Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mitsubishi A6M2 "Zero" Mały Modelarz 12/2000
#1
Witam wszystkich bardzo serdecznie!

Jest to mój pierwszy temat na tym forum, jak również pierwszy post na forach tego typu. Mam 20 lat i mam na imię Wojtek. W wieku około 13 lat "skleiłem" Mi-2 z MM 6/97 oraz Hawker "Tempest" również MM 9/97, więc śmiało można powiedzieć, że jestem początkujący Wink

Przedstawię Wam relację z budowy Mitsubishi A6M2 "Zero" MM 12/2000, którą dzisiaj rozpocząłem. Bardzo proszę o Waszą opinię Wink


Zastanawiałem się, czy zrezygnować z budowy wnętrza kabiny i oszklenia, i pójść na łatwiznę, ale stwierdziłem, że w ten sposób nie będę nabierał doświadczenia, dlatego zdecydowałem się je wykonać, mam zamiar również wykonać silnik. Nad podwoziem jeszcze się zastanowię. Dziś podkleiłem tylko arkusze 1 i 2 na tekturę o grubości 1mm. Czekam na przesyłkę z nożykiem AK-3 Olfy, którą mam nadzieję, dostanę jutro Wink wtedy zacznę budowę kabiny pilota oraz jej wnętrza. Zdjęcia z dzisiejszej pracy zamieszczam poniżej. Pozdrawiam!

[Obrazek: 01.jpg] [Obrazek: 02.jpg] [Obrazek: 03.jpg]
Odpowiedz
#2
Powodzenia w budowie. Pamiętaj, że cnotą jest dokładność, a niekoniecznie szybkość. Sklejałem Tempesta, i bardzo miło wspominam. Czekam na relację, może też kiedyś wezmę się za "0".
Odpowiedz
#3
Cytat:(...)W wieku około 13 lat "skleiłem" Mi-2 z MM 6/97 oraz Hawker "Tempest" również MM 9/97, więc śmiało można powiedzieć, że jestem początkujący Wink (...)
hm hm... w takim razie to ja zacząłem tym zajmować się dzisiaj rano...

W każdym razie zasiadam co by się przypatrzeć jak powstaje model Smile
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein
Odpowiedz
#4
Cześć!

Dziękuję za zainteresowanie moim tematem, będę starał się wypaść jak najlepiej Smile
Dziś kolejne, już nieco większe niż wczoraj efekty mojej pracy. Zdołałem zacząć budowę kabiny pilota oraz wyciąłem kilka elementów wnętrza. Jutro mam nadzieję ruszać lecz powolutku, do przodu Smile

A oto dzisiejsze zdjęcia:


[Obrazek: 04.jpg]
[Obrazek: 05.jpg]
[Obrazek: 06.jpg]
[Obrazek: 07.jpg]

Wszelkie komentarze mile widziane, a w szczególności słowa krytyki, ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że będzie tutaj wiele niedociągnięć, ale na błędach człowiek najlepiej się uczy Smile

Pozdrawiam!

P.S. Jak zrobić miniaturki zdjęć na forum?
Odpowiedz
#5
Powywalaj te sklejki i sklejaj na styk. Już po wyciętych wręgach widzę, że będzie fajna relacja :wink: PDT_Armataz_01_34 Wydzięciolone zawodowo!
Pozdrawiam!
Odpowiedz
#6
Chcesz krytyki?
…No to masz radę :wink: .
Z Twoich zdjęć wynika, że sklejając małe skrzyneczki nacinasz element od strony druku (nie mylę się, prawda?). Spróbuj naciąć od drugiej strony a w miejscu nacięcia (wzdłuż jego linii) wyciąć/wyszarpać rowek. Element tak przygotowany będzie się składał praktycznie sam, a od strony nadruku w miejscu załamania nie pojawi się biel. Mam nadzieję, że napisałem powyższe dość przejrzyście.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#7
Witam!

Dziękuję za wyrozumiałość, oraz komentarze. Tuco: tak masz rację Wink nacinałem elementy od strony druku, ale tylko w miejscach gdzie zaginają się drukiem na zewnątrz, dziękuję za radę, napewno z niej skorzystam. Nacinałem tak dlatego, że poprostu było mi troszkę łatwiej nacinać widząc linie, niestety kosztem białych kantów, ale pocieszam się tym, że we wnętrzu kabiny pilota nie będzie tego, aż tak widać Wink Dziś ukończyłem budowę wnętrza kabiny , było troszkę drobnicy, którą przedstawiam na poniższych zdjęciach jak równeż ukończoną kabinę Wink

A oto zdjęcia z dzisiejszej relacji:

[Obrazek: 08.jpg]
[Obrazek: 09.jpg]
[Obrazek: 10.jpg]
[Obrazek: 11.jpg]
[Obrazek: 12.jpg]
[Obrazek: 13.jpg]

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#8
Bardzo ładnie. Drążek jest świetny. Zero przetarć nadruku :wink:
Odpowiedz
#9
Cytat:Zero przetarć nadruku
W końcu to budowa "Zero" :mrgreen:
Szkoda, że ten drążek, choć zrobiony idealnie jak kazali w wycinance, nie przypomina prawdziwego :neutral: .
[Obrazek: cockpit-right.jpg] Ładnie budujesz, jak zamkniesz kabinę, drążek będzie mniej widać.
Odpowiedz
#10
Dla mnie to w niemal każdej relacji z budowy tego modelu widzę bezrefleksyjne podejście do drążka. Po zwinięciu wygląda jak kołek z płota, a nie jak drążek, a wystarczyło by go trochę pocienić.
Odpowiedz
#11
Cześć!

Niestety autor nie zaprojektował budowy drążka zbliżonej do oryginalnej ( dziękuję michal_andy za zdjęcie Wink ). Staram się wszystko robić wg instrukcji, może z czasem przyjdzie mi dodać coś samemu od siebie Wink Dziś skleiłem poszycie kabiny pilota oraz wykończyłem jej wnętrze, zabrałem się też do wycinania przedniego segmentu kadłuba, wycinając w nim otwory, a więc zostało przesądzone: wykonam również podwozie PDT_Armataz_01_04

Oto dzisiejsze zdjęcia:

[Obrazek: 14.jpg]
[Obrazek: 15.jpg]
[Obrazek: 16.jpg]
[Obrazek: 17.jpg]
[Obrazek: 18.jpg]
[Obrazek: 19.jpg]

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#12
Całkiem zgrabnie. Mam wrażenie, że nie wyretuszowałeś górnej krawędzi oparcia fotela pilota, ale może to światło tylko tak pada. Wykonaniu podwozia mówię- TAK, bo modele podwieszone na nitkach pod sufitem prezentują się wprawdzie dynamicznie, ale najczęściej widać je tylko od dołu :ble: . Z podwoziem pamiętaj- musi być sztywne i porządne, model będzie nie tylko stał, czasem będzie przestawiany itd.- warto się przyłożyć żeby "nóżki" były mocne Confusedmile: . Nauczyłem się tego na własnych błędach po pierwszych modelach.
Odpowiedz
#13
Zdjęcia 4 i 6 sugerują mi że niezbyt dokładnie przykładasz się do formowania poszycia.
Dokładnie mam na myśli to iż na zdjęciu 34 widać iż miejsce styku układa Ci się w "daszek - /\".
Zaś poszycie na zdjęciu 6 powinno się po uformowaniu samo zamykać. Dopiero wtedy można je kleić.
PS. Jeszcze jedna mała wskazówka czasem warto lekko zeszlifować pod kątem\ / powierzchnie łączenia "walca" poszycia to linia styku wychodzi wtedy praktycznie niewidoczna.
Odpowiedz
#14
Cześć!

Michal_andy, masz rację nie wyretuszowałem krawędzi fotela, jak również innych części, ponieważ nie posiadam jeszcze farb Tempery, więc stwierdziłem, że ten model pozostawię już bez retuszu Wink a co do podwozia dziękuję za rady, napewno postaram się z nich skorzystać.

Piterski dziękuję również za rady, napewno się przydadzą Wink co do zdjęcia 6 poszycie na zdjęciu, nie zostało jeszcze przygotowane do sklejenia, natomiast zrobiłem je, aby pokazać, że zdecydowałem się na budowę podwoziaWink

oto zdjęcia z dzisiejszej pracy Wink


[Obrazek: 20.jpg]
[Obrazek: 21.jpg]
[Obrazek: 22.jpg]

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#15
eeee tam mi się podoba
Odpowiedz
#16
Cytat:eeee tam mi się podoba
A właśnie że nie bo mi się podoba bardziej :roll: :mrgreen: .

Poważniej mówiąc to naprawdę miło ogląda się tak starannie wycięte elementy modelu. Do tego uwagi Piotrka tez bierzesz sobie do serca. Oj chyba zapowiada się fajny model Cool .
Odpowiedz
#17
Cześć!

Dziś udało mi się prawie ukończyć przedni segment kadłuba oraz połączyć go ze środkowym. Piszę prawie, dlatego, że zostało mi jeszcze umieścić we wnękach uzbrojenia dwa karabiny maszynowe Wink i zakryć przynajmniej w niewielkim stopniu niedoskonałości powstałe z uformowania pokrywy uzbrojenia PDT_Armataz_01_03 ale na błędach człowiek się uczy i kolejnym razem, może być tylko lepiej Wink

Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że podoba się Wam to co sklejam Wink

A oto zdjęcia z dzisiejszej pracy:

[Obrazek: 23.jpg]
[Obrazek: 24.jpg]
[Obrazek: 25.jpg]
[Obrazek: 26.jpg]

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#18
Ładnie walce kulasz Confusedhock: . Szkoda tylko tych białawych krawędzi. Niemniej wieszczę niezły model :wink: .
Odpowiedz
#19
Taką relację to aż miło oglądać. Jedna mała uwaga rób więcej zdjęć i wstawiaj tylko te ostre.
Odpowiedz
#20
Hej!

michal_andy niestety białe krawedzie też mi się nie podobają, ale odpuszczę już w tym modelu retusz, ale w następnym już go wykonam Wink

Piterski postaram się wrzucać lepsze fotki Wink

Dziś dołożyłem działka we wnękach uzbrojenia i z przykrością muszę stwierdzić, że nie jestem zadowolony z uformowania poszycia uzbrojenia(widać lekkie deformacje papieru, oraz brak retuszu-robi swoje). Dziś zacząłem również budowę tylnej części kadłuba. Jutro zajmę się budową statecznika i usterzenia poziomego Wink

Zdjęcia z dzisiejszej pracy przedstawiam poniżej:

[Obrazek: 27.jpg]
[Obrazek: 28.jpg]
[Obrazek: 29.jpg]
[Obrazek: 30.jpg]
[Obrazek: 31.jpg]
[Obrazek: 32.jpg]
[Obrazek: 33.jpg]
[Obrazek: 34.jpg]

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#21
Prawa lufa wydaje się troszkę spłaszczona... ale i tak jest bardzo dobrze!
Odpowiedz
#22
Hejka

Super, że kleisz właśnie ten model, szkoda tylko, że odpuściłeś sobie retusz, ponieważ znacząco obniża końcową ocenę i efekt.

Z osłoną ka-emów przekombinowałeś. Wystarczyło papierem ściernym popieścić końcowki całego elementu, a efekt byłby znacząco lepszy i dał wrażenie jedności z kadłubem. Uważaj na łączenie statecznika poziomego z elementem nr 17i przejścia kadłub- stateczniki poziome. U mnie te elementy były ciut za duże. Powodzenia!!

Pozdrawiam
Odpowiedz
#23
Takie rurki jak lufy najlepiej sklejać na styk nie na zakładkę. Przesuniecie warstw papieru na krawędzi styku najłatwiej jest ściąć zwykłą ostra żyletką.
Odpowiedz
#24
Jak na styk?
Odpowiedz
#25
Cytat:Jak na styk?
Widzę, że chyba powinienem temat rozwinąć. ........ Jak ja to lubię. :mrgreen:
Otóż kiedy lufa nie jest sklejana z cienkiego papieru (zwykła kartka albo i cieńsza), tylko tak jak u Wojtekw89 czy u mnie. To wystarczy wykorzystać jakiś rdzeń o średnicy przewidywanej lufy i zawinąć na nim pasek w okrąg, docinając go po długości. Przy takiej małej średnicy rzędu 1mm i grubości papieru 220g, niemal na pewno nam się dolna warstwa przesunie w stosunku do tej z nadrukiem i zamiast prostek krawędzi " I " robi się taki skos " \ ". Właśnie ten skos ścinam żyletką. Następnie smaruje całość BCG i formuje. Potem biorę drugi ciut cieńszy rdzeń i na nim sklejam okrą w całość. Lekki retusz i gotowe.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Wink [R] Cant Z-506B , Mały Modelarz 10-11-12/2015 , 1:33 rpt.model 0 569 25-03-2024, 01:42
Ostatni post: rpt.model
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,355 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
Tongue [T/R] Dar Pomorza ,Mały Modelarz 7-8-9/2022(2023), skala 1:200 - docelowo 1:87 ma.es.trio 0 2,014 12-07-2023, 12:03
Ostatni post: ma.es.trio
  [R] Kuter pilotowy KP-400, Mały Modelarz 2-3, 1978 Pablo 14 3,992 05-09-2022, 10:16
Ostatni post: Pablo
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,049 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  Pancernik Vittorio Veneto - mały modelarz (Ukończony, dużo zdjęć)) Peno 4 4,800 13-08-2021, 02:05
Ostatni post: Peno
  Mały Modelarz 2/81 - Mirage IIIc DevilSlayer 1 3,111 08-07-2019, 12:29
Ostatni post: btomko
  ORP Burza 1:200, Mały Modelarz, po raz piąty kokosz 4 4,901 11-03-2019, 02:50
Ostatni post: Chriss
  [Relacja] ORP Orzeł Mały Modelarz nr 7-8-9/2008 michal84 34 18,027 09-03-2019, 06:01
Ostatni post: michal84
  [WKM2] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009) pikowski 84 45,117 15-10-2018, 07:02
Ostatni post: pikowski

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości