Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] TK-3 z WAK
#1
Witam po długim nieaktywności z relacjami z budowy. Tym razem zdecydowałem się założyć relację i pokazać model, który zacząłem wczoraj budować. Jest to model TK-3 z WAK, inspirowany wczorajszym Świętem Niepodległości. Mam nadzieje go skończyć przed kolejną rocznicą ;-)

[Obrazek: 01.jpg]

Ciekawy, kolorowy i mały model. Rozpocząłem standardowo od szkieletu. Niewielkie niedogodności w postaci zbyt małych wcięć we wręgach, łatwo poprawić. Niestety nie zapisałem, o którą wręgę chodzi, ale za to jest przydatna relacja kolegi Cevy, tam wszystko jest ładnie pokazane i opisane.
[Obrazek: 02.jpg]
[Obrazek: 03.jpg]
[Obrazek: 04.jpg]
Oklejone Smile Sprawnie szybko poszło i największe części za mną...
[Obrazek: 05.jpg]
[Obrazek: 06.jpg]
[Obrazek: 07.jpg]
Tyle na jeden wieczór sklejania.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#2
Dobry temat, Kujot się ucieszy :roll: :mrgreen: .
No to nam się na forum pancerne karaluszki rozmnażają :mrgreen: .
Standardzik czy może jakaś walorka?
Odpowiedz
#3
Cytat:Standardzik czy może jakaś walorka?
Patrząc na staranność PDT_Armataz_01_20 wykonania typował bym walorkę.
Odpowiedz
#4
Jak wiadomo nie uznaję żadnych standardów, oprócz moich oczywiście :mrgreen:
Delikatna walorka oczywiście będzie, chociażby w postaci nitów na całym modelu. Potem jakies przybrudzenie itp.
Nie bardzo wiem o co Ci chodzi Piterski z ta starannoscią... Coś mi tu imputujesz? :mrgreen: W paru miejscach na zagięciach kartonu powycierał się lekko wydruk i na zdjęciach prześwituje biały. Bądź jednak pewnien, że po końcowych zabiegach zniknie to co ma zniknąć.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#5
He,he,he... :mrgreen:
Widzę Jacku, że ja doskonale zrozumiałem Ciebie, a Ty mnie. :wink:
Odpowiedz
#6
Jako, że kolejny pełzaczyk w produkcji, to jak tu się nie cieszyć :wink: (tylko szkoda, że nie Modelikowy w konkursie Cry ). Jacku jak na jeden wieczór klejenia, to pojechałeś po bandzie ostro. Sami sprinterzy ostatnio się ujawniają na forum. Widzę, że ostatnio polubiłeś dłubanie w takich właśnie maleństwach. Tak więc bardzo ciekaw jestem efektu końcowego, zapewne znowu jakaś fajna podstaweczka będzie, o śladach eksploatacyjnych nie wspomnę. Powodzonka! PDT_Armataz_01_01
Czołgista!
Odpowiedz
#7
Lecimy dalej z tym karaluchem.
Ulepiłem jarzmo karabinu, pasuje wszystko ładnie. Na razie tylko otworki na karabin, który zrobię za jakiś czas.
[Obrazek: 08.jpg]
Przenosimy się na tył pojazdu. Skleiłem "otwór wentylacyjny", z którego nie jestem zadowolony. Wymyśliłem sobie, że zamienię nadrukowana siatkę na prawdziwą. Coś mnie podkusiło, żeby ja zrobić z innej siatki niż standardowo używam i wyszła kicha. Siateczka plastikowa, która ciężko przykleić, a jak już złapie to na amen. Do tego sprężynuje i ciągle się zwija, wyszło jak wyszło. Trzeba będzie jeszcze cos z tym zrobić.
[Obrazek: 09.jpg]
Na poprzednim zdjęciu widać też żaluzje, tu z kolei podoba mi się to, co udało się zrobić. Dorzuciłem drucik łączący poszczególne „listki" żaluzji, choć powinien to być raczej płaskownik, ale nie wyszło. Niestety kamuflaż nie pasuje... Trzeba będzie podmalować.
[Obrazek: 10.jpg]
Tutaj też nie pasuje, ale część a nie kolor. Na szczęcie później zakrywa ta szparę paseczek jeszcze.
[Obrazek: 11.jpg]
Błotniki prościutkie, wystarczy dokładnie wyciąć i nie ma problemów. Wewnętrzna część nie posiada wąskiego rantu z brzegu, choć to chyba lepiej i realniej oddaje pojazd. Grubaśny rant z 2 warstw kartonu oznaczałby bardzo pancerną blachę w rzeczywistości.
[Obrazek: 12.jpg]
[Obrazek: 13.jpg]
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#8
Jak ten czas leci... Ciągle dłubie przy tankietce, już widać swiatełko w tunelu. Trzeba pokazać, co zrobiłem do tej pory.
Podwozie - złożenie tego wszystkiego zajęło mi więcej czasu niż sklejenie całego kadłuba  ;D Trochę drobnicy, ale w sumie nic skomplikowanego.
Koła zrobiłem już dla mnie standardowo - wypełnione w środku kartonem.
[Obrazek: 18.jpg]
[Obrazek: 19.jpg]
Od dołu widać jeszcze nie domalowane fragmenty, jeszcze przyjdzie pora na poprawki.
[Obrazek: 20.jpg]
[Obrazek: 21.jpg]
No i poskładane podwozie w całość.
[Obrazek: 22.jpg]
[Obrazek: 23.jpg]
[Obrazek: 24.jpg]
Uważni widzowie zauważyli pewnie białe przebarwienia, odkształcenia kartonu pod uchwytem na karabin. Dziwna rzecz, bo tak zareagował niedoschnięty bcg, gdy go potraktowałem dodatkowo superglutem. Podmaluje się  ;D
Pozdrawiam  Smile
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#9
Na ostatniej fotce wygląda jakby SG wsiąkł w niezabezpieczony niczym papier (na błotniku) - nie caponowałeś wycinanki? Teraz może być ciężko coś z tym zrobić, bo lakier chyba nie pomoże - no chyba że masz w zanadrzu konkretny syfing :-)
na macie: projekt X
Odpowiedz
#10
Elo Wink
Nie caponowalem modelu, po pierwsze nie było, kiedy bo tak na szybko postanowiłem sobie ulepić tankietkę, a po drugie przy takich ilościach supergluta, jakich ja używam zabezpieczanie wycinanki jakimiś wynalazkami mija się z celem. Superglut wszystko zabezpieczy Big Grin 
To, co widać na błotniku zniknie po lakierze, nie ma problemu. To samo miałem przy budowie U-2536, widać coś Wink Dużo zależy od jakości papieru ale też od kolorystyki modelu. Na ciemnym takich "efektów" nie widać po prostu.

Oczywiście ulepiłem więcej niż pokazałem Big Grin Lecimy dalej.
[Obrazek: 25.jpg]
[Obrazek: 26.jpg]
[Obrazek: 27.jpg]
Początek nitowania, gdzieniegdzie jeszcze mogą występować braki. Dobrze, że w modelu jest duży zapas kolorów i nie trzeba kombinować z kolorem nitów. Nity to raczej umowna nazwa - powinny być stożkowe łebki śrub. Jak dla mnie zrobienie takich śrub bez malowania jest niewykonalne, zatem poszedłem na kompromis. Wolę mieć takie nity niż zupełnie płaski model.
[Obrazek: 28.jpg]
[Obrazek: 31.jpg]
Nie tylko kadłub doczekał się nitów. Całe podwozie ośrubowałem, tu powinny być w większości zwykłe sześciokątne śrubki. Wykorzystałem tylko ile mi zostało laserowych z innych modeli.

Łopata i łom zrobione od podstaw. Strasznie się napracowałem... ;D
[Obrazek: 30.jpg]
[Obrazek: 29.jpg]

Tłumik - tu miałem zagwostkę jak to przykleić, dobrze że jest relacja Cevy Smile Tłumik malowany pierwszym lepszym brązowym, jeszcze będę nad nim się znęcać ;D
[Obrazek: 33.jpg]
[Obrazek: 34.jpg]
[Obrazek: 35.jpg]
To już prawie wszystko Smile
Pozdrawiam Smile
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#11
Budowa modelu ma się ku końcowi...
Gąsienice - żadna filozofia, po prostu pasek. Trzeba się trochę, nadziubać, ale nic p za tym, oprócz tego, że wycinamy kilka centymetrów za dużo... Lepiej za dużo niż za mało. Na razie czyste, tylko pomalowane metalizerem Model Mastera.
[Obrazek: 32.jpg]
Gąsienice założyłem bez problemów, ładnie pasowało na koło zębate.
Następny etap to polakierowanie modelu. Pierwsze dwie warstwy to nakładany pędzlem błyszczący lakier olejny Humbrola. Dlaczego taki? Wszystko jest podporządkowane późniejszemu brudzeniu modelu. Lakier olejny zabezpiecza karton przed wsiąkaniem washa akrylowego (na bazie wody), którego mam zamiar użyć.
Oprócz "nitów" postanowiłem dodać karabin do strzelania przeciwlotniczego. W całości robiony od podstaw na postawie zdjęć i mojego superwypasionego rysunku technicznego :haha:
[Obrazek: 36.jpg]
[Obrazek: 37.jpg]
[Obrazek: 38.jpg]
Karabin pomalowany tym samym metalizerem, co gąsienice.
[Obrazek: 39.jpg]
[Obrazek: 40.jpg]
[Obrazek: 41.jpg]
Wspominałem o washu. Oto efekty.
[Obrazek: 42.jpg]
[Obrazek: 43.jpg]
[Obrazek: 44.jpg]
Wash to mieszanka akrylowego brązu, troszkę czerni, wody oraz retardera do akryli (opóźniacza schnięcia). Proporcje dobierane na oko, to ma mieć postać bardzo brudnej wody, która zapuszczamy we wszelkie zakamarki naszego modelu. Nadmiar zbierałem czystym pędzlem, można tez patyczkiem do uszu.
Po wyschnięciu pobawimy się suchymi pastelami i pigmentami.
Pozdrawiam Smile
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#12
Fajny! Kiedy galeria?
na macie: projekt X
Odpowiedz
#13
Fajny ten karakan! Jedno pytanie/zastrzeżenie - czy aby ten przeciwlotniczy km nie powinien wisieć pionowo kolbą w dół?
Warsztat: StuG 40 Ausf. F
Ukończony: T-40
Odpowiedz
#14
Bardzo ładnie to wychodzi.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#15
Sporo włazów ma ta tankietka :o
Sympatyczny modelik ;D
Odpowiedz
#16
Nadejszła wiekopomna chwila... Bla,bla,bla itd. Koniec  Big Grin 
Skończyłem model, po washu pobawiłem się chwilę suchymi pastelami.
Na to wszystko naniosłem akrylowy matowy lakier bezbarwny Modelmastera (polecam!). Wykończeniczenie modelu to przetarcia robione ołówkiem, nim też posmyrałem gąski. Niestety na zdjęciach słabo to widać.

Ogólnie to ciekawy model, minimalne błędy są łatwe do poprawienia. Przydałyby się bardziej szczegółowe rysunki, ale po za tym uwag brak. Polecam nawet początkującym pancerniakom.
[Obrazek: 00.jpg]

[Obrazek: th_01.jpg][Obrazek: th_02.jpg][Obrazek: th_03.jpg][Obrazek: th_04.jpg][Obrazek: th_05.jpg]

[Obrazek: th_06.jpg][Obrazek: th_07.jpg][Obrazek: th_08.jpg][Obrazek: th_09.jpg][Obrazek: th_10.jpg]

[Obrazek: th_11.jpg][Obrazek: th_12.jpg][Obrazek: th_13.jpg][Obrazek: th_14.jpg][Obrazek: th_15.jpg]

[Obrazek: th_16.jpg][Obrazek: th_17.jpg][Obrazek: th_18.jpg][Obrazek: th_19.jpg][Obrazek: th_20.jpg]
Pozdrawiam Smile
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#17
Świetny efekt końcowy, szczególnie washa oraz brudzingu
w budowie Jagdpanzer IV/70 1:72
wstrzymane Tiger Ausf. H1, T-34T
ukończone CHWAT, Ławoczkin Ła-7, THV Galatea
Odpowiedz
#18
Świetny. Jedno zastrzeżenie - lufy km Hotchkissa są zbyt cienkie. Powinny mieć prawie dwukrotnie większą grubość.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odpowiedz
#19
Fajny szkrab, gratuluję!
Odpowiedz
#20
Witam

Gratulacje, fajny modelik.

A na początku nie zapowiadało się, że modelik tak fajnie wyjdzie, a ta mini dioramka-cymes.
Pozdrawiam:

Paolo

Wysłane z mojego starego PC przy użyciu najzwyklejszej przeglądarki.
----------------------------------------------------------
Motto: Sklejam bo lubię a nie dlatego, że potrafię.
Złota Myśl: 1.Lepiej żeby mnie nienawidzili takim jakim jestem, niż kochali kogoś kim nigdy nie będę. [Obrazek: 07icon_smile4.gif]
                       2. Nie mam konta na fejsie i o dziwo potrafię z tym żyć, tak więc nie możliwe stało się możliwe.

Na warsztacie:
Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50, Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005

Ukończone:
P-40 Tomahawk MM 2/1977 1:50
Odpowiedz
#21
Wiataj,
Fajna ta tankietka, na początku relacji nie byłem przekonany czy z tej wycinanki da sie coś sensownego zrobić. Ale widzę, że jest to całkiem przyjrmny dla oka model, pod jednym tylko warunkiem, że sie włoży troche pracy i serca.
Gratulacje JaCkyL ! Świetna robota ! a makietka jak zwykle  - 1 Klasa.
PS. Czy imitacja tej wysokiej trawy to mech?
Odpowiedz
#22
Schody Ci odśnieżyli że udało się mech do podstawki wyskubać? ;-)

Gratuluję, fajnie wygląda maleństwo!
na macie: projekt X
Odpowiedz
#23
Gratuluję naprawdę pięknego modelu. Jak dużo daje weathering dla modelu kartonowego!
Na warsztacie: PzKpfw II Ausf C
Odpowiedz
#24
Hej Smile
Kolejny mój model, który się komuś podoba... Dziwne... Dzięki !!!
Cytat:Fajny ten karakan! Jedno pytanie/zastrzeżenie - czy aby ten przeciwlotniczy km nie powinien wisieć pionowo kolbą w dół?
Nie wiem Smile Być może tak, uznajmy, że został mocno przykręcony w uchwycie i się tak ułożył.
Cytat:Świetny. Jedno zastrzeżenie - lufy km Hotchkissa są zbyt cienkie. Powinny mieć prawie dwukrotnie większą grubość.
Akurat z lufami to w sumie przekombinowałem, oryginalny Hotchkiss miał kaliber 7,92mm. Wymyśliłem sobie, że będę miał lufy dokładnie w skali. Wychodziło, że powinny mieć grubość ok. 0,3 mm, tylko, że w środku (kaliber lufy). Zrobiłem je z igły 0,5 mm, może i powinny być troszkę grubsze, ale na pewno nie 2 razy.
Cytat:A na początku nie zapowiadało się, że modelik tak fajnie wyjdzie, a ta mini dioramka-cymes.
Mężczyznę poznaje się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna jak kiedyś mówił jeden z premierów... Wink
Cytat:Czy imitacja tej wysokiej trawy to mech?
Cytat:Schody Ci odśnieżyli że udało się mech do podstawki wyskubać? ;-)
Tak, to mech. Bardzo różne kształty i wielkości można znaleźć pod każdym blokiem. Wystarczy się rozejrzeć.
Schodów nie odśnieżyli, nie wiem, co ONI w ogóle sobie myślą. Podstawka została wypożyczona do zdjęć od RSO, nowej nie robiłem, może kiedyś.

Jeszcze raz dzięki  !!!
Pozdrawiam Smile

[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#25
Piękne maleństwo Confusedmile:.
:milbravo: :milbravo:
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,335 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,142 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,491 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,524 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,249 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,876 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 20,072 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,925 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,421 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas
  [Relacja] Tobruk, eskortowiec z MM nr 2-3/1982 kokosz 2 4,434 09-07-2019, 08:08
Ostatni post: hajer_mihau

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości