Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[galeria] Pfalz E I - 1/33 (projekt własny)
#1
Witam

Chciałem zaprezentować ukończony właśnie model samolotu myśliwskiego Pfalz E I. Jest to projekt własny, opracowany w skali 1:33. Jako podstawa posłużyła mi publikacja serii Windsock Datafile nr. 59 "Pfalz E I ~ E VI". Tutaj znajduje się relacja z budowy modelu.

Kilka słów o samym Pfalzie (jako że w internecie na temat tych maszyn informacji praktycznie brak).
Wbrew temu co zwykło się mówić/pisać, to nie Fokker E I-III ale właśnie Pfalz E I-II był kopią Moranea H/L. Pfalz nabył licencje na ten samolot jeszcze przed wojną i produkował nieznacznie tylko modyfikując. Pfalz był samolotem kiepskim i spóźnionym, "zginął" w cieniu Fokkerów i odnoszonych przez nie sukcesów. Na froncie nie występował nigdy w liczbie większej niż 30 egzemplarzy. Pfalz E I zaczął docierać do jednostek w czasie, gdy w użyciu były już Fokkery E III. Nie był lubiany przez pilotów, był ciężki, wolny i mało zwrotny. Podobno, żeby unieść ogon Pfalza potrzebnych było 2 ludzi, dla porównania, ogon Fokkera mógł unieść jeden człowiek przy użyciu jednej ręki. Na samolotach tych wydarzyło się sporo wypadków. Brak również potwierdzonych zwycięstw odniesionych na tych maszynach. Pfalze serii E występowały w 6 wersjach:
E I - z silnikiem Oberurles U 0 o mocy 80 KM, uzbrojony w 1 karabin maszynowy
E II - nieco większy, z silnikiem Oberursel U I (100 KM), 1 km
E III - górnopłat parasol (kopia moranea L), silnik i uzbrojenie jak wyżej
E IV - podobny do E II, z silnikiem Oberursel U III 160 KM, uzbrojony w 2 km
E V - z silnikiem rzędowym Mercedes D I, 1 km
E VI - zmodyfikowany E II, powiększona powierzchnia usterzenia, silnik Oberursel U III, 2 km
Samoloty te służyły głównie na podrzędnych i mało wymagających frontach, w drugiej połowie 1916 roku zostały praktycznie całkowicie wycofane z eksploatacji.

Zapraszam do galerii ;-)


[Obrazek: duzypfalz.jpg]

[Obrazek: th_pfalzEIsurowka.jpg] [Obrazek: th_pfalzEIsurowka2.jpg] [Obrazek: th_pfalzEIsurowka4.jpg]

[Obrazek: th_pfalzEIsurowka5.jpg] [Obrazek: th_pfalzEIsurowka6.jpg] [Obrazek: th_pfalzEIsurowka7.jpg]

[Obrazek: th_pfalzEIsurowka8.jpg] [Obrazek: th_pfalzEIsurowka9.jpg] [Obrazek: th_pfalzEIsurowka10.jpg]

[Obrazek: th_pfalzEIsurowka11.jpg] [Obrazek: th_pfalzEIsurowka12.jpg] [Obrazek: th_pfalzEIsurowka3.jpg]

[Obrazek: th_pfalzEIsurowka13.jpg][Obrazek: th_pfalzEIsurowka14.jpg][Obrazek: th_pfalzEIsurowka15.jpg]

[Obrazek: th_pfalzEIsurowka16.jpg]
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#2
Witam.
To ja pierwszy, bardzo udany debiut w charakterze projektanta jak to powiedział swego czasu jeden taki jegomość ,,kości zostały rzucone'' czy coś około tego. Mam nadzieję że nie był to jednorazowy wyskok i ten i kilka następnych modeli bedzie można nabyć metodą kupna a potem skleić by swą urodą cieszyły oko.
Czego sobie i Tobie życzę.

Pozdrawiam.
Paweł O.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#3
Z tego co wiem to nie jest debiut w charakterze projektanta, ale moze sie mylę. ;-)
Odpowiedz
#4
  :milbravo: PDT_Armataz_01_34
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#5
Piękny!!
I w ogóle i w szczególe! Śmigiełko i Spandau prezentują się wyśmienicie. Silniczek z resztą też, choć trochę mało (jak dla mnie) go na fotkach widać.
Gratulacje za projekt i perfekcyjne sklejenie modelu.
Czy możesz napisać jak zrobiłeś ten karabin, strasznie mi się podoba!
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#6
Dziękuję za miłe komentarze:-) Oczywiście nie jest to mój debiut jako projektanta. Pierwszy i jak dotąd jedyny wydany model mojego autorstwa powstał już parę ładnych lat temu. Od tamtej pory rozgrzebałem kilka projektów ale żadnego nie dokończyłem aż do wczoraj;-)
Jeśli chodzi o karabin, tym razem jest to gotowy produkt firmy Master. Dostałem dwie takie chłodnice od producenta, więc stwierdziłem, że trzeba do nich dorobić samolot;-) Została mi jeszcze jedna, dlatego zaczynam myśleć o kolejnym projekcie do którego takowa by pasowała;-)
Silnik to nic nadzwyczajnego, zwykły kartonowy, pociągnięty jedynie wymieszaną rzadką czarną i srebrną farbą. Śmigło jak zawsze z kartonu.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#7
(05-08-2011, 09:50)Piotr D. link napisał(a):Śmigło jak zawsze z kartonu.

Żartujesz! Ja już zacząłem forniru szukać  :wink:. To z barwionego kartonu? Bardzo mi się te chłodnice podobają, ale ceny trochę mój zapał ostudziły  :-|.
Jeszcze raz gratuluję modelu!
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#8
Gratulacje! Piękny modelik :milbravo:

Ja muszę zrobić takie samo śmigło do modelu. Jak zrobiłeś takie "drewniane" śmigło z kartonu?
Odpowiedz
#9
Śmigło z klejonego na przemian ciemnego i jasnego brystolu. Najpierw należy przygotować około 10 cm paski brystolu (10 warstw - 5 jasnych i 5 ciemnych - powinno wystarczyć). Należy je skleić wikolem albo BCG i zostawić ściśnięte między dwiema deskami aż do wyschnięcia (inaczej zrobi się banan którego ciężko naprostować). Potem należy z takiego klocka wystrugać kształt śmigła (TO może się okazać pomocne - kontur śmigła naklejamy na przygotowanego wcześniej brystolowego klocka i wycinamy) i wstępnie oszlifować. Następnie polakierować lakierem nitro i oszlifować jeszcze raz (ostatnie czynności można powtarzać kilkakrotnie do uzyskania zadowalającego efektu)
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#10
Fajny :milbravo:

Chyba nie ma bardziej zaufanego źródła jeżeli chodzi o lotnictwo z tego okresu niż Datafile. Ich rysunki w skali są niezastąpione.
Sposób na śmigło oczywiście ukradne :razz:
Odpowiedz
#11
O ja!
Ale fajowy model!  :milbravo:
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Galeria] LiM-5 (MiG-17) Ostatni Lot, Hobby Model orzelek 5 5,183 02-01-2024, 09:06
Ostatni post: Lukee
  Revenue Cutter, 1-72, proj. własny Tomasz K 5 1,126 17-05-2023, 07:42
Ostatni post: Tomasz K
  [G] HMS Fiji, skala 1:400, projekt Adama 12. zablo1978 5 2,643 10-05-2023, 07:00
Ostatni post: jagdtiger2
Wink [G] SM-42 1/25 ANGRAF poprawiona galeria marcin1323 5 1,344 19-04-2023, 11:38
Ostatni post: Tuco
  S/Y Generał Zaruski, 1:100, proj. własny dla GPM Tomasz K 4 1,661 03-10-2022, 08:18
Ostatni post: Winek
  S/Y Zawisza Czarny (pierwszy), 1-100, proj. własny dla WAK Tomasz K 3 1,741 14-09-2022, 09:25
Ostatni post: Tomasz K
  [G] Messerschmitt Bf-109 E1 - projekt majówkowy dexter 4 2,115 31-05-2022, 11:05
Ostatni post: Tommy T.B.
Wink [Galeria] Powrót po paru latach-Messerschmitt BF-109 E 7/90 MM Waloryzowany adamus93 9 3,115 05-02-2022, 10:01
Ostatni post: adamus93
  [Galeria] X-wing pulpetto 3 1,893 12-12-2021, 02:51
Ostatni post: pulpetto
  [G] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM / Rzeznik 3 2,259 07-10-2021, 08:29
Ostatni post: Lukee

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości