Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[relacja] Macchi C.205V Kartonowy Arsenał 1:33
#1
Po dość znacznej absencji w prowadzeniu relacji na tym forum stwierdziłem, że jednak i tutaj coś pokażę.
Postanowiłem wziąść na warsztat model samolotu o szczególnie pięknej sylwetce. Włoski myśliwiec z II WŚ z niemieckim silnikiem - Macchi C.205V. Sam model nie należy do prostych - przejście kadłub-skrzydło, owiewka za kabiną pilota, itd. Zobaczymy jak sobie z tym poradzę - bo przede wszystkim chcę się skupić na poprawnym wykonaniu bryły tego samolotu.
Budowę rozpocząłem zgodnie  z kolejnością klejenia - czyli od kabiny pilota. Na razie mam gotowe tyle, ile widać poniżej.

[Obrazek: img5684t.th.jpg][Obrazek: img5685s.th.jpg][Obrazek: img5687q.th.jpg]
Odpowiedz
#2
Witaj, fajnie że uaktywniłeś się u nas z relacją. Jako że widziałem wcześniej kilka Twoich prac, wiem że można się podziewać modelarstwa najwyższych lotów.
Życzę powodzenia  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#3
Veltro w Twoim wykonaniu to na pewno będzie uczta dla oczu, żeby nie okazał się tak pechowy jak ten hitlerszmit co go ostatnio sklejałeś.
Twoje obawy co do wykonania owiewki za kabiną są raczej nieuzasadnione, oprofilowanie kadłub-skrzydło na pewno łatwe nie jest ale dasz sobie radę.  Cool

ps.Kolor tła dziwnie znajomy... :roll:
Odpowiedz
#4
Znajomy temat - będę gorąco kibicował.  PDT_Armataz_01_34
Przejście kadłub - skrzydło jest rzeczywiście karkołomne i u mnie wyszło średnio. Z kolei owiewka za kabiną pilota raczej bardzo trudna chyba nie jest. Ja bym tylko radził zeszlifować pod ostrym kątem papier wzdłuż krawędzi, bo wychodzi brzydko wyglądający uskok. Zamiast szlifowania można po prostu wyciąć białe pole w segmencie poszycia kadłuba (cz. 16). Nic się nie stanie, bo tutaj jest jeszcze podposzycie. Ja niestety na te pomysły wpadłem za późno.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#5
(09-06-2010, 10:40)ceva link napisał(a): ps.Kolor tła dziwnie znajomy... :roll:

A tak postanowiłem spróbować z czerwonym tłem, wzorem Twoich relacji i nawet nieźle to wygląda. Co do samego modelu - coś tam na pewno mi wyjdzie, ale raczej nie mam szans na takie wykonanie jak Marcin Grygiel i jego C202.
Odpowiedz
#6
cześć!! Zwróć messer uwagę, że jest błąd w opracowaniu. Instalacja tlenowa jest od wersji 202, a powinna być zupełnie inna tak jak w wersji Bf109G. Ale to taka mała drobnostka jak chce Ci się bawić w poprawianie Smile
"Buduję miniaturowe 'repliki' samolotów, a nie kartonowe modele"

Spitfire mk.Vb     Spitfire mk.Vc     Spitfire mk.XVIe     PZL P.11c     JU-88D-1     B-239     P-40E     Jak-1b     P-47D-11     Spitfire LF.IX     Spitfire mk.Ia


Piotr Rowiński
Odpowiedz
#7
Dzięki za info, poszperam zatem w papierach i zmienię instalację na poprawną.
Odpowiedz
#8
W kabinie przybył drążek sterowy, fotel pilota i dwie butle z tlenem. Od siebie dodałem sprzączki pasów oraz skórzaną poduszkę na siedzisku fotela. Poduszkę wygrzebałem przy okazji szukania informacji o instalacji tlenowej. Do tej mam już odpowiednie materiały i przy budowie prawej ścianki kabiny pokaże co i jak.
Zdjęcia wykonane również na alternatywnym, żółtym tle.

[Obrazek: img5700h.th.jpg][Obrazek: img5701a.th.jpg]
[Obrazek: img5703y.th.jpg][Obrazek: img5705c.th.jpg]
Odpowiedz
#9
Pora na aktualizację - prawa burta kabiny już gotowa. To coś "niebieskiego" to dorobiony przeze mnie element instalacji tlenowej, właściwy dla tego samolotu. W wycinance w tym miejscu miała być mocowana butla, taka jak w C.202, na szczęście Rowin zwrócił mi na to uwagę.
[Obrazek: img5710b.th.jpg][Obrazek: img5713s.th.jpg][Obrazek: img5714x.th.jpg]
Odpowiedz
#10
Kabina wyszła ci pięknie- tak trzymaj.
Mam nadzieję że tak samo wyjdzie ci cały modelik Big Grin
Powodzenia

-Łukasz
Odpowiedz
#11
Mam go składzie, wiec popatrzę jak sobie z nim radzisz.
Macchi to jeden z moich ulubionych samolotów.
Odpowiedz
#12
Dziś udało mi się wykonać lewą burtę kabiny pilota, którą następnie przykleiłem na swoje miejsce. Mając przyklejone obie burty papierem ściernym wyszlifowałem miejsca ich połączeń, żeby nie mieć problemów przy oklejaniu całości pokryciem. To już też zostało przeze mnie przyklejone. Widoczne ciemniejsze plamy w miejscach połączeń to ślady po SG, które powinnny być niewidoczne po lakierowaniu. Następny etap budowy to reszta kadłuba w stronę ogona.

[Obrazek: img5718z.th.jpg][Obrazek: img5719e.th.jpg][Obrazek: img5720e.th.jpg]
[Obrazek: img5731z.th.jpg][Obrazek: img5733e.th.jpg][Obrazek: img5735u.th.jpg]
Odpowiedz
#13
Wychodzi bardzo ładnie.  PDT_Armataz_01_34
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#14
Tylna część kadłuba oraz owiewka kabiny pilota gotowe. Pora przenieść się w stronę dziobu.

[Obrazek: img5737j.th.jpg][Obrazek: img5736y.th.jpg][Obrazek: img5740n.th.jpg]
Odpowiedz
#15
Te przebarwienia na połączeniach segmentów poszycia to takie chwilowe ( do lakierowania ) czy "wypadek przy pracy"?
Obawiałeś się garbu za kabina jak widać niesłusznie.
Odpowiedz
#16
(27-06-2010, 11:44)ceva link napisał(a): Te przebarwienia na połączeniach segmentów poszycia to takie chwilowe ( do lakierowania ) czy "wypadek przy pracy"?

Dokładnie, przebarwienia są chwilowe - to superglut, odpowiednia dawka lakieru po zakończeniu budowy powinna sprawę załatwić (przynajmniej załatwiała w innych modelach, na których takie rozwiązanie). Poza tym arkusze z częściami nie były tym razem niczym impregnowane.
Odpowiedz
#17
Dziś niewiele, ale zawsze do przodu. Szkielet dziobu gotowy.

[Obrazek: img5742d.th.jpg]
Odpowiedz
#18
Jak karton niczym nie był zabezpieczany to przebarwienia od gluta znikną po lakierowaniu? No bądźmy dobrej myśli... Poza tym spoko Ci idzie!
na macie: projekt X
Odpowiedz
#19
Powinny zniknąć, tylko najpierw dajesz dowolny lakier błyszczący olejny (Humbrol, Revell itp) a na to ostanio stosuję akrylowy matowy lakier np. Model Master. Nic sie nie świeci, nie klei i o to chodzi. Do tego nie widać, że model był lakierowany.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#20
Dziób już otrzymał część pokrycia, adekwatną do tego etapu budowy. Poza tym wyciąłem, skleiłem i przykleiłem do kadłuba cały szkielet skrzydeł i centropłata. Następnym razem zaprezentuje efekty moich zmagań z przejściem skrzydło-kadłub.

[Obrazek: img5758v.th.jpg][Obrazek: img5757cu.th.jpg][Obrazek: img5759f.th.jpg]
Odpowiedz
#21
Ciąg dalszy - oprofilowanie prawego przejścia skrzydło-kadłub zrobione. Było trochę kombinowania, zwłaszcza z elementami tworzącymi komorę podwozia. Tym razem wszystkie elementy sklejane bez retuszu, pokryte delikatną warstwą supergluta i następnie delikatnie przeszlifowane. Retusz będzie dopiero po wykonaniu całego płata. Retuszować zamierzam metodą podpatrzoną u QN-ia, tzn. kilka kropli farby rozpuszczonej w olejku tempertynowym. Wykonałem kilka prób takiego retuszu na innym modelu i jestem zadowolony z takiej metody.  Na razie prezentuję tylko jedno zdjęcie - bez retuszu i po szlifowaniu oprofilowania skrzydła.

[Obrazek: img5802.th.jpg]
Odpowiedz
#22
Po długiej przerwie kończę relację - od razu galerią. Niestety oprofilowanie przejścia kadłub-skrzydło nie wyszło mi tak jak to sobie życzyłem i model poszedł w odstawkę. Jednak teraz postanowiłem go mimo wszystko dokończyć - poniżej prezentuje wyniki mojej pracy. Ogólnie nie jestem z niej zadowolony. Na pewno następne modele samolotów jakie będę kleił to jakieś proste z MM czy Kartonowej Kolekcji, itp. Muszę poćwiczyć na czymś łatwiejszym, bo Macchi to kolejny model, który spaprałem - efekty widać na zdjęciach w galerii:  http://www.papermodels.pl/index.php?topic=9973.new#new

Odpowiedz
#23
E... tam, zaraz spaprałem. Retusz bije tylko trochę po oczach a poza tym model całkiem spoko. Jak na tak skomplikowany model to efekt uważam za więcej niż dobry, powiedział bym, że ponad dobry - ot takie studenckie czasy mi się przypomniały.
Pozdrawiam:

Paolo

Wysłane z mojego starego PC przy użyciu najzwyklejszej przeglądarki.
----------------------------------------------------------
Motto: Sklejam bo lubię a nie dlatego, że potrafię.
Złota Myśl: 1.Lepiej żeby mnie nienawidzili takim jakim jestem, niż kochali kogoś kim nigdy nie będę. [Obrazek: 07icon_smile4.gif]
                       2. Nie mam konta na fejsie i o dziwo potrafię z tym żyć, tak więc nie możliwe stało się możliwe.

Na warsztacie:
Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50, Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005

Ukończone:
P-40 Tomahawk MM 2/1977 1:50
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25 Wojtas 96 32,795 02-10-2023, 07:08
Ostatni post: Karas
  Macchi C.202 Folgore od Answer Nemo04 2 1,682 15-02-2023, 02:09
Ostatni post: Raven
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,366 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,147 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,502 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  [R] HMS Havock, Answer Kartonowy Świat nr.8, skala 1:200. zablo1978 6 4,168 13-04-2021, 06:46
Ostatni post: pikowski
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,533 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,279 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,883 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 20,078 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości