Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] ISS - ZARYA - projekt własny
#1
Witam,

nadszedł czas, aby znowu zacząć coś kleić po nocach :-) Tym razem wybór padł na coś trochę nietypowego, a mianowicie pierwszy moduł międzynarodowej stacji kosmicznej. Ustrojstwo nazywa się ZARYA. Model powstaje na podstawie zdjęć (autorstwa NASA), choć jeśli nadarzy się okazja polecenia w kosmos to zrobię także własne pomiary i zdjęcia :-).


[Obrazek: th_zarya_1_01.jpg]
[Obrazek: th_zarya_1_02.jpg]

Myślę, że nie będzie zaskoczenia jeśli zacznę od przedstawienia zdjęć wykonanego już szkieletu:


[Obrazek: th_zarya_1_03.jpg]
[Obrazek: th_zarya_1_04.jpg] [Obrazek: th_zarya_1_05.jpg]

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
Fajny temacik. A w jakiej skali się to będzie działo ??
Odpowiedz
#3
Zapomniałem o tej ważnej informacji - 1:50.
Odpowiedz
#4
Bardzo interesujący temacik.
Znaczy teraz Zarya potem Unity, Zvezda ...... itd aż powstanie piękne ISS w 1:50 ??  :wink:  No w tej skali to byłby kawał stacji,  a jak przyjdzie okazja na pomiary na orbicie to ja też się piszę do pomocy PDT_Armataz_01_01
Zasiadam do podglądania.
Pozdrawiam Serdecznie
Darek "Wrajcik"
Odpowiedz
#5
Czytasz w moich myślach. Wybrałem skalę 1:50 jako kompromis pomiędzy wymiarami pojedynczego modułu, a końcowym rozmiarem całej stacji.
Odpowiedz
#6
Witam w kolejnej odsłonie postępów w pracy nad modelem. Zacząłem powoli oklejać szkielet poszyciem i próbnie przyklejać do poszycia folię aluminiową (na szczęście moje dziecko dostarcza mi dużej ilości takiej folii z wyrobów czekoladowych  :razz: ), która będzie imitować izolację co poniektórych elementów modułu Zarya. Na 3. zdjęciu widać, że część elementów nie będzie pokrytych "sreberkiem" - stanowią one elementy dystansowe do których w końcowej fazie budowy modelu przykleję białe panele.

[Obrazek: th_zarya_2_1.jpg] [Obrazek: th_zarya_2_2.jpg] [Obrazek: th_zarya_2_3.jpg]

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#7
świetny model i szczerze mówiąc jedno z moich modelarskich marzeń! Smile zamierzasz ten model gdzieś udostępnić? Smile
Odpowiedz
#8
Świetnie to wygląda  :milbravo:

(26-09-2011, 03:11)Wrona link napisał(a):Czytasz w moich myślach. Wybrałem skalę 1:50 jako kompromis pomiędzy wymiarami pojedynczego modułu, a końcowym rozmiarem całej stacji.

No to zapowiada się modelarska uczta Smile i jak widzę w pięknym wydaniu.
Pozdrawiam Serdecznie
Darek "Wrajcik"
Odpowiedz
#9
(04-10-2011, 08:37)krystianeq link napisał(a):świetny model i szczerze mówiąc jedno z moich modelarskich marzeń! Smile zamierzasz ten model gdzieś udostępnić? Smile

Model będzie udostępniony za "drobną" opłatą, czyli mówiąc jednym słowem wydany  :mrgreen:.
Odpowiedz
#10
A można wiedzieć gdzie zamierzasz go wydać? I czy zamierzasz zrobić cały kompleks ISS czy tylko kilka modułów? W jednym wydaniu będzie jeden moduł czy kilka (2-3)?

Planujesz do tego jeszcze dorobić Sojuza albo statek Progress w 1:50? albo może nawet prom kosmiczny?
Przepraszam za tyle pytań, ale ta tematyka mnie bardzo interesuje i baardzo chciałbym mieć takie wielkie ustrojstwo pod sufitem Wink
Odpowiedz
#11
Pozwolę sobie odpowiedzieć  Big Grin

"Obywatel " Wrona jest świerzo upieczonym redaktorem naczelnym wydawnictwa 2D-3D (więcej szczegółów tutaj http://www.papermodels.pl/index.php?topic=9756.0 ) więc zapewne u siebie  PDT_Armataz_01_11

Zresztą gdzie kolwiek by nie wydał to i tak ucieszy gawiedź modelarską ze mną włącznie .
:milbravo:
Odpowiedz
#12
(06-10-2011, 09:18)malakser link napisał(a):Pozwolę sobie odpowiedzieć  Big Grin

"Obywatel " Wrona jest świerzo upieczonym redaktorem naczelnym wydawnictwa 2D-3D (więcej szczegółów tutaj http://www.papermodels.pl/index.php?topic=9756.0 ) więc zapewne u siebie  PDT_Armataz_01_11

Zresztą gdzie kolwiek by nie wydał to i tak ucieszy gawiedź modelarską ze mną włącznie .
:milbravo:

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko potwierdzić tę informację.
Dodam jeszcze, że po kolei powstawać będą następne moduły ISS, każdy z nich wydany będzie osobno. Jeśli chodzi o dodatki typu Sojuz czy prom kosmiczny, to czas pokaże...

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#13
Dziękuję bardzo chłopaki za odpowiedzi Smile
Odpowiedz
#14
Witam,

po dłuższej przerwie, miło mi zaprezentować kolejne zdjęcia mojego modelu. Całość kadłuba jest już oklejona sreberkiem - zużyłem do tego 4 Kinder niespodzianki  :mrgreen: i prawdopodobnie będę potrzebował jeszcze jednej do oklejenia pozostałych drobnych elementów. Po tym etapie cały model pokryję 2 warstwami lakieru bezbarwnego, matowego, aby nieco zgasić odblask sreberka. Następnym etapem będzie przyklejanie białych paneli, łącznie z dużymi osłonami na bokach modułu.

[Obrazek: th_zarya_3_1.jpg] [Obrazek: th_zarya_3_2.jpg] [Obrazek: th_zarya_3_3.jpg] [Obrazek: th_zarya_3_4.jpg] [Obrazek: th_zarya_3_5.jpg]

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#15
Wszystko bardzo mi się podoba ale mam pytanie czy sprawdzałeś już jak się zachowa sreberko podczas/po lakierowaniu?
Pozdrawiam, Rafał
Ukończone: Lublin RX III, Spitfire Ia, BF 109T-2 KA
Odpowiedz
#16
Jeśli chodzi o sreberko, to zrobiłem 2 dni temu próbę na małym kawałku i efekt był zadowalający. Dzisiaj jestem już po lakierowaniu - 2 warstwy akrylowego lakieru bezbarwnego w sprayu - wyszło tak jak poprzednio, czyli dobrze. Teraz blask sreberka jest lekko przytłumiony oraz dodatkowo nabrało delikatnego, białego, nazwijmy to nalotu. Myślę że taki wygląd jest już w miarę zbliżony do oryginału. Kiedy przykleję trochę białych paneli to zrobię zdjęcia i być może ten efekt będzie na zdjęciach widoczny.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#17
Nie myślałeś o malowaniu tego modelu, zamiast oklejać go sreberkiem?
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#18
Kusiło mnie malowanie, ponieważ byłaby to metoda dużo prostsza, a dzięki temu szybsza. Zrezygnowałem jednak z malowania na rzecz oklejania sreberkiem, aby uzyskać nieregularną, pomarszczoną powierzchnię, co według mnie bardziej odpowiada rzeczywistości. Myślę, że jeśli ktoś będzie kleił ten model to sam będzie mógł zdecydować którą drogą pójść.
Model w moim wykonaniu też będzie malowany, tyle że będzie to dotyczyło białych elementów, czyli ok 40% powierzchni.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#19
Ewentualnie można sreberko pomalować Wink Oczywiście się czepiam, to co robisz wygląda świetnie, ale dla mnie jest po prostu za "sterylne". Takie osobiste zboczenie Tongue

Pozdrawiam i zawzięcie kibicuję!
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#20
Witam,

aby odpocząć nieco od sreberka, zacząłem kleić panele słoneczne. Na ich wykonanie miałem kilka pomysłów, ale żaden nie dawał pożądanego efektu. W rezultacie zdecydowałem się na zrobienie swojego rodzaju mozaiki i chyba efekt jest nie najgorszy. Po sklejeniu obu stron, przed dalszym klejeniem, położę je pod stertą książek, aby się ładnie "wypłaszczyły".

[Obrazek: th_zarya_4_1.jpg] [Obrazek: th_zarya_4_2.jpg]

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#21
Witam,

długo na forum nic nie pisałem, ale w tym czasie nie leniuchowałem. Model jest właściwie gotowy, pozostało jedynie do doklejenia kilka drobnych elementów z drutu w białej izolacji o średnicy 0,5mm, ale ponieważ chwilowo nie mam na stanie takowego, więc dokleję te elementy przy najbliższej okazji. 
Ponieważ model ma spore rozmiary (rozpiętość paneli 0,5m) to niestety nie zmieścił się na mojej dyżurnej tekturce robiącej za tło i gdzie nie gdzie będziecie mogli podziwiać blat mojego stołu :-)

[Obrazek: th_zarya_5_1.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_2.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_3.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_4.jpg]
[Obrazek: th_zarya_5_5.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_6.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_7.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_8.jpg]
[Obrazek: th_zarya_5_9.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_10.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_11.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_12.jpg]
[Obrazek: th_zarya_5_13.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_14.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_15.jpg] [Obrazek: th_zarya_5_16.jpg]
[Obrazek: th_zarya_5_17.jpg]

Słowem podsumowania dodam, że najwięcej pracy było przy oklejaniu modułu sreberkiem, a potem przy kształtowaniu i wklejaniu wszelkiego rodzaju uchwytów z drutu w białej izolacji. Cała reszta to formalność...
no, może oprócz malowania przy którym nadal eksperymentuję.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#22
Witam.

Bardzo ładne, wiem że to banalne ale nie mam bladego pojęcia o aparatach unoszacych się w przestrzeni kosmiczej ale model wyszedł  PDT_Armataz_01_34

Pozdrawiam.
Paweł O.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#23
Bardzo mi się podoba, właśnie sobie wyobraziłem jak fajnie taki modelik musi wyglądać uwieszony pod sufitem :mil11:
:milbravo:
Pozdrawiam, Rafał
Ukończone: Lublin RX III, Spitfire Ia, BF 109T-2 KA
Odpowiedz
#24
SUPER  :milbravo: :milbravo:
Wygląda rewelacyjnie. Gratulacje  :milbravo:
Pozdrawiam Serdecznie
Darek "Wrajcik"
Odpowiedz
#25
Łoł !!! Imponujący :milbravo: Ledwo co był poczatek relacji a tu juz taki efekt. Bardzo się mnie podoba Big Grin Jeden z ciekawszych tematów ostatnio na forum.
Pzdr
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,355 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :) ruto88 18 3,174 18-06-2023, 12:20
Ostatni post: ruto88
  [R] HMS Fiji, skala 1:400, projekt Ruto 88. zablo1978 32 5,818 21-11-2022, 06:08
Ostatni post: zablo1978
  [R] HMS Edinburgh 1942r 1:400 projekt własny. ruto88 28 6,955 14-08-2022, 11:28
Ostatni post: ruto88
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,153 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [R] HMS Fiji 1:400 1941r Bitwa o Kretę. Projekt własny. ruto88 47 10,862 27-01-2022, 01:53
Ostatni post: ruto88
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,049 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,422 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości