Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Me 109 G-5 === Kartonowa Kolekcja nr 6 (1/2009)
#1
Dzień dobry wieczór!

Jakiś czas temu witałem się na forum, ale chyba nie zaszkodzi jeszcze raz.
Nazywam się Arturo, mam lat 25 i witam wszystkich w mojej pierwszej relacji na forum. Jestem modelarzem średnio doświadczonym, wiele rzeczy nie wychodzi tak jak bym chciał i w całej swojej karierze zepsułem zdecydowanie więcej wycinanek niż ukończyłem. Co ciekawe większość już na etapie podklejania wręg (!), co zwykle wynikało poniewczasie. Dlatego teraz po prostu kupuję lejzery:(. Z pierwszym modelem kartonowym miałem do czynienia w wieku 6 lat i był to japoński myśliwiec [url=http://"http://www.papermodels.pl/index.php?topic=590.0"]Raiden[/url] z Małego Modelarza. Aktualnie z okazji miłościwie nam panującego bezrobocia mam nadmiar czasu i postanowiłem w końcu się podzielić jakimś jakościowym średniakiem:)

Przedmiotem owej relacji jest model wszystkim znanego samolotu myśliwskiego, wydany w Kartonowej Kolekcji i opracowany przez Pana Pawła Mistewicza.
Jest to pierwszy model, w którym użyję wszystkich dostępnych elementów, a także posłużę się retuszem na większą skalę:)

Obowiązkowo okładka:
[Obrazek: th_me109okl_zps07041b7a.jpg]

Jak na razie zrobiłem tylko wnętrze kabiny. Skończyłem na elemencie numer 10, czyli celowniku.

[Obrazek: th_me109kab_zpsfa054d85.jpg]

Jak widać retusz nie zachwyca. Ani wycinanie małych otworów, chociaż w trakcie robienia tego widziałem znaczną poprawę. Co zrobić, by papier się tak nie strzępił? Główny problem z retuszem polega na tym, że mam 5 farbek, z których niezbyt jest co wymieszać :). Wybiorę się na niewielkie zakupy niedługo i sytuacja w tej sprawie powinna ulec poprawie.

Poproszę o wylanie na mnie szamba krytyki:)

Pozdrawiam,
Arturo
Odpowiedz
#2
  Na strzępienie papieru:
  1. Impregnacja (może być capon)
  2. Bardzo ostre narzędzia.
  A drążek sterowy (ale to tylko moje odczucie!) jest chyba cośkolwiek za gruby...
  No, chyba, że messery tak mają?
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#3
Odnośnie drążka, to też mam takie odczucie. Zwijałem jak najciaśniej i pojawił się problem, bo się przerwał poniżej zgrubienia.. "sam" oczywiście:).
Niemniej w moich oczach taka grubość nie wygląda źle i postanowiłem tak zostawić - ładnie się wpasował w podstawkę.
Odpowiedz
#4
Drążek został wydrukowany na kartonie a powinien być na offsecie, dlatego po zwinięciu wychodzi taki klocek( to samo jest w Me 109 F).
Jakież to 5 kolorów posiadasz?  Bo jeżeli to kolory podstawowe to można z nich uzyskać każdy inny dowolny kolor.
Odpowiedz
#5
No właśnie nie są to podstawowe. Pactra: piaskowy, brązowy, zielony, ciemnoniebieski i jasnoszary. Mam też plakatówki z normalnymi kolorami, ale nieszczególnie dobrze mi się nimi maluje. Zrobię niedługo zakupy pod model, ew. RBG + biały, będę mieszać i powinno wystarczyć.
Na rysunku instruktażowym drążek też wygląda stosunkowo grubo. Nie będę już zmieniał.
Odpowiedz
#6
Czołem.
Na Twoim miejscu drążkiem nie przejmowałbym się szczególnie - ostatecznie jak zamkniesz kabinę poszyciem i tak ;-) nie będzie widać czy chudy czy gruby. Jeśli chodzi o farbki to ostatnio w którymś z marketów kupiłem sobie zestaw 12 kolorów akryli dla plastyków za ok.9zł. Jest z czego mieszać, praktycznie dowolne kolory.
Na poszarpane krawędzie ZbiG dał Ci już receptę - lepszej nie ma:-). Możesz ewentualnie krawędź przed retuszem przetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym - po retuszu farbki lubią "wyciągnąć" farfocle, których wydawało się, że nie ma.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#7
No to będę tu zaglądał, bo coś ostatnio mietki chodzą za mną cień Confusedmile:


powodzenia!
Odpowiedz
#8
Już zepsułem wskutek rozproszenia - w najgorszym dla mnie momencie budowy - mocowaniu kabiny w kadłub. Mam obsuwę około 1 mm i samolot będzie albo skręcający w prawo, albo ze szparą (przestrzelenie z AAA?:)). Niby szparę mógłbym wypełnić i zamalować, ale obawiam się, że zaburzy w jakiś sposób w późniejszym etapie.
Niemniej nie zamierzam się poddać i po prostu chcę usunąć tą część i dodrukować sobie identyczną (chyba, że ta ładnie zejdzie, to bym użył jej ponownie). Jednak pojawia się problem i mam pytanie. Jak najprościej sprawić, by BCG puścił? Nawilżyć lekko wodą (choć to może źle wpłynąć na kabinę)? Nie chcę zdzierać na siłę, by jeszcze bardziej nie zepsuć.
Część przyklejona/klej jest na zewnętrznej części obu burt i sklejce wręgi

Pozdrawiam,
Arturo
Odpowiedz
#9
Patyczek do uszu i woda - powinno dać radę BCG. Tylko nie przesadź z wodą :-).
W temacie szpary - pokaż jakieś zdjęcie, będzie prościej coś doradzić, bo niestety (przynajmniej dla mnie) Twój opis jest niejasny.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#10
Dzień dobry!

Przede wszystkim życzę wszystkim wesołych świąt, dużych jajek i smakowitych króliczków.

Gdyby patrzeć po numeracji, to od ostatniej aktualizacji doszło 5 części. Aktualnie skończyłem kolektory spalin (część 15). Udało mi się pomyślnie źle przyklejoną część odciąć nożykiem. Niemniej widać trochę, że było "mącone".

[Obrazek: th_DSC09065_zpse2862a89.jpg]

[Obrazek: th_DSC09066_zpsd78ef0be.jpg]

[Obrazek: th_DSC09067_zps486c38c8.jpg]

Zdjęcia robię na dużym zbliżeniu, by było widać niedoskonałości, jednak z odległości kilku centymetrów wygląda dość dobrze. Nie jestem szczególnie zadowolony z kolektorów, ale robiłem je pierwszy raz (zwykle zadowalałem się czarnym paskiemSmile) i w związku z powyższym, że bez zbliżeń są akceptowalne, to tak je zostawię.

W związku z tym, że ciągle odpadał celownik, w wyniku wielu nieszczęść, chciałem zrobić osłonę kabiny. Jak widać na pierwszym zdjęciu nie ma ani kabiny, ani celownika. Próbowałem różnych rodzajów folii i kleju, ale i tak obudowa kabiny odklejała się od "oszklenia". Szukałem coś na ten temat i zobaczyłem metodę z dwustronną taśmą klejącą. Rozumiem, że naklejam z jednej strony obudowę, wycinam niepotrzebne fragmenty taśmy i z drugiej strony folia. Czy to działa? Nie będzie mi się odklejać?

Następny model na pewno zaimpregnuję, tu widać wyraźnie, że nie był.

Pozdrawiam,
Arturo
Odpowiedz
#11
Pewnie, że taśma dwustronna działa. Zwykle przy takim.rozwiązaniu masz jedna próbę. Lepiej przyklej na butapren a potem umyj szybę z resztek klejuSmile
Odpowiedz
#12
Ramkę oszklenia kabiny klej butaprenem. Nie ma lepszej metody. Delikatnie nakładasz klej na ramkę, przykładasz i wykałaczką usuwasz resztki kleju nim zdąży zastygnąć. Ważne tylko, żeby użyć dobrego rodzaju kleju jak na przykład ten. Jeśli kupisz coś takiego to efekt może być opłakany.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#13
Dzięki wielkie! Próbowałem z klejem szewskim, bo jest stosunkowo podobny do butaprenu, ale lepiej o tym nie mówić. Nie sądziłem też, że butapren butaprenowi nierówny.. spróbuję znaleźć ten sugerowany. Ponowne dzięki!

Pozdrawiam,
Arturo
Odpowiedz
#14
Dobry wieczór!

Małe uaktualnienie:)

Część dziobowa. O dziwo ładnie na siebie naszły paski, więc kolorystycznie wszystko współgra.

[Obrazek: th_DSC09069_zps8620f61a.jpg]

Część ogonowa kadłuba i poniżej niewyraźny zaczątek kółka i ogona. (fokus był na kadłubie)

[Obrazek: th_DSC09070_zps706d61c3.jpg]

I rzut ogólny:

[Obrazek: th_DSC09071_zps608d052b.jpg]

Z modelu nadal jestem zadowolony:). Poza początkowymi trudnościami nie napotkałem na inne problemy. Może trochę doskwiera brak impregnacji, ale jak już tak jest, to tak zostanie. Psiknę na koniec lakierem i powinno "dać radę".

Koła mam zamiar wykonać według tego poradnika: http://samolotyzkartonu.blogspot.com/201...owego.html . Pewnie mi nie wyjdzie i będzie bez kół :)

Pozdrawiam,
Arturo
Odpowiedz
#15
Ale kółeczko ogonowe to nieco podszlifujesz? Trochę jak krążek do hokeja zdaje się wyglądać na zdjęciach. Poza tym  :milbravo: - idzie nieźle. Uważaj przy oklejkach łączenia statecznika (nie pamiętam czy poziomego czy pionowego) - coś tam lekko nie pasowało.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#16
Dobry wieczór!

Tak, tak! Tak jak pisałem wcześniej, będę próbować zrobić ładne kółka. Pierwsze niezbyt wyszło, ale jest pierwszym jakie w ogóle próbowałem w taki sposób zrobić. Nie jestem zadowolony, ale też nie dążę aktualnie do nadmiernej perfekcji. Następne powinny być o niebo lepsze.
Znaczy póki nie pojechałem go plakatówką było całkiem w porządku, choć świeciło się jak...  :).

[Obrazek: th_DSC09074_zps0686a795.jpg]

Niestety trochę BHP zawiodło tym razem i nadmiernie pobrudziłem części...

Rzut ogólny:

[Obrazek: th_DSC09075_zps903c98da.jpg]

Pozdrawiam,
Arturo
Odpowiedz
#17
(09-04-2013, 11:11)Arturo link napisał(a): [Obrazek: th_DSC09075_zps903c98da.jpg]
Wyciąłeś "dziurę" w dolnej części segmentu z kabiną pilota a tam powinny być szczeliny w które wsuniesz dźwigary sklejonego płata. Możesz mieć teraz kłopoty z poprawnym i symetrycznym montażem skrzydeł.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#18
Dziura wydawała mi się niezbędna, gdy zepsułem tą część i głupio sądziłem, że w ten sposób naprawię. Na szczęście zostawiłem "wcięcia" w które miały wejść wręgi od skrzydeł, więc mam nadzieję, że obędzie się bez problemów.

Pozdrawiam,
Arturo
Odpowiedz
#19
Dobry wieczór!

Mietkowi przybył ogon. Nie wiedzieć czemu wybrałem opcje "niebieską", przez co dodałem sobie pracy i nie czuję się zbyt zadowolony z ostatecznego efektu. Na skrzydłach pewnie też się skuszę i coś zepsuję :)

Widok z lewej i z prawej:
[Obrazek: th_DSC09203_zps55e13e13.jpg]

[Obrazek: th_DSC09204_zps913cb988.jpg]

Tu nie wiem czy widać, ale ogon trzyma nawet pion, jak i poziom. Niestety lewy statecznik trochę "opadł" i za późno to zauważyłem - nie chcę na siłę go regulować, by nic nie zepsuć. I chyba kółko ogonowe coś skręciło - też w lewo.
[Obrazek: th_DSC09205_zpse9b9a421.jpg]

Na koniec kilka pytań.
Po obu stronach szkieletu skrzydeł pojawiła mi się szparka między wręgami.
[Obrazek: th_DSC09206_zps6ea03b64.jpg]
Czy tak powinno być? Czy lepiej tam poprzycinać trochę?

Jeszcze odnośnie kolektorów spalin. Czy nie powinny one być trochę bardziej "wcięte" w kadłub, niż zaproponowane w wycinance?

A czy zdrowe jest, że następny model, który mnie kusi to kolejny Mietek?:)
Odpowiedz
#20
Cytat:Po obu stronach szkieletu skrzydeł pojawiła mi się szparka między wręgami.

Czy tak powinno być? Czy lepiej tam poprzycinać trochę?
Raczej nie powinieneś mieć z tego powodu kłopotu. Taką przynajmniej mam nadzieję  :razz: Wygląda po prostu jakbyś przykleił usztywnienie między dzwigarami odwrotnie.

Cytat:Jeszcze odnośnie kolektorów spalin. Czy nie powinny one być trochę bardziej "wcięte" w kadłub, niż zaproponowane w wycinance?
To (niewielkie) uproszczenie wcale jakoś nie wpływa na odbiór, może dlatego, że po przyklejeniu osłon kolektorów nie rzuca się w oczy  ;-)
Cytat:A czy zdrowe jest, że następny model, który mnie kusi to kolejny Mietek?Smile
Znam gorsze zboczenia  :roll:. Dajesz dalej!
Odpowiedz
#21
Dobry wieczór!

Koszmarów ciąg dalszy :)

Ukończyłem skrzydła. Prawe poszło mi całkiem nieźle, dlatego dla równowagi we Wszechświecie spartoliłem lewe :)

Odnoszę wrażenie, że skrzydła nie są idealnie pod kątem 90 stopni w stosunku do kadłuba.
[Obrazek: th_DSC09207_zpsb775a439.jpg]

Jak być może widać tu profil skrzydeł zachował się całkiem nieźle.
[Obrazek: th_DSC09208_zpsdbb9f941.jpg]

Na pierwszym zdjęciu można zobaczyć eleganckie dorobienie kamuflażu. Jak dokupię w końcu farbki, to od razu idzie to do poprawy.
[Obrazek: th_DSC09209_zps8cddcb2d.jpg]

I łod spodu.
[Obrazek: th_DSC09210_zps5c4f4a93.jpg]

Dobranoc, pozdrawiam,
Arturo
Odpowiedz
#22
Wydaje mi się, że trochę pośpieszyłeś się z tym kamuflażem. Jeśli dobrze kojarzę, to gdzieś była o tym dyskusja i wyszło, że taka przerwa w kamuflażu na lotce, występowała w rzeczywistości na tym egzemplarzu. Ale głowy nie daję i mogę się mylić :roll:
Odpowiedz
#23
To muszę w takim razie głębiej pogrzebać. Dzięki! A z czego by to wynikało? Dosztukowano mu zamiast jakiejś trefnej?
Zeskanowałem sobie wycinankę, więc w razie czego wyciągnięcie i zastąpienie lotki to nie problem.
Odpowiedz
#24
To wyciągaj czym prędzej, tak ma być, lotkę dosztukowanoWink
Odpowiedz
#25
Na stronie 10 wycinanki, w części o Grafie znajdziesz to samo zdjęcie co poniżej:

[Obrazek: image_zpsa41b0f2e.jpg]


Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] "Borodino" i Cuszima 1905-2025 - Dom Bumagi nr 03/2009 1:200 Art 28 10,184 10-03-2022, 10:29
Ostatni post: Art
  [G] Lublin R-XIII D (Kartonowa Kolekcja Nr 36, 3-4/2020) stachooo 12 3,645 04-01-2022, 08:08
Ostatni post: Lesio73
  [R] "MiGiem na Bornholm" - budowa dioramy i modelu (MiG-15 Hobby Model 1/2009) stachooo 32 10,244 27-09-2021, 09:50
Ostatni post: zbin
  [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 Lesio73 39 30,161 17-04-2021, 11:44
Ostatni post: grek
  Hawker Hurricane Mk IIb; Kartonowa Kolekcja; 1:33 Lukee 60 30,561 20-08-2020, 09:09
Ostatni post: Wiatr1000
Photo PW-5 Smyk (Kartonowa Kolekcja 1/2014) 1:33 Dronarro 1 2,275 28-11-2019, 12:48
Ostatni post: Raven
  [R] Bell AH-1F "Tzefa" (Kartonowa Kolekcja 1-2/2018) Modelarz_daniel 4 4,840 08-01-2019, 12:00
Ostatni post: bleriot
  [WKM2] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009) pikowski 84 45,141 15-10-2018, 07:02
Ostatni post: pikowski
  [WKLM] B5N2 Kate Kartonowa Kolekcja Panda82 52 27,581 20-08-2018, 10:09
Ostatni post: Sprudin
  [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33 Nr 28 messer 45 22,552 01-12-2017, 12:06
Ostatni post: messer

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości