Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] ZIŁ 130 W.M.C.
#1
Witam w mojej pierwszej relacji na forum  Wink.

Parę słów wstępu:

Model:

Tak jak w opisie na stronach internetowych główną cz. instrukcji stanowią rysunki i model jest do wykonania w dwóch wersjach. Numeracja jest dość wysoka i trochę specyficzna, ponieważ zaczyna się od 12 (koła ;D) i sięga do ponad 600. Karton dość miękki łatwo się formuje, ale dość łatwo załamuje i faluje pod wpływem dotyku. Aczkolwiek nie jest zły. Gdzieniegdzie model jest uproszczony i brak mu wypełnień barwnych wewnątrz, np. w komorze silnika oraz kabinie. Mimo to uważam że jest dość ciekawym opracowaniem.

[Obrazek: th_P1020129.jpg] [Obrazek: th_P1020130.jpg]

Wykonanie:
Model zamierzam wykonać w obydwóch wersjach-rama oraz koła zostały skopiowane. Nie jestem na etapie malowania modeli w całości, ale pewnie pojawią się nieśmiałe próby pomalowania poszczególnych elementów, np kół i skopiowanej ramy (te skopiowane w szczególności bo drukarka mi szwankuje  :-P). I tu na pewno będę miał parę pytań o porady. Model raczej będzie wykonany w standardzie bez większej waloryzacji ze względu na to, że dysponuję ubogimi materiałami-głównie zew. zdjęcia pojazdu i silnika.

Koniec biadolenia-postępy:

[Obrazek: th_P1020113.jpg] [Obrazek: th_P1020125.jpg]

Powstała na razie jedna opona i to bez bieżnika. Wycinankowy wygląda jak na załączonym zdjęciu. Na boku opony będzie wyglądać ok, ale z przodu dość kiepsko. A porozcinać go po liniach na nim zbytnio się nie da. Czy wie ktoś może skąd można by ściągnąć jakiś uniwersalny?

p.s. Zapomniałem dodać, że kleje w wolnych chwilach i bardzo tym się delektuję, dlatego relacja będzie się dość mocno ciągnąć (model Aviatora ok. pół roku i trochę więcej) . ;D Zapraszam niezniechęconych.
Odpowiedz
#2
Mała uwaga dot. zdjęć.
Wejdź w "account setting" (klikając na nick obok wyszukiwarki i wysunie Ci się pasek tam będzie ten przycisk), potem "album setting" i odznacz "Link back to my albums".
Zdjęcia będą się otwierać bez całej otoczki photobucketa.
[Obrazek: userbarstrony.png]
Odpowiedz
#3
Witaj perfidniak

Fajnie, że jedziesz ziłem. To jest to co lubię, a że temat ciężarówek cywilnych mało popularny, więc warto go propagować.
Koła spróbuj skleić inaczej. Poodcinaj ząbki / sklejki od pasków, sklej je w walce a do wnętrza wklej wręgi. Tak jak w kadłubach samolotów. Potem doklej boki opon na styk, zapuść SG, przeszlifuj i dopiero jak efekt będzie zadowalający naklej bieżnik. Na koniec malowanko i gitara :wink:

Uważaj patrzę na Ciebie  :!: :lol:

Pozdrawiam SZAD  :mrgreen:
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#4
Witaj Szad  Confusedmile: Liczyłem na to, że tu zawitasz  ;D.

Co do techniki to rozważałem ją właśnie po sklejeniu tej pierwszej próbnej oponki. Trochę boję się że skopę coś przy skali i później felgi nie będą mi pasować. Bo jednak tych krążków u mnie będzie i boję się jakiś przesunięć.

Mam takie pytanko. Czy w Twojej erracie do Kamaza była tylko przednia oś czy bieżnik też np.? Próbowałem odwiedzić link do niej ale wyskakuje mi błąd PDT_Armataz_01_04
Odpowiedz
#5
Cześć

W erracie do kamaza była belka przednia, drzwi kabiny i jakieś dwa drobne elementy, chyba naroża kabiny. Bieżników w erracie nie ma. Bieżniki kupiłem dodatkowo, cięte laserem.
Jak skleisz walce zewnętrzne opon/12/ to do ich średnicy dopasujesz średnice wręg i natniesz tyle krążków ile zechcesz. Najlepiej zrób ksero elementów kół i sklejaj ksero. Jeśli już wyciąłeś części to dopasuj średnicę zewnętrzną wręgi do zewnętrznej średnicy boku opony/17/, a wewnętrzną do elementów piasty/19/ lub do wewnętrznej średnicy boku opony.
A przesunięć się nie bój , średnica to średnica jedno ustawienie cyrkla i tniesz z tektury ile chcesz. Nic się nie przesunie.


PS.KAMAZ :              http://www.papermodels.pl/index.php?topic=3901.40

:mrgreen:   
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#6
Mała aktualizacja:

[Obrazek: th_P1020160.jpg] [Obrazek: th_P1020162.jpg]

Skorzystałem z techniki podsuniętej przesz Szada. Na obydwóch zdjęciach po lewo znajduje się ta pierwsza opona, z której były brane wymiary pod krążki z tektury. Koła jeszcze nie szlifowane, ale będą jak powstaną wszystkie. Jak zauważył Szad sklejam z oryginału, ale posiadam jedno ksero o czym wspominałem na początku relacji. Tak więc ta pierwsza opona albo będzie zamieniona jedną kopią ksera, albo zostanie porozcinana i sklejona z krążkami, bądź zostanie lekko oszlifowana w tej formie jak jest i wklejona gdzieś gdzie będzie mało widoczna- jeszcze pomyśli się nad tym  :razz:

p.s. jakość zdjęć jest jaka jest-nie mam warunków do stworzenia lepszego oświetlenia sztucznego, czasem wyjdą lepiej a czasem gorzej.
Odpowiedz
#7
Jak wrażenia? Lepiej? Łatwiej?

PDT_Armataz_01_34
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#8
No na pewno lepiej będzie się je szlifowało Smile. Reszta okaże się później  :-P.
Odpowiedz
#9
Podbijam wątek.Perfidniak pokaż no co wydłubałeś ,bo ciekawy bardzo.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#10
Pokazywać na razie nie mam co, natomiast powiem co w projekcie się dzieje, bo w miejscu nie stoi. Powstały korpusy opon, są wstępnie zaimpregnowane SG i oszlifowane po rantach i aktualnie czekają na bieżnik,którego udostępnienia/zaprojektowania (w zależności od tego co uznamy za lepsze) podjął się forumowicz Astra28, za co dziękuję. Aktualnie powstają felgi i ten etap też powoli zmierza do końca. Co do pokazywania to zdjęcia pewnie wstawię po jakimś wstępnym malowaniu jak będzie już bieżnik.

Pozdrawiam i zapraszam.
Odpowiedz
#11
Witam moją dwuosobową widownię.

Aby poprzeć mojego ostatniego posta wstawiam 3 zdjęcia. Jedną poglądowe na ilość (nie chciało mi się wszystkiego wyjmować i rozkładać  ;D ). I dwa bardziej obrazowe.

[Obrazek: th_P1020206.jpg] [Obrazek: th_P1020205kopia.jpg] [Obrazek: th_P1020202.jpg]

Na danym etapie mogę pochwalić dokładności opracowania. Wszystko do siebie ładnie pasuje. Wszystkie skosy mają zachowane proporcje i pasują do wcześniejszych, jak i do pionów. Oczywiście jak widać na zdjęciach elementy nie są jeszcze gotowe do malowania.

Pozdrawiam
                                    Perfidniak
Odpowiedz
#12
A jednak coś działasz :-) Dawaj dalej!
na macie: projekt X
Odpowiedz
#13
Widownia będzie większa jak pokażesz coś więcej niż tylko opony Tongue
[Obrazek: userbarstrony.png]
Odpowiedz
#14
Jak opony zrobione to teraz już z gorki Wink
na macie: projekt X
Odpowiedz
#15
(23-05-2011, 02:29)Kroolo link napisał(a):A jednak coś działasz :-) Dawaj dalej!

Działam, działam-małymi kroczkami bo z wolnym czasem cienko, ale działam  Smile. Po prostu nie ma sensu pokazywać pojedynczych elementów.
Odpowiedz
#16
Dlatego czekam na więcej :lol:

                      :mrgreen:
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#17
Witam,

bardzo ciekawy temat masz na tapecie. Siadam i oglądam. :mil11: :mil11:
Jeżeli nie masz kota w worku, to nie mów, że masz kota w worku.
Odpowiedz
#18
Żeby nie było, że tylko "dwa miejsca" w pierwszym rzędzie zajęte, to ja też się dołączę i popatrzę. Smile
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
#19
Witam w relacji Smile

Są małe postępy w pracach. Zabieżnikowane zostało 6 pierwszych kół z 12 i powstała 1 rama z 2.

Małe statystyki: -na jedno koło przypada 255 el. bieżnika, a na sześć kół 1530 co na dwanaście daje 3060  :razz:. A wszystko cięte olfą i połowa jeszcze przede mną  ;D

[Obrazek: th_P1020236kopia.jpg] [Obrazek: th_P1020238kopia.jpg]

Autorem bieżnika jest forumowicz Astra28 za co mu bardzo dziękuję :!: :!: :!: Smile.
Wszystko idealnie pasuje a pewne przesunięcia i niedokładności wynikają z moich błędów i niedoróbek.

Za zaangażowanie i pomoc dziękuję także Zuru :!:

Pozdrawiam
Odpowiedz
#20
Liczby które podałeś są przerażające ! Muszę chyba cześciej wędkować aby wyrobić sobie TAKĄ cierpliwość  PDT_Armataz_01_23

Kółka wyglądają świetnie  PDT_Armataz_01_11
Odpowiedz
#21
:milbravo: do roboty! do roboty!  :milbravo:
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#22
Co prawda czas milczenia bardzo długi, ale to z powodu braku wolnego czasu. Małe postępy są. Rama czeka na pomalowanie, opony po wstępnym malowaniu, silnik w budowie i jego niektóre elementy także czekają w kolejce na pomalowanie po małych modyfikacjach. Niestety z powodu braku fotografii, oraz niemożności dopasowania wersji autora modelu do posiadanych fotografii silnik może trochę odbiegac od oryginału. Niestety pojawiły się też pewne nieścisłości w numeracji, ale na szczęście do wychwycenia ponieważ części były w jednym obrębie.

[Obrazek: th_P1020267.jpg] [Obrazek: th_P1020266.jpg] [Obrazek: th_P1020263.jpg] [Obrazek: th_P1020255kopia.jpg]
Odpowiedz
#23
perfidniak
składaj go do kupy. Najbardziej interesuje mnie kabina. Zacząłem kleić inną wersję, ale ze skanów i nie jestem zadowolony z tego co wychodzi. Chyba potnę oryginał.
Koła masz fajne, trochę zapadła Ci się felga w tym leżącym, albo tak gra światło.
Podglądam dalej.    :mrgreen:
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#24
No niestety zapadła się... Ogólnie bardzo ciężko było mi spasować felgi z oponami i koła nie są zbyt idealnie symetryczne. Do tej pory powstał silnik, układ napędowy i rama została całkiem pomalowana. Powstaje powoli kabina, ale jeśli chodzi o jej konstrukcję to jest masakra-trochę ciężko będzie z utrzymaniem formy zostawiając otwierane drzwi... Nie mam chwilowo dostępu do aparatu, ale w ciągu tygodnia uzupełnię post zdjęciami. Co do kabiny jeszcze to nie ma wypełnienia barwnego na ściance tylnej i nie wiem czy to miała być imitacja tapicerki czy po prostu ubóstwo opracowania bo to że brak go w komorze silnika i to swoją drogą.
Odpowiedz
#25
No,no.Mój temat :-) Gratuluję cierpliwości no i precyzji  do bieżnika. Na samym początku już widać, że zapowiada się zacny ciężarowiec.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,335 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,140 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,490 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,522 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,246 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,874 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 20,072 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,925 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,419 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas
  [Relacja] Tobruk, eskortowiec z MM nr 2-3/1982 kokosz 2 4,434 09-07-2019, 08:08
Ostatni post: hajer_mihau

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości