Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blohm und Voss Bv 138
#1
Witam po raz pierwszy!!

Wreszcie się przemogłem i chcę się sprawdzić prowadząc swoją relację właśnie TU. ;D

Krótka historia: a więc mam na imię Marcin, ostatnio (czyt. 12 styczeń) wybiło już 16 lat na karku(już prawie czas umierać :winkSmile, modelarstwem zajmuje się od ponad roku z miłym rezultatem. Prowadziłem już parę relacji na innym forum. hmm to chyba wszystko z podst. informacji. Mam nadzieję, że mnie przyjmiecie i będziecie doradzać.

Jako następny model wybrałem takie o to maleństwo (dł. 60.2 cm, rozp. 81.7)Jest to podstawowa łódź latająca Luftwaffe wykorzystywana do obserwacji akwenów morskich i nabrzeży. Jeszcze nigdy nie robiłem tak wielkiego modelu, więc mam trochu stracha.  Moje założenia to trochę go udoskonalić ale to okaże się z czasem.

[Obrazek: th_1053_nr18_BV138.jpg]

Jak zwykle tradycyjnie wszystkie wręgi kadłuba podklejone na 1 mm. Następnie posklejane za pomocą kleju i utwardzone Sg. W modelu będę robił podposzycie. Wręgi są już przedrukowane i czekają na wklejenie. To będzie coś na wzór Cevy w jego ostatniej relacji statkowej

[Obrazek: th_DSC07413.jpg] [Obrazek: th_DSC07418.jpg] [Obrazek: th_DSC07420.jpg] [Obrazek: th_DSC07438.jpg]


W miejscu czerwonych kresek zrobię na końcu budowy podstawkę jak na pod statki. Stąd moje pytanie: Jak duży ciężar wsadzić na przód łodzi aby konstrukcja się nie przechylała do tyłu gdy dojdą jeszcze ciężkie rzeczy z tyłu??


[Obrazek: th_DSC07441.jpg]
[Obrazek: najpikniejszy.jpg] -ZAPRASZAM DO RELACJI
[URL=http://www.papermodels.pl/index.php?topic=5943.0][Obrazek: F-16cmm.jpg]
Odpowiedz
#2
Ja bym po prostu wrzucił tyle śrub i nakrętek, ile wejdzie do dziobu. Albo ciężarki wędkarskie z ołowiu.
Odpowiedz
#3
Kiedy jeszcze zajmowałem się dekonstrukcją modeli plastikowych, sporo miało w dziobie kulki łożyskowe w plastelinie, zapewne by te się nie przemieszczały bez pozwolenia. Pewnie wiesz, że odpowiednią wagę trzeba dobierać z głową - mój Mig 31 aktualnie mimo tego że stoi na kołach, to usilnie próbuję zanurkować Smile

Model ciekawy - masz już jednego kibica
w budowie Jagdpanzer IV/70 1:72
wstrzymane Tiger Ausf. H1, T-34T
ukończone CHWAT, Ławoczkin Ła-7, THV Galatea
Odpowiedz
#4
Też aktualnie robię ten model. Relację prowadzę tutaj http://www.kartonowki.pl/kartonowki.php5...leItem=833
Odpowiedz
#5
Fajny temat :mrgreen: Życzę powodzenia Smile

Kolejny z Tarnowa ;D ;D ;D
Odpowiedz
#6
Ok. Czyli wiem, że muszę wpakować śrubki, nakrętki ale z głową (choć nie wiem czy moja łepetyna się zmieści ;D) tak żeby nie przesadzić.
Cordel a już myślałem, że nie ma w Tarnowie żadnych osób, który by chodziły do empiku tak jak ja oglądać modele, a jednak Smile miło mi
[Obrazek: najpikniejszy.jpg] -ZAPRASZAM DO RELACJI
[URL=http://www.papermodels.pl/index.php?topic=5943.0][Obrazek: F-16cmm.jpg]
Odpowiedz
#7
Masz następnego kibica.
Zawsze mi się podobały te "kaczuchy" :grin:

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#8
Choć to szkopskie latadło nie bardzo mnie interesuje, ale jest trochę ZIELONE więc popatrzę.

Co do balastu to zrobiłbym coś takiego, że w trakcie sklejania modelu nie przyklejałbym na razie wieżyczki dziobowej, zostawiłbym możliwość wypełnienia wnętrza kadłuba przez otwór gdzie przychodzi wieżyczka po całkowitym sklejeniu modelu. Ewentualnie teraz przykleiłbym kilka kawałków ołowiu wędkarskiego w dziobie, a resztę ew. później w sposób wyżej opisany.

Powodzenia.  
Odpowiedz
#9
Skleiłem to latadełko dawno temu z pierwszego wydania,musze przyznać że całkiem efektownie się prezentuje :mrgreen:Będę tu częstym gościem :grinTongueowodzenia! :grin:
Cytat cyni cłowieka ocytanym :-P
Odpowiedz
#10
Wkooooońcu! Będę tu zaglądał oj będę! Smile Miód dla oczu!

Pozdrawiam
szebi
[Obrazek: luft-userbar.png]
Odpowiedz
#11
Ciekawy szkielecik, chętnie pooglądam.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#12
Delikatna sugestia - nie używaj plasteliny do mocowania ciężarków - przy swojej "tłustości" w kontakcie z tekturą szkieletu lub co gorsze - poszycia, mogą Ci powyłazić brzydkie tłuste plamy. Lepiej zalać ciężarki klejem polimerowym.
Najlepsze modele są dopiero przed nami...
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku
======== projekty ========
[Obrazek: mazurff4.png] - projekt zawieszony
Odpowiedz
#13
Dziękuje za tak miłe przyjęcie i liczną publikę, będę się starał.

Co do ciężarków to wkleję część teraz, a część jak model będzie miał wszystkie skrzydła.

Muszę też powiedzieć, że kolejne odcinki relacji będę nie za często bo jest szkoła (niektórzy mają od dziś ferie) a po drugie muszę się jakoś przygotować do testu kompetencji ( wy na szczęście już to macie dawno za sobą).

Przeglądając czasami tak wspaniałe wnętrza modeli na forum postanowiłem co nie co ulepszyć w moim. Na początek poszły zegary. Wyciąłem tylko te większe, retusz a potem pokleiłem folią. Tak widziałem w innych relacjach. Tył kabiny uplastyczniłem poprzez wklejenie jakby w gnieceń na drzwiach. Kolor się nie zgadza idealnie ale inaczej się nie dało. Z tego co jeszcze widać to gałki przy kokpicie i inwencja twórcza gaśnicy, która była tylko narysowana. Kierownice są obleczone drucikiem i pomalowane, a pedały skserowane i zrobione w 3D a nie 2D. Obramowanie fotela było za grube więc w ruch poszły nożyczki.

[Obrazek: th_DSC07443.jpg]  [Obrazek: th_DSC07450.jpg] [Obrazek: th_DSC07455.jpg] [Obrazek: th_DSC07458.jpg] [Obrazek: th_DSC07464.jpg]

PS. Spodobały mi się wasze userbary. Więc idąc za ciosem Przeszukałem wiele stron i spróbowałem się nauczyć. Userbar zrobiłem w GIMPie, a także jest on od razu odnośnikiem do relacji Big Grin

CDN...
[Obrazek: najpikniejszy.jpg] -ZAPRASZAM DO RELACJI
[URL=http://www.papermodels.pl/index.php?topic=5943.0][Obrazek: F-16cmm.jpg]
Odpowiedz
#14
Tablica przyrządów wygląda troszkę jak z odrzutowego samolotu pasażerskiego  :-P
Odpowiedz
#15
Witam!!

Jak na razie to można nazwać, że oklejanie podposzyciem jest zakończone (wersja podwodna zostaje jeszcze ,,goła,,) Z racji tego ,że nie mam na razie czasu to zdjęć nie będzie, ale już niedługo.

Może ktoś kto kleił ten samolocik (Boogie  :mrgreenSmilechciał by się podzielić spostrzeżeniami z budowy?? na co uważać itp.

Ps. Słyszałem gdzieś, że najlepiej przed szlifowaniem było by majdnąć Caponem po podposzyciu. Jak często to robić?? bo chodzi pewnie o to aby karton się nie rozwarstwiał w długie pasy.

[Obrazek: najpikniejszy.jpg] -ZAPRASZAM DO RELACJI
[URL=http://www.papermodels.pl/index.php?topic=5943.0][Obrazek: F-16cmm.jpg]
Odpowiedz
#16
Zgasiłeś mnie tą gaśnicą Wink Jak i zresztą szczegółowością i czystością wykonania całej kabiny Smile
Naprawdę ostry kebab piecze dwa razy!
Odpowiedz
#17
(07-02-2010, 10:46)mister.mar link napisał(a): Słyszałem gdzieś, że najlepiej przed szlifowaniem było by majdnąć Caponem po podposzyciu. Jak często to robić??

Ciekawe gdzie to słyszałeś :Smile :?:
(07-02-2010, 10:46)mister.mar link napisał(a): bo chodzi pewnie o to aby karton się nie rozwarstwiał w długie pasy.
No i właśnie odpowiedziałeś sobie na to pytanie.  Cool
Capon wiąże włókna kartonu/tektury umożliwiając ich szlifowanie.
Odpowiedz
#18
(01-02-2010, 06:12)mister.mar link napisał(a): Przeglądając czasami tak wspaniałe wnętrza modeli na forum postanowiłem co nie co ulepszyć w moim. Na początek poszły zegary. Wyciąłem tylko te większe, retusz a potem pokleiłem folią. Tak widziałem w innych relacjach.  Z tego co jeszcze widać to gałki przy kokpicie i inwencja twórcza gaśnicy, która była tylko narysowana.

CDN...
Witam.
No świetnie Ci idzie.Myślę,że te mniejsze zegary też dałbyś radę wyciąć a przy tej gaśnicy fajnie by wyglądał ten "termofor" ,który jest po drugiej stronie drzwi,również w 3D.Dawaj dalej. PDT_Armataz_01_22
Pozdrowienia.
Nigdy nie mów nigdy
Bitwa pod Cuszimą:"Admirał Nachimow","Imperator Nikołaj I","Asashio"(typ "Shirakumo"),torpedowce 42 i 66

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#19
Wywołany do tablicy napisze że model ten sklejałem wiele lat temu,i nie wszystko pamiętam,ale coś-niecoś wryło mi się w pamięć :mrgreenTongueoszycie kadłuba(zwłaszcza w części podwodnej)jest nieco za duże i wymaga docięcia,dość trudne do oklejenia są pływaki i górne oprofilowanie tyłu kadłuba,przy sklejaniu centropłata zwróć uwagę na ułożenie kieszeni na wsuwki kadłubów bo otwory w poszyciu nie zgrywają się ze szkieletem-o ile pamiętam to są za bardzo przesunięte do przodu.Warto też wzmocnić połączenie kadłuba i centropłata-ja to zrobiłem wklejając najprawdziwsze gwozdzie przechodzące przez centropłat i szkielet kadłuba,a środkowy silnik zakrywa miejsce ich wklejenia :mrgreen:Aha-ja sklejałem pierwsze wydanie,w drugim może coś poprawiono :grinTongueowodzenia :-D
Cytat cyni cłowieka ocytanym :-P
Odpowiedz
#20
Witam!

Kadłub oklejony podposzyciem, maźnięty caponem i czeka na szlifowanie. W Części dziobowej nie wygląda ta najfajniej ( ciężko mi było dopasować poszycie ) ale myślę, że jak w ruch pójdzie jeszcze szpachla to będzie git.

[Obrazek: th_1.jpg]  [Obrazek: th_2.jpg]  [Obrazek: th_3.jpg]

Jeśli chodzi o termofor to sympatyczny pomysł tylko jakoś nie mogę go sobie wyobrazić. Po co mięli by używać aż taki duży?? Zastanawiam się nad kształtem ale coś wykombinuję z rysunku.

[Obrazek: th_DSC07496.jpg]
aaa i oczywiście dzięki Boogie za tak dokładną odpowiedź. Tak dawno kleiłeś ale dalej pamiętasz.

Na koniec mam do pokazania pudełko , w którym dostałem ostatnio kabinki z gomix'u. Nie umiem niestety czytać po rosyjsku. Pudełko wygląda na ,,antyczne,, ;-)

[Obrazek: th_bbbb.jpg]  [Obrazek: th_bbb.jpg]
[Obrazek: najpikniejszy.jpg] -ZAPRASZAM DO RELACJI
[URL=http://www.papermodels.pl/index.php?topic=5943.0][Obrazek: F-16cmm.jpg]
Odpowiedz
#21
To antyczne pudełko pochodzi od "zestawu do budowy modelu samolotu w skali 1:72,indeks 408" (?). To tyle , co odczytałem z napisów :wink: Model zapewne z PCV,przedstawiający... no właśnie-co? :roll:

A relację z budowy BV oglądam też chętnie mając w pamięci pierwsze wydanie spoczywające w formacie 2D w szafie :razz:
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#22
(13-02-2010, 08:54)MARIUSZ_G link napisał(a): Model zapewne z PCV,przedstawiający... no właśnie-co? :roll:

To jest chyba Jak 28 którego kiedyś sklejałem po wyjęciu z identycznego pudełka...

Ech, kiedy to było... :roll:
Odpowiedz
#23
[quote author=mister.mar link=topic=4994.msg67017#msg67017 date=1266084122]

Jeśli chodzi o termofor to sympatyczny pomysł tylko jakoś nie mogę go sobie wyobrazić. Po co mięli by używać aż taki duży?? Zastanawiam się nad kształtem ale coś wykombinuję z rysunku

Witam.
No wiesz,ten termofor był w cudzysłowie,być może był to jakiś zbiornik.
Pozdrawiam.
Nigdy nie mów nigdy
Bitwa pod Cuszimą:"Admirał Nachimow","Imperator Nikołaj I","Asashio"(typ "Shirakumo"),torpedowce 42 i 66

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#24
Siemanko!!

Długo mnie nie było. Ostatnio nie miałem kompletnie czasu bo miałem różne, niestety ważniejsze sprawy (jutro mam bierzmowanie)

Kadłubik się fajnie oklejało. Jest parę mankamętów ale to zaraz.

[Obrazek: th_1-1.jpg] [Obrazek: th_2-1.jpg] [Obrazek: th_7.jpg]

Zrezygnowałem ze szkieletu na tyle samolotu bo ciężko by było dopasować część na nią nachodzącą.
W kółeczkach zaznaczyłem małe babole m.in. za krókie poszycie na wysokość (ząbki nie zachodzą do końca), na tym samym foto wystające kawełeczki poszycie ( gdzieś na 5mm), na kabiną trochu za krótko (ale to powinna zakryć kabinka) i w części podwodnej lekkawo za krótkie poszycie. Czepiam się, wiem.

[Obrazek: th_3-1.jpg] [Obrazek: th_4.jpg] [Obrazek: th_5.jpg] [Obrazek: th_6.jpg]

Pierwsza wieżyczka gotowa. karabin oczywiście ruchomy ;D

[Obrazek: th_8.jpg] [Obrazek: th_10.jpg] [Obrazek: th_9.jpg]

PS. Czy tu czegoś nie brakuje??

[Obrazek: th_11.jpg]

CDN
[Obrazek: najpikniejszy.jpg] -ZAPRASZAM DO RELACJI
[URL=http://www.papermodels.pl/index.php?topic=5943.0][Obrazek: F-16cmm.jpg]
Odpowiedz
#25
Chodzi o słowo 'Bohm'? spotkałem się kiedyś z taką pisownią, ale nie wiem czy to literówka czy tak ma być. Że tak się zapytam: kudłaty dlaczego nie prowadzisz tej relacji również na naszym forum? Wink
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] Blohm und Voss BV 138C-1, 1:33, FLY Model Winek 22 6,385 22-06-2020, 07:18
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33 Krystian 23 12,220 02-11-2010, 08:24
Ostatni post: Przemek
  [Relacja/Galeria]-ptak-dziwak-Blohm&Voss Bv 141 B9-FLY 06 oldboy 81 26,423 06-10-2010, 11:20
Ostatni post: Bullet

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości