Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] T-28 z Drafmodel
#1
Witam!
Moja relacja z TK-3 zdążyła już się zestarzeć, więc startuje z nową. Pociąłem model z wydawnictwa Drafmodel - T-28. Ciekawy pojazd, dostępne są trzy opracowania (Drafmodel, Modelik, WAK). Wybrałem ten całkowicie zielony, bez różowej waloryzacji Big Grin
Zasadniczo model będzie w tzw. "standardzie", oczywiście w mojej wersji standardu Smile Zastosowałem laserowo wycinany szkielet, też z Drafmodel, super sprawa. Samo wycięcie szkieletu zajęłoby mi pewnie z tydzień, złożenie laserówki - jeden wieczór. Wszystko pasuje, składa się jak klocki lego. Oby tak było dalej.
[Obrazek: 01.jpg]
[Obrazek: 02.jpg]
[Obrazek: 03.jpg]
[Obrazek: 04.jpg]
[Obrazek: 05.jpg]
Nie mogłem odmówić sobie przyjemności złożenia wieży głównej i przymierzenie jej do kadłuba. W laserowym zestawie nie ma szkieletu do małych wieżyczek. Trzeba będzie wyciąć sobie samemu. Nie ma też żadnych elementów na tekturze 0,5mm.
[Obrazek: 06.jpg]
Początki oklejania kadłuba. Świetnie spasowane, wystarczy tylko dokładnie wycinać i przyklejać. Do retuszu wybrałem 117 Pactry - RAF Interior Green. Być może troszkę za jasny, ale lepiej taki niż zbyt ciemny.
[Obrazek: 07.jpg]
[Obrazek: 08.jpg]
Kilka zbliżeń na połączenia. Będą jeszcze poprawiane moim magicznym sposobem Wink
[Obrazek: 09.jpg]
[Obrazek: 10.jpg]
[Obrazek: 11.jpg]
Wszelkie linie podziału blach nagniatam, aby stały sie bardziej przestrzenne. Przyda się to pod koniec budowy.
[Obrazek: 12.jpg]
Na dzień dzisiejszy model wygląda tak:
[Obrazek: 13.jpg]
Czeka na mnie milion kółeczek, miliard nitów i śrubek. Sam tego chciałem.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36




[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#2
Fajny pełzacz  PDT_Armataz_01_11 Czekam na cd ... Czołgiem  :tank: Big Grin
Odpowiedz
#3
Witam,
Trzeba zasiąść blisko by wszystko wypatrzeć bo szykuje się masakra pierwszej klasy. Będzie malowany czy, w którymś wariancie oznakowania z wycinanki?
Pozdrawiam.
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#4
Hej
Model będzie z malowaniu z wycinanki. Prawdopodobnie fińskim, chyba że coś spartolę to będzie inne malowanie Smile
Gdybym miał malować model inaczej bym podszedł do jego budowy, będzie tylko lekki brudzing.
Właściwie jaka masakra? Big Grin
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#5
Mam go już za sobą  :mil11: model jest świetny, ma tylko parę drobnych niedociągnięć, ale nic wielkiego z czym można mieć problem, za krótkie są oklejki kół jezdnych z tego co pamiętam teraz. Mnóstwo roboty z układem jezdnym, ale warto się pomęczyć  PDT_Armataz_01_34 powodzenia w budowie. 
Pozdrawiam
Odpowiedz
#6
Lecimy dalej z budową.
Uzupełniłem boczne elementy czołgu - wypełniłem puste przestrzenie w szkielecie tekturką. Bardzo nie lubię oklejać takiego pustego szkieletu, łatwo o krowie żebra. Po wypełnieniu nie ma takiej możliwości.
[Obrazek: 14.jpg]
[Obrazek: 15.jpg]
[Obrazek: 16.jpg]
Z przodu kadłuba jest taka klapka, właz czy cuś. Przydałby się jakiś szkielecik w środek, bez niego element jest dosyć wiotki. W konkurencyjnym modelu z Wak coś w rodzaju szkieleciku jest. Na tym kiepskim zdjęciu widać o co mi chodzi. Lepszego nie będzie, bo juz przyklejone.
[Obrazek: 17.jpg]
[Obrazek: 18.jpg]
Na zdjęciu powyżej widać mojego babola, daszek nad włazem się krzywo przykleił. Poprawie w najbliższym czasie.
Przykleiłem też kilka klapek na spodniej stronie kadłuba.
[Obrazek: 19.jpg]
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#7
W dzisiejszym odcinku głównym bohaterem jest tłumik mojego dziwoląga.
Standardowo z wycinanki jest cały zielony, czyściutki, tak jak zresztą reszta modelu.
[Obrazek: 21.jpg]
[Obrazek: 20.jpg]
Ja nie lubię takich czyściochów. Podrasowałem więc ów tłumiczek przy pomocy zestawu suchych pasteli.
[Obrazek: 22.jpg]
Posmyrałem teraz tłumik, bo później nie będzie do niego dostępu.
[Obrazek: 23.jpg]
[Obrazek: 24.jpg]
[Obrazek: 25.jpg]
Tyle go widzieli...
[Obrazek: 26.jpg]
[Obrazek: 27.jpg]
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#8
Fajny film wczoraj  widziałem http://www.youtube.com/watch?v=2jRpoc7NA2M - może znasz ,może się przyda ? :mrgreen:
Odpowiedz
#9
Łoooo, jak żywy Big Grin Nie widziałem, szczerze mówiąc nawet nie szukałem filmików. Mam tylko trochę zdjęć z fińskiego muzeum.
Na filmie widać fajnie wymiętolona osłonę tłumika, po kiego grzyba ja się tak starałem... Wink
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#10
Taki krótki filmik ,a w sumie i można zrobić T-28 w wersji fińskiej i widać ślady eksploatacji na czołgu i dioramka jakaś by mogła powstać np.  przeprawa wodna . Ciekawy jestem ,czy można z takiego filmu zrobić zdjęcia i czy ich jakość byłaby zadawalająca ?
Z 3 wydań tego modelu mnie jednak najbardziej podoba się grafika modelu z WAK-u ,mimo tej jak nazywasz "różowej waloryzacji " . Za to z  tych 3 ten model np. bez malowania najłatwiej przerobić na fińską wersję . Tak czy siak - jest co kleić i dobrze  :mrgreen:
Odpowiedz
#11
W moim modelu nie ma co przerabiać, jest po prostu taka opcja fińskiego malowania. Ten filmik przekonał mnie już na 100%, że mój model będzie w barwach fińskich. Pomysł na podstawkę mam, właśnie dzięki temu filmikowi, który profilaktycznie zapisałem sobie na dysku i będę się w niego gapić do znudzenia Big Grin Dzięki Passer!
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#12
Hello Smile
Zrobiłem dwie wieżyczki, jak na razie bez uzbrojenia i drobnicy, którą zostawiam sobie na koniec.
[Obrazek: 28.jpg]
[Obrazek: 29.jpg]
Zaglądamy z drugiej strony - przerobiłem lekko wentylator nad silnikiem, którego i tak nie ma  ;-)  Dorobiłem listki wentylatora, standardowo jest tylko rysunek wypełniony gradientem. Na upartego można by to tak zostawić bo i tak jest zakryte żaluzją jeszcze.
[Obrazek: 30.jpg]
[Obrazek: 31.jpg]
Przetestowałem na tym elemencie lekki brudzing, wychodząc z założenia, że jak nie wyjdzie to się przykryje i już.
[Obrazek: 32.jpg]
Żaluzje przerobiłem na otwierane. Musiałem w tym celu podzielić części na pół i dorobić dodatkową ramkę do umieszczenia poprzeczek. Wewnętrzna strona elementu też wypełniona kolorem z zapasu.
[Obrazek: 33.jpg]
[Obrazek: 34.jpg]
[Obrazek: 35.jpg]
Najbardziej namęczyłem się nad zawiasami. Kilka prób, ale i tak nie jest idealnie. Licha konstrukcja mi wyszła, buja się na boki i jest bardzo delikatna. Jak tak dalej pójdzie to zawiasy wymienię, albo przykleję na stałe.
[Obrazek: 36.jpg]
Przyłożyłem na sucho żaluzje do modelu do zdjęć, Zdecyduję później czy to zamykać czy nie. Strasznie na tych zdjęciach odróżnia się retusz  :-?  Na żywo aż tak tego nie widać, zależy, jakie światło.
[Obrazek: 37.jpg]
[Obrazek: 38.jpg]
[Obrazek: 39.jpg]
CDN
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#13
Drzwiczki niczym do saloon'u ;-) Dawaj dalej!
na macie: projekt X
Odpowiedz
#14
(26-09-2010, 11:44)JaCkyL link napisał(a):Kilka zbliżeń na połączenia. Będą jeszcze poprawiane moim magicznym sposobem Wink

Jaki to magiczny sposób na poprawienie połączeń masz?
Odpowiedz
#15
(22-10-2010, 03:45)air_22 link napisał(a):Jaki to magiczny sposób na poprawienie połączeń masz?
Nie mogę powiedzieć Wink Tak naprawdę to stosuję BCG lub supergluta. Przy bcg smaruje łączenie  po chwili gdy nasiąknie wygładzam je paznokciem lub końcówka pęsety. Zależy jaki jest dostęp do części. Cyjanoakryl po nałożeniu po prostu szlifuje drobnym papierem ściernym np. 1000. Od wielkości szpary na połączeniach zależy która metodę wybieram. Oczywiście to nie są dziury rzędu milimetrów, raczej dziesiątki milimetra bardziej widoczne na zdjęciach niż na żywo.

Niewielkie postępy w budowie. Ostatnio nie za bardzo miałem czasu na klejenie, bo jakiś konkurs organizowałem czy cuś...
Zrobiłem błotniki, długaśne, dosyć pracochłonne szczególnie w przypadku gdy dorabiałem nity i śrubki wszelakie Smile
[Obrazek: 40.jpg]
[Obrazek: 41.jpg]
Trzeba by wyretuszować te miliony "nitów" i śrubek. Nie uśmiechało mi się retuszowanie pojedynczo do tej pory wyciętych kółeczek (igła 0,8mm). Już dawno przetestowałem retuszowanie takich kółeczek po przyklejeniu - bardzo rozwodniona farbką. Lekko tylko muskam kółeczko pędzelkiem z farbą, żeby kolor wsiąkł w papier i zabarwił brzegi. Nadmiar farby zbieram czystym pędzlem. Taki sposób do tzw "standardu" raczej se nie nadaje, bo przeważnie wyciapane jest też wszystko wkoło nitów. Przy założeniu brudzenia i waloryzowania modelu to już nie ma aż takiego znaczenia, bo to będzie początek brudzenia.
Sama farba nie wystarczy, szczególnie gdy nie jest idealnie dobrana do wydruku. Moja jest jaśniejsza, więc pobawiłem się niezawodnymi suchymi pastelami. Do zestawu, który niedawno pokazywałem dokupiłem kilka odcieni zielonego (na sztuki w sklepie dla plastyków) i z mieszanki zielonych i brązu zrobiłem mix, który nakładałem na nity krótkim, miękkim pędzelkiem. Brudy po farbie bardziej zlały się z wydrukiem, który stał się bardziej zróżnicowany, nie taki jednolity. Testy robiłem na dolnej powierzchni błotników, jakby nie wyszło to trudno, prawie nie będzie widać.
[Obrazek: 42.jpg]
[Obrazek: 43.jpg]
Tak wyglądają śrubki wyretuszowane tym sposobem, błyszczenie od kleju zniknie po lakierze, który jest niezbędny przed dalszymi zabiegami brudząco-waloryzującymi Wink Wszystko zdecydowanie lepiej wygląda na żyw niż na zdjęciach robionych po nocy przy sztucznym świetle...
[Obrazek: 44.jpg]
[Obrazek: 45.jpg]
Dorobiłem też dwie skrzyneczki na błotniki, proste łatwe i przyjemne. Dołożyłem jedynie wzmocnienie ścianek. Nie lubię sklejać takich pustych pudełek.
[Obrazek: 46.jpg]
[Obrazek: 47.jpg]
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36

[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#16
Tak sobie przegladalem Twoja relacje z Wespe i patrze ze masz tez na koncie w produkcji T28^^

a dzieje sie cos w tym kierunku czy ni? Bo w sumie calkiem wiekowa ta relacja... a samego modelu malo co nie zakupilem ostatnio (cena jednak skonila mnie do wybrania dwoch panzerow nizli jednego tanka), jest i bedzie jednak w planach dlugofalowych:].

Pozdrawiam
Sdkfz 165 Hummel , Pzkpfw I Ausf B , Horch 1a , Flak 38  , Sdkfz 234/2 Puma , Sdkfz 124 Wespe , Sturmgeschutz IV ,

Na warsztacie - Sdkfz 7/1

"Bear in mind closely that I did not see any actual visual horror at the end. To say that a mental shock was the cause of what I inferred - that last straw which sent me racing out of the lonely Akeley farmhouse and through the wild domed hills of Vermont in commandeered motor at night - is to ignore the plainest facts of my final experience(...)"

H.P. Lovecraft Whisperer in darkness
Odpowiedz
#17
Wiedziałem, że ktoś w końcu wygrzebie tą relację ;D Na razie nic się nie dzieje, zawsze mam rozgrzebane kilka modeli, T-28 też w końcu doczeka się kontynuacji.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] Western river 1:100, Drafmodel. DAS79pl 9 1,798 31-10-2023, 09:32
Ostatni post: DAS79pl
  [R] Bristol f.2b, Drafmodel, 1:33 DAS79pl 15 4,457 31-07-2022, 08:14
Ostatni post: DAS79pl
  [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100 wydawnictwo DrafModel Paweł O 15 6,073 24-04-2021, 11:35
Ostatni post: Paweł O
  [R] DUKW z DrafModel madteam19 0 1,398 07-03-2021, 03:19
Ostatni post: madteam19
  [R] GMC DUKW (Drafmodel) camilllo 47 18,404 14-06-2017, 10:32
Ostatni post: camilllo
  [R] DUKW 1:25 DrafModel messer 10 7,715 17-06-2016, 08:03
Ostatni post: Lesio73
  [WKM2] [R] KTD-458 ORP ,, Odważny " DrafModel /1:50/ Paweł O 10 6,527 31-01-2016, 10:16
Ostatni post: Paweł O

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości