Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lockheed P2V-7 Neptune [Konkurs Hobby Model]
#1
Witam!
Właśnie powróciłem do kartonowego hobby i co za niespodzianka! Na forum został ogłoszony konkurs wydawnictwa Hobby Model, a ja dosłownie prawie w tym samym czasie stałem się posiadaczem wycinanki tego wydawnictwa Confusedmile: i to zdopingowało mnie do rozpoczęcia budowy modelu...bo pewnie by sobie trochę jeszcze poleżał na płask w szafie....he,he,he!
No to czas zacząć relację z budowy:
- najpierw okładka tak dla przypomnienia z czym będę miał do czynienia:
[Obrazek: ln1okladka.jpg]

Model jest dosyć sporych rozmiarów np: rozpiętość 95 cm, ciekawe gdzie ja go pomieszczę jak zostanie sklejony :roll: No, ale tym się będę potem martwił...
Na początku zapoznałem się z instrukcją, wiadomo od tego się zaczyna, ale tej instrukcji nie ma za dużo...tak jak nie ma też za dużo rysunków montażowych, tak mi się wydaje w porównaniu z innymi wydawnictwami, co to rozpieszczają szczegółowością. Cóż, model należy do trudnych jak zaznaczono na okładce. Następną rzeczą, która zwróciła moją uwagę jest to, że rysunki montażowe są pomieszane z wręgami, które należy wyciąć i podkleić na karton. Tak to wygląda:
[Obrazek: ln1instr.jpg]
Po wycięciu wręg będzie to wszystko takie prozcinane....
Ale, wystarczy już tych narzekań, czas coś skleić!
Model będę kleił w standardzie, bez żadnych waloryzacji i zgodnie z instrukcją.
Rozpocząłem od segmentu nr 5:
[Obrazek: ln1c.jpg]
[Obrazek: ln2c.jpg]
To na razie wszystko, pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
Pierwszy :!: :mrgreen:

Zajmuję najlepsze miejsce i patrzył będę na rosnącego Neptuna :grin: . Rzadko tak duże modele goszczą w relacjach przez co i Twoja relacja zapewne przyciągnie sporą widownię :grin: .
Odpowiedz
#3
A pod tym adresem masz relację z budowy Neptuna http://www.kartonbau.de/wbb2/thread.php?...r=0&page=1 może się przyda :wink:
Odpowiedz
#4
To ja zasiadam obok Wojtka :grin: Fajny temat wybrałeś-powodzenia :grin:
Cytat cyni cłowieka ocytanym :-P
Odpowiedz
#5
Cytat:(...)Model będę kleił w standardzie, bez żadnych waloryzacji i zgodnie z instrukcją(...)
Witam,
Rozważałem także sklejenie tegoż latadła jednak wykonanie owiewek było by ponad moje możliwości, tak jak i retusz kadłuba farbą z metalizerem.
Dlatego zasiadam co by się poprzyglądać Smile

Cytat:A pod tym adresem masz relację z budowy Neptuna http://www.kartonbau.de/w...htuser=0&page=1 może się przyda :wink:
Jest tam także errata do błędów w malowaniu.

Jak widzisz u siebie wykonanie w "standardzie" ?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein
Odpowiedz
#6
To i ja się przysiądę, zapowiada się ciekawy model :wink:
Odpowiedz
#7
Witam!
Jares, dzięki za linka!!! Na pewno skorzystam. Tylko jak widać relacja niedokończona...ostatni post z lutego, szkoda!

Cytat:Jak widzisz u siebie wykonanie w "standardzie" ?
A mam jakieś możliwości wyboru...? Jest to gdzieś,jakoś określone co to jest "standard"? W moim przypadku chodzi o to, że będę kleił w miarę moich możliwości tak jak sobie to umyślał projektant, przepraszam zaprojektował. Nie będę poprawiał kształtu np. statecznika, "...bo nie taki ma być", nie będę dodawał części, których nie ma w wycinance, "...bo w prawdziwym są" :wink: . I to wszystko.

A, o co chodzi z tym retuszem kadłuba farbą z metalizerem?

Teraz postęp prac:
[Obrazek: ln4d.jpg]
Niestety, kolor niebieski nie jest jednolity.
[Obrazek: ln5.jpg]
pozdrawiam,
Odpowiedz
#8
Szykuje się spory i bardzo ciekawy model. Chętnie popatrzę!
na macie: projekt X
Odpowiedz
#9
Cytat:Niestety, kolor niebieski nie jest jednolity

Przejrzałem właśnie swój egzemplarz i też stwierdziłem różne odcienie niebieskiego, ale później dopatrzyłem się że na elemencie k-ba nr 5 występuje przejście z ciemnego (patrząc od dziobu) w jasny. Przyjrzyj się swojemu elementowi czy tez tak masz, bo na zdjęciach tego nie widać.
Amatorzy zbudowali arkę - profesjonaliści Tytanica.
Odpowiedz
#10
Witam!
Co do tego przejścia kolorów to może masz rację, co nie zmienia faktu, że różnica jest widoczna. Może tak zaplanował projektant.
Wracając do budowy...Nie wiem czy to moja wina, ale po spasowaniu luku bombowego z poszyciem kadłuba powstaje dosyć duża przerwa pomiędzy wewnętrzną stroną luku, a wręgą. Tutaj spasowanie poszycia z wręgą:
[Obrazek: rowno.jpg]
A tutaj wewnętrzna strona:
[Obrazek: roznicawew.jpg]
Na szczęście najpierw poprzymierzałem wszystko i nie przykleiłem od razu luku do wręgi, bo byłby kłopot :roll: W tym miejscu trzeba uważać...
Następna sprawa: po spasowaniu obu wręg luku - przedniej i tylnej - z poszyciem powstał naddatek poszycia po obu bokach luku. Tak to wygląda:
[Obrazek: naddatek.jpg]
Na razie zostawiam tak jak jest...potem się zastanowię co z tym zrobić.
A, tak wygląda postęp prac:
[Obrazek: 4segmentygora.jpg]
[Obrazek: 4segmentydol.jpg]
c.d.n., pozdrawiam.
Odpowiedz
#11
Jak na razie Niewielkie postępy w budowie. Udało mi się tylko skleić radar. Kształt dosyć skomplikowany, ale na szczęście wszystko ładnie spasowało. Kleiłem listki na styk klejem cyjanoakrylowym. Tak to wygląda:
[Obrazek: radargora.jpg]

Od spodu nie wygląda to ładnie :mrgreen:

[Obrazek: radardol.jpg]
I tutaj zgodnie z instrukcją należy jeszcze przykleić odpowiednio wyprofilowaną (wręgę?), aby zamknąć radar. Ja z tego zrezygnowałem, bo nie wiem jak bym potem to wszystko spasował z kadłubem...c.d.n. pozdrawiam.
Odpowiedz
#12
Witam!
Dalszy ciąg prac nad modelem:
uzupełniłem luk torpedowy
[Obrazek: uzupeluku.th.jpg]
dołożyłem segmenty z kabiną pilotów
[Obrazek: kabina1.th.jpg] [Obrazek: kabina2.th.jpg]
No i zaczęły się schody:
pomiędzy segmentami nr 8 i 9 powstała przerwa tak ok. 1 mm . Może to z mojej winy, nie posprawdzałem wszystkiego przed klejeniem... mam nadzieję, że się da to zaretuszować.
[Obrazek: 1mm.th.jpg]
Segment nr 11 jest za duży w stosunku do wręgi. Również kształt poszycia nie jest za bardzo zgrany...to już błąd w projekcie. Było to również zgłaszane na niemieckim forum
[Obrazek: niedokad.th.jpg]
Mam nadzieję to zatuszować statecznikiem pionowym. Za to z końcówką ogona poradziłem sobie trochę lepiej niż kolega z Niemiec Wink tzn. nie musiałem doklejać dodatkowego paska.
[Obrazek: ogon.th.jpg]
Przykleiłem również radar do kadłuba, obeszło się bez problemów.
[Obrazek: radarspod.th.jpg]
A tak wygląda wszystko razem- prawie 80 cm długości Big Grin:
[Obrazek: miarka.th.jpg]
c.d.n., pozdrawiam!
Odpowiedz
#13
Z jednej strony dobrze, że jest ktoś kto opracowuje tak oryginalne i ciekawe tematy, duże i efektowne, ale patrząc na kokpit chciałoby się krzyknąć - litości! Sad Bardziej wypasione kokpity robił p. Sajdak 12 lat temu, i nie mówię tu o uszczegółowieniu, dodaniu gałek, wajch, nawet o dodatkowej tablicy żeby móc ją przeszklić, tylko o jako takim wyglądzie graficznym tejże tablicy, paneli bocznych itd. Może wyjdzie na to że się czepiam, ale takie moje zdanie, zwłaszcza że klejąc teraz pewien stary projekt z Fly Modelu widzę, że wtedy można było tak to zrobić.

http://uscockpits.com/Special%20Mission/...ptune2.JPG
przykładowe foto kokpitu Boga Mórz z serwisu http://uscockpits.com

pozdrawiam, stale obserwuję :-)

Odpowiedz
#14
Witam!
E, tam...nie jest tak źle z tym kokpitem Wink Wink Wink, co przedstawię dalej na zdjęciach..he,he!
Skleiłem segment nr 1 i zabrałem się za klejenie owiewki przodu kadłuba. No i niestety po sklejeniu listków z których się składa wyszło to:
[Obrazek: oslona.th.jpg]
Tak więc ten temat zostawiłem sobie na później ...tzn. wytłoczenie owiewki samodzielnieSmile i zabrałem się za fotele. A oto efekt:
[Obrazek: fotele.th.jpg]
Na zdjęciu znajduje się fotel z kokpitu, to ten z zagłówkiem i fotel obserwatora. Nie jestem z nich zadowolony, ale takie wyszły...wydaje mi się, że tektura na którą należało nakleić części oznaczone gwiazdką była za ruba. Ja użyłem 1 mm, wystarczyłaby 0,5 mm.
A tak się prezentuje przód modelu z wklejonymi fotelami:
[Obrazek: przod1.th.jpg]
Teraz wracając do kokpitu...tak to wygląda na zbliżeniach:
[Obrazek: przod2.th.jpg] [Obrazek: przod3m.th.jpg]
Jest inny problem...skleiłem część -zgodnie z instrukcją pokazaną nawet na rysunku- niezbędną w każdym samolocie....tak mi się przynajmniej wydaje... i nie wiem gdzie ją wkeić!!! Tego na istrukcji rysunkowej już nie pokazano, po prostu nie mieści się w kopkpicie. Może ma ktoś pomysł na to?
[Obrazek: panelbr.th.jpg] [Obrazek: panelkokp.th.jpg]

Pozdrawiam,
Odpowiedz
#15
(13-12-2009, 10:40)hukos1 link napisał(a):Jest inny problem...skleiłem część -zgodnie z instrukcją pokazaną nawet na rysunku- niezbędną w każdym samolocie....tak mi się przynajmniej wydaje... i nie wiem gdzie ją wkeić!!! Tego na istrukcji rysunkowej już nie pokazano, po prostu nie mieści się w kopkpicie. Może ma ktoś pomysł na to?
[Obrazek: panelbr.th.jpg] [Obrazek: panelkokp.th.jpg]

A przypadkiem nie trzeba tego przykleić pod sufitem osłony kabiny?
Odpowiedz
#16
Hej! też tak sobie wykombinowałem...dlatego jeszcze jej nie wyrzuciłem  Wink może się jeszcze przyda...ale wolałem się upewnić. Dzięki, Ceva!
Odpowiedz
#17
Naprawde ładny samolocik sie buduje ;DA wnętrze kabiny jak na Hobby Model to i tak full wypas ;DKadłub sklejony bardzo czysto i dokładnie SmileMam pytanko:model ma oddzielne powierzchnie sterowe??
Cytat cyni cłowieka ocytanym :-P
Odpowiedz
#18
Dzięki Boogie za dobre słowo...ale, gdzie mi tam do Twojego Avro! Neptun ma oddzielne powierzchnie sterowe w skrzydłach i stateczniku pionowym. W stateczniku poziomym -brak.
Udało mi się wczoraj bez większych problemów skeić kabinkę:
[Obrazek: owiewka1.th.jpg] [Obrazek: owiewka2.th.jpg] [Obrazek: owiewka3.th.jpg]
A, tak się prezentuje model z kabinką:
[Obrazek: kabinka1.th.jpg] [Obrazek: kabinka2.th.jpg] [Obrazek: kabinka3.th.jpg]
pozdrawiam,
Odpowiedz
#19
Ostatnio nie mam za wiele czasu na przeglądanie forum, ale tu zaglądam przy każdej wizycie - dla mnie relacja obowiązkowa. Poza tym wychodzi naprawdę spoko Smile
Odpowiedz
#20
Widzę że miejsce na "dodatkowy" panel się znalazło ;-)

Trzymam kciuki za dalszy ciąg prac, bo widzę że ładny model z tego wyjdzie.
Najlepsze modele są dopiero przed nami...
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku
======== projekty ========
[Obrazek: mazurff4.png] - projekt zawieszony
Odpowiedz
#21
Witam!
Na razie niewielki postęp w pracach- wiadomo praca, no i święta za pasem ;D
Skleiłem statecznik pionowy, jak widać na zdjęci nie do końca sklejony.Nie było problemów z tym elementem. Tylko szkielet wewnętrzny był za wysoki-musiałem przyciąć - ale to pewnie mój błąd bo nie wkleiłem wcześniej w kadłub części 29,30.
[Obrazek: statpion1.th.jpg] [Obrazek: statpion2.th.jpg] [Obrazek: statpion1poszprawa.th.jpg] [Obrazek: statpion2poszlewa.th.jpg]

A, tak wyglądają torpedy w moim wykonaniu..he,he!
[Obrazek: 42326536.th.jpg] [Obrazek: 27355918.th.jpg] [Obrazek: 87940632.th.jpg] [Obrazek: 65275356.th.jpg]
Na jednej z nich widać jak odbiły się ząbki z paska łączącego, ponieważ sklajałem pasek CA. Ząbki stały się twarde i jak potem łączyłem segmenty klejem  podobnym do BCG, który trochę rozmiękcza karton to się ładnie odbiły Sad Nauczka: nie łączyć CA z BCG!
Pozdrawiam,
Odpowiedz
#22
Tych kolorów na torpedach jest tyle co w stroju kurpiowskim  ;D
Odpowiedz
#23
Ładnie lepisz. Torpedy sieją postrach tym kolorem Wink .
Odpowiedz
#24
Extra to wygląda. Torpedy świetne - i jakie kolorowe! :-)
na macie: projekt X
Odpowiedz
#25
Witam!
Dzięki za słowa uznania, co do mojego lepienia... Wink Rzeczywiście jest to lepienie w porównaniu z tym, co tutaj pokazują niektórzy. Ale się nie załamuję i lepię dalej...he,he,he ;D A oto dalsze efekty:
statecznik poziomy... aby dobrze skleić szkielet należy albo odwrócić naklejone wzory szkieletu "do góry nogami" jak pokazałem na zdjęciu, inaczej - szarym do góry, albo na białym wzorze przemalować (skierować) strzałki w drugą stronę - na zdjęciach fioletowe groty - i zamienić stronami.A, tak to wygląda na zdjęciach:
[Obrazek: statpozbad.th.jpg] [Obrazek: statpozflip.th.jpg] [Obrazek: statpozarrows.th.jpg]
Ja zastosowałem tą drugą opcję. Okazało się również, że część nr 40 jest trochę za długa, ale to nie jest problem:
[Obrazek: statpozlong.th.jpg]
Tak wyglądają sklejone stateczniki poziome:
[Obrazek: statpozok1.th.jpg] [Obrazek: statpozok2.th.jpg] [Obrazek: statpozok3.th.jpg]
I obecny stan Neptuna:
[Obrazek: statpozok4.th.jpg] [Obrazek: statpozok5.th.jpg]
pozdrawiam,
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 148 30,715 05-04-2024, 09:00
Ostatni post: Tomasz
  [R] Lockheed P-38G Lightning KA 3-4/2008 Piotreq 49 16,550 19-03-2024, 02:24
Ostatni post: Winek
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 776 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,695 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,683 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 18,002 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,968 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,793 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,467 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,647 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości