Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Galeria/Relacja] Mayflower Angielski okręt żaglowy MM 3/2001
#1
Chciałem pokazać moje wypociny, buduje ten okręt już od około 2 miesięcy z przerwami. Jest to mój 3 model kartonowy, wcześniej składałem plastiki. Pierwszym modelem kartonowym był  ORP "Dzik" z 6 lat, którego nie dokończyłem bo mniejszy brat zdołał go dopaść i trochę popsuć. Drugim modelem był samolot szkoleniowy Orlik. No i teraz po 5 latach przerwy zabrałem się ponownie. Wzrosła moja cierpliwość także model jest trochę lepiej wykonany niż poprzednie. Trochę na nim eksperymentuje z farbkami więc efekty nie będą zniewalające. Poczytałem forum i okazało się, że trochę źle się za wszystko zabierałemTongue. Małe części ciąłem dużymi nożyczkami, (teraz przeszedłem na takie do paznokci) nie robiłem retuszu. Przejdę w takim razie do konkretów i pokaże co udało mi się zrobić.

P.S poprawiłem zdjęcie zgodnie z instrukcją. Zrobiłem miniaturki bo nie chciałem zaśmiecać forum

[Obrazek: pic101022100934.th.jpg] [Obrazek: pic101022100949.th.jpg] [Obrazek: pic101022101116.th.jpg] [Obrazek: pic101022101730.th.jpg]



Wiem że zdjęcie jest raczej słabej jakości, ale gdy poczynię większe postępy wstawię lepsze. Proszę o słowa krytykiTongue.

modele zakończone Mayflower
Okręt wojenny klasy trałowiec
W trakcie budowy Halifax
Odpowiedz
#2
  Pierwsza zasada:
  Postaraj się ujednolicić tło (np arkusz brystolu, czy jasnego kartonu), na którym prezentujesz model. Nikogo nie interesuje, co masz w domu, a sam model jest mało widoczny.
  Z tego jednak, co udało się zaobserwować, to zadatki na kartoniarza u Ciebie są. Uważnie patrz i analizuj: np grubości lin, czy odstępy między "szczeblami" drablinek.
  Dokładniej pasować styki między klejonymi częściami. Wystrzegać się "krowich żeber". Jeżeli nie retuszujesz, to chociaż "przybródź" (np ołówkiem) białe krawędzie powstałe w wyniku cięcia kartonu.
  I już będzie lepiej.              Pozdrawiam -                - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#3
Nad prezentacją zdjęć musisz jeszcze popracować. Zobacz po prawej stronie masz opcje - klinik na "Embed thumbnails of this image" rozwinie się lista i wybierz "Forum" - tj skopiuj zawartość i wklej do swojego posta - o tak:
[Obrazek: pic101022100934.th.jpg]
możesz też wkleić cały obraz dzięki opcji "Embed this image"
[Obrazek: pic101022100934.jpg]
ale miniaturki zajmują mniej miejsca...
Efekt chyba lepszy, niż sam link, no nie? Wink
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz
#4
  Zdjęcia są lepsze. Ale to nie znaczy, iż są całkiem dobre! Pokazuj cały model, nie "obcinaj" masztów, bykszprytu, czy temu podobnych fragmentów. Chyba, że chcesz wyeksponować jakiś szczegół. Poza tym rób fotki z różnych ujęć: prawa burta, lewa burta, od dziobu, od rufy itd.  Liny, którymi taklujesz model koloruj przed ich zamontowaniem. Delikatnie naciągnięte pociągaj małą szmatką (nie pędzlem!) z odpowiednim kolorem. Montuj po wyschnięciu.
Unikniesz nieregularnych zgrubień na olinowaniu.
                                                                    Pozdrawiam -                - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#5
Odnośnie lin to przyklejałem je na vikol. I by "usunąć" przezroczyste ślady pomalowałem je na czarno;P. Co dało efekt jak widać, nie za ciekawy. Jeszcze trochę linek mi do zrobienia zostało, także będę miał okazje poćwiczyć.
modele zakończone Mayflower
Okręt wojenny klasy trałowiec
W trakcie budowy Halifax
Odpowiedz
#6
Dam ci małą radę. Kup sobie igłę lekarską i zetnij jej czubek pod kątem prostym i nałóż to na tubkę super glue. To moim skromnym zdaniem najlepszy dozownik kleju i nie musisz przejmować się że klej ci zaschnie w tubce, po prostu opalasz igłę zapalniczką i gotowe.

Co do modelu to trochę straszą białe krawędzie, może spróbuj na początek zaczerniać krawędzie czarną akwarelką. Poza tym jak na tak trudny model to całkiem nieżle Ci idzie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej budowie.
Tylko rak idzie wspak
Odpowiedz
#7
Chciałem zaznaczyć ze do dzisiaj kleiłem na wszystko na vicol i niektóre elementy (metalowe, szkielet) na butapren. Innego kleju mój model nie widział. Dziś pierwszy raz użyłem cyjanopanu (taki polski super glue). Krawędzie zretuszowałem brązowym akrylem podobnym do burt. Dokleję jeszcze kilka rzeczy i jutro może pokaże co wyszło.
modele zakończone Mayflower
Okręt wojenny klasy trałowiec
W trakcie budowy Halifax
Odpowiedz
#8
Wikolu nie powinieneś używać do podklejania większych elementów takich jak burty, bo wikol jest na bazie wody i powoduje że papier staje się miękki i powykręcany.
Tylko rak idzie wspak
Odpowiedz
#9
Mała aktualizacja. Dokończyłem olinowanie stałe, dołożyłem działa, lekko wyretuszowałem. Zdjęcia słabe, robione aparatem z komórki(bywa kapryśny i nie lubi slabego oświetlenia). Zaopatrzyłem się w skalpel i wycinanie malych elementów idzie mi lepiejTongue W budowie szalupa i wiosełka...

[Obrazek: pic101024184952.th.jpg] [Obrazek: pic101024184921.th.jpg] [Obrazek: pic101024185414b.th.jpg] [Obrazek: pic101024185403.th.jpg] [Obrazek: pic101024185338.th.jpg] [Obrazek: pic101024185313.th.jpg] [Obrazek: pic101024185159.th.jpg] [Obrazek: pic101024185106.th.jpg] [Obrazek: pic101024185059.th.jpg]







modele zakończone Mayflower
Okręt wojenny klasy trałowiec
W trakcie budowy Halifax
Odpowiedz
#10
Budowa powoli posuwa się do przodu. Zamontowałem szalupę, beczki, kotwice reje i żagle. Żagle mają lik  zrobiony ze zwiniętej nitki. Lik przyklejałem na cyjanopan, stąd plamy na nich. W produkcji są bloczki, sukcesywnie robię olinowanie.
[Obrazek: p1010361f.th.jpg] [Obrazek: p1010360.th.jpg] [Obrazek: p1010359i.th.jpg] [Obrazek: p1010354w.th.jpg] [Obrazek: p1010353f.th.jpg] [Obrazek: p1010362lx.th.jpg]








modele zakończone Mayflower
Okręt wojenny klasy trałowiec
W trakcie budowy Halifax
Odpowiedz
#11
Olinowanie skończone. Nie podejrzewałem, że zrobienie go zajmie mi tyle czasuSmile. Olinowanie kleiłem na vicol. Model został polakierowany dlatego tak błyszczy.

Nie wszystko wyszło tak jak chciałem ale ogólnie klejenie tego modeli wiele mnie nauczyło. Po pierwsze zwiększyłą się moja cierpliwość i dzięki temu dokładność. Dokładność wzrosła także po zakupie skalpela. Wiele nauczyło mnie oglądanie innych relacji forowiczów. Model wygląda lepiej dzięki retuszowi którego wcześniej nie stosowałem.
W połowie budowy modelu widząc precyzje wykonania innych modeli na forum przyjąłem zasadę że "każda część ma znaczenie" i starałem się wykonywać je jak najlepiej potrafienie śpiesząc się. No i od razu było widać efekty. Kotwice i ich mocowania wyszły mi całkiem nieźle, z beczek i szalupy też jestem zadowolony.

Oto galeria końcowa.

[Obrazek: p1010353k.th.jpg] [Obrazek: p1010358t.th.jpg] [Obrazek: p1010360.th.jpg] [Obrazek: p1010359n.th.jpg] [Obrazek: p1010356a.th.jpg]








modele zakończone Mayflower
Okręt wojenny klasy trałowiec
W trakcie budowy Halifax
Odpowiedz
#12
Gratuluję skończonego modelu, może nie jest najwyższych lotów , ale ważna jest twoja konsekwencja w budowaniu tego okrętu. Moim zdaniem samo ukończenie takiego skomplikowanego modelu jest bardzo dużym osiągnieciem.
Tylko rak idzie wspak
Odpowiedz
#13
Ja jako początkujący gratuluję Ci bardzo ukończenia tego modelu. Należą Ci się brawa za cierpliwość, zwłaszcza że to jest Twój trzeci model, a po dłuższej przerwie pierwszy. I nie jakiś prosty samolot czy statek, lecz żaglowiec! A te do łatwych nie należą, wymagają cierpliwości i skupienia. Podołałeś temu i go ukończyłeś. Prezentuje się całkiem całkiem, jak dla mnie rewelacja :milbravo:

Bierzesz coś następnego pod skalpel?
Odpowiedz
#14
Tak zacząłem właśnie budowę małego modelarza z 1979 roku. Jest to okręt wojenny klasy trałowiec. Planuje pobawić się pianką i szpachlą, zobaczymy jak wyjdzieSmile. W zasadzie teraz jestem dobrze zaopatrzony odp grubości tektura(wcześniej używałem 0,5 mm jej kombinacji i brystolu) dlatego idzie mi w miarę szybko. Prawdopodobnie jutro szkielet będzie szlifowany i może piankowany. Jak będzie coś konkretnego rozpocznę relację. Pozdrawiam.
modele zakończone Mayflower
Okręt wojenny klasy trałowiec
W trakcie budowy Halifax
Odpowiedz
#15
  Przecież ten model nie jest ukończony! Brakuje na nim co najmniej połowy olinowania stałego i około 3/4 olinowania ruchomego! Poza tym linki mocowania żagli do rej (sejzingi): są cośkolwiek "przesadzone" w swojej wielkości, a "uszy" supełków, które widać, nie mają prawa bytu. Duża część istniejącego już olinowania ruchomego poprowadzona jest na chybił - trafił, bez racjonalnego uzasadnienia. O ile pozwoliła mi fatalna ostrość zdjęć dostrzegłem przewleczone talrepy. Pieknie. To trudna i precyzyjna robótka. Ale nie spełniają one swojej roli: nie są po prostu wybrane . Odstępy między szczeblami drablinek są zbyt duże. Grotmaszt  zbyt wychylony w stronę dziobu. Pogniecione zaś żagle nie dodają uroku, a wręcz odwrotnie... Jest jeszcze parę innych błędów - wyliczyłem tylko te najbardziej rzucające się do oczu.
  Ostrość zdjęć pozostawia cośkolwiek do życzenia. Niewiele daje się z nich odczytać.
  To, co napisałem nie jest asolutnie napisane złośliwie, czy w chęci zdyskredytowania Twojej pracy przy modelu. Nie! Praca była dobra i było jej wiele. Szkoda byłaby wielka, aby praca Twoja szła w nieodpowiednim kierunku. Chodzi mi o wykazanie błędów, które jeszcze popełniasz, a których możesz w przyszłości uniknąć. Taki model to bardzo trudne wyzwanie - i trudna próba cierpliwości, a poza tym szkoła - chcąc bowiem zbudować model chociaż trochę przypominający oryginał trzeba postudiować ogólne zasady np pracy olinowania na takim statku. Ze względu na małe wymiary można też pominąć wiele lin, ale te, które są. poprowadzone być muszą zgodnie z odpowiednimi zasadami. Inaczej całe zamierzenie nie ma sensu - jest po prostu odpustowym gadgetem.
  Niechaj nie urazi Cię ten wykaz błędów. Jesteś dopiero u progu Wielkiej Przygody z kartoniarstwem i jest naturalnym, iż błędy w Twojej działalności mają prawo mieć miejsce. Chodzi o to, aby popełniać ich z upływem czasu i nabieraniem doświadczenia coraz mniej.
  Pozdrawiam i sukcesów życzę - ZbiG.
 
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#16
Bardzo dziękuje za uwagi odnośnie modeli. Przyznaje się prawie do wszystkich zarzutówTongue. Krzywe maszty, tarlepy, źle dobrana wielkość olinowania i wiele innych rzeczy które można byłoby zrobić lepiej. Nie mogę natomiast zgodzić się z uwagą, że czegoś brakuje. Gdyż zgodnie z instrukcją poprowadziłem wszystkie linki. Instrukcja była tak niedokładna, że nie byłem w stanie poprawnie ustalić miejsca wiązania olinowania ruchomego a moja wiedza na temat żaglowców jest nikła, stąd mogło się zdarzyć niepoprawne umiejscowienie wiązań szotów.
modele zakończone Mayflower
Okręt wojenny klasy trałowiec
W trakcie budowy Halifax
Odpowiedz
#17
  Tak, to prawda. W instrukcjach i rysunkach poglądowo - montażowych bardzo wiele czasem brakuje. Więc w kwestii olinowania rzeczywiście mogło być tak, jak piszesz. W takim razie są błędy merytoryczne, niezawinione przez Ciebie. Twoja praca i zaangażowanie może się podobać. Jeszcze parę modeli i wyjdziesz na prostą...
    Pozdrawiam i wytrwałości życzę - ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] HMS Black Prince - zaginiony okręt eskadry Arbuthnot-a FantomModel 167 44,175 08-10-2023, 09:31
Ostatni post: Lukee
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [R]ORP Piorun MM 2001 wieslaw_ 41 14,376 24-01-2022, 12:39
Ostatni post: wieslaw_
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100 wydawnictwo DrafModel Paweł O 15 6,071 24-04-2021, 11:35
Ostatni post: Paweł O
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,030 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,604 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] RWD 17W (GPM 31/2018) GALERIA stachooo 49 12,974 02-01-2021, 09:52
Ostatni post: Winek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości