Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] A6M2 ZERO Mały Modelarz
#1
Witam.
No to jedziemy z nową relacją. Tym razem obiecany samolot z MMa. Postanowienia? Podciągnięcie w retuszowaniu i w kształtowaniu elementów. Model zacząłem kleić dzisiaj przed szkołą, skończyłem o 18:30 (oczywiście z przerwą na edukację :mrgreen: ) aż mnie oczy od tego bolą :razz:.
Okładki nie będę pokazywał, wszyscy ją znają Smile.
To co zrobiłem:
[Obrazek: DSCN6354.jpg]

[Obrazek: DSCN6355.jpg]

Retusz będzie, ale muszę kupić farbkę. Teraz pytanie do BARTKA 28: Czy ten kolor, który mi podałeś będzie pasował do tego modelu (inne wydawnictwo) ?


pozdrawiam, maniek

E: A, zapomniałem dodać, iż byłbym iście zachwycony, gdyba niejaki ROLAND mógł tutaj zajrzeć i dać jakieś wskazówki do budowy, bo sam go ładnie skleił i będzie wiedział co i jak. Confusedmile:



pozdrawiam, maniek
Odpowiedz
#2
Niejaki Roland zajrzał Wink. Zero budowałem daaaawno temu i niewiele pamiętam z budowy. Podstawa to użycie odpowiedniej grubości tektury (max 1mm a najlepiej 0,8mm, ja w projektach pana Pawła używam nawet tektury 0,75mm). Ogólnie model fajny i dość prosty, dobrze spasowany. Większą uwagę należy zwrócić przy formowaniu osłony km'ów, jako początkującemu modelarzowi problemów przysporzyło mi wklejenie wnęk podwozia w skrzydła. Stosuj zasadę 3 razy przymierz raz przyklej a model powinien cieszyć okoSmile.

Odpowiedz
#3
Co do kolorków to: klikPDT_Armataz_01_29
Co do tekturki, to Roland ma rację - 0,8mm to maks. Inaczej możesz mieć problem np. w poprawnym oklejeniem segmentu kabinowego poszyciem.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#4
Skoro mowa o tekturze to się wtrącę - o co chodzi z tą tekturą 0,8mm?  :mil1: Już kilka razy w instrukcji natrafiłem na informację, że wręgi należy nakleić na 0,8mm, a nie na milion razy bardziej popularną tekturę 1mm, albo 0,5mm. Gdzie coś takiego można w ogóle nabyć? A może trzeba najpierw nakleić na 0,5mm potem na brystol 0,2mm, a na koniec na zwykły papier - wtedy się może uzbiera te 0,8mm. Przeca to jakaś paranoja jest.
Odpowiedz
#5
Wydaje się, że pan Mistewicz projektuje swoje modele tak, żeby podklejona tekturą część miała docelowo 1mm. Z reguły nie ma to znaczenia, ale jak np. w przypadku modelu B5N2 Kate może dać popalić. Maniek, przepraszam za OT.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#6
A ja używałem i do Kate i do Zero i do wszystkich innych projektów Pawła tektury 1mm i nie miałem żadnych problemów później, ewentualnie jak miejscami, ale rzadko była za gruba to lekko odrywałem po kawałku tektury i szlifowałem. Robiłem tak raz przy skrzydłach właśnie w Kate.

Odpowiedz
#7
Ja słyszałem coś o przeszlifowaniu całego arkusza, jeszcze przed naklejeniem na niego arkusza z wręgami. Tektura ma taką rudą powłoczkę, jak ją papierkiem ściernym zeszlifujemy, to dostaniemy się do takiej szarej warstwy i to właśnie jest etap 0,8mm. Ciekawe tylko, czy to prawda?mówiłem o tekturze modelarskiej oczywiście, nie piwnej. Jak na razie, to nie mam problemów z grubością tektury, wszystko ładnie pasuje PDT_Armataz_01_01.


pozdrawiam, maniek
Odpowiedz
#8
Zamiast szlifować cały arkusz, sugerowałbym poszerzenie wszelkich szczelin, w które będą wchodzić elementy podklejane tekturą, tak, aby nie wpychać ich na siłę. O ile oczywiście takie poszerzanie będzie konieczne, to trzeba najpierw sprawdzić.
Retusz dobrze jest robić przed sklejeniem elementów  :wink:, według mnie łatwiej.

Powodzenia w dalszej budowie życzę! :-)
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#9
TadeoS w samolotach masz wręgę którą pasujesz do poszycia i nawet jak ta wręga będzie miała 1,2mm jest ok. Większy zgrzyt zaczyna się przy pojazdach Pawła Mistewicza sam zauważyłem to w Chi-He. Nie jest to jakiś wielki problem należy wtedy odpowiednie miejsca przeszlifować. Również zależy jeszcze jak kto wycina części czy to poza obrysem, czy po linii. Najważniejsze że modele Pawła wybaczają dużą ilość błędów i dlatego warto polecać je początkującym. I nie tylko Wink.

pozdro.
Odpowiedz
#10
Morał z tego taki:
Podstawą jest tektura do podklejenia wręgi,
Żeby ze spasowaniem szkieletu nie było męki.
Modelarska 0,8mm najlepsza do tego celu,
Potwierdziło to forumowiczów wielu Big Grin Big Grin

I pomyśleć, że inspiracją do tej rymowanki była nudna lekcja matmy :mrgreen: :roll:

Tera czas na relacje: Niby miałem być w modelarskim, ale nie byłem, więc farbki nie kupiłem. Wykonałem zatem poszczególne, niezależne segmenty kadłuba, a jak farbke kupię to zretuszuje i skleje ,,do kupy''

fotki:
[Obrazek: IMG_1512.jpg]

[Obrazek: IMG_1515.jpg]

[Obrazek: IMG_1517.jpg]

[Obrazek: IMG_1518.jpg]

[Obrazek: IMG_1519.jpg]



Starałem sie jak mogłem, z tą częścią 14, chyba nawet nie wyszło to tak tragicznie, jak zakładałem :roll:
Te takie poszarpańce w tych małych kółkach, to wina cyrkla. Kółka są zbyt małe, aby cyrkiel mógł je wyciąć i nieszlifowane, szlifowałem tylko zewnętrzną część wręgi.



Pozdrawiam, maniek
Odpowiedz
#11
Witam. Trochę się pobawiłem w eksperymentowanie z BCG (zagęściłem, tak). Mam nadzieję, że te łączenia nie wyszły najtragiczniej :roll: . Drut + kartka zeszytowa = drążek w kabinie pilota. Co tu więcej pisac, czas na Fotki:

[Obrazek: IMG_1528_zpsf4dc523d.jpg]

[Obrazek: IMG_1537_zps90a9dbdf.jpg]

CDN...

pozdrawiam
maniek
Odpowiedz
#12
Jak tam ogon? Gotowy?
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#13
Prace idą wolniej, bo do tego doszły zaliczenia w szkole przedświąteczne PDT_Armataz_01_10 , ale jeszcze jeden statecznik poziomy i pokażę PDT_Armataz_01_01

Robię też koła, więc idzie robota na dwóch frontach  Wink



pozdrawiam, maniek
Odpowiedz
#14
Witam. W trakcie klejenia statecznika powstało coś, co bardzo mnie zniechęciło do dalszej budowy... :mil1: . No ale modele trzeba kończyć, tym bardziej, że mam w kolejce jeszcze ten z kartonowej kolekcji, więc ukończenie TEGO będzie plusem w rozwiązywaniu problemów TAMTEGO modelu. Lepiej, żeby wylądował w koszu po ukończeniu, niż przed.

[Obrazek: IMG_1604_zps4afb3756.jpg]
[Obrazek: IMG_1608_zpsdd10d205.jpg]
[Obrazek: IMG_1613_zps53d45a25.jpg]
[Obrazek: IMG_1614_zpseb0c8abd.jpg]

Jak widać pobrudziłem farbką model PDT_Armataz_01_09. Ta dziura pod statecznikiem pionowym w rzeczywistości wygląda gorzej. Zdjęcie nie ukazuje w 100% tej tragicznej szpary, która mnie tak zniechęciła...


Na zakończenie zachęta do dalszego działania:
[Obrazek: IMG_1615_zps2ae3ebd5.jpg]


pozdrawiam, maniek
Odpowiedz
#15
Niestety plama rzuca się w oczy, możesz spróbować lekko ją wyretuszować, zawsze to będzie się mniej rzucało w oczyWink. Nie widzę, żadnej szpary na tych zdjęciach, jednak co innego mi się rzuciło w oczy - sklejając stateczniki smaruj klejem same brzegi części, u Ciebie dość duże powierzchnie są sklejone ze sobą przez co końcówki sterów są strasznie płaskie. Warto też lekko zeszlifować te krawędzie, wtedy retusz jest niemal zbędny Wink.

Odpowiedz
#16
Roland dobrze Ci radzi - szlifuj krawędzie spływu (będziesz mógł przy płatach poćwiczyć) od wewnętrznej strony maksymalnie jak się da, dzięki temu nie dość, że prawie nie będzie czego retuszować to i grubość krawędzi będzie bardziej "realna". Dodatkowo przed oklejeniem poszycia skrzydła zastanów się nad sposobem umocowania goleni podwozia - wklejenie w miejsce jej mocowania kawałka korka nie jest złym pomysłem. Co do poplamionego ogona - na przyszłość, jeśli masz możliwość (czyt. masz gdzie smrodzić) to warto pomyśleć o zakaponowaniu wycinanki. Prócz tego, że lepiej się wycina, kształtuje to dodatkowo większość "maźnięć" farbkami wodnymi możesz bez trudu mokrym wacikiem w 100% usunąć.
P.S. Jaka dziura pod usterzeniem? Czyżby poszycie steru w dolnej części nie "zeszło" się czy nie pasuje do ostatniej wręgi kadłuba?
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#17
Niejaki pan Leszek Góra poradził, bym wycinanki kaponował po sklejeniu. Miękkim pędzlem, góra dwa razy maznąć.
Dziura - nie mówcie, że nie widzicie PDT_Armataz_01_08  Szpara pod statecznikiem pionowym- nie przylega do poszycia. widać na pierwszym zdjęciu...

BARTKO28> niestety mam malutkie dziecko w domu i nawet boję się butapren otworzyć, żeby go nie zatruć. Może w następnym modelu  :ble:
Postaram się pomalować tą szarą część na ten kolor, którym retuszuję.

PS. macie jakieś uwagi do zdjęć? Robię wszystkie aparatem siostry, na wakacjach kupiła nowy (czyt. z skomplikowanymi funkcjami) i nie za bardzo umiem go rozgryść.
Odpowiedz
#18
Znam ból posiadania dzieci w domu :-D - dlatego zawsze caponuje w piwnicy. Caponowanie gotowego modelu? Pierwsze słyszę, co nie znaczy, że mam rację.
Co do zdjęć - postaraj się o kawałek kartonu w jednolitym kolorze (księgarnia 2-3zł). Będą czytelniejsze.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#19
Taka sama szczelina na ogonie również u mnie się pojawiła, może obaj popełniliśmy gdzieś podobny błąd.

Co do caponowania, to również nie mam możliwości robić tego w domu. W piwnicy w bloku (bardzo małej zresztą) powiesiłem sobie na drucie spinacze. Wyprowadzam się tam z arkuszami. Kawałek tektury i pudełko tekturowe za stół i jazda z koksem. Po caponowaniu arkusze wiszą dwa dni i schną. Po dwóch dniach mogę je przynieść do domu. Polecam spróbować.
Odpowiedz
#20
Witam. Hmmmm... niestety jestem zmuszony zawiesić (nie zakończyć) relację  na jakiś czas. Jest to spowodowane tym, że zamiast zaokrąglić krawędź skrzydła, to ja jakby nigdy nic naciąłem je skalpelem... :| PDT_Armataz_01_19 PDT_Armataz_01_19
Za jakiś czas, NA PEWNO (obiecuję) wrócę do tego modelu.
Tak teraz sobie myślę, patrząc na innych forumowiczów modele, że ze mnie to taki modelarz, jak z niemowlaka tancerz (czyt. żaden )...

Jeżeli podniosą się głosy ''za'' to może założę relację z budowy kościoła w Porąbce z ORLIK'a. Mam już dolną część prawie zbudowaną, jeszcze kilka filarów, i część zakrystii.


To tyle.
Pozdrawiam, maniek
Odpowiedz
#21
Witam w kolejnej odsłonie relacji PDT_Armataz_01_29

Od ostatniej edycji zrobiłem silnik i płaty, do nich muszę jeszcze dokleic okleinę.
Silnik też jeszcze nie gotowy, zrobiony jeden rząd cylinderków.
Skrzydełka w pewnym sensie zwaloryzowałem, dodałem kroplę MAGIC'a w miejsce żaróweczki, powstał ''klosz''.
Nic na razie nie jest tak jakbym chciał sobie wymarzyc, ale jakoś to będzie (chyba) z zerem...

[Obrazek: IMG_1691_zpscd870b9b.jpg]

[Obrazek: IMG_1688_zps85e61f43.jpg]

[Obrazek: IMG_1679_zps3189f72d.jpg]

Jak widac, dodałem od siebie popychacze zaworów.

Jako ciekawostkę pokażę wam niedawno skończony ŁAGG-3 z Kartonowego Świata. Jest jaki jest, ważne że sobie na nim niektóre rzeczy modelarskie pocwiczyłem.
[Obrazek: IMG_1692_zps4c8b2bda.jpg]

[Obrazek: IMG_1693_zps1942b2e3.jpg]

[Obrazek: IMG_1695_zpsf1e279cd.jpg]


Teraz: Mój modelarski dobytek Smile
[Obrazek: IMG_1697_zps340c9784.jpg]

Kolekcja jak kolekcja, ważne że jest :wink:

Pozdrawiam, maniek
Odpowiedz
#22
Łagg nawet nieźle by wyglądał, gdybyś dał mu śmigła. Moja pięcioletnia córka nie weźmie samolotu do zabawy, jak nie ma śmigieł, bo wie że nie jest skończony Wink Ale do ćwiczenia modele w 1:50 nadają się doskonale!
Co do reszty kolekcji, to ten Piorun - przynajmniej z tej odległości i przy tej ostrości całkiem nieźle się prezentuje, choć trochę widać na nim krowie żebra.
Co do Zera to super że idzie naprzód i jak dla mnie idzie bardzo dobrze.
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz
#23
No nie jest źle, walcz dalej. :-) Do oprofilowania przejścia kadłub-skrzydło się przyłóż, bo to element, który rzuca się w oczy. :-)
"Walorka" na płatach fajna ;-) - niby kropla CR a "daje radę" ;-)
No i widzę, że masz całą kolekcję modeli, które czekają na "swoją kolej" :-)
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#24
maniek15- muszę Cię pochwalić za te światełko na skrzydle , Smile
osłona silnika jest dość trudna ( jak dla Ciebie jako początkującego ) także uważaj na nią ,potrenuj troszkę wytłaczanie pierścieni osłony, najpierw delikatnie a potem wedle kształtu, oryginalne fotki, bądz rysunki pomogą Ci nie przesadzić , myślę ,że sobie poradzisz.
Nooo to tylko propozycja nie musisz trgo robić , modelik jest fajny, to najlepszy Twój model samolotu.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#25
Nooo osłonę najlepiej sobie skseruj - podobnie jak kołpak. I ćwicz na tych kserówkach. Ja przy swoim Ki-46 przedni segment kadłuba, który był z listków, skserowałem i bodaj trzy razy na próbę skleiłem. Jakoś wyszło, choć oczywiście nie tak, jakbym chciał. Ale gdyby nie testy, byłaby zapewne tragedia.
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] USS ESSEX,Mały modelarz,1:300,2004 rok. Opracowanie komputerowe R.Staszałek Czarny 3 3,215 20-09-2019, 10:23
Ostatni post: yogi
  [ R ] Avia S-199 Modelarz Kartonowy chlebik 12 6,327 05-07-2015, 04:29
Ostatni post: Sprudin
  (G) A6M2 Kartonowa Kolekcja pierwszy model w życiu maciekz45 13 7,932 28-03-2015, 01:33
Ostatni post: łosiu
  [R] A6M2 Zero - Mały Modelarz yemu 31 11,604 13-06-2014, 03:28
Ostatni post: Grzegorz1982
  PZL P.11c modelarz kartonowy-pierwsza relacja na forum lepiacz lsw 4 3,800 07-05-2014, 11:42
Ostatni post: marcelo80
  [R] A6M2 Mitsubishi Zero - Wydawnictwo WAK marcelo80 66 19,468 12-04-2014, 01:21
Ostatni post: Huri
  [R] P39 Airacobra Mały Modelarz 6/1985 dawer2253 15 6,558 04-01-2014, 08:20
Ostatni post: seb545
  • Mały Modelarz • numer 4-5-6 / 2011 Dornier Do 17 Z-1 luki20j 31 14,508 10-12-2013, 04:55
Ostatni post: qbas
  [R] PZL P.11c Modelarz kartonowy shoki 8 4,680 06-11-2013, 11:02
Ostatni post: zbin
  [Relacja] Mitsubishi A6M2 ZERO MM 12/2000 Daiw321 10 5,789 07-02-2013, 10:04
Ostatni post: Bartko28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości