Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
P-40E Kartonowy Arsenał
#1
Witam,

Z pewną taką nieśmiałością zaczynam relację ww. modelu. Jest to dokończenie dawno rozpoczętego modelu (trochę się ich w przeszłości nazbierało :-[). Przed sklejaniem arkusze polakierowałem Humbrolem połysk dwa razy (mam teraz taki efekt, niezamierzony, że jak za dużo mi się nałoży SG i nie zdążę go wytrzeć to ładnie się go zeskrobuje bez uszkodzenia nadruku).

Na pierwszy ogień poszła burta, dodałem coś od siebie.
[Obrazek: th_burta3.jpg] [Obrazek: th_burta3.jpg] [Obrazek: th_burta1.jpg]

Następnie zrobiłem fotel pilota. Również coś dodałem od siebie.
[Obrazek: th_fotel3.jpg] [Obrazek: th_fotel1.jpg]

Następnie szkielet kabiny.
[Obrazek: th_kabina-1.jpg]

W dalszej kolejności wyposażenie kabiny, drążek sterowy, tablica przyrządów, tu również nie omieszkałem czegoś dodać od siebie.
[Obrazek: th_kabina1.jpg] [Obrazek: th_kabina2.jpg] [Obrazek: th_kabina3.jpg] [Obrazek: th_kabina4.jpg] [Obrazek: th_kabina5.jpg] [Obrazek: th_kabina6.jpg] [Obrazek: th_kabina7.jpg]

Mam prośbę do szacownych współforumowiczów czy nie poratowalibyście mnie częściami które zagubiłem (nie wiem jak się to stało). Mianowicie zgubiłem kilka części obudowy wnęk podwozia głównego (tam gdzie się chowają golenie podwozia). Jeżeli ktoś ma na zbyciu te elementy i mógłby mi je odstąpić/odsprzedać, to będę zobowiązany.
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#2
Oprócz zbyt grubych obwódek zegarów wszystko jest naprawdę ładnie !
Będę uważnie śledził Twoją relację, bo temat ciekawy.
Odpowiedz
#3
Słuszna uwaga, za grube wyszły. Ale to zauważyłem dopiero jak je przykleiłem. :roll:
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#4
Witam jeśli można przysiądę do widowni  :wink:
Uważaj w szkielecie skrzydeł na drugi dzwigar tam trzeba uważać.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#5
Wookie,

Oj będę Ci patrzył na ręce, bo jeżeli kiedyś spróbuję sklejać modele z AH to P-40 będzie moim pierwszym wyborem ;D
Rozumiesz jak bardzo cieszy mnie ta relacja!

Szkoda mi pasów, bo stoją wyjątkowo na baczność i nienaturalnie. W bardziej luźnej/niedbałej pozycji nadałyby trochę życia kokpitowi. Kolor też mi się trochę nie podoba. Co do reszty na razie wszystko wygląda świetnie i bardzo przyjemnie się ogląda PDT_Armataz_01_34

Co do zegarów i ich uplastycznienia to proponowałbym następnym razem rozciągnięcie czarnej ramki z modelu plastikowego. Można rozciągnąć ją do wybranych grubości, świetnie się taką nitkę obrabia i przykleja i nie trzeba jej malować. Próbowałem to tego celu drut i ten jest dużo trudniejszym surowcem do tego typu zastosowań. W skrócie: rozgrzewasz kawałek ramki nad świeczką - obracając go, żeby nagrzał się z każdej strony, jak plastik zaczyna się świecić rozciągasz. Potem pociąć na kawałki wg. grubości (w stronę końca nitka robi się grubsza), nawinąć na szpilkę, grubszy drut, itd. (cokowiek ma odpowiednią dla Ciebie średnicę), chwycić na końcach SG i wrzucić do wrzątku na minutę, żeby utrwalić nowy kształt. Potem tylko rozciąć skalpelem i gotowe pierścienie. Polecam! Popatrz tutaj.
Odpowiedz
#6
Swietnie sie zapowiada ten P-40 - bede ogladal z przyjemnoscia.

Tomek,
Swietny link, dzieki. Musze kiedys sprobowac zrobic te pierscienie na tarcze zegarow...
Michael Krol
Odpowiedz
#7
Spróbuj nauka czyni mistrza  ;D
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#8
Seb545:

Skrzydła już zrobiłem ale jeszcze muszę je dopieścić. Mam nadzieję, że wyszły git.

Cotlet:
Kiedyś robiłem modele z plastiku, samochody WRC, czołgi oraz figurki 1:35 z czasów wojny w Wietnamie ale teraz nie mam żadnych elementów plastikowych, które mógłbym wykożystać (odtwarzam swój warsztat modelarski po przeprowadżce). Poprzestnę na tym co mam czyli na drutach stalowych? i miedzianych.
Co do pasów to kolor jest może nie teges :Smile, tu Pan Władza ma trochę racji ;D.Trochę fleja jest, nie zawsze się umyje po robocie. :twisted: Ale nie bardzo wiem jak bardziej mogą one wisieć swobodniej??
Oczywiście wszystkie sugestie mile widziane.
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#9
Jak kiedyś Ci się nadarzy okazja, szczerze polecam ramkę z modelu plastikowego. Łatwiej takimi pierścieniami się operuje, bo się nie odkształcają i można je zrobić o grubości włosa... Sam dostałem od znajomego, w końcu to odpadki...

Co do pasów, to wystarczy trochę wyobraźni, chodziło mi o to, że nikt raczej nie układał ładnie i symetrycznie pasów  ;D

Przykłady na zdjęciach (przy okazji przekrój przez kolory parcianych pasów ;D):

[Obrazek: 27363d1234387572-p51b-c-mustang-seat-p47-15-.jpg]
[Obrazek: 37%20P-40D%20RCAF%20CAvM%20Cockpit.jpg]
[Obrazek: a2478927-129-P47D30_WRobins_lapbelts.jpg]
[Obrazek: a2478930-153-P47D30_WRobins_Seat.jpg]

można popuścić trochę fantazji :Smile
Odpowiedz
#10
Witam,

No racja z tymi pasami, zrobiłem je jak pod linijkę ;D. Zdjęcia podesłane przez Cotlet'a będą mocno przydatne w "przyszłości" :mrgreen:
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#11
Witam,

W dzisiejszym odcinku chcę pokazać co udało się zrobić i chyba nawet z nie najgorszym efektem. Poszycie kadłuba za kabiną pilota, jest dużo zabawy z dwoma wklęsłymi elementami obudowy zbiornika paliwa (chyba to jest zbiornik, jeżeli nie to proszę mnie poprawić). Najpierw oszklenie, później elementy wklęsłe, trzeba bardzo uważać by klej nie wylazł na zewnątrz bo później się go nie usunie. Szkielet kabiny szlifowałem do momentu aż się dolne łączenie nie zeszło. Na razie łączenie segmentu kadłuba jest zalane SG i nie wyszlifowane.

[Obrazek: th_kabina8.jpg] [Obrazek: th_kabina9.jpg] [Obrazek: th_kabina10.jpg] [Obrazek: th_kabina11.jpg] [Obrazek: th_kabina12.jpg] [Obrazek: th_kabina13.jpg]
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#12
Witam mam nadzieję,że wyszlifowany SG szybko przestanie tak błyszczeć na łączeniach heh
Ładnie wychodzi.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#13
Witam,

Cały model finalnie będzie polakierowany bezbarwnym matem, nie będzie żadnych błyszczeń i przebarwień po SG. Sprawdzone na innych modelach. Wink
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#14
Piszesz że łączenie jest nie oszlifowane - a te szlify/zbielenia to na SG, czy na druku?
na macie: projekt X
Odpowiedz
#15
Cześć Kroolo,

Zbielenia powstały po próbie szlifu SG ale na razie zrezygnowałem z tego, zostawiłem to sobie na deser ;D.
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#16
(01-08-2011, 09:37)wookie link napisał(a):Poszycie kadłuba za kabiną pilota, jest dużo zabawy z dwoma wklęsłymi elementami obudowy zbiornika paliwa (chyba to jest zbiornik, jeżeli nie to proszę mnie poprawić).

Zbiornik paliwa znajdował się trochę niżej, patrz czerwona "zakrętka" wlewu paliwa po lewej stronie kadłuba poniżej oszklenia. Zbiornik ten był wykorzystywany przy starcie. Samo oszklenie i kształt kadłuba miał prawdopodobnie zapewnić lepszą widoczność do tyłu.

Schemat tutaj.

Podglądam i trzymam kciuki!
Odpowiedz
#17
Dzisiejszy odcinek to koła podwozia głównego. Zabawy było sporo, porwałem się na zrobienie bieżnika, jak na pierwszy raz to jestem nawet usatysfakcjonowany, no umiarkowanie :roll: . Ciężko jest zrobić bieżnik by wzorek był powtarzalny. Chyba, że ma ktoś jakiś patent na zrobienie tego. Opony przetarłem pigmentem Agama, pierwszy raz się tym bawię i chyba mi się podoba.

[Obrazek: th_koa3.jpg] [Obrazek: th_koa2.jpg] [Obrazek: th_koa1.jpg] [Obrazek: th_koa.jpg]
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#18
Lepszy taki bieżnik, niż żaden  PDT_Armataz_01_22 Mnie się podoba  PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam!

Odpowiedz
#19
Ładne  PDT_Armataz_01_34 z tego co pamiętam to ciasno tam było wkleić obręcze kół .
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#20
Witam,

Dokończyłem śmigło, nawet jestem zadowolony, na razie tylko zaglutowane (kołpak i łopaty), kołpak wyszlifowany na gotowo a łopaty jeszcze do lekkiego retuszu. Po lakierowaniu nie będzie widać nierówności na łopatach po SG.

[Obrazek: th_kopak1-1.jpg] [Obrazek: th_kopak2-2.jpg] [Obrazek: th_migo.jpg] [Obrazek: th_migo1.jpg] [Obrazek: th_migo2.jpg] [Obrazek: th_migo3.jpg] [Obrazek: th_migo4.jpg]
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#21
Bieżnik super ci wyszedł. Możesz coś napisać jak go zrobiłeś. Też robię bieżnik pierwszy raz do mojego Thunderbolta i niestety nie jest taki wyraźny jak twój i o to mi najbardziej chodzi

-Łukasz
Odpowiedz
#22
Cześć lukasz46,

Bieżnik robiłem za pomocą pilnika iglaka o przekroju trójkątnym. Musi to być pilnik o ostrych krawędziach, inaczej bieżnik będzie za gruby. Niestety piłowanie pilnikiem odbywa się "na oko", bez żadnego dodatkowego oprzyrządowania. Ustawiam odpowiedni kąt pracy pilnika względem koła, podpieram kciukiem i jedziemy z tym koksem. I tak raz przy razie, najpierw w jedną stronę a później w drugą. Ot i cała historyja ;D.
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#23
Dziękuje bardzo za podpowiedź Big Grin Ja głupi bieżnik nacinałem ostrzem  :oops: ale teraz będę już wiedział co robić Big Grin

-Łukasz
Odpowiedz
#24
Witam po dłuższej przerwie,

Niestety sytuacja rodzinno-zawodowa nie pozwoliła mi poprowadzić relacji tak jak być powinna i jak bym tego chciał. Niemniej jednak wieczorami by się odstresować robiłem model.
Jak każdy model AH i ten wymaga wielkiego skupienia i precyzji. Niestety nie wszystkie rysunki montażowe rozwiewają wszelkie wątpliwości, co w moim przypadku zaowocowało błędnym umiejscowieniem stateczników poziomych (powinny być przesunięte o ok. 1 mm do tyłu względem statecznika pionowego). Spostrzegłem to gdy przymierzałem oklejki stateczników, tylna krawędź ma kształt ustalający położenie stateczników.
Wiele kłopotów miałem też z ukształtowaniem i przyklejeniem elementów wylotu powietrza z chłodnicy, nie do końca mi sie to udało i nie jestem zadowolony z wykonania tego elementu.
Owiewki podwozia głównego to czysta przyjemność gdy sie je robi. Ja wykonanie tych elementów odwlekałem do ostatniej chwili ale po zastosowaniu odpowiednich metod udało mi się je zrobić i jestem nawet zadowolony z efektu. Podstawą jest poprawne wykonanie półkolistych owiewek, trzeba je wyciąć by nie zostały czarne kreski obrysowe a następnie od strony niezadrukowanej należy każdy z listków na krawędziach "obcieńkować"Big Grin, np. skalpelem. Następnie każdy z osobna skleić ze sobą, uprzednio ukształtować na gumce za pomocą końcówki pędzelka (ja tak zrobiłem). Pozostałe elementy to już czysta formalność.
We wnękach podwozia coś już dodałem od siebie, jeszcze będę je uzupełniał.
Resztę widać na zdjęciach (mam nadzieję). Model wstępnie raz lakierowany bezbarwnym matem, będzie jeszcze miejscami szlifowany, retuszowany.

Chyba następne zdjęcia będą galeria końcową bo już raczej nic ciekawego się nie wydarzy by to uwieczniać.


[Obrazek: th_2.jpg] [Obrazek: th_1.jpg] [Obrazek: th_3.jpg] [Obrazek: th_4.jpg] [Obrazek: th_5.jpg] [Obrazek: th_6.jpg] [Obrazek: th_7.jpg] [Obrazek: th_8.jpg] [Obrazek: th_9.jpg] [Obrazek: th_10.jpg] [Obrazek: th_11.jpg] [Obrazek: th_12.jpg] [Obrazek: th_13.jpg] [Obrazek: th_14.jpg] [Obrazek: th_15.jpg] [Obrazek: th_16.jpg] [Obrazek: th_17.jpg] [Obrazek: th_18.jpg]
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#25
:milbravo:

Szkoda dużego skoku w relacji, no ale czasami się po prostu nie da inaczej.

Bardzo ładnie się wszystko prezentuje. Trochę rażą miejsca szlifowania na łączeniach kadłuba, ale jestem przekonany, że po ostatecznym lakierowaniu wszystko będzie w porządku! Jak na razie świetne wykonanie! Trzymaj tak do końca PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25 Wojtas 96 32,010 02-10-2023, 07:08
Ostatni post: Karas
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,155 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [R] HMS Havock, Answer Kartonowy Świat nr.8, skala 1:200. zablo1978 6 4,086 13-04-2021, 06:46
Ostatni post: pikowski
  [Relacja] Hawker Hurricane Mk.I 1:33 Kartonowy Arsenał messer 7 7,367 10-11-2018, 11:40
Ostatni post: Gregory
  [R] P-47M-RE Kartonowy Arsenał 6/2015 zbin 52 24,135 02-03-2017, 09:47
Ostatni post: zbin
  [R] P-38H Lightning (Kartonowy Arsenał 5-6/2013) zbin 55 30,740 29-11-2016, 10:21
Ostatni post: Raven
  [R] Republic P-47 D-11 Thunderbolt [Kartonowy Arsenał 6/2011] Papa_Smurf 30 16,936 09-06-2016, 06:24
Ostatni post: Kali16
  Pierwszy model kartonowy Konstal 105na Pablo89 3 5,829 23-05-2016, 11:41
Ostatni post: Pablo89
  [R] Flak 36/37, 1:25, Kartonowy Arsenał 1-2/96 ppflcn 37 19,941 27-04-2016, 02:47
Ostatni post: ppflcn
  FOCKE-WULF Ta 152 H-1 Картонная Модель (Model Kartonowy) viktorrr 49 21,100 31-03-2016, 02:52
Ostatni post: Gregory

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości