Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hawker Hurricane Mk. I: KA + Galeria
#1
Witam ponownie!
No to jedziemy z nową relacją. Tym razem temat oklepany, że nawet nazwę to zestawem obowiązkowym. Kiedyś już co prawda skleiłem Hurricana z GPM-u chyba, ale po kolejnej przeprowadzce uległ tak ciężkim uszkodzeniom, że nie dało się go już naprawić.
Zgodnie z prastarą słowiańską świecką tradycją na początek okładka i podklejone na tekturę elementy szkieletu:
[Obrazek: 54d4a375f519467am.jpg]  [Obrazek: e6f9f0b4f485a3fam.jpg]

Żeby zaś praktyka szła w parze z teorią, w trakcie klejenia poczytam sobie wspomnienia W. Urbanowicza, który pilotował ten samolocik.

[Obrazek: 808d37fb16e08990m.jpg]

Ni i to tyle na początek.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#2
Cytat:Zgodnie z prastarą słowiańską świecką tradycją na początek okładka i podklejone na tekturę elementy szkieletu

[Obrazek: ok.gif]

Będziesz coś kombinował z wycinanką, typu oddzielne powierzchnie sterowe czy coś? Czekam na dalszy ciąg :-)
na macie: projekt X
Odpowiedz
#3
Przymierzam sie do tej wycinanki i będę podglądał.
Odpowiedz
#4
Cytat:Będziesz coś kombinował z wycinanką, typu oddzielne powierzchnie sterowe czy coś?
Sam jeszcze nie wiem - na pewno trochę pokombinuję z delikatną waloryzacją. Może lotki też jakoś uplastycznię.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#5
Samolocik jest fajny więc będę tu zaglądał :wink:
Odpowiedz
#6
Prace powoli ruszyły do przodu. Pierwsze elementy szkieletu i wnętrza kabiny. Do retuszu kupiłem farbkę Pactry "RAF interior green", ale jak widać nie do końca zgadza się ona z tym, co jest wydrukowane, chociaż nie jest też aż tak wyraczasta, jak to wyszło na zdjęciu.

[Obrazek: b4c719eee03a66d2m.jpg]

Do następnego razu.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#7
Piotrku, sam mam na warsztacie Huraśka, także próbowałem na początku retuszować tym kolorem Pactry, efekt był taki sam jak u Ciebie. Dlatego zmieniłem na Humbrol 78 ten z kolei pasuje bardzo dobrze. Pozdrawiam Confusedmile:
Odpowiedz
#8
Dzięki - mam nadzieję, że w sklepie będzie.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#9
Fajny model. Podobno we wnęce podwozia trzeba uważać bo jak sięgam pamięcią niektórzy mieli małe kłopociki.

[ Komentarz dodany przez: Partyzant: Pon Lis 16, 2009 19:42 ]
Seb 545 proszę cię o poprawne wpisywanie postów i ich sprawdzenie przed wysłaniem bo pośpiech przy ich pisaniu nie jest wskazany :wink:.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#10
To w brew pozorom nie jest aż taki prosty model, jak się wydaje :wink: Ja na takim podejściu do tematu srodze się przejechałem. Najgorzej wyszło mi przejście skrzydło-kadłub. Zajrzyj tutaj - może coś Ci się przyda! Ja z chęcią będę tu zaglądał, bo mam wielki sentyment do tego modelu Confusedmile:
Pozdrawiam!
Odpowiedz
#11
Rafale - dzięki za linka - przeczytałem uważnie i widzę, że sporo pracy przede mną. Spróbuję popracować nad tym opracowaniem i wycisnąć z niego co się da (lub raczej - co potrafię :lol: )
Marcinie - dobrałem wreszcie kolor do retuszu kokpitu i całkiem dobrze pasuje Pactra A124 z odrobiną czarnej farby.
Zanim zacznę kleić poszycie pomyślałem o drzwiczkach kabiny, gdyż zamierzam pozostawić kabinę otwartą. I tu jest problem, ponieważ nie wiem, w jaki sposób te drzwiczki były otwierane. Znalazłem tylko coś takiego:
[Obrazek: bf88e3417933bfd9m.jpg]

Z tego zdjęcia nic nie wynika. Na zewnątrz raczej się nie otwierały, bo ich nie widać. Przesuwały sie w dół na prowadnicach? Otwierały do środka? Pomóżcie, dobrzy ludzie.

Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#12
Nie wiem czy coś się przyda te zdjęcie ,ale proszę :

[Obrazek: mk1hurri.jpg]

EDIT :

I tutaj jeszcze takie znalazłem Smile

[Obrazek: DCP01955%20Hurricane%20Mk%2012%20N678DP%...de%20l.jpg]

[Obrazek: hurricaneiicjf_7.jpg]

[Obrazek: hurricane%20114.jpg]

Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
#13
Tutaj drzwiczki są zamknięte, natomiast mi wymyśliło się zrobić je w pozycji otwartej. Tak, jak przy wsiadaniu do kabiny.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#14
Jeśli się nie mylę, to one były rozsuwane do tyłu, nie stawiało się ich w pionie jeśli Tobie o to chodzi
Odpowiedz
#15
Cytat:Jeśli się nie mylę, to one były rozsuwane do tyłu

Hmmm.. To może być dobry trop.
spróbuję jeszcze poszukać w necie.
Dzięki!
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#16
Widziałem gdzieś filmik ze startującym Hawkerem, spróbuję poszukać.

EDIT :

http://www.youtube.com/watch?v=z3v4vcTxlHA

proszę bardzo.

Ewidentnie widać, że przy starcie ma szybę otwartą, natomiast w locie jak zrobisz pauzę w którymś momencie widać ,że jest zasunięta, widać także szyny z każdej strony samoloty po których suwa się szybę.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#17
To chyba była jakaś osłona, nie drzwiczki. Odezwij się do mnie na pw.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#18
http://www.scribd.com/doc/7273478/Walk-A...rricane-98
Strona 20. Może to się przyda.
Odpowiedz
#19
No i się wyjaśniło :-)
na macie: projekt X
Odpowiedz
#20
Dzięki Jung.
Już wiem - to były drzwiczki wyjścia awaryjnego, umieszczone w prawej burcie i były odsuwane do tyłu (str. 20 w materiale z linka).
Chyba jednak czasami piloci korzystali z tych drzwiczek, żeby ułatwić sobie wsiadanie, skoro czasami na zdjęciach widać je otwarte bez "nagłej" potrzeby :?:

No i się wyjaśniło.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#21
Piotreq, masz więcej zdjęć Hurka z otwartymi tymi "drzwiczkami"? Ten panel chyba nie miał zawiasów - był odejmowany od kadłuba.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#22
Piotreq to sobie poprzeglądaj. http://www.cybermodeler.com/aircraft/hur..._all.shtml
Zwłaszcza te linki pod napisem:
Photo Walk Arounds
Odpowiedz
#23
Cytat:Ten panel chyba nie miał zawiasów - był odejmowany od kadłuba.

Faktycznie - masz rację. Nie doczytałem dokładnie. :oops:
W takim razie odpuszczam sobie kombinowanie w tym temacie i biorę się do klejenia.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#24
Witam!
Postęp prac jest co prawda niewielki, ale coś tam się jednak dzieje. Poszycie centralnej części kadłuba przyklejone, teraz czas na wyposażenie kabiny.
Pierwszym elementem, który zrobiłem, jest kratownica. Wycinanka proponuje płaskie paski, natomiast w oryginale były to rury. Jako surowiec posłużyły mi suche źdźbła traw o odpowiedniej grubości. Sklejone superglutem i pomalowane Pactrą są, wbrew pozorom, całkiem solidne.

[Obrazek: cfb1f20e0f0dbea4m.jpg]

To na razie tyle.
CDN...
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#25
Powodzenia w budowie :grin:
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,250 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,879 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] RWD 17W (GPM 31/2018) GALERIA stachooo 49 13,248 02-01-2021, 09:52
Ostatni post: Winek
  Hawker Hurricane Mk IIb; Kartonowa Kolekcja; 1:33 Lukee 60 31,029 20-08-2020, 09:09
Ostatni post: Wiatr1000
  [Relacja/Galeria] BM-13 "Katiusza" US-6 Jaroslav 44 28,157 06-03-2019, 02:46
Ostatni post: ZbiG
  [Relacja] Hawker Hurricane Mk.I 1:33 Kartonowy Arsenał messer 7 7,455 10-11-2018, 11:40
Ostatni post: Gregory
  [Relacja/Galeria] Allege d'Arles WAK 4/2016 Merkava 23 10,729 23-08-2018, 10:10
Ostatni post: Lukee
  [R] Hawker Hurricane [KK] Tap-Chan 3 3,928 15-10-2017, 08:12
Ostatni post: Tap-Chan
  [R] Hawker Hurricane Mk.IIB - Kartonowa Kolekcja - 1:33 P@wel 18 13,613 21-11-2016, 07:34
Ostatni post: P@wel
  [G] Bn2t Freudenstein 1904 - galeria końcowa gramaton 5 3,998 06-04-2016, 12:34
Ostatni post: Raven

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości