Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] GPM- Kartonowe ABC- 6'2013- S/P "BAŁTYK" - T.Król
#1
:milgroup:[Obrazek: th_IMG_0240_zpsc6f9edb9.jpg][Obrazek: th_IMG_0239_zpsebdd6365.jpg][Obrazek: th_IMG_0238_zpsef5084e0.jpg][Obrazek: th_IMG_0237_zpsde8b7f30.jpg][Obrazek: th_IMG_0236_zps4ee56ee2.jpg]

  Przepraszam.
  Niniejszym chciałbym przeprosić Zacne Grono Modelarzy za wstawienie relacji z budowy modelu bez zwyczajowego kilkustronicowego bicia piany i bezowocnych dywagacji.
  Z zaskoczenia niejako.
  Przepraszam również za brak obrazków z naklejonych wręgów i okładki, które można znaleźć na stronie wydawnictwa GPM, gdzie zainteresowanych odsyłam.
  Szkielet, jaki jest - każdy widzi. Złożony został w jeden wieczór - w czasie około 3 godzin.
  Z "leserów"
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#2
To zasiadam, służę radą i życzę powodzenia  PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam!
Galeria malarstwa i rysunku: http://www.sabbstone.deviantart.com
[Obrazek: thumb_412_13_06_20_8_49_00.jpeg]
Odpowiedz
#3
Eeee pływadło bez dział, torped, działek i innego wszelakiego sprzętu kulo-śmiercio-miotnego?! Tym bardziej siadam :-D w pierwszym rzędzie - miło będzie oczy oderwać od szarości wszelakiej maści okrętów wojennych. :-D Jak zawsze  :milbravo: za wybór nietuzinkowego tematu.

P.S.
Właśnie chciałem pytać na jakim to szkielecie uzbrojenie Jaskółki stało (zdjęcia z MikroPikniku).
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#4
[Obrazek: th_IMG_0251_zpsd456f1da.jpg][Obrazek: th_IMG_0246_zps76a4357b.jpg][Obrazek: th_IMG_0245_zps982fdf6e.jpg]

  Robiem podłogie...
  Trzy części pokładu zostały naklejone (butaprenem) na jeden kawałek tektury "piwoszki".
  A uzbrojenie "Jaskółki" postawiliśmy właśnie na szkielecie "Bałtyka", coby nie mówili, że cywilbanda bez uzbrojenia...
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#5
Fajnie i ja podpatrzę Mistrza pływadeł bom sam zielony w tej tematyce. heh  Wink
A widzać tam dalej na fotkach ,że tam nie zły malanż był. heh Wink


Ponawiam apel o przykładanie uwagi do poprawnej pisowni.
Powinno być tak:
Fajnie! I ja podpatrzę Mistrza pływadeł, bom sam zielony w tej tematyce. Heh  Wink
A widać tam dalej na fotkach, że tam niezły malanż był. Heh Wink
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#6
(24-03-2013, 08:36)seb545 link napisał(a):A widzać tam dalej na fotkach ,że tam nie zły malanż był heh Wink

Niech się tylko reszta zjedzie, jak będzie ładniejsza pogoda, to dopiero będzie melanż...

Dawaj dawaj Zbyszku, sam jestem ciekawy co z tego powstanie Smile

Odpowiedz
#7
  Ja również. Rysunków mało, więc nie wiem, co robić dalej...
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#8
(24-03-2013, 11:34)ZbiG link napisał(a):  Ja również. Rysunków mało, więc nie wiem, co robić dalej...
Burty, a dokładniej śródokręcie  cz.4 i 5 Smile . Następnie dziób/rufę i poszycie linii wodnej.  Przy następnych projektach szatę rysunków bardziej wzbogacę.
Pozdrawiam!
Galeria malarstwa i rysunku: http://www.sabbstone.deviantart.com
[Obrazek: thumb_412_13_06_20_8_49_00.jpeg]
Odpowiedz
#9
  Tak też i mnie wychodzi.
  Przy okazji: - podziękowanie za piękny pokład, jakkolwiek, w moim pojęciu jest on chyba z lekka przyciemny. Aliści możemy sobie powiedzieć, iż jest on, ten pokład, po deszczu. Bardzo ładne i zasługujące na uznanie jest olistwowanie fundamentów nadbudówek i innych urządzeń ustawionych na pokładzie. Bardzo często autorzy wycinanek pomijają ten, dość istotny element pokładu.
  Dechy na pokładzie już ułożone. Jadziem dalej.
  Panu Autorowi podziękowania za zainteresowanie i "trzymanie ręki na pulsie".
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#10
Witam Wink
ZbiG nie rozpisuj się tak, ino do budowy  ;D
Fajnie , że Zabrałeś się za ten model . Kibicuję i trzymam kciuki choć wiem , że efekt będzie zarąbisty w Twoim wykonaniu  :!:
Pozdrawiam i dużo zdróweczka życzę Wink
Ukończone : Bristol F2b "Fighter",  Nieuport - 17, MIG-15, Mi-2 MIESZACZ, TATRA 815 AD-20T, TATRA 815 6X6.
W budowie : TATRA 148, SBLim 2A
Odpowiedz
#11
  Wyciąłem poszycie burt. Zastanawiam się, w jaki sposób łączyć płaty tego poszycia: zarówno w poziomie, jak i w pionie? W jaki sposób łączy się poszycie dna z poszyciem burtowym? Na styk? Poza tym: cieniutki kartonik wycinanki już zapowiada "krowie żebra", które wylazą w dziobowej i rufowej sekcji kadłuba, jak amen w pacierzu! Co znaczy druga wersja poszycia dna?
  Poza tym: proponuję rozpocząć oklejanie poszycia od rufy, która jest najtrudniejszą częścią i od dziobu, który jest nieco łatwiejszy. I oklejać "na spotkanie". Na prostej części burty śródokręcia, podklejonej tekturą szkieletu, bardzo łatwo będzie spasować połączenia pionowe poszycia tychże burt. Na poszycie dna recepty na razie nie posiadam; wiem tylko jedno: będę dzielił poszycie po osi symetrii kadłuba. Jak połączę okleinę dna z okleiną burty - jeszcze nie wiem. Mam pewną koncepcję, lecz nie jest ona jeszcze sprawdzona, więc jej nie zapodaję.
  Wyciąłem w burtach okrągłe okienka, aliści to już moja broszka, jak te okienka zrobię. Tego również jeszcze nie wiem. Uzależniam tę fazę budowy od rozwoju sytuacji z poszyciem.
  Dziurki pod oś kół łopatkowych wycięte w "leserowym" szkielecie pasują do wszystkiego, tylko nie do tej osi.
  Absolutt! - ale to drobiazg.
  Ten piękny model przypomina mi jakieś równanie z wieloma niewiadomymi...
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#12
Witam. Poszycie kadłuba istotnie nie jest łatwe przez jego specyfikę, największy problem stanowić może poszycie dna z powodu kanciastego przejścia. Co prawda projektowałem owe poszycie na styk z burtą, ale wg. starej techniki można zostawić naddatki na krawędziach poszycia od burt, po czym na koniec nakleić burty. Jeśli chodzi o kolejność, polecam od sródokręcia - burty cz. 4 i 5 pokrywają się z cz. 18 i 19.
Dodatkowe poszycie są to płaty blach cz.26-28, którymi można wzbogacić dno.
Co do obawy przed krowimi żebrami, sensowną alternatywa jest podposzycie, sam miejscami zastosowałem je w surówce. I tutaj uwaga odnośnie pokładu - jako że jest wypukły w przekroju należy zwrócić uwagę na łączenie z burtą by się równo pokryły.
O co dokładnie chodzi ze zbieżnością otworów pod oś napędową?

Na koniec zdjęcia surówki z etapu kadłuba, może sie przydadzą:
[Obrazek: bl_zps987f314c.jpg]
Pozdrawiam!
Galeria malarstwa i rysunku: http://www.sabbstone.deviantart.com
[Obrazek: thumb_412_13_06_20_8_49_00.jpeg]
Odpowiedz
#13
[Obrazek: th_IMG_0273_zpsa1705ee2.jpg][Obrazek: th_IMG_0279_zpsf3780495.jpg][Obrazek: th_IMG_0281_zps4edc429b.jpg][Obrazek: th_IMG_0282_zpsfb53328c.jpg]

  Zdjęcia z budowy surówki przydały się bardzo!
  Dziękuję.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#14
ZbiG   jak dla mnie gitara , widzę , że prace idą do przodu  :milbravo:
Pozdrawiam
Ukończone : Bristol F2b "Fighter",  Nieuport - 17, MIG-15, Mi-2 MIESZACZ, TATRA 815 AD-20T, TATRA 815 6X6.
W budowie : TATRA 148, SBLim 2A
Odpowiedz
#15
Fajny komin, nadbudówki też niczego sobie! Big Grin
Odpowiedz
#16
    Jak to: gitara? Nie rozumiem. :roll:
  Wielkie brawa  PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_34 dla Autora za idealne spasowanie poszycia dna. Na całej długości 580 mm kadłuba zabrakło nie więcej, niż 0,1 do o,2 mm długości poszycia, co mogło być błędem w wycinaniu, sklejaniu, czy wręcz spowodowanym różnicą w wilgotności powietrza. Otóż. PDT_Armataz_01_01
  Odrzuciłem wszelkie próby frajdolarskie - po prostu, wycinałem i naklejałem, wycinałem, i, naklejałem itd, itd...
  W części rufowej nie wyszło tak, jakbym sobie tego życzył. :mrgreen:
  Aliści: - jak się nie ma, co się lubi, to się ma to, co się nie lubi... :roll:
  Modyfic: - Mańku. To nie jakieś nowomodernistyczne nadbudówki. To obciążenie kadłuba przy przyklejaniu pokładu.
  Jako, iż pokład jest wypukły, ułożyłem równolegle dwa liniały, które podpierają krawędzie pokładu w miejscach łączenia z burtą, a wypukły środek opiera się o podłoże (biurko) i, po sklejeniu butaprenem szkieletu z pokładem obciążyłem to wszystko ciężarkami, które akurat miałem w pobliżu. Razem ok 5 kg.
  Pokład ze szkieletem się skleił całkiem dobrze. Trzyma, jak urząd skarbowy trzyma nas za gardło.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#17
Dno zacnie wyszło Smile Teraz trzymam kciuki za burty, oby krowie żebra daleko się trzymały Wink
Z góry odnośnie kolejności - klejenie wszelkich rusztowań poniżej tamborów ( cz.45-48 ) polecam dopiero po ukończeniu nadbudówek i przyklejeniu górnego pokładu.
Pozdrawiam!
Galeria malarstwa i rysunku: http://www.sabbstone.deviantart.com
[Obrazek: thumb_412_13_06_20_8_49_00.jpeg]
Odpowiedz
#18
Zasiadam się wygodnie i oglądam Smile
TO, ŻE MILCZĘ NIE ZNACZY, ŻE NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA.
Odpowiedz
#19
  Dziękuję, Tomku za sugestie. Kleiłeś surówkę, więc wiesz.
  Ja jednakowoż mam trochę inny system: robię najpierw cały dół, mocuję model na podstawce, - i, spokojnie, jak to mówią: z palcem a d.pie, nie potrzebując odwracać już modelu ani razu do góry dnem montuję wszystko, co jest na pokładzie. Metoda ta zdała egzamin dziesiątki razy, więc ją (z powodzeniem!) stosuję.
  Co do burt: najpierw muszę popodklejać okrągłe okienka czarną folią. Po tym dopiero będę myślał, co dalej. Nie mam jakiegoś gotowego planu - stosowana metoda - to wymóg chwili i okoliczności; tak, jak i poszycie dna.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#20
ZbiGu, wiesz przecież, iż żartuję tylko... ;-)
Odpowiedz
#21
  Mańku; - wiem. Mimo to napisałem objaśnienie, w jaki sposób szkielet do kadłuba przykleiłem. To nie zaszkodzi...
  Coby mię chór wujów z błotem nie umieszał, iż gówniane metody stosuję.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#22
ZbiG   Przecie to takie proste do zrozumienia , GITARA  Chciałem przez to powiedzieć , że wszystko idzie w dobrym kierunku i wygląda super  :milbravo:
Pozdrawiam Wink
Ukończone : Bristol F2b "Fighter",  Nieuport - 17, MIG-15, Mi-2 MIESZACZ, TATRA 815 AD-20T, TATRA 815 6X6.
W budowie : TATRA 148, SBLim 2A
Odpowiedz
#23
[Obrazek: th_IMG_0283_zpsb30b32a1.jpg][Obrazek: th_IMG_0284_zps8fa5859e.jpg][Obrazek: th_IMG_0285_zpsf3973c07.jpg][Obrazek: th_IMG_0286_zpsc6ffa943.jpg][Obrazek: th_IMG_0287_zps5b7e5ee6.jpg][Obrazek: th_IMG_0288_zps2c7e8027.jpg]

  Poszycie burt - jakie jest - każden widzi: - takie sobie. Szału nie ma. Oklejki burt wyszły mnie trochę za krótkie. Dlaczego tak wyszło, nie wiem. Aliści, oklejałem poszycie metodą "na spotkanie": od rufy i od dziobu - do środeczka, więc spasowanie oklejek w części środkowej nie nastręczało, po uwzględnieniu zapasu długości, oczywista, żadnych trudności.
  Teraz czas najszedł wykonania kół napędowych: - i historia się powtarza - nie wiem, jak te koła zrobić! To koństrukcja jak dla mnie, dosyć złożona. Rysunek koła w dwóch rzutach to dla mnie za mało. Dobrze byłoby widzieć rzeczone koło w rzucie aksonometrycznym. I dobrze byłoby opracować drugą opcję takiego koła w znacznym stopniu uproszczoną - nie każden jeden z nas jest cyborgiem albowiem. Patrze ja sie i patrze we w ten rysonek i gó..no widze. Wkurzony jestem własną ciemnotą. Jak nie dojdę, jak te koła zrobić - nie będę się z tym tematem pie...eee... - no, pieeer... - ścił. Wstawię byle jaką własną konstrukcję, która takie koło będzie udawać. I tak niewiele widać tych obrotowych wioseł. Wszak nam, frajdolarzom takie rzeczy uchodzą! Zapłaciłem za tę wycinankę w sumie 90,- złotych (z przesyłką!).To dla mnie dużo, więc tak od razu wyrzucić trochę szkoda... Trzeba trochę pokombinować.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#24
Co do poszycie - wygląda dobrze  PDT_Armataz_01_34
Co do kół - jest to dosyć skomplikowany element. Jeśli chodzi o kolejność budowy - najpierw sklejamy piasty cz.46, 46a, 46b. Następnie obręcze pamiętając osobno o lewej i prawej stronie - cz.46c. Do nich doklejamy także z podziałem na strony ramiona 46d zgięte przy wewnętrznej stronie obręczy. Następnie piasty i obręcze sklejamy razem. Użycie szablonu cz. IV pozostawiam do wyboru.  Teraz pozostaje doklejenie łopatek z ośkami 46e, 46f, 46g. Na koniec element balastowy cz. 46h - od strony kadłuba
Zdjęć samego koła niestety nie mam, może rysunek z planów pomoże:
[Obrazek: zascdfgbhjkl_zps55f24a24.jpg]
Pozdrawiam!
Galeria malarstwa i rysunku: http://www.sabbstone.deviantart.com
[Obrazek: thumb_412_13_06_20_8_49_00.jpeg]
Odpowiedz
#25
  Za rysunki dziękuję. Niestety, nic nowego one dla mnie nie wnoszą. Ze schematu pracy i dwóch rzutów niewiele mogę ja wywnioskować. Niestety. To, w swej prostocie zbyt skomplikowana maszyneria.
  Moje zdanie: tę wysublimowaną wysoce maszynerię zostawić sadomasochistom i cyborgom. Dla nas, zwykłych (i leniwych!) sklejaczy dobrze byłoby opracować wersję bardziej uproszczoną. I, trzeba będzie to zrobić samemu, przeciw czemu buntuje się całe moje starannie wypielęgnowane lenistwo.
  Koło trzeba będzie dzielić na siedem części! Słyszał to kto? Toż to jawna dyskryminacja modelarzy!
  Na rysunku jest dziewięć łopatek. W wycinance - siedem. Ja, o ile uda się mnie to w ogóle zrobić, ze względu na łatwość podziału zrobię sześć, lub osiem.
  Ostatecznie, któż to tam będzie liczył? A?

" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013 Piter16 32 14,274 22-02-2019, 08:01
Ostatni post: Piter16
  [*] Zmarł Zenon Król (kroolo) dexter 36 10,817 30-12-2018, 01:18
Ostatni post: Seba77
  [R] P-38H Lightning (Kartonowy Arsenał 5-6/2013) zbin 55 30,738 29-11-2016, 10:21
Ostatni post: Raven
  [WKM2] ORP Dragon (GPM 5/2013) pikowski 68 34,653 25-05-2016, 07:59
Ostatni post: Seba77
  Japoński okręt desantowy SBT (WMC Models 2013/04 nr 19) kubeksus 16 11,496 09-11-2015, 09:52
Ostatni post: Lesio73
  Bartel BM-6a [modele-kartonowe.com] struna 3 4,513 26-06-2015, 12:57
Ostatni post: struna
  [SWWII] Fokker B.II- MPModel nr 18 (4/2013), skala 1:33 Sylwek 4 5,014 05-04-2015, 11:32
Ostatni post: Sylwek
  [G] Zalewski WZ-X Modele kartonowe kolodzieju 17 9,574 17-01-2015, 12:19
Ostatni post: qn
  [R] "ISKRA" - WAK 7-8/2014 - skala 1:100 autor: T. Król ZbiG 15 8,362 31-10-2014, 08:56
Ostatni post: radzias
  [R/G] Mi-2 URN/URP (GPM 8/2013) Twardy 42 16,644 16-07-2014, 06:52
Ostatni post: marcin1323

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości