_P-38G_03b.jpg]
Odpowiedz
#6
"nie no ja wysiadam", mechanizator :mrgreen:
Pieknie, po prostu pieknie.
Pozdrawiam i powodzenia.
Odpowiedz
#7
Zagęszczę trochę swoją osobą widownię :mrgreen: .
Poduszkę asekuracyjną ( żeby chronić opadającą szczękę ) już mam więc mogę zostać widzem tej relacji Cool .

Będę musiał schować gdzieś głęboko swoją błyskawicę bo wstyd pokazywać :neutral: .
Odpowiedz
#8
Bardzo ładnie Ci to wychodzi. Także się będę przyglądał. Mam ten model w planach do sklejenia. Ciekaw jestem jakie jest Twoje nastawienie do erraty bo ja kupiłem następny numer z erratą ale dalej nie jestem pewien czy nie poczekać na następną erratę bo te kolory coś nie tak. Pozdrawiam i życzę sukcesów w klejeniu błyskawicy.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#9
Witam.
Nie tak miało być. Nie wiem jak to mogło się stać, ale "błyskawica" zakończyła żywot.
Z "mechanicznego" podwozia została kupka śmieci.
[Obrazek: th_P-38G_13.jpg]

Pozdrawiam i przepraszam bardzo tych co liczyli na koniec tej relacji w wielkim stylu.
Odpowiedz
#10
a cóż to się wydarzyło???? nie ma szans na ukończenie modelu????
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#11
uuu niedobrze, to co teraz będzie już błyskotka w locie :mrgreen:, czy podwozie z drugiego egzemplarza :razz:?
Odpowiedz
#12
okrutny żart primaaprilisowy zatpt :?: Oby, oby :lol:
Kleję słabo, lecz się staram :-)
Odpowiedz
#13
Tak troszkę sobie pożartowałem. :lol: :lol: :lol:

Budowa modelu idzie pełną parą.
Tu obiecana minifotoinstrukcja budowy "koszernego karabinka"
Po nasączeniu i wycięciu dziurek, odcinam zewnętrzny fragment elementu 137. Zwijam w tuleję. Teraz na szpilce nawijam rurkę o średnicy zewnętrzxnej 0,8mm na niej pogrubiam w dwuch miejscach do średnicy 1,1mm i na koniec nazuwam podziurkowany fragment części 137. Ot i cała filozofia.
[Obrazek: th_P-38G_04b.jpg]

Teleskop składa sie z kilku nawiniętych tulejek tak aby w środku teleskopu schować sprężynkę popychjącą kamien w zapalniczce (taki patemcik). Sprężynka ma około 2mm średnicy i ucisku ok. 300g. Trzeba będzie "ciut" obciążyć Lightinga"
[Obrazek: th_P-38G_04a.jpg]
Odpowiedz
#14
Z przyjemnością siadm i obserwuje Twoje poczynania. Tym bardziej, że bardzo podoba mi się ten samolocik, już go zakupiłem. Teraz czeka na swoją kolej, aż zdobędę więcej wprawy i doświadczenia. Szkoda mi takiego samolotu na uczenie się i eksperymenty :wink:
Odpowiedz
#15
ceva - ty mi tu sie nie "rozklejaj", tylko dawaj dalej Lightinga.

Dzisiaj skończyłem składać pierwszą goleń podwozia z pełną jej ruchomością.
Złożona tak tylko do sesji zdjęciowej, ponieważ przed finalnym zmontowaniem będzie to jeszcze malowane, potem brudzone i na koniec lakierowane.
Oto kilka fotek.
[Obrazek: th_P-38G_05a.jpg] [Obrazek: th_P-38G_05b.jpg] [Obrazek: th_P-38G_05c.jpg] [Obrazek: th_P-38G_05d.jpg]
Odpowiedz
#16
Dziś w przedświąteczny dzień chciałbym pokazać ciąg dalszy walki z mechaniką podwozia i wstępnym kształtem kół.
[Obrazek: th_P-38G_06b.jpg] [Obrazek: th_P-38G_06c.jpg] [Obrazek: th_P-38G_06d.jpg]

Tak dla przypomnienia i opinii. Czy taki stan karabinów może być, czy dalej walczyć by osiągnąć stan doskonały? Smile)
[Obrazek: th_P-38G_06a.jpg]
Na tej fotce widać niedoskonałości w łączeniu segmentów, które mam nadzieję znikną po ostatecznym retuszu i lakierze matowym.
To tyle na dzisiaj, następne spotkanie już po świętach. W związku z tym chciałbym wszystkim złożyć życzenia Wesołych Świąt Wielkanocnych i Mokrego Śmingusa.

PS. "Uważajcie na karton, woda może być szkodliwa"
Odpowiedz
#17
Specjalnie dla Cevy instrukcja montażu skrzydła. Smile)
W pierwszej kolejności należy wsunąć skrzydło od strony natarcia a następnie strona spływu. Fotka to pokazuje.
[Obrazek: th_P-38G_07a.jpg]
Spowodowane jest to ukośnym ułożeniem wręgi W38eP i L. Z tego powodu na zewnątrz belki jest mniejsza szczelina niż w jej wnętrzu. Taki to "pogibany" troszkę sposób montażu

I tak powinno wyglądać złożone skrzydło, U mnie pasuje idealnie.
[Obrazek: th_P-38G_07b.jpg]
Odpowiedz
#18
No fajnie, ale jak to będzie z zakładaniem skrzydła gdy gondole silnikowe będą już oklejone ?
Pozdrawiam Tomasz.
Odpowiedz
#19
mikoaj68 - jeśli chodzi o mnie to nie będę miał z tym problemów, ponieważ gotowe poszycie części silnikowej w całości, będę nasuwam na szkielet podczas montażu finalnego.
Tak czy inaczej, to szczelina na skrzydło, z oklejoną belką czy nie, jest taka sama.
Odpowiedz
#20
Dziękuję za poświęcenie jednego odcinka swojej relacji na wyjaśnienie jak pasuje skrzydło do szkieletu gondoli. Na takim etapie budowy modelu mnie też pasowało połączenie szkielet-skrzydło. Jednak czekałem na kolejny odcinek instrukcji montażu pt. " Jak włożyć skrzydło w oklejoną poszyciem gondolę" jak widzę z odpowiedzi udzielonej Mikoajowi takiego odcinka nie będzie, a szkoda bo byłbym całkowicie pewny co do tego co mnie nie do końca pasuje.
Wydaje mi się jednak że szerokość szczeliny w szkielecie to jedno, a wielkość otworu w poszyciu ( który jest dopasowany do przekroju skrzydła oddalonego od jego końca wchodzącego w gondolę i jest różny ( mniejszy ) od tego na końcu ) to drugie.
Odpowiedz
#21
ceva - jeśli cierpliwie poczekasz to jestem gotów to zrobić i zapewniam Cię, że jest możliwe włożenie skrzydła w oklejoną gondolę bez większych problemów. Mikołajowi napisałem, że ja będę to robił inaczej, ale jeśli chcesz to pokażę jak to pasuje z założonym poszyciem. W tej chwili polakierowałem sobie okaptowanie prawego silnika w komplecie z wlotami powietrza i nie mogę tego "obfocić".
Odpowiedz
#22
Witam po małej przerwie. Dziś niestety nie będzie o podwoziu ale o sposobie łączenia skrzydła z belką.

Na początek wszystko na "kupce" z tego powstanie "cooś"...

[Obrazek: th_P-38G_08c.jpg]

...tu zbliżenie na skrzydło...
[Obrazek: th_P-38G_08a.jpg]

... i "oklejona" belka.
[Obrazek: th_P-38G_08b.jpg]

Teraz kolejne fazy montażu.
[Obrazek: th_P-38G_08d1.jpg] [Obrazek: th_P-38G_08d2.jpg] [Obrazek: th_P-38G_08d3.jpg]

[Obrazek: th_P-38G_08e1.jpg] [Obrazek: th_P-38G_08e2.jpg] [Obrazek: th_P-38G_08e3.jpg]

[Obrazek: th_P-38G_08f1.jpg] [Obrazek: th_P-38G_08f2.jpg] [Obrazek: th_P-38G_08f3.jpg]
Odpowiedz
#23
:mrgreen: No i pokazałeś - ze można ,mam pytanko a to wycięcie wylotu powietrza z chłodnic to nie jest przesunięte za bardzo w stronę ogona ?
Pozdrawiam Tomasz.
Odpowiedz
#24
Nie bardzo rozumiem o jakie wycięcie chodzi. Całość była złożona do prób zamocowania skrzydła i wszystko pasuje idealnie. Stan "sklejenia" :wink: jest taki jak na fotce nr 1 (ta "kupka") :roll:
Odpowiedz
#25
Aaaa OK to wszystko wyjasnia :mrgreen:
Pozdrawiam Tomasz.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] F-35 A LIGHTNING II ANGRAF 176 MatrixOST 10 2,044 03-04-2024, 08:55
Ostatni post: MatrixOST
Wink [R] Cant Z-506B , Mały Modelarz 10-11-12/2015 , 1:33 rpt.model 0 683 25-03-2024, 01:42
Ostatni post: rpt.model
  [R] Lockheed P-38G Lightning KA 3-4/2008 Piotreq 49 16,550 19-03-2024, 02:24
Ostatni post: Winek
Tongue [T/R] Dar Pomorza ,Mały Modelarz 7-8-9/2022(2023), skala 1:200 - docelowo 1:87 ma.es.trio 0 2,069 12-07-2023, 12:03
Ostatni post: ma.es.trio
  [R] Kuter pilotowy KP-400, Mały Modelarz 2-3, 1978 Pablo 14 4,153 05-09-2022, 10:16
Ostatni post: Pablo
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,147 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  Pancernik Vittorio Veneto - mały modelarz (Ukończony, dużo zdjęć)) Peno 4 4,862 13-08-2021, 02:05
Ostatni post: Peno
  Mały Modelarz 2/81 - Mirage IIIc DevilSlayer 1 3,164 08-07-2019, 12:29
Ostatni post: btomko
  ORP Burza 1:200, Mały Modelarz, po raz piąty kokosz 4 4,966 11-03-2019, 02:50
Ostatni post: Chriss
  [Relacja] ORP Orzeł Mały Modelarz nr 7-8-9/2008 michal84 34 18,324 09-03-2019, 06:01
Ostatni post: michal84

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości