Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Messerschmitt Bf 109 T-1
#1
Witam wszystkich towarzyszy w kartonie.
Miesiąc minął od ostatniej aktualizacji relacji, ale to nie znaczy że nic nie robię i nie robiłem. Nim jeszcze ostygły wrażenia po konkursie w Świdniku (czytaj w niedziele wieczór po powrocie) zabrałem się za kolejny model.
Na warsztat wjechał Messershitth Bf-109 T-1 z wydawnictwa Model Hobby. W zestawie mam do wyboru 2 wersje myśliwca, laserowo wycięte wręgi do modelu i działko wykonane z mosiądzu.
Model sam w sobie przewiduje kilka wariantów wykonania modelu od modelu dla dość początkującego użytkownika (nie mylić z bardzo początkującym) do modelu dla bardzo zaawansowanego modelarza.

Przed przystąpieniem do budowy musiałem się zastanowić nad tym jakie elementy modelu będę wykonywać, ponieważ model oprócz tego że posiada 2 wersje malowania to dodatkowo ma wiele elementów oznaczonych jako dodatkowe, które spokojnie będzie można pominąć. W moim modelu będę wykonywać na pewno model samego silnika, jak i dodatkowe elementy skrzydeł. Pozwoliłem sobie nie wykonywać działek w skrzydłach ale to z prostego którym jest to że ich w ogóle nie widać. Nie będę stosował żadnych waloryzacji więc sam model samolotu będę starał się wykonać w tak zwanym standardzie, a co z tego wyjdzie zobaczymy za kilka tygodni.

Początek budowy zacząłem od sklejenia samego silnika, który został dobrze zaprojektowany, a poniżej możecie zobaczyć i skrytykować moje wypociny.

[Obrazek: th_Me109-T1_0002.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_0003.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_0004.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_0008.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_0010.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_0012.jpg]
Odpowiedz
#2
Czyli z tego co zrozumiałem będą budowane dwa modele ,samolotu i makieta silnika :wink:
No to siadam i patrze . :mrgreen:
Pozdrawiam Tomasz.
Odpowiedz
#3
Zajmuję miejsce obok Tomka i czekam na kolejne odsłony.
Trzymam kciuki dexterteam :!: :grin:
NACHTFLUG

[Obrazek: baner2015.jpg]
Odpowiedz
#4
Posuńcie się łaskawie,bo ja też chcę coś zobaczyć,silnik mam nadzieję będzie zbudowany,a nie oddzielną makietą.Konstrukcja ciekawa i mam nadzieję Paweolku,że zrobisz ten model w najbogatszej wersji.Trzymam kciuki i pozdrawiam.
jowisz 32 [Obrazek: anaPoland.gif]
Odpowiedz
#5
Witam ponownie,
dzisiaj przedstawiam wam kolejny etap z budowy latadła. Przyznaje się bez bicia że model buduje już od miesiąca wiec postęp prac jest znaczący i nie zrobiłem tego co widzicie w ciągu 2 dni. Nie robię także modelu po ciuchu tylko ostatnio mam znaczący napływ innych obowiązków w pracy i z niechęcią siadam ostatnio do komputera, ostatnio by wyłącznie czytać wasze relacje. Mam nadzieje że ta sytuacja zmieni się niebawem na lepsze Smile
Mikołaj muszę Cię zasmucić, ale będę budować tylko jeden model.
Andrzej, tak staram się by pokrywa silnika była zdejmowana, jak to zrobię to jeszcze nie wiem ale będę robić wszystko aby wyglądało ładnie. Dodatkowo będzie wykonany silnik, który będzie stał zboku na dioramie, do tego celu już zakupiłem dodatkowe elementy takie jakie jak stoły, krzesła czy też mechaników, nie wiem jeszcze w jakiej scenografii to będzie stać ale mam nadzieje że będzie się podobać.

Wracając do modelu to nadal sklejam go z wielką przyjemnością, nie wypowiadam się na temat błędów bo takowych nie zauważyłem. Wszystkie problemy miałem wyłącznie z tym że nie mam wystarczającej praktyki w sklejaniu.
Koniec zbędnych słów zapraszam do oglądania, na ostatnim zdjęciu widać silnik jeszcze bez osprzętu bo jak wszystko bym przykleił potem bym miał problemy z przyklejeniem całości do kadłuba.
[Obrazek: th_Me109-T1_0054-1.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_0056.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_0058.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_0059.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_0060.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_0061.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_0033.jpg]
Odpowiedz
#6
Pawel masz we mnie kibica Smile

Powiem tak o ile łączenie elementów kadłuba na bokach wygląda super o tyle pod spodem nie wyszło to najlepiej . Moze to tylko zdjęcia wyciągaja rzeczy ktore normalnie są nie do zauważenia ale jeżeli mogę coś zasugerowac - to lekko przejedź spód papierkiem powinno się wygładzić i byc lepiej.

Wink
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#7
Dex spoko te spoiny na spodzie kadłuba da się jeszcze naprawić.
Delikatnie posmaruj klejem BCG złącze na spodzie kadłuba poczekaj chwile 1-2 min. aż papier nieco zmięknie ,następnie połóż kadłub na płaskim i twardym podłożu.
Majac dostęp do wnętrza kadłuba (dziurki we wrędze )od środka dociśnij spoinę.
Do tego celu nadawać się może gruby miedziany drut (łatwo wygiąć w wymagany kształt)z zagięta końcówka U .
Pozdrawiam Tomasz.
Odpowiedz
#8
Białe krawędzie na styku segmentów to tak celowo, czy retusz się wytarł? Spód jakiś niezłączony się wydaje - czym go kleisz?
na macie: projekt X
Odpowiedz
#9
Coś mi się wydaje, że retusz będzie tak jak w moim Buffalo i Twoim Chalengerze, rozpuszczalnik z odrobiną farby ? ;-)

Na razie jest piknie. No może z jednym ale. Co się stało z oszkleniem w tylnej części? Coś mi za bardzo odstaje. Chyba, że to jeszcze nie przyklejone do końca.

I jeszcze jedno. Żeby uniknąć tego strzępienia na krawędziach, pomaluj czymś wstępnie arkusze. Mi wystarcza zwykły lakier matowy wcierany grubym pędzlem. I już jest inna jakość cięcia i obrabiania krawędzi elementów.
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#10
Ojej ale zapuściłem swoja relacje, aż wstyd. Trochę się nic nie dzało i powodów było sporo. Powinienem już dawno go skończyć no ale jeszcze kilka godzin zostało mi do szczęśliwego końca. Mam cichą nadzieję, że do zloty w Bialymstoku zakończe.
Na dzień dzisiejszy Mesio ma przypiete skrzydła i stateczniki co widać na poniższym rysunku. QŃ ma racje tak będę malował Smile

[Obrazek: th_Me109-T1__100.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__101.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__102.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__103.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__104.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__105.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__106.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__107.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__108.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__109.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__110.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__111.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__112.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__113.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__114.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__115.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__116.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__117.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1__118.jpg]
Odpowiedz
#11
Ładna robota Dexter :grin:
Odpowiedz
#12
Cytat:A ta swastyka na stateczniku pionowym i sterze kierunku to już taka rozjechana zostanie?
tak niestety zostanie, tutaj chyba wkradł się błąd podczas projektowania, bo nijak to pasuje, a po przycięciu statecznik będzie za krótki.
Odpowiedz
#13
Cytat:a po przycięciu statecznik będzie za krótki.

Ja bym przyciął . Jednak będzie sie ładniej prezentować mimo krótszego statecznika niz taka rozjechana .
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#14
Cytat:
Cytat:A ta swastyka na stateczniku pionowym i sterze kierunku to już taka rozjechana zostanie?
tak niestety zostanie, tutaj chyba wkradł się błąd podczas projektowania, bo nijak to pasuje, a po przycięciu statecznik będzie za krótki.

E no marsz to poprawić, u Schillera jest wsio bardzo ładnie proszę tu nie zganiać na wycinankę. :twisted: bo ta swastyka naprawdę psuje efekt.
Odpowiedz
#15
Zachciało się sfastyków to teraz się męcz :evil: :twisted: :mrgreen: .

A czy ten projekt jak inne projekty R. Ciesielskiego nie zawiera dwóch stateczników z hakenkrojcem i bez?
Zrobiłbyś bez i nic by ci się nie rozjeżdżało.
Odpowiedz
#16
Witam wszystkich klej wąchających Smile

Niestety z tym ogonem musi tak zostać Sad nie da się w ładny sposób oderwać tego i poprawić, więc zdecydowałem się na pozostawienie w tej formie, cóż zostanę zlinczowany Smile

Dobra wracając do sprawy Smile Model jest skończony jednakże problemy z aparatem spowodowały że nie mam jak robić zdjęć. Nawet nie mam od kogo w tej chwili pożyczyć bo brat i Partyzant poza Mińskiem. Udało mi się jednak na chwile reanimować starego szrota, więc proszę o wyrozumiałość za jakość zdjęć.

Nie jest to jednak koniec bo idąc za ciosem postanowiłem jak Shiller zbudować swoją dioramę, jednakże nie chcąc papugować wymyśliłem coś innego ale to wszystko w swoim czasie Smile na razie czekam na potrzebne materiały Smile Mogę tylko tyle powiedzieć że specjalnie nie przykleiłem haka do hamowania więc nie będzie to scena z lotniskowca Smile

Zapraszam do oglądania zdjęć ...
[Obrazek: th_Me109-T1_160.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_161.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_162.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_163.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_164.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_165.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_166.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_167.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_168.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_169.jpg] [Obrazek: th_Me109-T1_170.jpg]
Odpowiedz
#17
Ładniusi Ci wyszedł Theoś. :twisted:
Czekam z niecierpliwością na obiecaną dioramkę i dużo fotek z ostatecznego zakończenia prac.
NACHTFLUG

[Obrazek: baner2015.jpg]
Odpowiedz
#18
Paweł ładniusia wyszedła Ci ta 109. Powiedz mi tylko dlaczego pokrywy silnika nie są wyretuszowane ?? Czy to ma coś wspólnego z dioramą którą masz zamiar zrobić ??
I jeszcze jedno dało by się zrobić zdjęcie z pozakładanymi osłonami silnika ?? Ciekaw jestem czy jak byś je pozakładał to czy by wszystko ładnie pasowało.

Pozdrawiam
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#19
Mesio fajny Ci wyszedł a teraz czekam na obiecaną dioramę do niego.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#20
No, no Dex, popisałeś się. Ładny modelik Ci wyszedł.
Pozdrawiam.
Model kleję dlatego, że lubię, nie dlatego, że potrafię...
Odpowiedz
#21
Paweł, ładnie i czysto sprzęta zrobiłeś ale i tak wolę oglądać twoje pancerne potyczki z kartonem :razz:
Pozdroo
Odpowiedz
#22
Cytat:Sorry, ale z tego względu jestem na NIE.
nie musisz być na tak bo to nie plebiscyt albo Idol Smile

Szanowni Państwo,
tak to jest wyretuszowane ale raczcie zauważyć że mam do duszy aparat z reanimacji o czym wspominałem na wstępie.
Odpowiedz
#23
Każdy aparat wyciągnie retusz na zewnątrz nie ma znaczenia czy to będzie stary model czy nowy. Za jasny retusz będzie wyglądał jak by go nie było za ciemny bedzie za ciemny. Nie ważne czy retusz dobierany jest przy żarówce czy przy słońcu. Na tylu aparatach jakie miałem okazję testować/bawić się nimi zawsze retusz wychodził a tym bardziej niedomalówki. Na żywo zawsze będzie inaczej to wyglądało.

Dex a śmigło gdzie zgubiłeś :razz: :wink:
Fajnie wyszedł a statecznika szkoda bo będzie raził.

pozdro.
Odpowiedz
#24
Pawełku Fajne toto wyszło.Po remoncie będzie jak nowy.Widzę go w hangarze z grupą me4chaników,chyba,ze masz inny pomysł na dioramę.Gratuluję i pozdrawiam.
jowisz 32 [Obrazek: anaPoland.gif]
Odpowiedz
#25
Witam ponownie,
aby niedowiarkom pokazać że jest retusz zrobiłem w tak zwanym między czasie 2 zdjęcia w pełnym porannym słońcu.

[Obrazek: th_IMGP4628.jpg] [Obrazek: th_IMGP4627.jpg]

Mam nadzieje że jak uporam się z remontem w domu będzie cała diorama Smile
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,153 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [R] Model odpoczynkowy - Messerschmitt Bf-110 G-4/R8 (KA 1-2/19') stachooo 68 21,713 30-03-2020, 09:47
Ostatni post: rkrak
  [R] messerschmitt 109 G-6 KK nonac 27 10,799 09-12-2019, 12:38
Ostatni post: nonac
  [R] Messerschmitt Bf-110G-4 lukasold 27 16,042 17-06-2016, 08:09
Ostatni post: lukasold
  [R] Messerschmitt Bf 110G-2 (AH) yukikaze 38 21,015 23-04-2016, 10:13
Ostatni post: Cordel
  [R]Messerschmitt Bf 109E-7 Żółta piątka, po 15 latach przerwy mariuszhawrot 18 9,623 31-12-2014, 01:46
Ostatni post: mariuszhawrot
  [Relacja] Messerschmitt Me-109 F-4 (KK) Hetzer 12 8,771 29-10-2013, 09:37
Ostatni post: Kilminster
  Messerschmitt Bf 109T-2/ Halinski / 1:33 Michal Dostál 38 20,981 03-06-2013, 07:57
Ostatni post: Miskowski71
  [R] Messerschmitt ME 109 G-2/Trop MM 3/2007 lukasz46 23 12,674 13-03-2013, 02:30
Ostatni post: Raven
  [R] Messerschmitt Bf 110 G-2 (AH) docent84 10 7,958 20-12-2012, 09:24
Ostatni post: brat_be

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości