Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] Grumman F3F-1 Modelik
#1
Forum śledzę od jakiegoś czasu ale nie zabierałem głosu w dyskusjach gdyż nie miałem się czym "pochwalić". Do dzisiaj nie było zbytnio czasu żeby zacząć swój pierwszy model na forum, ale od jutra mam urlop więc dzisiaj startuję z tym modelem. Jak w temacie na początek zdjęcie podklejonych wręg i pytanie: Co to jest?
Mała podpowiedź, na kadłubie ma namalowanego bombowego kota.
[Obrazek: 75fe161c1d0c0836m.jpg]
Odpowiedz
#2
Dzisiaj dalsza część relacji. Ceva oczywiście strzał w dziesiątkę, a co do wygranej to tak kufelek złocistego napoju. Faktycznie wycinanka nie pierwszej młodości, ale do takich czuję sentyment zwłaszcza do autorów, którzy musieli wykreślać wszystko ręcznie żebyśmy mogli sobie posklejać.
Teraz fotka okładki i postępów z modelem.
[Obrazek: f181a36f9a0e3267m.jpg]
Tu segmenty osobno.
[Obrazek: d7cc40cc13f54939m.jpg]
Tu złożone na sucho jeszcze przed szlifowaniem powierzchni czołowych.
[Obrazek: 930b47647eb202d6m.jpg]
A tutaj zaznaczony zonk.
[Obrazek: 7baa9927155778e9m.jpg]
W wycięte miejsce wklejona będzie rynienka na działko i karabin, tylko że mocowanie podwozia trochę wystaje czego nie zauważyłem przy przymierzaniu PDT_Armataz_01_19 i teraz będę musiał trochę wyżłobić w tym mocowaniu żeby rynna zachowała swój kształt.
Dalsza część relacji wkrótce...
Odpowiedz
#3
 
 Będzie na co popatrzeć! Ho, ho, ho! Już zresztą jest! - Robótka pokazowa. A nam tylko patrzeć i uczyć się, uczyć! :o
 Pytanko: czy łączenie segmentów kadłuba jest "na dwa wręgi"? Metodą, jak to mówią, "pudełek"? Nie bardzo orientuję się na tym temacie. "Na ogląd". To wszystko skomplikowane jest. Albowiem. PDT_Armataz_01_03
 Pozdrawiam i wiele nauki obiecuję sobie z oglądu Pana relacji. ZbiG.  PDT_Armataz_01_01
   
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#4
Dzisiaj dalsza część relacji.Wiele nie przybyło, ale zawsze do przodu. Dorobiłem ostatni segment kadłuba i skleiłem go w całość jeszcze bez silnika uzupełniając o wnętrze komory podwozia.
[Obrazek: 4ec8a4474eb0815am.jpg]
[Obrazek: 948e25fab32df05em.jpg]
[Obrazek: 5ce4a8939c287c39m.jpg]
W następnej odsłonie postaram się pokazać sklejony silnik, ale to trochę zejdzie gdyż każdy z cylindrów składa się z 13 krążków a cylindrów jest 7.
Dziękuję za kciuki postaram się nie zawieść. Panie ZbiG model klejony jest metodą tzw. podwójnej wręgi albo jak to Pan określił "pudełek".
Odpowiedz
#5
Hej , jak ze spasowaniem części ?

Odpowiedz
#6
Na razie nie jest najgorzej. Wręgi są trochę za małe i musiałem przycinać poszycie o ok. 1 mm.
Odpowiedz
#7
A nie lepiej było dokleić paski papieru ??
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#8
Witam po przerwie. Troszkę czasu zajęło mi wycinanie tych kółeczek do cylindrów, a  przy okazji zrobiłem obudowę silnika i przygotowałem kółeczka do sklejenia w cylindry.
[Obrazek: 6ce90501dad03cddm.jpg]
Uri co do doklejania pasków papieru to z tym jest różnie. Robiąc obudowę silnika po wycięciu poszyć które tam przychodzą okazało się że najmniejsze poszycie (czerwone) okazało się na tyle małe, że następne poszycia musiałem dociąć około 1,5 mm, żeby nie sztukować tego pierwszego.
[Obrazek: 0f946f944b5ed3f8m.jpg]
Jeszcze jest trochę dnia dzisiejszego więc popijając rum z kolą zabieram się do sklejania cylindrów. W następnym wejściu pokażę co z tego wyszło.
Odpowiedz
#9
Jak napisałem poprzednio pokazuję co wyszło ze sklejenia cylindrów:
[Obrazek: 69431ffbed4e5d34m.jpg]
Nie wyglądają efektownie, ale ten model będę robił w standardzie.
Przy okazji osłona silnika dorobiła się osłon na popychacze.
[Obrazek: c9a731c347c39a9fm.jpg]
Tutaj wszystkie cylindry sklejone razem i całość silnika sklejona.
[Obrazek: 11494bdc00eac1d4m.jpg] [Obrazek: 5f784c277e42f3d3m.jpg] [Obrazek: 9610448c97509535m.jpg]
Powolutku samolocik nabiera kształtów mam nadzieje, że już będzie z górki. Do następnej odsłony.
Odpowiedz
#10
  Robótka czysta i staranna. Jednakowoż odnoszę wrażenie, iż części wycinasz zbyt obszernie, z czarną linią pozostawioną na elemencie, przez co jest ona bardzo widoczna. Na przykład: na łączeniu pierścieni osłony silnika. Prawdziwi Kartoniarze mówią na takie coś: wycięte po zewnętrznej.
  Z tym silnikiem, to też coś nie tak: wygląda na to, iż jego średnica zewnętrzna jest za mała w stosunku do osłony, przez co prawdopodobnie cylindry nie pasują do osłon popychaczy zaworów, które nb wyszły bardzo ładnie. Myślę, iż przy tak małej silnika średnicy rzeczone osłony nie byłyby w ogóle potrzebne.  Można też było osłonę silnika pomalować wewnątrz na kolor szary, taki, jak ścianka za silnikiem, chyba, że Pan Autor przewidział inny.
  Czy popychacze zaworów będą widoczne? A, jeżeli tak, to jak je wstawisz?
  Ścianka(?) za silnikiem... hmmm... - i tutaj też coś nie tak. Przecie silnik gwiazdkowy chłodzenie powietrzne posiadał, więc przepływ powietrza pod maską być powinien. Więc skąd ta ścianka? A, jeżeli już ona być musi, to zamaskowałbym ją kolorem czarnym. Czy jakoś tak...
  Ale to tylko parę takich durnych, frajdolarskich odczuć, na które uwagę zwracać niekoniecznie jest. O tuż.
  Pozdrawiam. ZbiG.
 
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#11
Na moje oko cylindry są zdecydowanie za niskie ponieważ zostały podklejone na zbyt cienki karton - być może w instrukcji jest jakiś błąd. Ja zazwyczaj staram się takie rzeczy weryfikować na podstawie zdjęć, tudzież modeli plastikowych np. tutaj: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=200&t=9863
Odpowiedz
#12
Panie ZbiG niestety model jest rysowany ręcznie więc linie są grubsze jak bym ciął po wewnętrznej to jeszcze bardziej musiałbym przycinać poszycie osłony silnika i szlifować wręgi. Co do silnika to robiłem zgodnie z instrukcją i rysunkami. Teraz po złożeniu widać babole z wysokością cylindrów. Pisałem, że ten model robię w standardzie i na razie nie przewiduję modyfikacji. Ścianka za silnikiem to wręga na której trzyma się osłona silnika. Autor nie przewidział innego rozwiązania. No Panie ZbiG te frajdolskie odczucia są jak najbardziej na miejscu za które dziękuję i postaram się mieć je na uwadze przy następnej relacji.
Pozdrawiam Sparrow.
Odpowiedz
#13
Witam po dość długiej przerwie, niestety na urlopie miałem troszkę innych zajęć i relacja troszkę się ciągnie. Na razie zrobiłem niewiele od ostatniego razu. Przykleiłem śmigło, zrobiłem rynienki do działka i karabinu, wyszły troszkę nie bardzo, dorobiłem jeszcze ster kierunku. Zdjęcia są troszkę nieostre bo robiłem je telefonem, aparat wziął sobie urlop i czekam na nowy. Teraz zdjęcia:
[Obrazek: 092cfb4c16a8e041m.jpg] [Obrazek: c8f1c77abc3242adm.jpg] [Obrazek: ce704949d4e6d34cm.jpg] [Obrazek: 24136b85589ef599m.jpg] [Obrazek: f3cd78ba76a90e5dm.jpg]
Niestety w związku z wyjazdem do "lasu" muszę zawiesić relację do połowy października. Po powrocie pewnie będę "głodny" sklejania i relacja ruszy dalej.
Pozdrawiam Sparrow.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Brick P-47D 20RA Thunderbolt (Modelik - Nr 21/10) bartmalina 7 2,373 28-03-2023, 11:56
Ostatni post: bartmalina
  [R] SCUD B (Modelik) Dombeer 14 4,029 28-06-2022, 10:35
Ostatni post: Dombeer
  [R/G] IS-2 /Modelik/ 1:25 kordian 12 3,377 24-06-2022, 05:29
Ostatni post: Tomasz K
Photo [R] USS Porter, Modelik 7/03, 1:200. zablo1978 6 3,117 03-01-2022, 01:07
Ostatni post: Japończyk
  [R]elacja bez gwarancji ukończenia - P47D Thunderbolt - Modelik zielony 13 5,247 29-12-2020, 03:58
Ostatni post: ZbiG
  [R] Radziecki czołg lekki T-60 1:25 (Modelik 21/2011) swicaa 1 2,882 10-11-2020, 08:11
Ostatni post: swicaa
  [WKM2] Lekki krążownik Giuseppe Garibaldi [Modelik 1:200] Sprudin 13 9,162 27-06-2020, 10:48
Ostatni post: Japończyk
  ČKD S200 - Modelik 1:25 Maciejesław 23 10,755 15-01-2020, 11:45
Ostatni post: ges
  [R] Modelik 4/98 Jagdpanzer 38 (t) Hetzer Deny 7 5,180 08-01-2020, 11:53
Ostatni post: Deny
  BT 2/5 (1:25 Modelik) Dwóch na jednego Pancer_Szrek 5 4,097 22-12-2019, 05:46
Ostatni post: Pancer_Szrek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości