Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PZL.38 Wilk [Modelarstwo]
#1
[mod]Relacja zarchiwizowana przez moderatora Piterski 16.02.2011Dziękuje za pomoc Autorowi Smile[/mod]

Witam Smile

Ostatnio wena modelarska gdzieś mi uciekła. Ale myślę, że już ta cała zła passa przeszła i chęci do klejenia czuć. RWD-25 w związku z klejeniem "na przymus" zostało przeze mnie skopane i budowa aktualnie zostaje zawieszona. Muszę od niego odpocząć, posiedzieć nad nim i zobaczyć jakie części będę musiał do niego dodrukować, żeby móc kontynuować budowę. Aktualnie rozpoczynam relację z budowy innego, ale również polskiego samolotu. A jest nim projekt ze stajni Polskich Zakładów Lotniczych - Wilk.
Powstały tylko 2 egzemplarze prototypowe tego pięknego i potencjalnie zabójczego samolotu. O rysie historycznym, tak samo jak i danych technicznych można poczytać tutaj oraz tutaj.

Okładka wygląda tak:

[Obrazek: cover-6.jpg]

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować ZbiGowi, od którego dostałem tą wycinankę PDT_Armataz_01_22

Na początek poszedł segment wraz z kabiną pilota:

[Obrazek: th_100_1717.jpg] [Obrazek: th_100_1711.jpg] [Obrazek: th_100_1705.jpg] [Obrazek: th_100_1700.jpg]

Wręgi oczywiście wymagały szlifowania - różnie, zależało. Wyposażenie kabiny bardzo uproszczone, a sama kabina bardzo ciasna. Właściwie Wilk nie był zbyt dużym samolotem, miał dosyć wąski kadłub.
Następnym krokiem będzie dalej kadłub, tylko nie wiem, czy pierw zrobię mu nosek, czy teraz iść od tyłu, a do noska wrócić - zastanowię się.

Na dziś to będzie tyle, pozdrawiam PDT_Armataz_01_01

C.D.N...
Odpowiedz
#2
Trochę Ci się farbka przy retuszu rozlała, ale to pewnie wiesz. Poza tym dobrze dobrany kolor retuszowania i co tu na razie więcej mówić - powodzenia  Smile
Odpowiedz
#3
No tak, z tą farbką miałem napisać, ale zapomniało mi się jakoś Smile Następnym razem będę retuszować bardziej gęstszą farbką.
Odpowiedz
#4
  Widze, że drapieżnika za gardło chyciłeś. Ciekaw jestem, jak wyjdzie - wydawałoby się, że wycinanka aczkolwiek niezbyt wysokich lotów, to przecie sklejalną bez specjalnych perturbacji się wydaje być. Sam chętnie drapieżnika na półce w charakterze trofeum ustawił, ale takowego już mam; niechaj więc i u kogoś innego półkę dekoruje!
  Pierwsze koty za płoty - a co dalej, obaczym.
            Pozdrawiam - ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#5
Zajefajnyt temat, u siebie na modelarni sobie tnę go tyle że z MM, kserowałeś wycinanke???
Odpowiedz
#6
Ten z MM-a jest o wiele bardziej szczegółowy i trudniejszy, swego czasu polowałem na niego, lecz osiąga dosyć wysokie ceny na allegro.

Zbyt wiele cech przemawia za tym, by nie ciachać z oryginału. Dlategoż go sobie skserowałem - w zasadzie jak to na mnie przystało.

EDIT. No i powoli do przodu. I do tyłu ;D

[Obrazek: th_100_1722.jpg] [Obrazek: th_100_1720.jpg] [Obrazek: th_100_1727.jpg]

Eh, dalej się zapominam i za bardzo zmaczam pędzel, przez co farba się zwyczajnie rozlewa po całym modelu. No ale myślę, że w końcu to opanuję.

C.D.N...
Odpowiedz
#7
Dzień dobry PDT_Armataz_01_01

Dzisiaj troszkę powoli do przodu i trochę więcej do tyłu PDT_Armataz_01_28

[Obrazek: th_2-10.jpg] [Obrazek: th_1-10.jpg]

Jest już kabina drugiego członka załogi. Prócz ławeczki i km-u nie będzie tam nic więcej. Model będzie w wersji bojowej, czyli z otwartą tylną owiewką i z wyeksponowanym km-em.

C.D.N...
Odpowiedz
#8
Widzę, że impas w sklejaniu jednak się przełamał  PDT_Armataz_01_22
Model wychodzi fajnieSmile
PDT_Armataz_01_34
W budowie: Nakajima B5N2 Kate
Kitsune-Zawieszona

Ukończone: Yokosuka D4Y4 '彗星'
暖かくて、刀がなくて、肩が痛かったから戦たくなかた。
Odpowiedz
#9
Mała aktualizacja PDT_Armataz_01_01

Gotowy kadłub:

[Obrazek: th_11-1.jpg] [Obrazek: th_22.jpg]



C.D.N...
Odpowiedz
#10
No ładnie, ładnie. Mam tylko jedną uwagę: na przyszłość (teraz już po ptokach) dopasowuj wręgi do poszycia poprzez szlifowanie. Teraz wyszły Ci krowie żebra i psują ładną całość.
Odpowiedz
#11
(10-01-2011, 09:33)Bullet link napisał(a):Eh, dalej się zapominam i za bardzo zmaczam pędzel, przez co farba się zwyczajnie rozlewa po całym modelu. No ale myślę, że w końcu to opanuję.
Spróbuj zamiast pędzelka użyć np. wykałaczki. A tak poza tym zasiadam do kibicowania.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#12
No niestety, zbyt mocno wręgi porozpychały segmenty i wyszło, jak wyszło. Mogłem poświęcić troszkę więcej chwil na szlifowanie, a byłoby lepiej.

(11-01-2011, 07:35)dominik294 link napisał(a):Znowu skan  PDT_Armataz_01_32
Już na początku napomniałem, że zbyt wiele czynników jest przeciw temu, by ciachać oryginał. Toć to z 18-letni papier.

Z tą wykałaczką Bartko28 to niezły patent, trzeba będzie sprawdzić PDT_Armataz_01_01
Odpowiedz
#13
Dominiku, kto co lubi. A jak to mówią - o gustach się nie dyskutuje. Ja mam ogólnie zamiłowanie do staroci, nie tylko do wycinanek, ale i w wielu innych dziedzinach również.

A tutaj dowód, że wycinanka jest prawdziwa:

[Obrazek: th_100_1756.jpg]
Szczerze - szlag mnie już trafia, że niemal w każdej mojej relacji musi być właśnie ten problem i muszę obowiązkowo cykać fotki każdej okładce, żeby mieć spokój :mil1:

Tutaj odnośnie kolorów, zdjęcie oryginału:

[Obrazek: th_100_1758.jpg]

Drukarnia widać bardzo skromna. Ale ten model to jeszcze nic, Jastrząb wydany 2 numery później, tam dopiero kolory tak zróżnicowane, że aż PDT_Armataz_01_33

(dalsza część postu usunięta, gdyż już nie miałaby żadnego sensu)
Odpowiedz
#14
Co do klejenia skanu to dominik racji trochę ma - na zdjęciach nr 3 i 4 z 1-wszego postu widać o co chodzi. Pod wpływem retuszu (pewnie farbki akrylowe albo plakatówki jakieś) atrament z plujki się rozpływa Tongue Może spróbuj humbroli?
Na Warsztacie: StuG IV ; GIAT AMX-56 Leclerc ; Leopard 2 ;
Ukończone: PzKpfw VI TIGER ; MW3 Vulture
Odpowiedz
#15
(11-01-2011, 09:51)Tap-Chan link napisał(a):Co do klejenia skanu to dominik racji trochę ma - na zdjęciach nr 3 i 4 z 1-wszego postu widać o co chodzi. Pod wpływem retuszu (pewnie farbki akrylowe albo plakatówki jakieś) atrament z plujki się rozpływa Tongue Może spróbuj humbroli?

Co do retuszu to używam temper. Właściwie od plakatówek wiele się nie różnią... Jeśli chodzi o humbrole to z wielką chęcią nabyłbym sobie kilka podstawowych kolorów, żeby było jak coś podmalować.
Odpowiedz
#16
  Panie Dominik!
  Jeżeli słowa "znowu skan" odnoszą się li tylko do kwestii technicznych typu kolor, zniekształcenia itp, to proszę, uznaj sprawę za niebyłą i przepraszam Cię najmocniej - po prostu zrozumiałem, iż zarzucasz Panu Bulletowi jakieś pirackie ściągnięcie wycinanki, a tak przecie nie jest, co mogłem i powinienem zaświadczyć. Zresztą całe te gadanine o "piractwie" mam w głębokim po---oważaniu, ale dlatego też tak ostro zareagowałem na zarzut o uprawianie tego procederu pośrednio przeze mnie.
   Bullet - Ciebie też przepraszam za, jak okazało się, niepotrzebną obronę.
                     Pozdrawiam - ZbiG.  
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#17
Nie masz za co Zbig przepraszac,bo mogłem to jaśniej napisac od razu i wtedy nie było by problemu  PDT_Armataz_01_04
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#18
Nie mam jakoś chęci, by to komentować - a może i lepiej, jak już sytuacja zażegnana, to jest spokój.

ZbiG, ja to wszystko mam gdzieś, Wilk powstaje dalej ;D

A oto kilka zdjęć:

[Obrazek: th_1-11.jpg] [Obrazek: th_2-11.jpg]

Usterzenie poziome oraz została zamknięta kabina pilota. Bezproblemowo wszystko. Najgorsze, czego się boje to zachowanie symetrii całego modelu - stateczników pionowych wraz ze skrzydłami oraz silnikami. Z tego względu, że jest tutaj usterzenie pionowe podwójne nie będzie to takie łatwe jak w przy modelach, które dotychczas skleiłem. Będzie to dla mnie zupełna nowość, tak samo jak i ten model, gdyż jest to mój pierwszy dwusilnikowiec. Tak więc myślę, że to się wszystko opłaci w postaci bezcennego doświadczenia PDT_Armataz_01_22


C.D.N...
Odpowiedz
#19
  Ładnie. Zdjęcia troszeczkę jaśniejsze by się przydały...- o, cholerrrra, alem sie upierdliwy zrobił...
          Pozdrawiam - ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#20
(12-01-2011, 01:28)ZbiG link napisał(a):   Ładnie. Zdjęcia troszeczkę jaśniejsze by się przydały...- o, cholerrrra, alem sie upierdliwy zrobił...
          Pozdrawiam - ZbiG.
Noooo, szczególnie że twoje też pozostawiają wiele do życzenia hehe
Odpowiedz
#21
Mazielony byś się do klejenia brał, a nie pitolił Wink ;D ;D
Odpowiedz
#22
  Eheu! Me miseria!
  Panie Mazielony! Uprzejmnie objaśnić proszem, co mam w swoich zdjenciach poprawić, a w przyszłości postaram się wysublimowany gust Pański zadowolić.
  Panie Bullet! Cóż pan zamiarujesz zes tem drapieżcą w najbliższej przyszłości czynić?
  Pozdrawiam - ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#23
Panie ZbiG, dzisiaj o ile czas pozwoli owy leśny drapieżca dostanie skrzydeł :twisted:
Odpowiedz
#24

                                                                                  Confusedhock:
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#25
Pora na kolejną aktualizację.

Czas dziś okazał się niezbyt przychylny, dlatego nie powstało do końca to, co zamierzałem.
Powstało tylko jedno skrzydło, a miały być dziś już dwa :mil1:

[Obrazek: th_l.jpg] [Obrazek: th_l2.jpg]

Skrzydło dosyć ciężkie, aż 4 żebra oraz podklejka, przez co nie ma eliptycznego kształtu, lecz płaski dolny profil. Wszystko zgrało się idealnie. Oprofilowanie boczne kleiło się bezproblemowo, bardzo łatwo i szybko co mnie bardzo cieszy PDT_Armataz_01_22

Jeszcze widok na całość Wilka:

[Obrazek: th_l1.jpg]

Następnym krokiem będzie wiadomo co - skrzydło. Następnie przystąpię do założenia stateczników pionowych, potem będą silniki, podwozie, pozostałe dodatki i finito, model będzie ukończony ;D

C.D.N...
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] Surcouf 1:200 Modelarstwo Okrętowe Bialy 40 11,288 15-12-2021, 10:32
Ostatni post: Bialy
  [R/G] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25) pikowski 24 9,221 06-09-2021, 06:23
Ostatni post: ZbiG
  [WKM2][R] I-58 - 1:200 - cz.II Prezentacji - Modelarstwo Okrętowe Winek 23 9,768 14-02-2016, 08:03
Ostatni post: Lesio73
  [SzS] [R] PZL-38 Wilk WAK 1:33 Krystian 4 3,854 08-01-2016, 01:20
Ostatni post: iron_kat
  [G] PZL-38 WILK WAK kolodzieju 25 13,669 02-12-2014, 06:55
Ostatni post: Rafał Ż.
  [Relacja] ORP "WILK" MM 10-11/1997 Podwodny stawiacz min 1:100 qbas 32 16,316 11-11-2013, 10:22
Ostatni post: qbas
  [WKM] HMT Coldstreamer (Modelarstwo Okrętowe 2/2011) pikowski 28 17,223 04-10-2013, 12:15
Ostatni post: pikowski
  ORP Jastrząb 1:200, wkładka w magazynie Modelarstwo Okrętowe Lukee 31 22,367 19-05-2013, 08:49
Ostatni post: Lukee
  [R] ORP WILK (MM 10-11/97) buhan 11 6,191 06-09-2012, 03:15
Ostatni post: buhan
  [Relacja]PZL-38 Wilk Leonidas 14 6,894 15-05-2011, 02:15
Ostatni post: Bartko28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości