Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] PZL P 11 c MM 9/2003.
#1
Drodzy Koledzy!
Z pewną taką nieśmiałością i zawstydzeniem rozpoczynam nową relację. Zawstydzenie wynika z faktu,że po tylu latach zabawy w modelarstwo nie dorobiłem się modelu samolotu o tak wielkim znaczeniu dla naszej historii...
Nieśmiałość z kolei wynika z dokonań Kolegów,którzy wcześniej kleili ten model z doskonałym skutkiem i efektem.Właśnie te efekty wywołuja moją nieśmiałość - wiem,że niełatwo będzie osiągnąć Ich poziom...
Już nawet nie wspominam modelu Andrzeja,który zdobył jedną z głównych nagród w tym roku we Wrocławiu...
No to zaczynamy:
Na początek okładka:
[Obrazek: th_DSC00287.jpg]
Aby kanon pierwszego postu w nowej relacji nie poniósł uszczerbku - pierwsze fotki z pierwszych sklejonych elementów ;-)
Zgodnie z instrukcją i zdrowym rozsądkiem - kabina pilota:
[Obrazek: th_DSC00290-1.jpg][Obrazek: th_DSC00291.jpg]

Rozpoczynając budowę modelu wmawiałem sobie: tylko pamiętaj,standartowy standard,ani kroku dalej...
Ale już nie wytrzymałem,choć drugie ja robiło niezłe "przepychanki"...
Uplastyczniłem gałeczki dźwigni przeładowywania km-ów , klamry pasów pilota i drążek sterowy...
Na chwilę obecną segment z kabiną pilota ma już poszycie zewnętrzne i wręgi, ale fotki będą,jak ulepię coś więcej.
Tymczasem idę na upragniony urlop...

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#2
Ehhh... Wspomnień czar... Mój pierwszy sklejony model...
Datego czekam na efekty, choć już widać że będzie na co popatrzeć!
Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
Po tym co zrobiłeś z Karasiem o efekty można być spokojnym PDT_Armataz_01_01 Model wcale nie taki prosty na jaki wygląda, ja niestety poległem  PDT_Armataz_01_20 trzeba będzie zakupić drugi egzemplarz, bo temat wydaje mi sę obowiązkowy dla każdego sklejacza modeli samolotów, szczególnie tych z okresu II Wojny Światowej. Powodzenia życzę PDT_Armataz_01_34
Na warsztacie:
W budowie: Dewoitine D-520
Skończone: Me 109 G6, Ławoczkin Ła-5 FN, Jak 3
Nie skończone: Ju 87 G-2
Odpowiedz
#4
Jakieś 2 tyg. temu zakończyłem jego budowę. gotowy prezentuje sie fajnie. Na jego autorze po raz kolejny się nie zawiodłem, wszystko pasowało świetnie.
Odpowiedz
#5
Ciąg dalszy.
Postanowiłem przetestować na tablicy "zegarów" pilota nowy pomysł:
[Obrazek: th_DSC00623.jpg] i [Obrazek: th_DSC00624.jpg]
A teraz po koliei:
Tablica wycięta i naklejona na tekturę.Po wycięciu i dopasowaniu na modelu pomalowana obustronnie bezbarwnym lakierem nitro. Strona z :zegarami" pomalowana jeszcze raz  tum samym.
Następnie cienkim pędzelkiem pomalowałem otoczenie zegarów bezbarwnym matowym ModelMasterem. W końcu metalową pałeczką ( zaokrąglony kawałek drutu do robienia swetrów - średnicy ( drutu) ok. 2-3 mm) nabierałem z puszki kropelkę lakieru nitro i nakladałem ją na środek zegara uzyskując klarowne,lekko wypukłe "szkiełko".
Na fotce pod światło widać efekt - nie w każdym przypadku najlepszy...
Ale to pierwszy raz tej metody ;-).

Za moment poskładanie elementów segmentu kabinowego do kupy.

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#6
Ostrze nożyczki na ten model. Czekam na dalsza odsłonę.
Odpowiedz
#7

No to  dziś trochę więcej do oglądania: gotowy segment kabinowy ( wiatrochron dokleję później,by go przedwcześnie nie urwać ;-)  ).
[Obrazek: th_DSC00627.jpg][Obrazek: th_DSC00628.jpg][Obrazek: th_DSC00629.jpg]
Zrobiłem także segment za kabiną - na zdjęciu jeszcze osobno:
[Obrazek: th_DSC00630.jpg]
Chętnie odpowiem na pytania!

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#8
Hej, a zagłówek i to obramowanie wokół kabiny to z plasteliny jest zrobione??? PDT_Armataz_01_14
Odpowiedz
#9
(17-08-2010, 12:44)ReVan_1991 link napisał(a):Hej, a zagłówek i to obramowanie wokół kabiny to z plasteliny jest zrobione??? PDT_Armataz_01_14

Ani plastelina, ani modelina tylko koszulka - izolacja z kabla przecięta dopasowana i dopieszczona.
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#10
Też tak myślałem, lecz zwiódł mnie od tej myśli  ten zagłówek.
Odpowiedz
#11
Jeśli chodzi o obramowanie kabiny to było tak,jak opisał Kordian.
Zagłówek to elementy z wycinanki. Środek po naklejeniu na tekturę i po wycięciu nasączony od strony krawędzi i "od czoła" SG.Dodatkowa oklejka zagłówka po przyklejeniu  także nasączona SG. Po wyschnięciu oszlifowane drobnoziarnistym papierem ściernym i pomalowane podobnie jak obramowanie kabiny.
Końcówki izolacji były dodatkowo ( przed malowaniem) 2-krotnie pokryte Vicolem.Wszystko to dla zaokrąglenia krawędzi.
Rozumiem,że może być...? Wink
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#12
Dzięki za wyjaśnienia, i czekam na dalsze postępy :mil11:
Odpowiedz
#13
Oto i one:!
Powstał kolejny segment kadłuba - przed kabiną pilota.
Jak wszystkim wiadomo są w nim charakterystyczne rynienki w których umieszczone są końce luf km-ów uzbrojenia zasadniczego - montowanego w każdej wersji "jedenastki" ( bo w skrzydłach w większości je demontowano...).
Lufy km-ów postanowiłem wykonać po swojemu - jako rdzeń posłużyły igły lekarskie nr 8, oklejone fragmentem elementu z wycinanki,który po zwinięciu miał być kompletną lufą.
Element ten znacznie skróciłem ( no bo nie było potrzeby zwijania samej lufy-igła), pozostawiając sam fragment mający imitować podłużnie perforowaną osłonę lufy...uff...
Otwory te delikatnie wyciąłem impregnując uprzednio karton BCG.
Po naklejeniu na igłę usunąłem z tych otworów nadlewki kleju i pomalowałem lakierem bezbarwnym nitro.Po wstępnym oszlifowaniu warstwa czarnego humbrola,jeszcze jedno szlifowanie i jeszcze raz czarny humbrol.Potem już tylko przetarcie suchym pędzlem gun metal i wklejenie na miejsce na SG.
[Obrazek: th_DSC00696.jpg]
Dowód na to,że lufy są z igieł ;-)

A to dwa widoczki na lufy w segmencie:
[Obrazek: th_DSC00697.jpg] i [Obrazek: th_DSC00700.jpg]

Jak zwykle chętnie odpowiem na pytania.

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#14
Witam wiernych kibiców!
Kadłub modelu prawie gotowy.Posklejałem segmenty w całość. Jednak długie przerwy w sklejaniu, przemieszane ze skracaniem każdej "sesji" z powodu bolesnego braku czasu, dają widoczne niedostatki jakości mojego zlepiania...( schodki na łączeniach segmentów...;-(  ).
Ale  kleję dalej,może w końcowym "oglądzie" nie będzie to się tak rzucało w oczy.
A więc widok na dzień dzisiejszy:
[Obrazek: th_DSC00702.jpg][Obrazek: th_DSC00703.jpg][Obrazek: th_DSC00704.jpg]
Kadłub "prawie" gotowy, bo brakuje jeszcze segmentu bezpośrednio za silnikiem.
Postanowiłem go uplastycznić poprzez wycięcie otworów;wyszło chyba nieźle,choć w powiększeniu i sztucznym oświetleniu retusz jest "lekko nietrafiony"...
[Obrazek: th_DSC00708.jpg]
Jak zwykle chętnie odpowiem na pytania!

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#15
No mnie chłopie zagiąłeś, też te otworki powycinalem, ale u mnie gorzej wygląda... :oops:
I wogóle lepiej wszystko,
pytanie- widać u Ciebie różnicę koloru pomiędzy całym kadłubem, a tym segmentem z otworkami?
Odpowiedz
#16
Ewentualną różnicę kolorów może będzie widać,jak skleję ten segment z resztą.
W samej wycinance, na arkuszu,różnic w kolorze raczej nie było.
Ale wszystko możliwe ; segment z otworkami wzmocniłem/impregnowałem obustronnie BCG :oops: ;-)
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#17
Niby niewiele,ale zawsze ;-)
Skleiłem usterzenie:
[Obrazek: th_DSC00738.jpg][Obrazek: th_DSC00739.jpg]

I płozę ogonową:
[Obrazek: th_DSC00740.jpg][Obrazek: th_DSC00741.jpg][Obrazek: th_DSC00745.jpg]

W zasadzie wszystko widać, ale jakby ktoś chciał o coś zapytać...

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#18
Ja mam pytanie! Przymierzałeś już stateczniki do wszystkiego??? Bo mi się wydaje po moim przykładzie że tam coś na rzeczy jest...
Odpowiedz
#19
A konkretnie?
Ze moich wstępnych przymiarek trzeba bedzie pogłębić wcięcie na kadłubie na krawędź statecznika pionowego.
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#20
No pięknie poradziłeś sobie ze statecznikiem pionowym, żadnych przesunięć na literkach, pozostałe elementy też niczego sobie PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam:

Paolo

Wysłane z mojego starego PC przy użyciu najzwyklejszej przeglądarki.
----------------------------------------------------------
Motto: Sklejam bo lubię a nie dlatego, że potrafię.
Złota Myśl: 1.Lepiej żeby mnie nienawidzili takim jakim jestem, niż kochali kogoś kim nigdy nie będę. [Obrazek: 07icon_smile4.gif]
                       2. Nie mam konta na fejsie i o dziwo potrafię z tym żyć, tak więc nie możliwe stało się możliwe.

Na warsztacie:
Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50, Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005

Ukończone:
P-40 Tomahawk MM 2/1977 1:50
Odpowiedz
#21
  Usterzenie - sam cymes! Szwanckufa też niczego sobie. Ale okrągłe wzierniki rewizyjne w części ogonowej chyba nie powinny być wypukłe, a raczej wpisane bez reszty w obrys skorupy kadłuba?
          Pozdrawiam -              - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#22
Wykonuję model w werski "wypasionej" :wink: :razz:,czyli z wykorzystaniem elementów dodatkowych  z wycinanki.A właśnie te dekielki są dodatkowe. Pewno coś skopsałem,bo może należało wydłubać "płaskie" dekielki w poszyciu segmentu,podkleić od tyłu papierek i nakleić dodatkowy dekielek w płaszczyźnie poszycia  segmentu...? :roll: ??? No, tak,coby był tylko rowek oddzielający poszycie od dekielka...? Hmmm... A może  wystarczyłoby tylko natrasować w podstawowym poszyciu rowek wokół dekielka otrzymując bez zbędnej napinki rzeczony rowek...? To po co  w takim razie dodatkowy dekielek...?
Same pytania... :oops: :wink: ;D

Dzięki za zainteresowanie! :-*
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#23
  Metoda do Twojego uznania. A wzierniki jednak powinny być w jednej płaszczyźnie ze skorupą. Chyba troszkie przedobrzyłeś...
                                Pozdrawiam -            - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#24
Dokleiłem stateczniki.
Ogólnie nie napotkałem z nimi większych problemów-jedynie powiększyłem nieco wcięcie na statecznik pionowy w ogonowym segmencie kadłuba.
[Obrazek: th_DSC00819.jpg][Obrazek: th_DSC00820.jpg][Obrazek: th_DSC00821.jpg][Obrazek: th_DSC00822.jpg]
[Obrazek: th_DSC00825.jpg][Obrazek: th_DSC00824.jpg]

Zrobiłem także chłodnicę oleju ; jakoś nie wystarczało mi płaskie pudełeczko na boku kadłuba. Uplastyczniłem zatem kawałkami drutu miedzianego + malowanie:
[Obrazek: th_DSC00815.jpg][Obrazek: th_DSC00817.jpg][Obrazek: th_DSC00823.jpg][Obrazek: th_DSC00826.jpg]

Aktualnie robia się koła podwozia, a potem czas na skrzydła.

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#25
Wiem,że to mało, ale jak dla mnie ( przy braku wolnego czasu) to i tak dużo:
Powstały koła.Były pieczołowicie szlifowane po lekkim nasączeniu lakierem bezbarwnym,potem malowane czarnym Humbrolem,znowu szlifowane i znowu malowane...
[Obrazek: th_DSC00846.jpg][Obrazek: th_DSC00847.jpg][Obrazek: th_DSC00848.jpg]

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Photo SU-22 M4 "Fitter K' MM 10-12/2003 jarek1303 0 1,397 15-11-2022, 02:28
Ostatni post: jarek1303
  [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942 stachooo 32 15,413 08-05-2018, 07:32
Ostatni post: Lesio73
  [WKM2] Holk Gdański z 1400 r. - MM 3/2003, 1:100 Hastur 53 24,237 31-05-2017, 04:38
Ostatni post: Hastur
  [R] N.A. P-51D Mustang KA 1/2003 1:33 Rafał Ż. 10 6,370 19-02-2016, 04:16
Ostatni post: Rafał Ż.
  [R] Ju 88C-6 Military Model 3-4/2003 arek1981 30 12,614 10-01-2015, 06:19
Ostatni post: zbin
  [G] Su-27 MM 4-5-6/2003 dla Henia Art 12 7,428 16-11-2014, 09:52
Ostatni post: sierściuch
  [KSO] SU-22 M4 "Fitter K' MM 10-12/2003 czyli moja pierwsza "rura". Bartko28 78 30,908 26-12-2013, 02:25
Ostatni post: Paweł O
  [KSO] SU-27 Mały Modelarz 4-5-6/2003 fishbed 32 17,992 03-09-2013, 08:37
Ostatni post: Partyzant
  Ford T - Super Model 2/2003 Madziol 21 9,805 03-02-2013, 11:48
Ostatni post: Madziol
  [RELACJA] AH-64A APACHE / Mały Modelarz 7-8/2003 zagiel 27 10,938 26-02-2012, 12:25
Ostatni post: skom25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości