Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przymiarka do BN2T czyli 100 pytań do..
#1
Witajcie,

Przymierzam się do spełnienia marzenia cyzli sklejenia współczesnej lokomotywy w skali 1/25. Niestety w modelach kartonowych jestem praktycznie nowicjuszem, więc po przejrzeniu kilku, czy kilkunastu wątków postanowiłem popełnić parowóz wąskotorowy BN2T autorstwa Kierownika - z postów które wyczytałem podobno jest to najbardziej przyjazny model dla żółtodzioba.
Jeżeli Majowie się pomylli, za niecały miesiąc wyjeżdżam z PL i dlatego chcę skompletować wszystko co może mi być potrzebne do realizacji zamierzenia. W tej chwili nie mam za wiele czasu na sklejanie, a nie chcę tego robić w pośpiechu. Zająłem się więc "analizą" modelu i "sklejam" go w głowie. Nasuwa mi się parę pytań na które nie znalazłem odpowiedzi przeglądając różne wątki. Bywały sytuacje w której znajdywałem również sprzeczne opinie..

Mam nadzieję że nie dostanę "zjebki" w stylu poszukaj na google, bo tą lekcję odrobiłem..

Impregnacja kartonu

Przeczytałem info jak zaimpregnować karton za pomocą ponolowania, kaponowania czy też natrysku lakieru bezbarwnego.

1. Czy ktoś może mi wytłumaczyć czym najlepiej zaimpregnować karton modelu lokomotywy? Podobno ponolowanie powoduje wyginanie kartonu?
2. Czy jeżeli wybrałbym metodę natrysku lakierem w sprayu, mam wybrać lakier matowy / błyszczący?
3. Jak impregnować części które muszą być podklejone od spodu tekturą? Nakładać impregnat z jednej strony czy z dwóch?
4. Przeczytałem że elementy które będą narażone na duże obciążenia należy impregnować klejem CA. W jaki sposób? Czy chodzi tylko o posmarowanie elementu klejem i czekanie aż wyschnie?
5. Czy są jakieś inne metody impregnacji, lepsze, wygodniejsze czy jest to tak jak starym w kawale o drukarkach: "-poproszę dobrą i tanią drukarkę."  "- proszę. Oto lexmark i hp"  Smile

Wycinanie okrągłych otworów

Do wycinania okrągłych elementów zakupiłem cyrkiel OLFA. Ma on dolne ograniczenie wycinanej średnicy - 1cm.
6. Co z mniejszymi otworami? Widziałem instrukcję "dziobania" otworów igłami lekarskimi. Czy jest jeszcze jakaś metoda?

Obróbka wyciętego kartonu
Elementem który z lekka mnie przeraża są koła parowozu. Kupiłem lasery, ale nie chcę iść za bardzo skróty, z resztą nawet przy laserach trzeba się napracować.

7. W jaki sposób obrabiać karton? Po wycięciu z zaimpregnowanego kartonu, krawędzie cięcia będą niejako odsłonięte z ochronnej warstwy (?). Chcąc je przypiłować np; pilnikiem spowoduję uszkodzenie struktury całego elementu.

8. Czy po wycięciu elementów z zaimpregnowanego arkusza, impregnować jeszcze raz krawędzie?

9. Jaki klej stosować do klejenia? Myślałem o wikolu albo butaprenie. Ale po impregnacji wikol chyba się nie nada, a butapren może zostawiać żółte zacieki ( a one są nieuniknione na moim etapie wtajemniczenia). Znowu BCG z tego co przeczytałem bardzo powoli "łapie"?

10. Jakiej szpachli używać? Czy na wybór szpachli ma wpływ rodzaj impregnatu kartonu?  W modelach plastikowych używałem szpachli samochodowej, dwuskładnikowej do zderzaków..

11. Model będę chciał pomalować, albo przy użyciu sprayów samochodowych, albo farbami humbrolla. Kolejne pytanie powiązane z poprzednimi, jakiej szpachli muszę użyć czy też impregnatu, aby lakier się dobrze położył?

12. Druty wszelakie kleić za pomocą CA czy jest jakaś inna metoda?

13. Będę chciał zrobić plastyczne nity. Najpierw chciałem kupić nity wycinane laserem, ale gdy przeliczyłem ile ich jest na pierwszych dwóch elementach ostoi, pomysł ten zarzuciłem. Czy robiąc nity poprzez wyciskanie, robi się to przed czy po impregnacji? Podobne pytanie z wikolem - czy jeżeli robi się nity za pomocą nakładania kropel wikolu, robi się to przed czy po impregnacji?

Pewnie będę miał jeszcze mnóstwo pytań, ale nie chcę przytłoczyć ogromem swojej niewiedzy.
Tak jak wspomniałem, mam nadzieję że nie dostanę ostrej zjebki.

Pozdrawiam
Maciek

Odpowiedz
#2

Mam nadzieję że nie dostanę "zjebki" w stylu poszukaj na google, bo tą lekcję odrobiłem..
Pewnie nie... ???
Impregnacja kartonu

Przeczytałem info jak zaimpregnować karton za pomocą ponolowania, kaponowania czy też natrysku lakieru bezbarwnego.

1. Czy ktoś może mi wytłumaczyć czym najlepiej zaimpregnować karton modelu lokomotywy? Podobno ponolowanie powoduje wyginanie kartonu?
Ja bym potraktował to caponem, ponal rzeczywiście może pofalować karton wszak to klej wodny
2. Czy jeżeli wybrałbym metodę natrysku lakierem w sprayu, mam wybrać lakier matowy / błyszczący?
Obojętnie, ale moim zdaniem warto wybrać lakier syntetyczny niż akrylowy. Syntetyczny nieco wolniej schnie i bardziej wnika w karton. 
3. Jak impregnować części które muszą być podklejone od spodu tekturą? Nakładać impregnat z jednej strony czy z dwóch?
Z jednej wystarczy.
4. Przeczytałem że elementy które będą narażone na duże obciążenia należy impregnować klejem CA. W jaki sposób? Czy chodzi tylko o posmarowanie elementu klejem i czekanie aż wyschnie?
Tak, ew element nasączyć CA.
5. Czy są jakieś inne metody impregnacji, lepsze, wygodniejsze czy jest to tak jak starym w kawale o drukarkach: "-poproszę dobrą i tanią drukarkę."  "- proszę. Oto lexmark i hp"  Smile

Wycinanie okrągłych otworów

Do wycinania okrągłych elementów zakupiłem cyrkiel OLFA. Ma on dolne ograniczenie wycinanej średnicy - 1cm.
6. Co z mniejszymi otworami? Widziałem instrukcję "dziobania" otworów igłami lekarskimi. Czy jest jeszcze jakaś metoda?
Jest jeszcze metoda "dzięciolenia" czyli prawie pionowego wbijania ostrza skalpela w niewielkich odstępach (0,5-1mm) na linii cięcia.

Obróbka wyciętego kartonu
Elementem który z lekka mnie przeraża są koła parowozu. Kupiłem lasery, ale nie chcę iść za bardzo skróty, z resztą nawet przy laserach trzeba się napracować.

7. W jaki sposób obrabiać karton? Po wycięciu z zaimpregnowanego kartonu, krawędzie cięcia będą niejako odsłonięte z ochronnej warstwy (?). Chcąc je przypiłować np; pilnikiem spowoduję uszkodzenie struktury całego elementu.
Taki element jak koła to po sklejeniu klejem innym niż butapren (nierozpuszczalnym w nitro) zanuzyłbym w lakierze nitro żeby tektura "napiła się" całą swoją objętością, wtedy przy szlifowaniu nie odsłaniają się fragmenty niezaimpregnowane.

8. Czy po wycięciu elementów z zaimpregnowanego arkusza, impregnować jeszcze raz krawędzie?
Z reguły nie trzeba, ale w przypadku delikatnych elementów warto by posmarować BCG.
9. Jaki klej stosować do klejenia? Myślałem o wikolu albo butaprenie. Ale po impregnacji wikol chyba się nie nada, a butapren może zostawiać żółte zacieki ( a one są nieuniknione na moim etapie wtajemniczenia). Znowu BCG z tego co przeczytałem bardzo powoli "łapie"?
Wikol spokojnie sklei zaimpregnowany karton, podobnie BCG o ile nie przesadzi się z impregnacją. Butapren nie musi zostawiać żółtych plam o ile jest z odpowiedniej firmy ( ja używam Uniwersal Classic f-my Pattex). Poza tym z zaimpregnowanego kartony dość łatwo zrolować nadmiar kleju wykałaczką z zaschniętym klejem.

10. Jakiej szpachli używać? Czy na wybór szpachli ma wpływ rodzaj impregnatu kartonu?  W modelach plastikowych używałem szpachli samochodowej, dwuskładnikowej do zderzaków..
Szpachli prawie nie używam a jeśli już to budowlanej akrylowej lub do drewna.

11. Model będę chciał pomalować, albo przy użyciu sprayów samochodowych, albo farbami humbrolla. Kolejne pytanie powiązane z poprzednimi, jakiej szpachli muszę użyć czy też impregnatu, aby lakier się dobrze położył?

12. Druty wszelakie kleić za pomocą CA czy jest jakaś inna metoda?
Lutowanie.

13. Będę chciał zrobić plastyczne nity. Najpierw chciałem kupić nity wycinane laserem, ale gdy przeliczyłem ile ich jest na pierwszych dwóch elementach ostoi, pomysł ten zarzuciłem. Czy robiąc nity poprzez wyciskanie, robi się to przed czy po impregnacji? Podobne pytanie z wikolem - czy jeżeli robi się nity za pomocą nakładania kropel wikolu, robi się to przed czy po impregnacji?

Pewnie będę miał jeszcze mnóstwo pytań, ale nie chcę przytłoczyć ogromem swojej niewiedzy.
Tak jak wspomniałem, mam nadzieję że nie dostanę ostrej zjebki.

Co wiedziałem to napisałem. Powodzenia.
Odpowiedz
#3
Impregnacja kół laserowych.
Po sklejeniu w całość butaprenem dane koło zalewam kilkakrotnie rzadkim SG aby się dobrze  napił karton. Potem dopiero zaokrąglam kanty szprych frezami do tipsów i dopieszczam papierem ściernym w imadle każdą szprychę. Choć ostatnio wpadłem na inny pomysł zaokrąglenia szprych.Nie do końca dobrze usztywniłem materiał SG i przy frezowaniu zrobiły się ubytki.Nie używam szpachli,więc na papier z drukarki naniosłem wymiary szprychy długość i wysokość,szerokość,dołożyłem 1 mm po długości/na zaokrąglenie/ i obkleiłem tym szprychę.Po czym usztywniłem SG.Efekt chyba lepszy od szlifowania,zobaczymy po ostatecznym malowaniu.
Co do nitów to w tej skali polecam ciężarki wędkarskie /kulki/ i średnicy 1 mm.Są fabrycznie nacięte do połowy,trzeba je tylko rozciąć skalpelem na dwie połówki.Naklejamy na model za pomocą BCG,trzyma jak pieron. Sam używam z powodzeniem.
[Obrazek: HF135.jpg]

Wycinanie otworów poniżej możliwości cyrkla Olfy.
Ceva lubi kartonowy masochizm i perfekcyjnie mu to wychodzi.Ja zakupiłem komplet wybijaków do skór od 5 do 10 mm.I  jeszcze dziurkacz rewolwerowy. Działa.

A Kierownikowego ,,Ryśka" polecam,ale raczej jako drugi model.Pierwszego skleiłbym Gls 30 z kolebami.Bezstresowo jak zwykle u tego autora.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#4
Panowie dziękuję bardzo za Waszą pomoc. Wyruszam więc na podboje Leroya i alledrogo celem uzupełnienia potrzebnych narzędzi.
Odpowiedz
#5
Cześć,
Odgrzewam stary temat, ale mam do Was pytanie.
Wziąłem się za GLSa i napotkałem pierwsze trudności. Podkleiłem ostoję tekturą 1mm i rozpocząłem wycinanie prostokątnych otworów. Oczywiście kształtu prostokątnego nie udało mi się uzyskać, ratunkiem jest szlifowanie otworu od wewnątrz. I teraz pytanie – czy zaimpregnować miejsce wycięcia otworu CA aby karton stał się „szlifowalny”?
Drugie pytanie dotyczy wycinaka do małych otworów okrągłych. Skonstruowałem taki przyrząd z małej antenki, ale niestety jest za miękki – czy jest jakiś sposób utwardzenia go? Myślałem o hartowaniu, ale boję się że wycinak zrobi się zbyt kruchy. Z kolei kiedy otwór drążę owalnym pilnikiem, od spodniej stronu elementu powstaje wielkie wybrzuszenie, którego nie wiem jak się pozbyć.
Wiem że pytania pewnie banalne, ale wolę spytać niż zepsuć model. Choć jest takie chińskie, moje ulubione z resztą przysłowie które mówi: „lepiej siedzieć cicho i sprawiać wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości” 
Odpowiedz
#6
Czołem!

Jakimś modelarskim mistrzem to ja nie jestem, ale coś-tam wiem, więc spróbuję pomóc Wink

Po pierwsze zajefajny awatar!

A teraz po kolei:

Cytat:I teraz pytanie – czy zaimpregnować miejsce wycięcia otworu CA aby karton stał się „szlifowalny”?

Myślę, że warto. Raz że będziesz miał większą kontrolę nad szlifowaniem elementu (z każdym ruchem papieru ściernego / pilnika będzie ubywało mniej materiału niż gdybyś jechał po 'surowym' kartonie) a dwa, że nie powstanie tyle "zadziorów i farfocli" wszelkiej maści.

Cytat:Drugie pytanie dotyczy wycinaka do małych otworów okrągłych. Skonstruowałem taki przyrząd z małej antenki, ale niestety jest za miękki – czy jest jakiś sposób utwardzenia go? Myślałem o hartowaniu, ale boję się że wycinak zrobi się zbyt kruchy.

Osobiście dałbym sobie spokój z kombinowaniem w tę stronę. Lepiej zakupić komplet wybijaków (na przykład TAKI - klik). Po odpowiednim naostrzeniu powinny spełnić wszelkie Twoje wymagania. Do mniejszych otworów mniejsze wybijaki / przycięte i zaostrzone igły itd Wink

Cytat:Z kolei kiedy otwór drążę owalnym pilnikiem, od spodniej stronu elementu powstaje wielkie wybrzuszenie, którego nie wiem jak się pozbyć.

Takie wybrzuszenie, kołnierz, powstaje również jako efekt wiercenia wiertełkiem. W takim wypadku można owy kołnierz obciąć żyletką prowadzoną na płasko po elemencie (tak żeby przylegała do niego całą swoją powierzchnią, czyli kąt nachylenia żyletki względem powierzchni 0 stopni). Niemniej ostatnio miałem problem z zakupem żyletek, Pani w kiosku powiedziała, że teraz to już się tego nie używa Tongue

Mam nadzieję, że coś-niecoś pomogłem Wink

Swoją drogą, może warto założyć relację? Łatwiej będzie coś doradzić, jeśli będziemy widzieli o co chodzi Wink

Pozdrawiam serdecznie!
Maciej

PS - radości z dalszego lepienia życzę Smile
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#7
Dzięki Maćku za odpowiedź.

Co do relacji, to jak zdziałam cokolwiek, co będzie się nadawało na zamieszczenie relacji to na pewno ją zrobię.

Muszę poszukać mniejszych wybijaków, bo te które mam są zbyt duże - najmniejszy ma średnicę 2,5 mm ( de facto zewnętrzna wychodzi prawie 3mm, a igła największa jaką posiadam ma 1,2 mm. Poszukiwania graala nadak trwają Smile

Patent z żyletką jest całkiem całkiem, niestety zamiast żyletką walczę wyjętym wkładem od nożyka wysuwanego, i zdaje egzamin. Jedyne z czego nie jestem do końca zadowolny, że nie tylko kołnierz wystaje - na około otworu karton deformuje się..

Jeszcze raz dzięki za pomoc, i do zobaczenia w relacji Smile

Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kilka pytań zdanowid 11 2,185 14-10-2022, 10:32
Ostatni post: Lukee
  Początkujący okrętowiec (kilka pytań) imperfetto8000 4 3,058 02-09-2019, 02:02
Ostatni post: imperfetto8000
  Kilka pytań... Black_Cat 0 2,226 01-07-2016, 03:00
Ostatni post: Black_Cat
  Kilka pytań od początkującego... Tadeusz Modelarz 5 4,697 26-05-2016, 08:37
Ostatni post: dexter
  Kilka pytań zielonego :) MaxDamageShot 9 5,823 21-10-2015, 05:37
Ostatni post: Haneczka
  Kilka pytań powracającego początkującego chlebik 2 3,422 29-05-2015, 09:06
Ostatni post: Kilminster
  Kilka pytań niezdarnego początkującego Domino 5 3,855 25-03-2013, 08:13
Ostatni post: Kroolo
  Kilka pytań początkującego Wobo 6 4,068 11-02-2013, 04:40
Ostatni post: dexter
  Kilka pytań nowicjusza Nado 3 2,476 18-08-2011, 05:44
Ostatni post: redbaron
  ABC Modelfarb i HUMBROL-e kilka pytań pabloo 4 4,138 30-01-2010, 11:22
Ostatni post: ceva

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości