Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Mig-17 Fresco [Konkurs Hobby Model]
#1
Witam w nowej relacji. Pokaże, tak jak przy Fordzie, zdjęcia nie od samego początku tylko od pewnego stopnia zaawansowania.
Przed podjęciem decyzji o sklejeniu tego wydawnictwa poczytałem na różnych forach opinie. Były niezbyt przychylne. I muszę przyznać, że to prawda. Jest to model kreślony ręcznie, co nie usprawiedliwia go przed takim kreśleniem. P. Mistewicz pokazał na przykładzie Avii BH-33, że można dobrze narysować samolot. Ale co do tych nie dokładności. Przy łączeniu poszczególnych segmentów kadłuba wychodzą czasem milimetrowe szpary. Nie kombinowałem zbyt dużo żeby trzymać symetrię... Także przód kadłuba wydaje się mieć niewłaściwy kształt, nawet z tym co jest w instrukcji narysowane. Problem miałem z wklejeniem przedniej wnęki podwozia. Wszystko ładnie trzymało się kupy. Wlot powietrza do silnika i kabina. Nawet numer taktyczny i linie podziału blach były w miarę zgrane, a wnęka była przesunięta od dobre pół centymetra w prawo. Trzeba było poszerzyć otwór na wnękę i przesunąć ją w kierunku środka osii symetrii. Nie wiem czy w miarę jasno się wyraziłem. Pokaże to jeszcze na zdjęciu jak z tego wybrnąłem. Ale wyszło średnio... Problem był ze sklejeniem fotela pilota. Jest tylko jeden rysunek w rzucie bocznym i pokazuje bardziej oryginał niż to co ma wyjść z wycinanki. Takie wrażenie odniosłem. Pozostanę jeszcze w kabinie. Tablica przyrządów też jest za szeroka i nie mieści się w przekroju kabiny. Ale tu było prosto. Wystarczyło zwęzić ją. Pomimo tych wszystkich wad, samolot wydaje się być do sklejenia.

[Obrazek: th_1.jpg]  [Obrazek: th_3.jpg]  [Obrazek: th_7.jpg]  [Obrazek: th_9.jpg]

[Obrazek: th_2.jpg]  [Obrazek: th_8.jpg]  [Obrazek: th_4.jpg]  [Obrazek: th_5.jpg]

Tu jeszcze zbliżenie na wnękę podwozia. Musiałem jakoś dosztukować żeby szpar nie było..
[Obrazek: th_6.jpg]
Odpowiedz
#2
17-stki minimalnie na innej wysokości. Wygląda to wszystko nie tak źle, ale też kosztowało napewno dużo pracy. Świat idzie naprzód, chyba kreślenie komputerowe wyszłoby temu modelowi na dobre.
Odpowiedz
#3
Wyszłoby wyszłoby. Już dowiedziałem się że muszę zrobić grubsze działko.
Odpowiedz
#4
Witam. Na początek pokażę nowe działka. Tym razem myślę że powinno być ok..

[Obrazek: th_4-1.jpg]

Oraz udało mi się zrobić stateczniki poziome i pionowy. Tutaj na szczęście obyło się bez żadnych niespodzianek.

[Obrazek: th_3-1.jpg] [Obrazek: th_2-1.jpg] [Obrazek: th_1-1.jpg]

Teraz kolej na skrzydła. Obawiam się o ich sztywność. Ponieważ autor przewidział tylko jedno żebro nadające kształt przy samym kadłubie. A reszta ma opierać się tylko na dźwigarze... A przypomnę że skrzydło w Migu jest dzielone na 2 części i mniej więcej w połowie gdzie trzeba obie połówki skleić nie ma żadnego żebra. Po prostu trzeba będzie we własnym zakresie je dorobić.
Odpowiedz
#5
Cytat:Teraz kolej na skrzydła. Obawiam się o ich sztywność. Ponieważ autor przewidział tylko jedno żebro nadające kształt przy samym kadłubie. A reszta ma opierać się tylko na dźwigarze...
Kombinujesz dobrze, trzeba to usztywnić, ew. podklej okleiny skrzydeł co powonno dać znacznbie lepszy rezultat od samodzielnego "poprawiania" użebrowania skrzydła.

Pozatym pod wrażeniem jestem jak dobrze wykonałeś kadłub - uzyskałeś świetne przejścia na kolejnych segmentach (nie ma kantów) - co jest niezmiernie rzadkie.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein
Odpowiedz
#6
Warper tu jest o tyle łatwiej, że kadłub jest klejony metodą na jedna wręgę i oklejkę. Ale uwierz mi nie jest to tak kolorowo. Tu i ówdzie wychodzą jakieś szpary...

Kur... takiego chu... dawno już nie kleiłem. Ze spasowaniem skrzydeł do kadłuba była tragedia. Dobrze że jest oprofilowanie skrzydło kadłub, bo gdyby nie to by pies z budą mógł się przecisnąć... Poszycie po złożeniu jest nie wiem jak to nazwać. Przychodzi mi do głowy asymetryczność. Próbowałem przymierzać płetwy na grzbiecie. Jedna płetwa składa się z dwóch połówek, a każda połówka to zupełnie inna bajka. Ja nie wiem jak można być tak niestarannym projektantem... Na dzisiaj wystarczy tego...

[Obrazek: th_1-2.jpg] [Obrazek: th_2-2.jpg] [Obrazek: th_3-2.jpg]

[Obrazek: th_4-2.jpg] [Obrazek: th_5-1.jpg]
Odpowiedz
#7
Walcz dalej, mimo twoich trudności to skrzydlate sreberko wygląda nieźle.
Odpowiedz
#8
Powalczę, nie odpuszczę dziadowi :twisted: Z takiego rodzinnego sentymentu
Odpowiedz
#9
Witam kolegów. Teraz był troszkę przyjemniejszy etap budowy. Mianowicie podwozie. Tutaj nie stwierdziłem zbyt dużych uchybień. Podwozie główne jeszcze bez pokryw i skrzydła bez płetw.

oto zdjęcia:

[Obrazek: th_11.jpg]  [Obrazek: th_09.jpg]  [Obrazek: th_10.jpg]  [Obrazek: th_08.jpg]  [Obrazek: th_02.jpg]

[Obrazek: th_15.jpg]  [Obrazek: th_04.jpg]  [Obrazek: th_03.jpg]
Odpowiedz
#10
Zawsze chciałem skleić coś co latało z powodzeniem po Polskim niebie. Iskra z Orlika to trochę zbyt praco chłonna, a pozycje Hobby Model idealnie wpasowują się w moje kryteria wyboru modelu do sklejenia Smile

Pozdrawiam i czekam na kolejne zdjęcia - na razie wygląda to świetnie i nie mam wątpliwości że efekt końcowy będzie jeszcze lepszy
w budowie Jagdpanzer IV/70 1:72
wstrzymane Tiger Ausf. H1, T-34T
ukończone CHWAT, Ławoczkin Ła-7, THV Galatea
Odpowiedz
#11
Błędów o których piszesz niemal w ogóle nie widać.... a to świadczy wyłącznie o wysokiej jakości Twojej pracy. Także czekam na galerię końcową, bo widzę, że fajna rura powstaje, a już chyba niewiele do końca pozostało.

pozdrawiam i życzę wytrwałości Smile
W budowie: Leone Pancaldo
Odpowiedz
#12
Dzięki chłopaki ma miłe słowa. Ale wiem, że więcej tego wydawnictwa nie tknę już.
Dzisiaj dokończyłem grzebieni, płetwy, na skrzydłach. Też było sporo przycinania. Pokrywy podwozia głównego prawie pasowały poza tym że połówki nich nie zgrywały się no i ciąć trzeba było. No i kilka duperelek zamontowałem do kadłuba.
To zostanie mi jeszcze do sklejenia osłona kabiny i 2 zbiorniki zapasowe paliwa.

[Obrazek: th_16.jpg]  [Obrazek: th_14.jpg]  [Obrazek: th_13.jpg]  [Obrazek: th_11-1.jpg]  [Obrazek: th_19.jpg] 

[Obrazek: th_10-1.jpg]  [Obrazek: th_09-1.jpg]  [Obrazek: th_08-1.jpg]  [Obrazek: th_07.jpg]

Jeśli wstawiłem zbyt wiele zdjęć "obrazujących to samo" to powiedzcie.
Odpowiedz
#13
Zdjęcia dobre, można obejrzeć tego srebrola z każdej strony. A warto, bo ładnySmile.
Odpowiedz
#14
Dzisiaj wstawiam tylko 2 zdjęcia poglądowe z zamontowanymi zewnętrznymi zbiornikami paliwa. Do skończenia zostało tylko przyklejenie owiewki. Właśnie czekam na listonosza aż dostarczy prosto z Białegostoku. Także w nadchodzącym tygodniu raczej na pewno będzie galeria końcowa. Zbiorniki paliwa kleiło się "w powietrzu". Nie posiadały żadnych wręg. Ale jak ktoś chce dorobić to nie ma problemu bo to tylko okręgi.

[Obrazek: th_Zbiornik2.jpg]  [Obrazek: th_Zbiornik1.jpg]
Odpowiedz
#15
Świetnie pokonałeś wszystkie babole-MiG wygląda naprawde dobrze ;D Czekam na galerie końcową ;D
Cytat cyni cłowieka ocytanym :-P
Odpowiedz
#16
Już doszła do mnie kabinka i czas pozwolił to dokończyłem tego "dziada"... Kabina tak też średnio pasowała. Ale udało się jako tako wybrnąć..

[Obrazek: th_18.jpg]  

[Obrazek: th_01-1.jpg]  [Obrazek: th_02-1.jpg]  [Obrazek: th_03-1.jpg]  [Obrazek: th_04-1.jpg]

[Obrazek: th_05.jpg]  [Obrazek: th_06.jpg]  [Obrazek: th_07-1.jpg]  [Obrazek: th_08-2.jpg]  [Obrazek: th_09-2.jpg]  

[Obrazek: th_10-2.jpg]  [Obrazek: th_11-2.jpg]  [Obrazek: th_12.jpg]  [Obrazek: th_13-1.jpg]  [Obrazek: th_14-1.jpg]

[Obrazek: th_15-1.jpg]  [Obrazek: th_16-1.jpg]  [Obrazek: th_17.jpg]  [Obrazek: th_19-1.jpg]  [Obrazek: th_20.jpg]
Odpowiedz
#17
Witam  ;D PIERWSZY  ;D GRATULUJĘ ukończenia jednak sobie poradziłeś oglądałem po cichu relacyjkę i przyda się ona na przyszłość wszak to samolot który jest dalszą wersją rozwojową Miga-15 zasłynął w histori spektakularną ucieczką Polskiego pilota. Pozdrawiam. Co na warsztat ?
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#18
Gratuluję ;D Udowodniłeś, że nawet tego "dziada" można skleić i to ze świetnym rezultatem Smile. Wydaje mi się, że wydawca zrobił krok wstecz pod względem poziomu wydawanych modeli. Dawno temu skleiłem F-16 z Hobby Model i prawdę mówiąc nie było żadnych większych "kwiatków", a przecież opracowanie także ręczne, rysowane strasznie grubą krechą.
Jeszcze raz przyjmij gratulacje i powodzenia przy następnym modelu.

pozdro
W budowie: Leone Pancaldo
Odpowiedz
#19
Dziękuje za miłe słowa. Na warsztacie jest już Kate z MM. Na sąsiednim forum jest małą relacyjka. Ale mogę pokazać tutaj co tam lepię. Jeśli ktoś sobie tego życzy...
Odpowiedz
#20
Bardzo fajnie wyszedł, jest co podziwiać. Szczere gratulację
w budowie Jagdpanzer IV/70 1:72
wstrzymane Tiger Ausf. H1, T-34T
ukończone CHWAT, Ławoczkin Ła-7, THV Galatea
Odpowiedz
#21
Wyszedł bardzo fajnie ;D Gratulacje ;D ;D
Cytat cyni cłowieka ocytanym :-P
Odpowiedz
#22
Gratulacje, jest się czym pochwalić !
Odpowiedz
#23
Kolejny konkursowy model okołopodiumowy.
Gratuluję, mimo wszystko nie spodziewałem się tak dobrego efektu końcowego.
Odpowiedz
#24
Gratuluję, bardzo fajnie Ci wyszedł.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#25
Gratulacje Matrix! Całkowicie zgadzam się z poprzednikami, modelik wygląda bardzo dobrze. Jakby nie było to już trzecia ukończona relacja konkursowa wydawnictwa HOBBY MODEL. A myślałem, że temat może nie chwycić, i obawiałem się lekko o frekwencję. Dzięki za wzięcie udziału. A relację kolejnego modelu zapodawaj, a nie się pytasz czy ktoś chce ją oglądać, pozdro! 8)
Czołgista!
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,377 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 699 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,473 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,501 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,792 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,586 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,723 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,443 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven
  9K51 SCUD-A(8k11) - Model-Kom 1/2021 skala 1/25 Berni 8 4,006 27-09-2022, 05:48
Ostatni post: GTiStyle

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości