Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PZL P-50A "Jastrząb" z Kartonowej Kolekcji
#1
Witam

Przedstawiam model właśnie ukończonego "Jastrzębia". Jest to znane opracowanie P. Mistewicza z Kartonowej Kolekcji. Model nie jest trudny w budowie i nie natrafiłem na jakieś niedokładności projektu. Trzeba zwrócić uwagę na oklejanie szkieletu skrzydeł i oprofilowania kadłub skrzydło. Opiszę dwa odstępstwa od projektu (może komuś się przydadzą).
Pierwsze to przerobiłem mocowanie kół podwozia przedniego. Widelce są wykonane z trzech warstw tektury 1 [mm] oklejone oryginalnym poszyciem z wycinanki. Od góry nawiercony otworek i w niego wklejony drucik wystający z obciętych na odpowiednia długość goleni.
Drugie to ponieważ postanowiłem wykonać kabinę z zamkniętą limuzyną (w kokpicie nie ma co za wiele pokazywać) to miałem obawy, że nie uda mi się ładnie przykleić na styk górnej części poszycia z dolną, które to połączenie będzie wyraźnie widoczne przy wykonaniu kabiny w wersji zamkniętej. Z tego powody szkląc element za fotelem pilota folia wystaje poza obrys elementu i stanowi naturalną sklejkę z dolną częścią poszycia kabiny. Dzięki temu zabiegowi uzyskałem nie rzucające się w oczy połączenie górnej i dolnej części poszycia segmentu kabinowego.
W modelu nic nie jest glutowane czy szpachlowane. Osłona silnika (kolektor) jest tłoczone na BCG.
Tu musze się pochwalić bo jest to pierwszy mój model sklejony w większości na BCG. Cały kadłub jest nim klejony łącznie z silnikiem. Nie był to najlepszy wybór na testowanie BCG bo karton jest dość cienki, ale jakoś poszło. BCG naprawdę może zdziałać cuda ale uczy tez pokory. Może następny model klejony BCG będzie lepszy.

Część zdjęć wykonana z lampą błyskową część przy świetle sztucznym. Pozdrawiam i zapraszam do oglądania


[Obrazek: 89ade90496e4fb36m.jpg] [Obrazek: 98da287b9e0ffa18m.jpg] [Obrazek: 92efd5facbe0396am.jpg] [Obrazek: 49b31cdde68c9dfdm.jpg] [Obrazek: cf75d1b0e46686d5m.jpg] [Obrazek: def7af6c11fb4fecm.jpg] [Obrazek: fbb27aba5fb7ce48m.jpg] [Obrazek: 334d99b4506a9414m.jpg] [Obrazek: 6b4af7e996502d23m.jpg] [Obrazek: 74c04f8e3cb77313m.jpg] [Obrazek: a7642014ad04bdb5m.jpg] [Obrazek: f33034be0f359891m.jpg] [Obrazek: c1c962c01fc24fe4m.jpg] [Obrazek: 0a490080f5d000e8m.jpg] [Obrazek: 977ed006a909ad54m.jpg] [Obrazek: b602955122182f5dm.jpg] [Obrazek: 42cf97fdf554be97m.jpg]
Odpowiedz
#2
No,no takie cacko miesiąc po premierze modelu. :milbravo:
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#3
(17-11-2014, 10:18)Andrzej Px48 link napisał(a): No,no takie cacko miesiąc po premierze modelu. :milbravo:
Prawda.
PDT_Armataz_01_34
Tłoczenie kolektora wyszło dobrze, szkoda że do szarej farby do retuszu nie dodałeś trochę srebrnej. Oprofilowanie skrzydeł to nie do końca mi pasuje, nie dało się go trochę bardziej na skrzydle "położyć"?
Odpowiedz
#4
No No No... Mnie sie podoba. Gratuluje.
Odpowiedz
#5
Bardzo ładnie wykonany standard. Faktycznie, błyskawiczne klejenie momentalnie po premierze Smile Szkoda, że nie było relacji, może się pokusisz następnym razem?

Pozdrawiam!
Maciej
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#6
Pięknie wykonany, łączenia segmentów niemal niezauważalne. Po kolektorze widać kunszt użycia BCG.
Pokrywałeś model lakierem?
Pozdrawiam!
Galeria malarstwa i rysunku: http://www.sabbstone.deviantart.com
[Obrazek: thumb_412_13_06_20_8_49_00.jpeg]
Odpowiedz
#7
Twoje podpowiedzi Ceva z naszych rozmów w Przeciszowie pozwoliły wypróbować BCG. Co do retuszu to ostatni jak robiłem srebrnego Vindicatora z tego samego wydawnictwa to retuszowałem sama srebrną farbka i stwierdziłem, że nie wygląda to dobrze, tutaj postanowiłem więc retuszować szarą. Zupełnie nie pomyślałem żeby zmieszać szarą i srebrną. W realu to się tak nie rzuca w oczy. Co do oprofilowania to tak jest zaprojektowane (zresztą i tak zostało przez autora skorygowane "zachodzenie na kadłub" niż to było na surówce w Przeciszowie). Nie dało się go bardziej na skrzydło "położyć" gdyż wtedy nie pasowało by z dolna częścią oprofilowana, które jest integralna częścią poszycia centropłata.

Tomasz - arkusze pokryte była dwoma warstwami błyszczącego akrylu w spreju i po sklejeniu model nie był już lakierowany.
Odpowiedz
#8
G R A T U L A C J E  :milbravo:

Pięknie wykonany model (i jak szybko!) i piękne zdjęcia. Gratuluję kunsztu modelarskiego i fotograficznego zarazem.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#9
Dzięki Panowie.
Czy szybko? Tak naprawdę to nie ma tu za dużo do klejenia. Fakt kupiłem model w EMPiK zaraz jak się ukazał ale bez pośpiechu kleiłem ok 2-3 godz dziennie po pracy (ale nie codziennie). Jakby ktoś miał urlop lub nie pracował to gwarantuję, ze "machnął" by ten model w maksymalnie 2 tygodnie.
Odpowiedz
#10
Fajny,  :milbravo: :milbravo: :milbravo:
I to tempo. PDT_Armataz_01_34
Mógłbyś dać fotkę od spodu.?
Odpowiedz
#11
Pieknie!!!
Napisz, opisz step by step jak tloczyles ta oslone silnika.
Odpowiedz
#12
Zdjęcia od spodu
[Obrazek: f7c9409a270c420em.jpg] [Obrazek: 30b66bbddd6e1056m.jpg]

Jeśli chodzi o okapowanie silnika to większy pierścień został naklejony na kartkę papieru ksero i zanim całkowicie wysechł klej lekko wytłoczony na podkładce myszki komputerowej. Kartka została wcześniej obcięta tak żeby po oby stronach pierścienia wystawał tworząc sklejki (nacięte po uformowaniu pierścienia). Mniejszy pierścień został nasączony BCG i tez lekko wytłoczony. Potem oba pierścienie połączone ze sobą za pomocą wystających sklejek z papieru ksero i lekko wytłoczony. Na koniec połączenie pierścieni zostało wygładzone od wewnątrz na twardej powierzchni (u mnie mata do cięcia). I już, acha do sklejek wystających z drugiej strony większego pierścienia doklejony został walec osłony silnika, a połączenie wygładzone w sposób analogiczny.
Odpowiedz
#13
No, z tych zdjęć nie widac zadnych szwów na kadłubie. Wyglada bardzo dobrzeSmile
Odpowiedz
#14
Wygląda to wszystko wręcz rewelacyjnie. Gratuluję perfekcyjnie sklejonego modelu.
:milbravo:
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] F-16C Block52+ "Jastrząb" - Angraf messer 5 6,980 18-11-2019, 08:45
Ostatni post: Lesio73
  [G] Sopwith F.1 "Camel" 1:33 z Kartonowej Kolekcji Gonzo 2 2,244 26-02-2018, 11:22
Ostatni post: Gregory
  [G] PZL-50A "Jastrząb" - KK 2/2014, 1:33 Kilminster 12 5,944 13-12-2016, 04:59
Ostatni post: Piter
  [G] Pzl P.50a Jastrząb (WAK 2/2006) Jareq 2 7,699 14-07-2015, 10:31
Ostatni post: Jackowski1971
  [G] PZL-50A Jastrząb Kartonowa Kolekcja kolodzieju 6 4,964 10-12-2014, 07:54
Ostatni post: kolodzieju
  [G] Troszkę mniejszy Fokker eV z Kartonowej Kolekcji ReVan_1991 2 2,388 04-06-2013, 09:11
Ostatni post: Kroolo
  ORP Jastrząb 1:200 Lukee 13 19,859 31-05-2013, 08:36
Ostatni post: Schiller
  [Galeria] PZL P.50a Jastrząb WAK Refal 6 4,406 31-07-2011, 05:14
Ostatni post: seb545
  PZL 50b Jastrząb, 1:33 wyd. WAK Tomasz K 2 3,244 28-03-2011, 07:40
Ostatni post: Tomasz K
  Mała cząstka mojej pancernej kolekcji Boogie 11 6,240 14-02-2009, 10:10
Ostatni post: gacek9003

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości