Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Polski Samochód Pancerny wz.34 Model Card
#1
Tym razem coś odmiennego na macie :mrgreen:
Poprzednik stoi przed oczyma jak swoiste mementum i przypomnienie  aby spieszyć się powoli.
Poprzeczkę podnoszę o tyle że mam zamiar użyć farb do maskowania, innego kleju oraz sprawdzić się na rękę z mitycznymi NITAMI  :lol:
Mam również zamiar prowadzić tę relację aby dostawać po głowie zanim coś zepsuję.
Na zdjęciu mój skromny warsztacik oraz druga ofiara. Zeskanowana, wypatroszona i gotowa na pożarcie.


[Obrazek: th_wz34foto1.jpg]
Robale popełnione:PSP wz.34 PSP wz.29 Morris MkI Recce
Aktualny Ukończony (po 10 latach Cool ) karaluch: BA-64
Odpowiedz
#2
  Masz zacięcie do tych stareńkich panernych pudełek na kołach: mają one jakiś niepowtarzalny, swoisty wdzięk - i nikt chyba temu nie zaprzeczy...
  Czekam cierpliwie i pozdrawiam                        - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#3
To nie zacięcie. Raczej trochę lenistwa i obaw co do własnych sił. Wolę mały, skończony model niż rozgrzebanego potwora. A że polska pancerka ma swój urok...

Wręgi podklejone na taśmę dwustronną ( polecam ten patent). Niestety zawierzyłem opisowi i nakleiłem je na 1mm tekturę co po dodaniu grubości wycinanki wymusiło robienie szerszych, niż zaprojektowane, wycięć. 0.8mm byłaby ok.
[Obrazek: th_DSC00341.jpg]
Po wycięciu i przymierzeniu podłogi: zonk.
Wręga, o kształcie regularnego prostokąta, jest szersza niż podłoga
[Obrazek: th_DSC00339.jpg]
ale niemal łapie wymiar u góry.
[Obrazek: th_DSC00340.jpg]
Nie bardzo wiem co z takim fantem zrobić.
Na razie skupię się na podwoziu.
Robale popełnione:PSP wz.34 PSP wz.29 Morris MkI Recce
Aktualny Ukończony (po 10 latach Cool ) karaluch: BA-64
Odpowiedz
#4
(22-02-2010, 06:03)McSidi link napisał(a):Wręga, o kształcie regularnego prostokąta, jest szersza niż podłoga

To dobrze, że nie na odwrót...

Będzie trzeba spasować szkielet do oklejek
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#5
Hau Hau.
Odszczekuję, oczywiście, to co napisałem o "niedopasowaniu". Wszystko jest tak jak powinno być a jak ktoś słabo widzi to.. powinien sobie lepsza lampę kupić ( co juz zrobiłem) :mrgreen:
Niestety z powodu awarii kabla (ten kot kiedyś zginie marnie :razzSmile nie mogę przenieść zdjęć, robionych na bieżąco do sieci.
Pozbawiony Waszego wsparcia powoli przebijam się przez nowe ścieżki. Postaram się jak najszybciej uzupełnić relację. Powiem tylko że główna bryła złożona podwozie niemal kompletne. Zostały koła, błotniki, trochę drobiazgów i uzbrojenie.
Powiem szczerze że budowa od podstaw karabinu HOTCHKISS wz.29 wraz z jarzmem od podstaw trochę mnie przeraża. A może ktoś już te drzwi otwierał?
Generalnie wygląda na to że uda się zakończyć budowę. Zrezygnuję natomiast z nitów w tym modelu. Nie potrafię dobrze dobrać farby do maskowania więc nity wyglądałyby beznadziejnie.
Robale popełnione:PSP wz.34 PSP wz.29 Morris MkI Recce
Aktualny Ukończony (po 10 latach Cool ) karaluch: BA-64
Odpowiedz
#6
Sprzęt uruchomiony, zatem szybki skrót z prac ostatnich dni:

Dopasowanie farb (tempery) metodą mieszania dawek na podstawie analizy scanu do CMYK niestety nie zadziałało:
[Obrazek: th_DSC00343-1.jpg]
Wynikiem była breja nieokreślonego koloru. Jak widać drukarka też miała swoje zdanie w temacie kolorów.

Wymieszałem zatem farby "na oko" i wynik jest średnio zadowalający. "...Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!..."  :mrgreen:
[Obrazek: th_DSC00349.jpg]

Czarny dobrze kryje, więc zająłem się ramą podwozia:
[Obrazek: th_DSC00346.jpg]

Potem wyzwanie dla moich łap: malutkie elementy i malutkie szczelinki. Nowe doświadczenia:
[Obrazek: th_DSC00347.jpg][Obrazek: th_DSC00348.jpg]

Chciałem jeszcze tylko pochwalić się klejem którego używam: to klej do... paneli. Dobrze, nie za szybko, łapie, ma lekko elastyczna spoinę i jest, po wyschnięciu, półprzeźroczysty. Nie wszędzie, nie zawsze ale bardzo przydatny. Do rozcieńczania: ocet.  Confusedhock:
[Obrazek: th_DSC00350.jpg]

Wieża złożona z przyjemnością. Malutki pasek wklejony w jedną z płyt i wszystko zaczęło wyglądać:
[Obrazek: th_DSC00355.jpg][Obrazek: th_DSC00357.jpg]

Potem wycinanki sprawdzające wytrwałość i cierpliwość:
[Obrazek: th_DSC00358.jpg][Obrazek: th_DSC00359.jpg][Obrazek: th_DSC00361.jpg][Obrazek: th_DSC00364.jpg]

Na razie zacięcia wystarczyło na dwa. Jeszcze tylko pięć  :mrgreen:

Elementy podwozia nieco niezgodnie z założeniami konstruktora. Coś nie tak z długością obsadzenia osi do ramy i resory muszą się mocno wygiąć żeby dotknąć miejsca mocowania. Co za tym idzie punkt ten przesunął się z narożnika ramy do przodu. Chyba ze coś źle złożyłem. Na wszelki wypadek jeszcze nieprzyklejone.
[Obrazek: th_DSC00367.jpg]

Dla relaksu reflektor. Nacinane szkiełko z jakichś tabletek i sreberko jako odbłyśnik. Niestety nie znalazłem szpilki z przeźroczystą główką żeby zrobić żarówkę.
[Obrazek: th_DSC00366.jpg]
I to tyle. Dalej już na bieżąco, mam nadzieję.

PS Prosiłbym o pomoc w konstruowaniu karabinu Hotchkiss 7,92mm oraz jarzma. Rysunek jest bardzo schematyczny, doświadczenia brak a temat pewnie już opracowany. Model przecież nie jest nowością. Będę bardzo wdzięczny.
Robale popełnione:PSP wz.34 PSP wz.29 Morris MkI Recce
Aktualny Ukończony (po 10 latach Cool ) karaluch: BA-64
Odpowiedz
#7
Pomysł ze szpilką ciekawy, ale z dobrym efektem możesz stosowac kulki od pochłaniacza wilgoci(takie małe woreczki,które znajdują się w pudełkach np po butach ,lub sprzęcie elektronicznym)

Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#8
Dziękuję za podpowiedź. Może podczas szlifowania wyrównującego reflektor uda się, bez większych strat, odkleić "szkiełko".
Robale popełnione:PSP wz.34 PSP wz.29 Morris MkI Recce
Aktualny Ukończony (po 10 latach Cool ) karaluch: BA-64
Odpowiedz
#9
Pomimo że w moim "pokoiku" brak pierwszego rzędu, ba, brak jakiegokolwiek rzędu  :mrgreen: prace posuwają się dalej. A że urlop się skończył to i wyniki jakby mniej soczyste.

No ale ad meritum:

Na początek zakończyłem walkę z kołami. Z każdym kolejnym szło mi coraz lepiej. Gdyby to był TIR może ostatnie zaczęłyby, jako tako, wyglądać  :mil11:
[Obrazek: th_koa.jpg]

Potem nieco twórczości od podstaw. Działko Hotchkis wz.25 z jarzmem uniwersalnym.
Jarzmo zostało zaprojektowane przez znanego w środowisku kolegę Jaroslava i na podstawie tego opracowania zostało sklejone.
Serdecznie podziękowania i przeprosiny za poziom wykonania. ( za 25 jarzm będzie dużo lepiej. Obiecuję  PDT_Armataz_01_01 )
[Obrazek: th_jarzmo.jpg][Obrazek: th_nity.jpg][Obrazek: th_przymiarka.jpg]
Cóż to była za epicka walka z nitami... pierwsza... i zapewne nie ostatnia bo mam nadal zamiar kleić karaluchy.

a potem działko. Niestety nieco z pamięci gdyż mój dostęp do komputera jest naprzemienny z dostępem do farb latorośli  :mil11:
[Obrazek: th_hotchkis2etap.jpg]
A teraz porównanie ( to wymagało ode mnie odwagi  PDT_Armataz_01_29 )
[Obrazek: th_wz25_2.jpg][Obrazek: th_wieazblienie2.jpg]
Chyba nie tak strasznie?
[Obrazek: th_wieazblienie.jpg]

Na koniec moje ADHD nie pozwoliło odpuścić sobie małej przymiarki:
[Obrazek: th_nakoach.jpg]
i tyle w tym odcinku.
Podsumowując: zdjęcia makro obnażają wszelkie niedoskonałości i zdecydowanie wskazują na pozostanie w tym dziale jeszcze jakiś czas .
Robale popełnione:PSP wz.34 PSP wz.29 Morris MkI Recce
Aktualny Ukończony (po 10 latach Cool ) karaluch: BA-64
Odpowiedz
#10
Pozdrawiam wszystkich w krzaczorach i dominika z pierwszego rzędu  :mil11:

Całość na wykończeniu. Wczoraj roboty stolarskie i błotniki. Potem trochę drucików, lakier i galeria końcowa.

[Obrazek: th_narzdzia.jpg]
hmm to mi przypomina jakieś logo.. hmmm  PDT_Armataz_01_11


[Obrazek: th_Narzdzianamodelu.jpg]
albo te narzędzia są ogromne albo ten samochodzik był piekielnie ciasny.
Stalowoszary kolor narzędzi w rzeczywistości jest khaki. Mat farby jakoś dziwnie odbił światło lampy błyskowej.
Na zdjęciu widać wklejkę w jednej z płyt wieży. Zabrakło papieru... PDT_Armataz_01_05
I jeszcze jedno. Dolne płyty boczne mają błąd w druku lub źle jest wydrukowana rama w części na której trzeba je naklejać. Aby zgadzał się rysunek kamuflażu płyt z pancerzem musiałem z obydwu stron przesunąć elementy o ok 0,5cm do tyłu i malować ramę.  :mil1:
Robale popełnione:PSP wz.34 PSP wz.29 Morris MkI Recce
Aktualny Ukończony (po 10 latach Cool ) karaluch: BA-64
Odpowiedz
#11
Model ukończony. Ostatnie dodatki z drutu przedstawię w galerii końcowej. O ile powstanie. Muszę bowiem przekonać czworonożnego czarnego futrzaka żeby oddał koło zapasowe. Albo to Ona będzie głównym bohaterem OSTATNIEJ galerii  PDT_Armataz_01_19
Robale popełnione:PSP wz.34 PSP wz.29 Morris MkI Recce
Aktualny Ukończony (po 10 latach Cool ) karaluch: BA-64
Odpowiedz
#12
Niestety poszukiwania koła zapasowego spełzły na niczym. Zniknęło i być może odtworzę je ze skanów.

Model na zdjęciach jest przed lakierowaniem oprócz jednego koła na którym wypróbowałem patent z lakierem do włosów.

Poległem na retuszu i nie udało się zrealizować planu położenia nitów. Może następnym razem. Na teraz to koniec prac.

Oto fotki:
[Obrazek: th_wz1.jpg] [Obrazek: th_wz2.jpg] [Obrazek: th_wz5.jpg]
[Obrazek: th_wz3.jpg] [Obrazek: th_wz4.jpg]
I na koniec wspólnie z zielonym pasztetem
[Obrazek: th_wz6.jpg]

Robale popełnione:PSP wz.34 PSP wz.29 Morris MkI Recce
Aktualny Ukończony (po 10 latach Cool ) karaluch: BA-64
Odpowiedz
#13
Rzeczywiście retusz się rzuca w oczy. Jednak sam model prezentuje się bardzo fajnie. Smile
Pozdrawiam

Odpowiedz
#14
(19-03-2010, 07:33)Roland link napisał(a):Rzeczywiście retusz się rzuca w oczy. Jednak sam model prezentuje się bardzo fajnie. Smile
Pozdrawiam
Akryle których używałem są jakieś hiper matowe. Mam nadzieję że po lakierowaniu nieco znikną. Aparat fotograficzny bardzo je podkreśla.
Robale popełnione:PSP wz.34 PSP wz.29 Morris MkI Recce
Aktualny Ukończony (po 10 latach Cool ) karaluch: BA-64
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,381 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 699 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,475 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,501 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,794 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,587 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,725 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,443 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven
  9K51 SCUD-A(8k11) - Model-Kom 1/2021 skala 1/25 Berni 8 4,007 27-09-2022, 05:48
Ostatni post: GTiStyle

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości