Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ACTA a modelarstwo kartonowe i projektowanie modeli
#1
Jak autor modeli powinienem się cieszyć, że oprócz prawa autorskiego w Polsce jestem pod opieką całego świata. Rząd, w osobie ambasadora w Japonii, podpisał akces do ACTA. Niestety... ACTA mnie jako tzw. twórcę, czy autora chroni jak Indian w XIX wieku w rezerwatach na terenie Stanów Zjednoczonych.
Czy wyobrażacie sobie, że np. projektując model śmigłowca Sikorsky nie będę mógł użyć takiej nazwy, bo musiałbym uzyskać licencję na jej stosowanie? Wydawcy podobnie. Mnie ratuje to, że projektuję modele, których pierwowzory mają więcej niż 50 lat. Ktoś jednak może się obrazić i nazwać każdy produkt/model kartonowy podróbką. Temat ACTA w odniesieniu do modelarstwa kartonowego, projektowania tych modeli wydaje się błahy, ale to z pozoru wydaje się niewinne  czasem kończy się katastrofą.
Wyobraźcie sobie sytuację, że na forum jest relacja z budowy modelu. Ktoś robi model X wydawnictwa Y. My to rozumiemy, ale jakiś oszołom może spowodować np. zablokowanie forum bo może okazać się, że do pokazywania modelu potrzebna jest licencja/pozwolenie od wydawnictwa, naruszane są znaki firmowe jakiś firm (logo firmy na samolocie), jeśli autor nie będzie cały czas podkreślał, że chodzi o konkretne wydawnictwo itd. Brzmi to absurdalnie, ale sami wiecie ile absurdu jest wokół nas.
Ja jako autor będę musiał zdobyć "licencję" na możliwość zaprojektowania np. samolotu z lat 30: będę musiał sprawdzić, czy nie naruszam jakiś praw autorskich, czy ewentualny znaczek wytwórcy pierwowzoru nie ma ograniczeń licencyjnych, czy kształt nie jest zastrzeżony, bo przecież mogę naruszać patenty itd.
Może przesadzam...
Odpowiedz
#2
Witam. Po mojemu wcale nie przesadzasz,obawiam się,że ogólnie świat zmierza w niewiadomym kierunku.Podejmowane jak dla mnie są bardzo dziwne decyzje.Powiem więcej,jeśli Ty będziesz musiał zdobyć licencję na zaprojektowanie modelu kartonowego to prawdopodobnie jesteś potencjalnym szefem grupy terrorystycznej,a my sklejacze,jej zbrojną armią,a  wszystko to pod przykrywką hobby modelarskiego.O zgrozo jeśli komuś to to głowy przyjdzie.
Odpowiedz
#3
Proponuję odłożyć temat AD ACTA z prostej przyczny ,a mianowicie takiej ,że zaraz pojawią się tu wpisy w stylu - ja się nie znam na tym, ale mnie się wydaje ,że to i tamto . Można się przy okazji zapytać ile osób  czytało co tak naprawdę zawierają te przepisy i czy było w stanie zrozumieć o co chodzi  :mrgreen:
Odpowiedz
#4
  Panie Marku!
  Życzyłbym, aby fałszywym prorokiem się Pan okazał...
  Aliści nie zapowiada się dla nas to różowo.
  Niestety. Protesty, mniemam, na niewiele się zdadzą. Decydenci wypinają się na nie. Albowiem. Siły porządkowe zaś z bandziorami, co prawda nie bardzo sobie radzą, ale spokojnych obywateli to spacyfikować jeszcze potrafią. Świetną wprawką do tego są wojny z kibolami.  Otóż.
  Pozdrawiam - i za modeliki jeszcze raz dziękuję.
  - ZbiG -
  Zmodyfikowałem. Zaczynam się bać.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#5
No proszę , długo nie trzeba było czekać  :mrgreen:
Odpowiedz
#6
Jak działa ACTA w modelarstwie? Prosty przykład wystarczy. Ci co mają gdzieś w pobliżu sklep modelarski z modelami plastikowymi to niech tam zajdą i sprawdzą czy kupią jakiś śmigłowiec o nazwie Sikorsky np. Black Hawka Smile

Można kupić modele z nazwą Sikorsky, które są replikami konstrukcji sprzed 50 lat i więcej Smile  Ponieważ korporacja pilnuje by ktoś "nieupoważniony" nie użył tej nazwy.

Wyobrażacie sobie sytuację, że na modelu Messerschmitta nie będzie nazwy Messerschmitt, bo koncern MBB, czyli Messerschmitt-Bölkow-Blohm zastrzeże prawa do tej nazwy, a patenty konstrukcji uniemożliwią odtworzenie tego w modelu? Trzeba będzie np. kupić prawo do wykorzystania nazw itd. 

ZBiG... chcę być złym prorokiem... bardzo. Na szczęście bardziej mnie interesuje okres sprzed 1950 roku. Jednak ACTA sięga też coraz dalej w "ochronie".
Odpowiedz
#7
Oto pełny tekst ,który pozwoli zrozumieć o co chodzi  :mrgreen:
http://www.fakt.pl/ACTA-Pelna-teresc-umo...574,1.html
Odpowiedz
#8
Umowa! UMOWA! UMOWA!... Komu coś ma wyjaśnić umowa o przyjęciu ACTA?

Może ty zrozumiesz, że to jest UMOWA ustająca przyjęcie przepisów ACTA! Nie są to przepisy ACTA!

Jak ktoś chce więcej na temat ACTA to niech zacznie od tej strony: http://panoptykon.org/wiadomosc/nie-dla-...testacyjna

Są tu proste i przejrzyste wyjaśnienia o co chodzi w ACTA. Siedzę w tym od ubiegłego roku, bo jako twórcę interesuję mnie sprawa ochrony mojej pracy.
Odpowiedz
#9
Marku jak napisałeś to tylko umowa. Jako że sam jestem aktualnie powiązane co nieco z prawami autorskimi to też porozczytywałem nieco treści. ACTA nie jest żadnym ustawodawczym czy zmieniającym obecne prawo w Polsce dokumentem.
Cytując: "Porozumienie stwarza poważne ryzyko naruszenia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych poprzez wprowadzenie możliwości dochodzenia prywatnej egzekucji praw autorskich, bez kontroli sądu, w której posiadacze praw autorskich będą mogli żądać od dostawców internetu ujawniania im danych użytkowników." - Na dzień dzisiejszy zwykle procedura wygląda tak że jeżeki ktoś komu naruszono prawa autorskie / własności intelektualnej kontaktuje sie z drugą stroną. Jeżeli ta nie odpowiada na wezwania zwykle sprawe kieruje do odpowiednich organów ścigania. W ty przypadku jest to Policja , Policja Gospodarcza, Prokuratura. Te organy ścigania zajmują się tą sprawą i tylko one mogą to robic bo takie mają uprawnienia. Zwykle takie sprawy kończą się umożeniami lub sprawa trafia do sądu. Wiec bez kontroli odpowiednich służb nic tu nie może się odbyć. Jedna z kancelarii prawniczych w kraju zdobyła tak dane użytkowników, niestety sama ma teraz z tym kłopot. Z drugiej strony dostawca internetu? kto to jest ktoś pisząc ten artykuł nie doprecyzował tego. Sa firmy providerskie czyli te które dostarczają nam do domu sygnał sieci Internet a co innego np. firma która hostuje strony internetowe. Firmy te nigdy nie będą "policją internetową" i nie mają prawa wydawania "prywatnym" firmom/osobą wydawania danych osobowych jedynie organom ścigania po przedstawieniu nakazu. Wkońcu mamy ustawę o ochronie danych osobowych.
Marku dla ciebie i innych osób chcących chronić swoją własność intelektualną najważniejsze są przepisy które obowiązują w danym kraju gdzie zostało popełnione "donmniemane" przestępstwo. Zwykle większość Państw ma te przepisy już w swoich Kodeksach Karnych. Kwestią jest złożenie doniesienia/pozwu i dochodzenia swoich praw. W tym czy innym Państwie.

Prawo jest bardzo skomplikowanym tematem a samo ACTA nie jest żadnym prawem jest jedynie Umową/wytycznimi wg. których sygnatariusze powinni zmienic własne co nie znaczy że muszą się w 100% do niej zastosować. Ponieważ jeżeli któraś wytyczna narusza z głównych postanowień Konstytucji raczej nie może być brana pod uwagę.
Odpowiedz
#10
Panie Marku niestety, te "przepisy" Pana jako Twórcę (oraz innych który faktycznie tworzą te wartości, np. artyści itp.) mają gdzieś tam daleko na końcu. Natomiast otwierają szeroko drzwi tym którzy zarabiają na tym najwięcej, czyli pośrednikom, wszelkiej maści dystrybutorom, itp.

W moim mniemaniu, doszło do tego, że  "dystrybutorzy" itp. w ten sposób chcą zarabiać pieniądze. Zamiast dobrze wykonanym "produktem". Co widać najlepiej na przykładzie gier komputerowych i filmów, których jakość to w tej chwili "równia pochyła" a moim zdaniem nawet bardzo pochyła.

Niestety przykre jest również to, że konsultacje umowy, która daje takie duże uprawnienia, odbywały się na dobrą sprawę z jedną stroną, czyli tą która z wiadomych przyczyn jest na 100xTAK.

Tak jak zauważył Struna
Cytat:Prawo jest bardzo skomplikowanym tematem a samo ACTA nie jest żadnym prawem jest jedynie Umową/wytycznimi wg. których sygnatariusze powinni zmienic własne co nie znaczy że muszą się w 100% do niej zastosować

Niestety, te wytyczne są dość ogólne i zostawiają sporo miejsca na ich interpretację i to bardzo niepokoi.

A na koniec się zapytam co z ochroną prywatności każdego człowieka?
Odpowiedz
#11
Struna: umowa to co innego, a same ACTA to co innego. Ratyfikacja umowy oznacza zgodę na przestrzeganie zasad ACTA i konsekwencje jakie to powoduje. Smile

Seniorelcid: o tym napisałem na samym początku. ACTA chroni mnie, jako autora-twórcę, jak Indian w rezerwatach. Smile Dosłownie mają służyć dużym do pastwienia się nad małymi Smile
Odpowiedz
#12
Ludziska nie popadajcie w paranoje, kto o zdrowych zmysłach będzie karał miliony ludzi? i w jaki sposób ? Może poblokują parę stron internetowych z pirackimi plikami  i tyle.
  Zresztą pojawią się nowe,na serwerach w krajach ,które nie podpiszą ACTA  ( już się pojawiły)
Już widzę jak z półek w modelarskim znikają modele ,tak FBI i CBŚ je spali  hahaha ale brednie.
Z całym szacunkiem panie Marku ,ale modelu np. samolotu nie można nazwac podróbką ,bo to jest model ,a nie kopia produktu ( nie jest w skali 1:1 nie lata itp.) Jeśli już ,to może przyczepią się do używania nazwy ,ale nie sądze żeby ktoś sobie d..ę zawracał modelarstwem ,czy nawet pojedynczymi replikami w skali 1:1 .
  To tak jak straszył Urząd skarbowy użytkowników z Allegro,z tego co wiem było to wymierzone w ludzi czerpiących naprawdę gigantyczne zyski z nieopodatkowanej sprzedaży ( nieruchomości,samochody itp)
Nie bronię ACTA ,jest mi obojętne,ale nie przesadzajmy z interpretacją przepisów. Bo okażę się że jedyne wyjście to rewolucja  :mrgreen: zresztą Tusk i tak jest skończony  :mrgreen: ( nie,nie jestem zwolennikiem Pis  :mrgreenSmile
Największym błędem rządu był brak oficjalnego ,,wytłumaczenia,, społeczeństwu w przystępny sposób tego o co naprawde w ACTA chodzi i jakie będą potencjalne konsekwencję dla szarego Kowalskiego.
Nikt wam panowie nie będzie zdalnie  ,,grzebał,, w komputerach i nikt was nie zablokuje za oglądanie i linkowanie  filmów na YOU TUBE,ani za projektowanie modeli kartonowych  :mrgreen: 

Ps. Taka refleksja mała  :mrgreen: :
W naszym kraju,w którym 80% społeczeństwa wydaje więcej niż zarabia ,50% oszukuje urząd skarbowy ,70% firm usługowych działa na czarno,palimy papierosy z przemytu ,podrobione pieniądze są lepiej wykonane niż oryginalne ,a hakerzy potrafią zablokowac rządowe strony już widzę jak nie znajdziemy sposoby żeby obejśc  ACTA  :mrgreen: Więcej wiary  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#13
Marku nie masz racji.

ACTA to jest właśnie umowa. A umowa międzynarodowa jako taka sama jest prawem. Nie ma jakiś "dodatkowych" przepisów ACTA, jest tylko umowa w ramach której sygnatariusze zobowiązują się do zachowań opisanych w umowie.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odpowiedz
#14
Dominik294, niestety nie do końca się z Tobą zgodzę. Tak jak to opisałeś to tak to wygląda dziś. Ponieważ, że tak powiem, skuteczność działań wymierzonych w pojedyncze osoby jest raczej bardzo średnia. Koszt i czas jaki jest potrzebny, żeby taką osobę "ścignąć" jest nieadekwatny do korzyści (trzeba iść do policji, prokuratury, sądu itp.) a to trwa.

Natomiast ta umowa otwiera nowe możliwości i daje możliwość pominięcia tych wszystkich instytucji.

Dodatkowo, to nie do końca jest prawdą, że jednostek nie ścigają. Patrz przykład z podwórka gier komputerowych.
Spora ilość ludzi otrzymała pisma od pewnej kancelarii prawnej, działającej w firmy/wydawcy znanej gry komputerowej. Notabene polskiej produkcji z informacją, iż są podejrzani o nielegalne używanie w/w gry i wezwanie do zapłaty około 10 krotności ceny tej gry. Nie miało to miejsca w Polsce ale zawsze.

Nie chodzi mi o to, żeby pochwalać i chronić tych którzy ściągają z netu wszystko co nie jest "przywiązane" ale jak znam życie to najbardziej uderzy to w tych uczciwych.
Odpowiedz
#15
(26-01-2012, 01:10)krzy65siek link napisał(a):Marku nie masz racji.

ACTA to jest właśnie umowa. A umowa międzynarodowa jako taka sama jest prawem. Nie ma jakiś "dodatkowych" przepisów ACTA, jest tylko umowa w ramach której sygnatariusze zobowiązują się do zachowań opisanych w umowie.

Pozdrawiam
Krzysiek

Jeszcze raz: umowa to co innego, a same ACTA i działanie to inna bajka. Umowa jest tylko zgodą na działanie w określonym zakresie, dziedzinie. Pozostaje kwestia wykonania, co ma być realizowane przez ponadpaństwowe ciało administracyjne, czy posiadające uszczegółowione przepisy, które umowa tylko sygnalizuje. Smile

Po drugie: dotyczy to ochrony własności intelektualnej (prawa autorskie, znaki firmowe, patenty itd.) gdzie w ciemno (bo sprecyzowanych przepisów JESZCZE NIE MA) oddaje się w zasadzie niezależnym od państw korporacjom kontrolę nad ogólnie pojętymi aktami twórczymi. Już teraz w państwach, które podpisały ACTA istnieje praktycznie wolna amerykana co do kwestii rozumienia praw autorskich it., bo różne korporacje (nie ma jednej) mają swoje przepisy i prawa, które praktycznie są stosowane jako obowiązujące prawo tworzone poza instytucjami rządowymi.

Dałem prosty przykład ze świata modelarskiego jak to działa  na przykładzie firmy Sikorsky, z czym mamy już do czynienia realnie. 
Odpowiedz
#16
Z całym szacunkiem dominik294, ale to nie paranoja jak np. autor modelu będzie musiał sprawdzić czy projektując model nie narusza czyichś praw autorskich, praw do patentu, znaków firmowych. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że np. firma Boeing ma zastrzeżony patentem kształt wlotów silników w swoich samolotach i jakiś prawnik z tej firmy, czy innej wyszukujących takich spraw łamania przepisów i praw może wobec przedstawiciela państwa, które podpisało ACTA wystąpić na drogę prawną itd. Za ściągnięcie dwóch utworów mp3 przez jakąś kilkunastoletnią dziewczynę w USA jedna z wielkich wytwórni wytoczyła proces o kilkuset tysięczne odszkodowanie.
Odpowiedz
#17
(26-01-2012, 01:46)Marek P. link napisał(a):Jeszcze raz: umowa to co innego, a same ACTA i działanie to inna bajka.

Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA (pol. Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi) - więc przeczytajmy tytuł tego dokumentu raz jeszcze i teraz czy to jest Umowa czy nie?. Bo albo ja czegoś tu nie rozumiem ale ktoś już namieszał przy tym nieźle. Pomijaja tą dzieciarnię która nieskalana pracą wychodzi na ulicę demonstrując że nie będą mogli ściągać filmów muzyki czy gier z internetu bo im serwisy które udostępniają inni użytkownicy jeszcze za to płacąc. Bo cały ten szum zaczął się od zamknięcia Megaupload. Od ludzi którzy zarabiali na twoich Marku "dobrach intelektualnych".
A narazie to to co mówi kodeks cywilny, karny, administracyjny, prawo handlowe jest ważniejsze niż to ACTA.
Odpowiedz
#18
Marku ,nie ma możliwości żeby ktoś się przyczepił do modelarstwa  i nazw własnych konkretnych modeli  .
  Była kiedyś jakaś afera z modelami z filmu ,,Gwiezdne wojny,, ale tu chodziło bardziej o logo ,,Star wars,, niż o sam model. Nie widzę sensu w takim działaniu.
U nas nie ma tak prężnej gałęzi prawników-sępów jak w USA ,tam dużym problemem jest na przykład wyłudzanie odszkodowań ,a i sami nasi rządzący mają raczej słabe pojęcie o niektórych pomysłach rodaków,spójrz na  hordę sępów na zasiłkach.Nikt tego nie ogarnia.
Zresztą moim zdaniem ,podpisaliśmy to ,,na sztukę,, czyli po to żeby miec w razie czego czyste ręce.  A z egzekwowania i tak będzie lipa  :mrgreen:
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#19
(26-01-2012, 02:10)struna link napisał(a):[quote author=Marek P. link=topic=10298.msg113006#msg113006 date=1327578410]
Jeszcze raz: umowa to co innego, a same ACTA i działanie to inna bajka.

Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA (pol. Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi) - więc przeczytajmy tytuł tego dokumentu raz jeszcze i teraz czy to jest Umowa czy nie?. Bo albo ja czegoś tu nie rozumiem ale ktoś już namieszał przy tym nieźle. Pomijaja tą dzieciarnię która nieskalana pracą wychodzi na ulicę demonstrując że nie będą mogli ściągać filmów muzyki czy gier z internetu bo im serwisy które udostępniają inni użytkownicy jeszcze za to płacąc. Bo cały ten szum zaczął się od zamknięcia Megaupload. Od ludzi którzy zarabiali na twoich Marku "dobrach intelektualnych".
A narazie to to co mówi kodeks cywilny, karny, administracyjny, prawo handlowe jest ważniejsze niż to ACTA.
[/quote]

Upraszczasz i sprowadzasz do kwestii piractwa. Ja piszę o czymś co jest zagrożeniem dla mnie jako autora. Kwestia internetu jest jedną z kilku. Nazwa-tytuł tu nie jest aż tak istotna. Istotą jest oddanie kontroli czemuś co tak naprawdę nie istnieje, a jest tylko otworzeniem furtki dla kontroli ponadpaństwowej przez wielkie korporacje.

Dominik294... "czyste ręce" w tym wypadu oznacza jak wyżej napisałem. U nas nie ma prawników działających w ten sposób? Są! I mają się całkiem nieźle. Zrób stronę internetową gdzie używasz znaków firmowych, zdjęć pobieranych z internetu... za jakiś czas zobaczysz.

Jak pisałem o świecie modelarskim... Można np zaprojektować współczesny samolot pasażerski w barwach Lufthansy, potem go sprzedać wydawcy lub wydać samemu... a potem odczekać parę miesięcy na list z pytaniem czy miało się pozwolenie na zrobienia czegoś takiego. Smile 
Odpowiedz
#20
Dominik294, jak już pisałem nikt tego nie egzekfował bo było i jeszcze jest to nie opłacalne.
Przypominam sobie początki szału antypirackiego, i były przypadki pozwów dla pojedynczych osób o piractwo. Kończyło się to jednak znikomymi karami finansowymi, bądź uniewinnieniem ze względu na małą szkodliwość czynu. Wobec czego wszyscy dali sobie z tym spokój i skoncentrowali się na tych którzy robią to na dużą skalę i czerpią z tego korzyści.

Umowa ACTA znacznie zwiększa te możliwości i daje możliwość dochodzenia tych praw inną drogą niż dotychczas.

Twierdzisz również:

Cytat:U nas nie ma tak prężnej gałęzi prawników-sępów jak w USA ,tam dużym problemem jest na przykład wyłudzanie odszkodowań ,a i sami nasi rządzący mają raczej słabe pojęcie o niektórych pomysłach rodaków,

Tu się zgodzę, nie ma takich "sępów" bo nie mają na czym "żerować". Wierz mi jeśli tylko pojawi się taka możliwość, sępy się znajdą i to więcej niż myślisz.

Prosty przykład sektor bankowy.

Jeszcze kilka lat temu bank mógł ścigać dłużników przez komornika. Jakiś czas temu się to zmieniło i zobacz co się stało firmy pseudo windykacyjne powstają jak grzyby po deszczu patrz firma KRUK itp. A te firmy potrafią być skuteczne i wytrwałe.

Cytat:Upraszczasz i sprowadzasz do kwestii piractwa. Ja piszę o czymś co jest zagrożeniem dla mnie jako autora. Kwestia internetu jest jedną z kilku. Nazwa-tytuł tu nie jest aż tak istotna. Istotą jest oddanie kontroli czemuś co tak naprawdę nie istnieje, a jest tylko otworzeniem furtki dla kontroli ponadpaństwowej przez wielkie korporacje.

Tu się całkowicie zgadzam z Panem Markiem. Wszyscy wiemy jak działają instytucję Państwowe. A jak działają firmy/korporacje prywatne zwłaszcza jak poczują pieniądze.

Co do samej treści, tu się również zgadzam, wszyscy sprowadzają to do piractwa. Sama umowa jest tak skonstruowana, że zostawia dużo miejsca na interpretacje. Idąc torem "dramatycznym" co się stanie jeśli jakaś firma farmaceutyczna wpadnie na dziwny pomysł i się okaże, że z rynku znikną tańsze zamienniki drogich leków b oto przecież może naruszać ich własność"intelektualną"? Wiem, że to jest już naprawdę dramatyczny i czarny scenariusz. Ale kto zagwarantuje, że tak się nie stanie?
Odpowiedz
#21
A tak w ogóle to chyba te pytania bardziej powinny znaleźć się na forum prawnym niż na modelarskim.
Odpowiedz
#22
  Możemy sobie pisać (przynajmniej na razie!), możemy gdybać - a rządziciele i tak zrobią to, co im  wygodne.
  Tak, jak dotychczas. I wpływu na to nie mamy. Tak, jak dotychczas.
  My możemy tylko obserwować i obmyślać sposoby dostosowania się.
  - Pożywiom, uwidim - kak skazał sliepoj...
  Pozdrawiam. ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#23
A moim zdaniem to poprostu nowe narzędzie dla ludzi rządzących żeby cenzurować internet i mieć total legal wgląd w to co robimy sieci i na podstawie tego pozbywać się niewygodnych.
Być może brzmi to jak teoria spisku ale moje zdanie takie właśnie jest.
Autorom dzieł nic to nie da bo ci co oszukiwali i wrzucali nielegalnie w sieć i ci co ściągali dalej będa to robić a uczciwi tego nie robili. Nie sądzę aby politycy tak bardzo mieli na uwadze interesy artystów itd. Od zawsze na uwadze mieli głównie swoje koryto i tyle.
Koniec kropka.
PS A z tym że ta ustawa nic nie zmienia w polskim prawie się nie zgodzę.
Odpowiedz
#24
(26-01-2012, 02:10)dominik294 link napisał(a):Marku ,nie ma możliwości żeby ktoś się przyczepił do modelarstwa  i nazw własnych konkretnych modeli  .
I tu się Kolego mylisz... Marek przytoczył  przykład z firmą Sikorsky a ja czytałem już ładnych parę lat wstecz że i Lockheed-Martin straszył zakazem używania wizerunków i nazw swoich produktów pewną znaną  firmę z Japonii produkującą modele plastikowe a było to na długo przed tym całym ACTA
Odpowiedz
#25
Nazwanie modelu podróbką realnie istniejącego obiektu to gruba przesada.
And somewhere/There's someone who cares/With a heart of gold/To have and to hold
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Modelarstwo po rosyjsku camilllo 0 2,303 08-10-2014, 11:40
Ostatni post: camilllo
  KARTONOWE IMPRESJE ZbiG 100 25,512 16-02-2014, 05:26
Ostatni post: kokosz
  Spora kolekcja modeli- dzieciak dostał je od dziadka (warto zajrzeć) skom25 18 6,414 09-05-2012, 12:59
Ostatni post: raziel79
  Modele kartonowe :) ges 0 1,905 07-05-2012, 12:52
Ostatni post: ges
  Podrobki modeli GPm i fly model!! marlonzg 5 3,697 19-12-2011, 09:14
Ostatni post: marlonzg
  Kup wydruk modeli na allegro WOŚP Picek 0 2,003 19-12-2011, 06:41
Ostatni post: Picek
  Świat według Kiepskich VS MODELARSTWO??? ReVan_1991 2 3,953 07-12-2010, 06:09
Ostatni post: dokker
  KARTONOWE AKCESORIA DO WALORYZACJI ? Hans 13 5,941 24-05-2008, 07:54
Ostatni post: Mariusz Kita

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości